Rüzgar Türbinleri ve Rüzgar Enerjisi

Başlatan Energy, Nis 29, 2017, 07:16 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Energy

EEA: Avrupa'nın karbon emisyonu yüzde 10 azaldı

Avrupa Çevre Ajansı (European Environment Agency-EEA) güneş ve rüzgarın, fosil yakıt bağımlılığını azalttığını ancak temiz enerjikapasitesinin halen yeterince hızlı büyümediğini belirtiyor. Yeni bir güvenilir rapor; rüzgar ve güneş enerjisi kullanımındaki artışın, Avrupa'nın fosil yakıt tüketiminin ve sera gazı emisyonlarının 2015 yılında %10 civarında azalmasını sağladığını ortaya koydu. 

Avrupa'nın tümünde, yenilenebilir enerji kullanımı 2013'teki % 15 rakamından % 16,7'ye yükselmiş ve Avrupa kıtasının yeni enerji kapasitesinin % 77'sine karşılık gelmiştir. Ancak temiz enerjinin parlayışı halen, fosil yakıt kullanımını durdurmaya yetecek hızda ilerlememekte. Ayrıca, bir çok İskandinav ülkesinde enerji kapasitesinin % 30'una, Malta'da ise yalnızca % 5'ine yayılmaya başlayan yenilenebilir enerji, Avrupa çevresine dengesiz olarak dağılmıştır. Avrupa Çevre Ajansı tarafından derlenen graklere göre; İngiltere, Avrupa'nın en iyi sera gazı emisyonu yoğunluğuna sahip ülkeleri arasında 7. sırada ancak, kişi başına düşen emisyonlar açısından orta sıralarda yer almıştır. EEA çalışmasının yetkilisi Mihai Tomescu, Avrupa'nın yenilenebilir enerji artışının hızlanmış olduğunu fakat küresel ısınmayı 2 C'de tutmaya yetecek hızda olmadığını belirtmektedir.Tomescu Guardian'a yaptığı açıklamada, "Çalışmaların mevcut seviyesinin arttırılması gerek ve bu ister istemez ilave odaklar olmaksızın gerçekleşmeyecektir." demiştir.

EEA'nın raporuna göre Avrupa, 2020'ye kadar % 20 emisyon azaltımı ve yenilebilir enerjinin % 20 paya sahip olması hedefini genel olarak başarma yolunda.Ancak, içten yanmalı motorları ve yakıt tedariğini yavaş yavaş kullanımdan kaldırmak hakkında zor kararlar alınması gerektiğinde; 2050 için daha iddialı bir hedef olan emisyonların en az % 80 azaltılmasının, 2030'dan sonra hız kazanmasına ihtiyaç olacaktır. Avrupa'nın fotovoltaik sektörü temsilcisi SolarPower Europe Genel Müdürü James Watson, bugünün grafiklerinin geçen yılın küresel güneş enerjisi kapasitesindeki 50 GW'lık sıçrayışla uyumlu olduğu belirtmiştir. Watson, "Bu iyi bir başlangıç ve olumlu düşünmeliyiz ancak, Paris Anlaşması altındaki yükümlülüklerimizi yerine getireceksek, aslında yenilenebilir enerjideki büyümenin ve fosil yakıt tüketimindeki, özellikle de kömür santrallerindeki, düşüşün daha hızlı ve yeterli olması gerekecektir.

"SolarPower Europe'un değerlendirmesine göre; son 10 yılda, 100 milyon ton yakıta eşdeğer elektrik üretimi yenilebilir enerjiyle sağlandı fakat, önümüzdeki 10 yılda 20 milyon tonu daha karşılaması gerekecektir

http://www.virahaber.com/eea-avrupanin-karbon-emisyonu-yuzde-10-azaldi-44448h.htm Mesajı Paylaş

Danişment

http://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/ruzgar-turbininde-inovasyon-disli-kutusuz-ruzgar-turbini/14902#ad-image-0

Rüzgar Türbininde İnovasyon
Dişli Kutusuz Rüzgar Türbini
SIEMENS'in yeni nesil rüzgar türbinleri portföyünde karmaşık yapısıyla bilinen dişli kutulu rüzgar türbinleri olmayacak. SIEMENS, daha az parçası olan, "Tak-Çalıştır" mantığıyla kurulumu daha kolay ve verimli rüzgar türbinleriyle karşımıza çıkacak.

1)

Dişli kutusunun ortadan kaldırıldığı onun yerine enerji kaybı yapmayan daimi mıknatıslı jeneratör
2)

Tak-Çalıştır mantığıyla kolayca parça değişiminin sağlandığı ve o an monte edilmeye hazırlanan bir rüzgar türbini
3)

3,2 MW türbin rotorları, patentli IntegralBlade® teknolojisi kullanılarak üretilmektedir. Rotor kanatları, tek bir üretim adımında fiberglas destekli epoksi reçineden yekpare olarak üretilmiştir. Bunun sonucu olarak kanatlarda, herhangi bir yapışma ek yeri bulunmamaktadır.
4)

3,2 MW dişli kutusuz rüzgar türbinlerini çok çeşitli rüzgar koşulları için ideal seçenek haline getirmektedir Mesajı Paylaş

The Thing

Siemens Gamesa 6 bin kişiyi işten çıkaracak

Gelecek yıl satışlarının azalacağını belirten Siemens Gamesa dünya genelinde 6 bin kişiyi işten çıkaracağını açıkladı.

Siemens Gamesa, gelecek yıl satışlarının yüzde 20 oranında azalacağına işaret ederek dünya genelinde 6 bin kişiyi işten çıkaracağını bildirdi.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, 2017 mali yılında 11 milyar euro civarında olan satışların cari mali yılda 9 - 9,6 milyar euro seviyesine düşmesinin beklendiğini ifade etti.

Firmanın dünya genelinde 26 bin çalışanı bulunuyor.

https://www.dunya.com/dunya/siemens-gamesa-6-bin-kisiyi-isten-cikaracak-haberi-389800
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter