Beyin Göçü Nasıl Önlenir?

Başlatan ESTERGON, May 06, 2017, 08:09 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

ESTERGON

May 06, 2017, 08:09 ÖS Last Edit: May 17, 2017, 11:52 ÖÖ by Yönetim
Tülin Sertöz'ün dilinden toplam 13 bölüm olarak "AMERİKA'DA TÜRK OLMAK" adıyla hazırlanan belgesli izledikten sonra yüreğim burkuldu, Ülke olarak Neden bu beyin göçünün önüne geçemiyoruz ve değerlerimizi kaybediyoruz ?  Mesajı Paylaş
OLMASIN NE ÇELENGİM NEDE TOP ARABAM , BENİ OMUZUNDA TAŞISIN İNANMIŞ DÖRT ADAM

Postulat

Okuduğum bölümden bir örnek vereyim. Bölümün TOP10'i Amerika yollarını aşındırıyor. Gidenlerin çoğu dönmüyor. Gidenleri, gitme aşamasında olanları az çok tanıdığım ve gözlediğim için şu yorumları yapabileceğimi düşünüyorum:

Daha özgürce ve mutlu bir şekilde yaşanabilecek bir ülke düşü
Daha iyi araştırma koşulları
Kaliteli insanlar ile aynı havayı soluma şansı

Ah bir zengin olsam hayali içinde yanıp tutuşan pek yok gibi. Bir Orkut Büyükkökten örneği var elimizde. Kendisi gay. Yanılmıyorsam da ABD'de evlendi. Bu adamı burada nasıl tutabilirsiniz? Marijuanayı ve LGBT evliliklerinin önünü açarak belki? Elbette, wiki gibi yasakları da kaldırmanız lazım.
Mesajı Paylaş

saladin

Olayı uyuşturucu ve cinsel tercihe çekmenin bir anlamı yok. Adama  adaleti garanti edin, sokakta yürürken öldürmeyin, kendisini istanbul'un göbeğinde yabancı hissetirmeyin ve de en önemlisi dürüst gelecek vadeden  birilerini yönetici  seçin eminim gidenlerin çoğu geri gelecektir. Mesajı Paylaş

southwater

Liyakat.
Adalet.
Düzen.
Mesajı Paylaş

HDS

@Postulat,
Okullarımızdan ilk 10'da mezun olan arkadaşlarımız artık bizim dünya sahnesine birer armağanımız ve "biziz" deyişimizdir. Bu insanları yurt içinde tutmaya uğraşmak gibi bir kaygımız olmamalı.

Bizim yapmamız gereken, burada kalmaya gönlü olan, burada hayatını kuracak, dışarıya gitmeye çeşitli sebeplerle imkanları yetmeyen, istemeyen %90 ile ne yapacağımıza odaklanmamız gerek. Biz ne yapıyor isek zaten onlarla yapıyoruz. Türkiye'deki resesif garabetin seebini 10-15 çocuğun gitmesinde değil, kalan %90'ın kalitesindeki kayıpta aramamız gerek. Asıl yarayı orada yiyoruz.

Aynı sorun Alman'da da var. Fransız'da da var. Hatta İngiliz'de de var. Özellikle pozitif bilim ve hard-core mühendislik çalışan, katma değeri çok yüksek konulardaki en iyi çocuklar halen Amerika'ya oluk oluk akıyor. Onu tutabilmek gerçekten çok zor. Üstelik; Galiba-zaten durdurmaya çalışmamalıyız da.

Türkiye zaten son bir kaç yüzyıldır mevcudiyetini, kalkınmasını çok az sayıda iyi yetiştirebildiği sınırlı sayıdaki dar bir zümreye borçlu. Daha fazlası değil. Artık bu zümrenin kültür ve bilgi seviyesini daha büyük bir kitleye, hem adedi hem de konu olarak daha geniş bir alana yayabilmemiz gerekiyor.

Bu bir "altyapı" mevzusu ve hayatın her yerine dokunuyor. İçerisinde sosyal örgü de muhakkak var. Bu vesile ile, azıcık çeki düzen verebildiğimiz altyapımız vasıtası ile o "top ten"in belki bir ikisini burada tutabilmeye başlarız ileride.

Beri yanda, Hollandalı ASML'e bakıyorsun, Linkedin artık bir dolu ASML ya da Eindhovenli Türk mühendis ile doldu. Kimi üniversitelerden, kimisi Aselsan'dan, Tübitak'tan. Bu işte başka bir soruna işaret eder. Bunlar buradakilerdi. Onları da kaybediyoruz. Ve bu "kaybın" sebepleri çok karmaşık değil. Her şeyi ama her şeyi kötü yönetmekten.

Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

May 15, 2017, 11:24 ÖÖ Last Edit: May 15, 2017, 11:52 ÖÖ by delenda_est_carthago
 En ust seviyede cocuklarin ABD'de, Avupa'da vs egitim almak, arastirma yapmak, tecrube kazanmak istemelerini onleyemezsiniz, ve onlememelisiniz zaten. Ama  onlarin bir kisminin bir sure sonra geri donmesini saglayabilirsiniz. Ve bu  aslinda gerceklesti bayagi bir sure, mesela  2004' ve sonrasinda, ozellikle AB perspektifinin ciddiye bindigi izleniminin  ve gelisen ekonominin getirdigi bahar havasinda  ciddi geri donusler oldu yurt disindan. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

HDS

Galiba o insanların bir kısmının da analarından emdikleri sütü burunlarından getirip yine kaçırdık çok geçmeden. Bizim AB perspektifimiz ancak o kadar olur. Şimdiki kaçıştan önce de dönen epey insan olmuştu.  :)

Şu anda burada da bahsediliyor ya; Artık dünyadaki yerimizi bir anlamamız, biraz kendimize ve dünyaya dışarıdan bakmamız, bir "grand strateji" de kurabilmemiz gerek. Kuş boku gibi bir dolu beceriksizce iş mi yapacağız, yoksa her işimizi, elden geldiğince gerçekçi bir yola, raya mı oturtacağız, oraya mı gideceğiz.

Söylüyorum ama kendim de pek inanmıyorum. Artık "ciddi" bir dünya ile karşı karşıyayız. Her konuda; Teknoloji, para, paranın dağılımı, enerjiye ulaşım, güvenlik konularında şakasız bir yere gidiyoruz. Kendini bilen, kendine de layık gördüğü iyi bir "yaşam"ı yakalamaya güdülü bir hale yola konsantre olmamız gerekiyor. O zaman ilk onun beşini de geri getirirsin buraya.

..ki dünyanın bu halinde, o ilk on için ne çelmeler, ne oyunlar dönecek gibi görünüyor. Orası başka bir lig oldu ve daha da oluyor. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

May 15, 2017, 12:20 ÖS Last Edit: May 15, 2017, 01:13 ÖS by delenda_est_carthago
HDS:
"Galiba o insanların bir kısmının da analarından emdikleri sütü burunlarından getirip yine kaçırdık çok geçmeden. Bizim AB perspektifimiz ancak o kadar olur. "

Aynen oyle.

Arti bahsettigimiz ust seviye beyinler  disinda da reverse brain drain, yani tersine beyin gocu gerceklesiyordu o tarihlerde. Mesela Almanya'da yasayan 3'uncu-4'uncu jenerasyon  Turklerin yuksek ogrenim almis olanlarindan bayagi ciddi goc vardi Turkiye'ye. Almanya'da dogup buyumus, Turkiye'ye ancak tatillerde gelmis gencler Almanya'da hala suren ayrimciligin tadina bakinca, bir de Turkiye'deki olumlu ve umit veren atmosferi gorunce Turkiye'yi Almanya'ya tercih etmeye baslamislardi.

Ben cok iyi hatirliyorum Alman basininda ve hatta televizyonlarinda bu konuyla ilgii haberleri, "Almanya'daki  Turklerin onbinlerce Euro yatirim yaptigimiz, egitimli, universite mezunu, bize faydasi olabilecek, alman  toplumuna en iyi entegre olma kabiliyetine sahip kismini Turkiye'ye kaybediyoruz, bize sosyal yardima muhtac olma ihtimali yuksek, problemli ve  niteliksiz kisim kaliyor" diye endiseleniyorlardi.

Tabii artik pek kalmadi bu endise. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

delenda_est_carthago

May 15, 2017, 12:53 ÖS Last Edit: May 15, 2017, 01:00 ÖS by delenda_est_carthago
Almanya'dan Turkiye'ye tersine beyin gocu ile ilgili 2008 yilina ait bir haber. Almanca bilenler icin enteresan olabilir:

http://www.spiegel.de/spiegel/a-554163.html
http://www.spiegel.de/spiegel/a-554163-2.html

O tarihlerde yapilan bir arastirmaya gore almanya'daki,  buyuk cogunlugu almanya dogumlu universite mezunu turklerden %38'i Turkiye'ye gocmek istediklerini belirtmisler.  Cok ciddi bir rakam.
Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

merzifonlu

Dış dünya ile hemen her konuda inatlaşan bir iktidar varken, beyin göçünü önleyemezsiniz. İlaveten mevcudu da hızlıca kaybedersiniz.

Bu inatlaşma, rasyonel değil tümüyle ideolojik nedenlere dayanıyor ayrıca. Mesajı Paylaş

onkomd

Herkesin gidiş ve dönüş sebebi farklı. Lakin bundan 3-4 sene önce SSM'de robust ve diğer bir arkadaş Türkiye'de dönen rezilliklerden bahsedince sinirlenmiştim Amerika farklı mı sanıyorsun diye. Döndüğüm iki senede emdiğim sütü burnumdan getirdiler valla. Haklılarmış. Buradalarsa özür diliyorum arkadaşlardan Mesajı Paylaş

HDS

5 sene önce İstanbul'daki şirketi birlikte kurduğumuz İtalyan meslektaşım bata çıka düzenimizi kurduktan sonra; "Ya biz İtalya'da bu işlerin çok zor olduğunu düşünürdük, burada 'ridiculous'" demişti.  :)

İsterse bilmemne ülkesi konsolosluğunu resmi vize muamelecisi firma olsun, isterse maliyede memur, isterse üniversitede akademisyen; Türk'ün birinci görevi diğer Türkler'e hayatı çekilmez kılmak. Bu ilahi vazifemizi yerine getirmek için yılmadan uğraşıyoruz.  ;)

____

@delenda, Almanya'ya ne hacet? Hollanda ile onca itiş kakışa rağmen, onca ırkçılık edebiyatına falan rağmen, Eidhoven'ın Türk nüfusu misli ile artıyor. Üstelik çoğu da Türkiye'den gidiyor. MIT'den geçmişi de var, -San'dan çıkmışı da.
Mesajı Paylaş

southwater

May 15, 2017, 05:06 ÖS Last Edit: May 15, 2017, 05:08 ÖS by southwater
MIT derken?
Ekle : bu saatten sonra beyin göçü önlenemrz. Mesajı Paylaş

HDS

Maşaçuşetş.. Mesajı Paylaş

southwater

May 15, 2017, 05:12 ÖS Last Edit: May 15, 2017, 05:17 ÖS by southwater
Delft  iyiymiş. Öyle diyorlar
Ekle : bu üstteki bilgiyi şundan yazdım, MIT doktoralı birisini postdoc'a alabilecek, hakkını verecek kurumları var adamların. Bizde ise ver mehteri.
Kurumsal olarak çok kötüyüz. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter