Beyin Göçü Nasıl Önlenir?

Başlatan ESTERGON, May 06, 2017, 08:09 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

@saladin de der ki: "@hds,
tesadufen san'lardan ayrilan, ABD en iyi universitelerinden birinden doktorali bir  tanidigim  Hollanda'ya gitti daha yeni. Bu Hollanda'nin cazibe merkezi olmasinin sebebi ne (niye Almanya degil de Hollanda)?"

Ben bir iki kere Eindhoven örneğini özellikle verdim. Zira hem üniversitesi iyi hem de ASML orada. Onun da kim olduğunu biliyorsun Hocam. :)

Bir taraftan termal detektör, bir taraftan GaN transistör üretmeye, beri yanda elli tane semiconductor işi kotarmaya çalışan memleketin, sanki iş yokmuşçasına bu konuda ASML'e hop diye gidebilecek yetkinlikte personelinin üçlü, beşli, onlu adetlerle oralara kaybetmesi çok acı. Onu belirtmeye çalıştım.

Acı bir yana; Adama gülerler.. Mesajı Paylaş

Revolver

@HARZEMŞAH demişki:

"Biz başka bir gezegende ya da ülkede mi yaşıyoruz?
Biz hak ettiğimizi düşündüğümüz yaşam standartını tutturabilmiş miyiz?
Toplum bize saygı duyuyor mu?
Benim Dünya görüşüm bu ülkede her geçen gün eriyip erozyona uğramıyor mu?
Mutlu muyum?

Ama yukarıdaki tüm sorular benim kişisel sorunlarımdır. Yalnızca beni etkiler. Ama katkıda bulunduğumuz, yönettiğimiz projeler tüm ülkeyi ve halkı etkiler..."

Hepimiz aynı duyguları paylaşmak zorunda mıyız? Madem öyle aynı sıkıntıları her kez çeksin. Bazıları ser sefil aç bilaç dağda bayırda canını feda ederken, bazıları da kıyak ihaleler alıp vatan millet sakarya nutku atmasın Mesajı Paylaş

şirpençe

Bir deyim var bizde " Gavura kızıp oruç bozulmaz" diye bu beyin göçü olayına böyle bakıyorum.
Diğer bir tabir de bahane olayı ile ilgili söylemek istemem, velhasıl olay fedakarlık ta bitiyor. Mesajı Paylaş

sadalone

Vatandaş tam olarak bütün görevlerini yapmaya çalışırsın vergilerini kuruşu kuruşuna ödersin hatta başkalarının elektrik parasını da ödersin ama günün sonunda görevini yerine getirmeyenleri devlet affeder yeri geldi mi desteklerde sende alemin enayisi olursun.Adalet olmadı mı ülkeye dair ne umut kalıyor ne güven. Mesajı Paylaş

southwater

Revolver çok doğru yazmış.
Elit elit gibi davranır, siyasi görüşü değişmez.
Cukkayı kapan sözde aslan kesilir.
Ama şehitler hep garibanlardandır.
Adalet mülkün temelidir. Mesajı Paylaş

ayibarishi

Beyin göçü meselesi ancak beynin niteliği incelenerek çözülebilir. Her beynin işleyişi farklıdır. Fakat genel olarak kendine göre bir gereklilikler, istekler, öncelikler, kabul edilebilirlikler zinciri oluşturur. Bunu güvenlik, esenlik, değer yargıları süzgecinden geçirir. Sonra kendi kararlarını yapabilirlikleri ile dengeleyerek harekete geçer. Sonuçta kalır yada gider...

Fakat dikkat edin! Bu sayılan süreçlerin hiçbirinde bir "Amaç" kavramı geçmedi. Hani uğruna fedakarlık etmeye değecek, zor şartlara katlanılmasını sağlayacak, düşünce gücünü çatlatırcasına kullanırken hiçbir pişmanlık duyulmamasını sağlayacak, kişisel menfaatlerin çok daha üstünde bir amaç. En önemlisi en zeki insanları bile canı gönülden inandıracak gerçek bir amaç. İşte bu amaç yok ise beyin yalnızca ilk paragrafta olduğu gibi kendi kişisel çıkarları için bir kişisel değerlendirme mekanizması işletecek ve ister ise göçecektir. Kimse de bu süreç yüzünden onu suçlayamaz. Zira gerçek suçlu amaçsızlık ve bizi ondan mahrum eden basiretsiz başlar zincirdir. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

anafor2016

Sırf çocuğu olan ve o yüzden göç eden de baya var. Mesajı Paylaş

sadalone

İlber Ortaylı hocayı severim ama tarihin dışına çıkınca bazen ağır saçmalıyor.

https://twitter.com/lordsinov/status/1040958639102681088 Mesajı Paylaş

putty

Dünyada kaç milyar tane beyin var bizde 80 milyon beyin var sadece. Aklı olan ülke o 8 milyar insanın içinde işe yarayan yeteri kadar adamı toplamanın yolunu bulur bunun için ABD olmaya gerek yok illa. İnternete ilan ver uçağa atlayıp gelecekler şartmı illa Türk çocuğunu işe almak. 10 tane beynin dışarı kaçmışsa sende 20 tanesini dışardan kap olsun bitsin Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Eyl 20, 2018, 12:13 ÖS Last Edit: Eyl 20, 2018, 12:16 ÖS by delenda_est_carthago
Niye ki, bence cok dogru soylemis.

Liseden sonra gondermek, tabii ki istisnalar disinda, cok mantikli degil, en azindan teknik alanlarda. Gonderecekseniz yuksek lisans ve/veya doktora'ya gondermek daha anlamli.

Klasik turk aile yapisinda yetisen cocuklarin lise mezuniyetinden sonra birden yurtidisinda tek basina yasamak zorunda kaldiklarinda sudan cikmis baliga dondukleri, yine istisnalari haric tutuyorum, bir vakiadir. Sancili bir surec. Bundan basariyla cikabilen var, cikamayan var.

Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

saladin

Eyl 20, 2018, 02:26 ÖS Last Edit: Eyl 20, 2018, 02:41 ÖS by saladin
Lisede  ABD'ye gelenler nerede kaliyorlar bende onu merak ediyorum. Yatili okullar oyle cok ucuz falan degil,  lisede okumaya gelen benim tanidigim bir tane kisi vardi, o da asiri hristiyan bir ailenin yaninda kalmisti.

@putty, sana katilmakla beraber (zekanin baskin gen olduguna, ve zeki insanlarin gelmesi gerektigine inaniyorum), olayin bir de kulturel tarafi var. Her zeki olan caliskan ve yaratici olmuyor.  Bilmiyorum belki biraz tarafli bakiyorumdur ama ABD'de tanidigim Turk'lerin  verecegim her isi yapacaklarina guveniyorum, ama ayni seyi diger gocmenlere soylemem zor. Bu ozellikle okula lisansustune gelenler icin gecerli.

Ha birde Turkiye'deki beyni tutmak icin 10 lira harciyacagina, disaridan beyin almak icin 100 lira harca. Oyle 5 liralik masrafi olan beyin zaten ABD ve Avrupa tarafindan kapilacaktir, kapilmayanlarda iyi degildir (ulke bazina inmek istemiyorum, ama en basitinden, ABD'yle sorunu oldugu icin, vatandaslarinin oraya gidemeyecegini dusundugumuz Turkiye'ye komsu  bir ulkeden simdiye kadar is bilen, is bitiren arastirmaci ciktigini gormedim mesela, baska bir komsudan  da acayip  fikir calanlar  gordum).

Benim hayatim boyunca cevremde olan Turklerden dolayi, kaymak tabaka, iyi egitim almis bir Turk'un yapamiyacagi bir sey olduguna inanmiyorum. Bir de o tabaka tabana yayilsaydi kimse Turkiye'yi tutamazdi, ama gunumuz sartlari malum, monserler, beyaz turkler, secilenler  falan filan iste.

Not olarak da Turklugu bir genetik materyal degil, kulturel bir olgu olarak goruyorum. Hatta Turkce'nin gramer yapisinin  dusunme uzerinde etkisinin kulturel ve sosyal alanda var  olduguna inaniyorum. Sanmiyorum ki Turkiye'de yasayanlarin cogu ortaasyanin baskin genlerini tasisin.. Mesajı Paylaş

farabi

Eyl 20, 2018, 02:43 ÖS Last Edit: Eyl 20, 2018, 02:45 ÖS by farabi
Sevgili Putty, Suriye'den kaçan yaklaşık 6.5 milyon insan var, 3.5 milyonu halen Türkiye'de kayıtlı yaşıyor ve bu rakamın %50'den fazlası 18 yaş altında.  Kalanları içerisinde çok sayıda akademisyen, ilk yıllarda kaçmayı başaran yetişmiş insan gücünün ne kadarını Türkiye'de tutabildik ... İlahıyatçıları dışında(Türkiye'de kalan akademisyon topluluğun yarısından fazlası), halen Türkiye'de olanlarının da derdi Avrupa'ya gidebilmek. Zaten 2017 yılı araştırmalarında Türkiye'deki Suriyeli akademisyenlerin toplam rakamı da 600 dolayındaydı... Türkiye sınırları içerisinde günde ortalama 230 Suriyeli bebek doğarken , günde ortalama 1 yetişmiş insan kazanabiliyor muyuz acaba ? Üniversitelerde yabancı kontenjanından iş bulmuş olan Suriyeliler, vatandaşlık almaları halinde işlerini kaybetme endişesi yaşamakta olduklarından, kendilerine vatandaşlık yerine uzun süreli ya da süresiz ikamet izni verilmesinin çok daha etkin bir çözüm olacağı görüşünü taşıyor. O zaman biz bu vatandaşlığı kimlere dağıtacağız ? Yetiştireceğiz deniyor, maliyetinden söz eden yok... Mülteci çocuklarının ne kadarı burada kalacak , onunla ilgili bile doğru düzgün bir araştırma yokken hem de...

Türkiye gelişmiş bir ülke değil , gelişmekte olan bir ülke . Dikey ihtisaslaşma daha yeni gelişiyor. Türkiye , dünyanın üretim merkezi düğümleri üzerinde değil ve ücret seviyeleri de gelişmiş ülkelerle rekabet edemez durumda. Şu durumda misal Abd'de çalışan elin Hintlisini ve yine misal ihtisas alanının karşılığı Türkiye'de yokken nasıl getireceksin, ve hangi ücret ile ikna edeceksin ?

Yine ne varsa , o giderse gitsinler, uçak biletini de biz alalım dedikleri çocuklarında var. Bu eğitim sistemiyle ve ekonomik yapı ile Türkiye'de tutunmaya çalışan araştırma görevlisi insanlar , içerisinde bir aidiyet hissini yaşatan insanlardan başkası değil. Mesajı Paylaş

saladin

Bir de bu aciklama var ki neresinden tutsan yanlis., ama kime ne.

www.bbc.com/turkce/43606619 Mesajı Paylaş

sadalone

Beyin göçü kadar sermaye göçü'de önemli çünkü bu ikisi'de ülkemizde çok az ve ülkemizin gelişmesi için çok ihtiyacımız var.Son 2 sene Türkiye dünyada en fazla milyoner göçü veren ülkeydi düşünün biz dünya'da gelirine oranla tasarruflar konusunda açık ara en kötü olan ülkelerden biriyiz ki zaten bu yüzden dışarıdan borç almak durumunda kalıyoruz şimdi elimizdekilerde gidiyor.

Türkiye'nin milyonerlere,orta sınıfa,''şehirli'' nüfusunu artırmaya ve dışarı göç etmesini engellemeye ihtiyacı var . Mesajı Paylaş

Southwater

Ahahaha çok güldüm.
Beyin göçü önlenemez, tarihin önünde durulamaz ancak yönü değişebilir.
Şu an için yanlış yönde olduğumuzu söyleyebilirim. Bu konuya ilişkin bir çözümümüz de yok, hatta pek taktığımız bir konu da değil. İHL kasan ülkenin bakanı brain drain felan derse, Camel'i yakarım güler geçerim.
Her şey Anadolu liselerinin kapatılmasıyla başladı...
Yok.
Her şey FETÖnün önünün açılmasıyla başladı.
Hmm, bu da değil.
Belki her şey Köy Enstitülerinin kapanması ile başladı. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter