Beyin Göçü Nasıl Önlenir?

Başlatan ESTERGON, May 06, 2017, 08:09 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HAZERFEN

15 Temmuz'dan sonra dönüş istikameti trafiğe kapalı desek yeridir. Gidiş yönü ise fırsat zuhur etse izdiham yaratır.

Dışarıda tanıdığım beyinler burayı bıçak sırtında ve siyasal olarak problemli görüyor. Sonuna kadar da haklılar... Hatta muhabbet üstü örtülü "gelmek isterseniz yardımcı olalım"a geliyor.

Benim bacı desen Üsküp doğumlu babam üzerinden  Makedonya vatandaşlığı peşinde. Bıraksan bölümdeki asistan tayfasıyla berber dakika durmayacaklar...

Velhasılı bizim akademisyen cephesinde ultra idealistler dışında bıraksan herkes vınn... Mesajı Paylaş

southwater

Evi, arabayı, bir böbreği satıp gitmek lazım.
Ben sosyal bilgici olduğumdan buralara bakarım, vergilerinizi yatırırım artık. Sahip çıkarım artık.
Demokratik olarak geriledik, demografik olarak da.
Bundan sonrası gg.
Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

İlginç olan gitmekten bahsedenlerin, hep Suriye'lilerin,niçin ülkelerinde kalıp savaşmadıklarını sorgulayan kişilerden oluşması. Atalarımız bunun için: "Tahsil cehaleti götürür eşeklik baki kalır" demişler demek ki?

Biz her şart ve koşulda buradayız. İyi günde de kötü günde de...
İkinci sınıf vatandaş olacakları yerde sonsuz mutluluklar gidecek vatandaşlarımıza... Mesajı Paylaş

southwater

May 15, 2017, 06:05 ÖS Last Edit: May 15, 2017, 06:07 ÖS by southwater
Yurtdışında yaşamayan konuşmamalı. Bak üstadım ciddi bir yılgınlık var çevrede.
Herkes gitmekten bahsediyor.
Sen de basmışsın kalayı.
:)
Çık dışarı, yeni insanlarla tanış.
Bugün bir ülkücü gitmekten bahsetti.
Gideceğinden değil,  eli de silah tutmuştur.
Boş konuşmaz. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

May 15, 2017, 06:09 ÖS Last Edit: May 15, 2017, 07:12 ÖS by delenda_est_carthago
@HDS hocam yanlış anladın sanırım. Diyorum ki Almanya doğumlu üniversite eğitimli ve ayrımcılıktan bıkmış Türk'ler Almanya'yı terkedip  Türkiye'ye göçüyorlardı daha bundan 8-9 yıl öncesine kadar. Almanlar hayıflanıyordu biz burada para harcıyoruz okutuyoruz Türkiye'ye kaptırıyoruz, bize Türklerin niteliksizleri kalıyor diye.Biz farketmedik pek ama Avrupa'dan  beyin göçü alıyordu yani Türkiye.En üst seviyede değil tabii, ama Almanya'da üniversite bitirebilmiş  Adamı yabana atmamak lazım yine de, hangi branştan mezun olursa olsun.Benzeri Hollanda için de geçerli olmuş olabilir. Verdiğim Spiegel makalesinde bayağı örnek var, hatta bu konuda bir araştırma sonucu bile var 2008'den.

Bu kadar kısa zaman sonra gelinen nokta gerçekten üzücü.

@onkomd sanırım öteki bendim. Özür dileyecek bir şey yok. Çok kişisel bir karar bu. İyi bilirim. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

müstafi

Ülkenin mürekkep yalamış bölümüne ciddi yılgınlık, hayal kırıklığı daha kötüsü umutsuzluk atmosferi hakim durumda.. Bu adamlar araştıran, gören ve öğrenen adamlar.. Kutuya kapatılınca susup, duracak tipler de değiller..

Biraz mızmızlanırlar, beklerler ama sonunda çekip gidebilirler, bu potansiyel fazlasıyla var..

Şimdi nüfusun nitelikli bölümünü nasıl elde tutarızı düşünmek lazım.. Ülkenin vizyon sahibi ve "elit" kesimini kaybetmemek gerek.. Bir gecede 50 yıl geriye gideriz ne olduğunu bile anlayamayız..

Bu arada HDS'ye de mukayet olmak lazım.. Bakarsınız Amsterdam'dan fotoğraf atar falan.. :) Mesajı Paylaş

Postulat

"Biz her şart ve koşulda buradayız. İyi günde de kötü günde de... "

Neden? Daha doğrusu, neden böyle düşünmek zorundaymışız gibi bir baskı hakim?

Devletin görevi vatandaşına sağlıklı bir yaşam ortamı sunmak. Devlet, vatandaşı tarafından defalarca uyarılmış olmasına rağmen bu görevini yerine getiremiyor. Bu durumda neden gitmekten bahsedeni suçluyoruz, onu bu toplumdan soyutlama çabası içine girişiyoruz? Herkes milliyetçilik eksenli bir hayat görüşü benimsemek zorunda değil ki? Mesajı Paylaş

HAZERFEN

May 15, 2017, 09:19 ÖS Last Edit: May 15, 2017, 09:23 ÖS by HAZERFEN
Şu ultra idealist takımı biraz açmakta fayda var. Bu kısım (benim tanıdığım kadarıyla) daha çok milliyetçi mukaddesatçı takımdan oluşuyor. İşin kötü kısmı gözü kapıda olanlara kıyasla daha düşük profilliler.

"Bana müsade" diyenler  taifesi ise kahir ekseriyetle kıblesi Hollywood olanlar... Yön o taraf olunca kaçış istikameti de suale yer bırakmıyor. Zaten çoğu Batıda lisans üstü eğitim tamamlamış, belirli bir vizyon kazanmış ve oralarda Network sahibi akademisyenler... Hal böyle olunca ve de memleket ahvali tehlikeli hal alınca kaçış şartları bu gibi insanlar için tam anlamıyla oluşuyor.

Harzemşah üstad olaya duygusal yaklaşıp biraz çıkışmış ama kendisine 15 Temmuz ertesindeki bir görüşmemizi hatırlatmak isterim. Telefonda darbe girişimi sonrası projelerde çalışan mühendislerin dağıldığını bana aktardığında, ben de "olur mu! Esas şimdi daha da çok işlerine sahip çıkmaları gerekir!" diye telefonun karşı tarafında patlamıştım.

Okumuşu geçtim, askeri alanda çalışanlar bile bu süreçte havlu atıyor. Sebebi de belli ki idealizmin materyalistleşmesi... Arada derim ya, "biz memleket olarak ne zaman ahlakı teşvik edeceğiz!"... Evet bakalım ne zaman... Mesajı Paylaş

cagribey

Bugün tam da bu muhabbet dönüyordu arkadaşlarla aramızda. Hepimiz üniversite son sınıfız ve yarın bir gün bu arkadaşlarımın çoğu hergün burada konuştuğumuz firmalara girecek. Tabii "yurtdışına kapak at(a)mazlarsa".

Ben de @HARZEMŞAH gibi düşünüyorum ve öyle de konuşuyordum. Fakat mantıksızlığı da var bu fikrin ve haksız da değiller. Mutlu, huzurlu değilsen, yaşam kaliten düşükse niye kalasın ki? Hak veriyorum ve ararsız kalıyorum.

Var olanı kaybediyoruz. Bu çok büyük sorun. Fakat bundan öte, geleceği de kaybediyoruz diye düşünüyorum. Akranlarımın büyük çoğunluğu kalmak, yaşam kurmak istemiyor bu ülkede. Bu daha büyük sorun olmalı herhalde. Mesajı Paylaş
''Bre sorun Nemçelü'ye Lehli'ye,
Ne de çabuk unuttular Muhac'ı''

Revolver

@HARZEMSAH

"Biz her şart ve koşulda buradayız. İyi günde de kötü günde de... "

Kalmak nasıl özgürlükse gitmek de özgürlük değilmidir hocam?
Herkez mutluluğu nerede bulacağına inanıyorsa oraya gitmeli bencede. Mesajı Paylaş

HDS

Gezip gelmek iyidir öte yandan. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

May 16, 2017, 08:31 ÖÖ Last Edit: May 16, 2017, 08:33 ÖÖ by delenda_est_carthago
@HDS Gezip gelmek iyidir öte yandan.

Farkli demografilerin mobiliteleri de farkli oluyor tabii. Yeni mezun genc gider yuksek lisansini doktorasini yapar, ya da bir ise girer 2-3 yil calisir. Onu geri dondurmek gorece olarak daha kolaydir, konjonktur iyiye gittigi zaman,. Ama daha tecrubeli, orta yasli,  belki kucuk yasta  cocuk sahibi ve tam kariyerlerinin zirve noktasina yaklasmakta olan (ve belki zaten disarda okumus, Turkiye'ye zaten bir kere donus yapmis) insanlar giderse onlar ancak emeklilikte donerler, o da belki. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

orko_8

Beyin göçü (brain drain) "her zaman" ve "her durumda" kötü bir olgu olmak zorunda değil. "Brain circulation" denen bir kavram da var: https://en.wikipedia.org/wiki/Brain_circulation

Buna göre, yetişmiş, eğitimli insanlar gelişmiş ülkelere göç ettiklerinde tabi ki yurtlarında bir kapasite eksilmesi oluyor. Ancak bu insanlar gittikleri ülkelerde bir çevre ediniyorlar, etkileşime giriyorlar. Eğer memleketleri, bu kişilerle iletişimi sürekli kılarsa, onları motive ederse, bu insanların gittikleri ülkelerde edindikleri tecrübe, kurdukları şirket, geliştirdikleri entelektüel ve teknolojik sermayeyi kendi ülkelerine aktarmaları mümkün olabiliyor.

Bu tercihin başka bir nedeni de var. Eğer yurtdışında tecrübe ve bilgi kazanmış nitelikli insanlar memleketlerine döndüklerinde onlara uygun sosyal, akademik ve profesyonel ortamlar sağlan(a)mazsa, bir süre sonra en iyi ihtimalle motivasyon eksikliğinden geri kaybediliyorlar, daha da kötüsü, moral bozuklukları ve hayal kırıklıkları çevrelerini de etkiliyor. Ancak bu insanları, verimli ve üretken oldukları yabancı ülkelerde belli bir süre tutup, orada etki alanlarını genişletmelerini sağlayarak, tabiri caizse "koloniler" kurmak mümkün.

Bazı az gelişmiş ülkeler ve Doğu Avrupa ülkeleri bu yöntemi uyguluyorlar. Ancak kolay değil. Yurtdışındaki akademisyen ve profesyonellerle iletişim ve etkileşimi sıcak tutmak şart. Mesajı Paylaş

sadalone

Ben beyin göçünü aşırıya kaçmadıkça veya son yıllarda ülkedeki siyasi durumlar sebebiyle değilse olumlu buluyorum.Gitme imkanı olan önüne böyle bir şans gelen herkes gidebilir gitmeli de.Sayın HDS'nin belirttiği gibi bizim asıl odaklanmamız gereken  kalanlar.Genç nüfusuyla övünen ülkemiz niye kalanlardan beyin yetiştiremiyor niye berbat eğitim sisteminden şans eseri çıkmış az sayıda beyinin göç etmesine üzülmek durumunda kalıyoruz. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

May 16, 2017, 10:15 ÖÖ Last Edit: May 16, 2017, 10:40 ÖÖ by delenda_est_carthago
Beyin gocu deyince sadece en ust seviyede arastirma yapabilecek muhendisler bilim adamlari vs gibi  toplam nufusun belki binde biri civarina' belki daha azina tekabul eden insanlari algilamamak lazim. Genel olarak iyi egitimli, kulturlu, bir birey olabilmis, egitime, sanata vs. onem veren,  sosyal dokuyu bir yere tasiyabilecek  insanlar da bu kategoriye girer. Hatta belki onlarin beyin gocu daha kritik bile olabilir aslinda sosyolojik acidan. Toplumsal hayatin  duzgun islemesinde yuksek seviyede katki saglayan insanlar bunlar cunku.

Sirf niceliksel olarak bile baksak nufusun sadece %11'inin universite mezunu oldugu bir ulke Turkiye (AB ortalamasinin 3'te biri gibi). Egitim sisteminin durumunu goz onune alinca bunlarin gercekten nitelikli olanlarin oranini tahmin etmek bile istemiyorum, ama  gidenlerin de bu kesimin en niteliklilerinden olacagi acik.   Dolayisiyla  iddiali  bir ulke olunacaksa "aman  gitsinler donmesinler  ne olacak"  gibi bir yaklasimda bulunma  luksune sahip olundugunu zannetmiyorum.

Siyaset meselesine gelince,  insanlarin  hayatlariyla ilgili aldigi her kararin  son tahlilde siyasi bir yonu vardir. Bundan 10 yil once,  avrupa dogumlu  3'uncu jenerasyon Turklerden tersine beyin gocu aldigi soylenen Turkiye simdi yine beyin gocu vermesiyle gundemde ise bunda tabii ki siyasi ve ekonomik faktorlerin etkisi vardir.

Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter