Bozankaya

Başlatan Traverten, Nis 26, 2017, 04:22 ÖS

« önceki - sonraki »

Traverten

Elazığ'da ELBÜS'ler Görücüye Çıktı

Şehir içi toplu taşımada konfor, hız ve yüksek kalite standartlarında hizmet verecek yüzde yüz yerli elektrikli otobüsler, görücüye çıktı

ELBÜS'lerin tanıtımını yapmak üzere basın mensuplarıyla bir araya gelen Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz araçların test sürüşünü de bizzat kendisi yaptı.

Elektrikli Ticari Araçlar ve Raylı Sistemler Üretim firması sahibi Murat Bozankaya ile birlikte ELBÜS'lere ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Yanılmaz, çevreye zarar vermeyen ve enerji tasarrufu sağlayan ELBÜS'lerin Türk mühendisler tarafından yapıldığını ve yüzde yüz yerli ve milli olduğunu belirtti.

BAŞKAN YANILMAZ: "ELAZIĞ İÇİN ÖZEL ÜRETİLDİ"
Elektrikli, şarjlı, körüklü, bataryalı ve şehir içi taşımacılığında sıfır emisyona sahip otobüslerin, Elazığ için özel üretildiğini ve dünyada ilk olarak Elazığ'da kullanıma başlanacağını belirten Başkan Yanılmaz, ELBÜS'lerin en büyük özelliğinin ise Türk mühendisler tarafından dizayn edilip üretilmesi olduğunu söyledi.

"150 KİŞİ KAPASİTELİ"
Araçların 18 metre uzunluğunda ve 150 yolcu taşıma kapasitesine sahip olduğunu vurgulayan Başkan Yanılmaz, koltukların da son derece konforlu olduğunu ve araçların her akşam yıkanarak gerekli hijyenin sağlanacağını kaydetti.

"3 SAATLİK ŞARJ İLE 400 KM YOL GİDİYOR"
Araçların gece 3 saatlik şarj ile 400 kilometre yol gidebileceğini kaydeden Başkan Yanılmaz, şehir içi ulaşımda bir otobüsün alabileceği ideal rakamın ise normal şartlarda 300 km olduğunu ve ELBÜS'lerin çok tasarruflu olduğunu kaydetti.

"GÜZERGÂH DOĞUKENT ŞEHİR HASTANESİ-İLETİŞİM FAKÜLTESİ ARASI"
ELBÜS'lerin Doğukent Şehir Hastanesi ile İletişim Fakültesi arasında sefer düzenleyeceğini belirten Başkan Yanılmaz, sözlerine şu şekilde devam etti: "seferler Hilalkent'ten gelindiğinde Malatya Caddesi, Zübeyde Hanım Caddesi, Valifahribey, Hürriyet Caddesi, Ali Rıza Septioğlu Bulvarı, Yaşar Doğu Bulvarı, Seyda Molla Bahri bulvarı ve Hayır Çarşısı önünde bitecek. Geri dönüşte ise Ali Rıza Septioğlu Bulvarı'ndan geldikten sonra Necdet Doğan Caddesi'nden Beyaz Çeşme'nin oraya çıkacak. Sonra Yeni Cami'nin oradan İzzetpaşa Camisine ve Gazi Caddesi'ne çıkacak. Sonra Zübeyde Hanım Caddesi'nden devam edecek."

"HAZİRAN AYI SONUNA KADAR ÜCRETSİZ TAŞIMA HİZMETİ"
Cuma günü hizmet vermeye başlayacak ELBÜS'lerin Elazığlılara hayırlı olmasını dileyen Başkan Yanılmaz, araçların haziran ayı sonuna kadar ücretsiz yolcu taşıyacağını, hazirandan sonra ise ücretli olacağını kaydetti.

"ELBÜS GÜZERGÂHINA ARAÇ PARKI YASAK"
Elazığ Belediyesi tarafından ELBÜS güzergâhı boyunca yapılan sarı çizgilerin araçlar tarafından ihlal edilmemesi hususunda emniyet müdürlüğü trafik birimi ve zabıta görevlilerinin gerekli önlemleri alacağını belirten Başkan Yanılmaz, ELBÜS'lerin hızını yavaşlatacak hatalı park yapımlarını engelleyeceklerini belirtti.

"HEMŞERİLERİMİZİN DUYARLILIĞINA GÜVENİYORUM"
ELBÜS güzergâhına hatalı araç parklarını önlemek için gerekli tedbirleri alacaklarını belirten Başkan Yanılmaz, vatandaşlara özel çağrıda bulunarak, "inanıyorum ki hemşerilerimizde bu konuda gerekli hassasiyeti ve duyarlılığı göstereceklerdir. Şimdiden kendilerine çok teşekkür ediyorum" dedi.

"ELBÜS'LERİN KISA SÜRELİ GECİKME SEBEBİ ÜRETİCİ FİRMADA ÇIKAN YANGINDIR"
ELBÜS'lerin Elazığ'a geliş tarihiyle ilgili olarak daha önce 23 Nisan tarihini belirleyen Başkan Yanılmaz, "Bizlerde üretici firmadan aldığımız tarihe göre 23 Nisanı belirlemiştik. O tarihte çifte bayram yaşayacaktık. Bizlerde imalatçı firmanın bizler verdiği bilgiyi sizlere aktarmıştık. Ancak firmanın Almanya'daki fabrikasında şanssız bir yangın olayı çıktı. İyi toparladılar. O yangınla birlikte süre biraz gecikti. Bizim 15 araç siparişimiz vardı şuan da 6 tanesi fiilen başladı. Diğer araçlarda geldikçe öncekilere takviye yapacağız" dedi.

MURAT BOZANKAYA: "20 ELEKTRİKLİ ARACIN YAKTIĞINI BİR ADET DİZEL ARACI YAKIYOR"
ELBÜS'lerin üretici firması olan Bozankaya Anonim Şirketi'nin sahibi hemşerimiz Murat Bozankaya Başkan Yanılmaz ile birlikte ELBÜS'lere ilişkin bir takım teknik bilgiler verdi. ELBÜS'lerin çevre dostu olduğunu belirten Murat Bozankaya sözlerine şu şekilde devam etti: "Yakıt konusunda bir karşılaştırma yaptığımızda 20 tane elektrikli aracın yaktığı yakıtı bir tane dizel araç yakıyor. Bunun çıkarttığı karbondioksiti de göz önüne aldığımızda bizim elektrikli araçlarımızın böyle bir konumda olmadığını ve şehre sağladığı katkıyı görüyoruz."

"DİĞER ARAÇLARA GÖRE MASRAFI ÇOK AZ"
ELBÜS'lerin bakım olarak diğer araçlara göre çok daha az bir masraf gerektirdiğini belirten Bozankaya, temizlikten yakıta her anlamda çok daha tasarruflu bir araç olduğunu kaydetti. Araçların en büyük özelliklerinden bir tanesinin de arka iki aksında bulunan 4 motor olduğunu belirten Bozankaya, çekiş gücünün 4 motor tarafından 2 aks ile yapıldığını ve araca dört çeker denilebileceğini kaydetti.

Başkan Yanılmaz test sürüşü sonrası kendisine soru yönelten gazeteci ve vatandaşlara ELBÜS'ler ile ilgili fikirlerini almak üzere mikrofon yönelterek görüşlerini dinledi.

http://www.rayhaber.com/2018/06/elazigda-elbusler-gorucuye-cikti/ Mesajı Paylaş

Traverten

Türkiye'nin İlk Metro İhracatı Haziran Sonunda Yola Çıkıyor

Bangkok Green Line metro projesi kapsamında Siemens Mobility ortaklığıyla her biri 4 vagondan oluşan 22 metro tren setinin üretimini üstlenen Bozankaya, ilk metro aracını düzenlenen törenle takdim etti.

Yerli üretici Bozankaya, Siemens Mobility konsorsiyumuyla birlikte 2016 yılında kazandığı Tayland Metrosu Green Line Metro ihalesi için Ankara'da ürettiği metroları üretim bandından indirdi. İlk metro ihracatı ise Haziran ayı sonunda başlayacak.

Türkiye'den ilk metro ihracatı için düzenlenen törene, Bangkok Valisi Aswin Kwanmuang, Bangkok Toplu Taşıma Sistemleri Kamu Hizmetleri Şirketi'nin (BTS) üst düzey yöneticileri ve Siemens Mobility üst düzey yetkilileri katıldı.

Tayland'ın Green Line Metro ihalesi 2016 yılında düzenlenmiş ve Siemens Mobility Bozankaya konsorsiyumu kazanmıştı. Aradan geçen 25 ayda ihale kapsamındaki ilk metro aracının üretimi tamamlandı. İlk aracın üretim bandından indirilmesine ilişkin törende konuşan Bozankaya A.Ş. kurucusu ve sahibi Murat Bozankaya, firma olarak uluslararası projelerde Türkiye'yi temsil etmekten gurur duyduklarını söyledi.

Aynı zamanda Cumhuriyet tarihinin ilk metro ihracatını gerçekleştirmenin de ayrı bir gurur kaynağı olduğunun altını çizen murat Bozankaya, "Bu projeyle birlikte Türkiye'nin ihracatına doğrudan katkıda bulunduğumuz için de çok mutluyuz. Türkiye'nin dost ülkesi Tayland'da ulaşım projelerimize devam edeceğiz" dedi.

Bu projeyi tamamladıktan sonra Mavi Hat Metro Projesi için üretime başlayacaklarını dile getiren Bozankaya, bu proje ile birlikte 40 milyon Avro'dan fazla döviz girdisi sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunacaklarını anlattı.

Green Line Metro projesinin Türkiye'den Tayland'a bugüne kadar yapılan en büyük ihracat olacağına değinen Murat Bozankaya, Türkiye'nin en büyük ve en modern raylı ulaşım sistemleri üretim merkezine 50 milyon Euro'dan fazla yatırım yaptıklarını bildirdi.

Araçların iç tasarımını, Siemens'in Bangkok'ta kendini ispatlamış tasarımına bağlı kalarak gerçekleştirdiklerini ifade eden Bozankaya, şu bilgileri verdi:
"Cer sistemi ve boji gibi komponentlerin Siemens tarafından sağlandığı projede, Bozankaya, şasi üretiminden statik devreye alma işlemlerine kadar tüm üretimi üstleniyor."

Ağırlığı 140 ton olan metro treninin Haziran ayı sonunda Ankara'daki fabrikadan yola çıkacağını belirten Murat Bozankaya, bunun Borusan-Gemlik limanından gemiye yüklenerek 6 hafta sonra Laem Chabang limanına ulaşacağını ifade etti.

Bozankaya, Green Line Metro hattındaki test sürüşleri de dahil olmak üzere Bangkok'taki tüm testler tamamlandığında Bangkok Toplu Taşıma Sistemleri Kamu Hizmetleri Şirketi'nin (BTS) "kullanıma hazır" raporunun Aralık 2018'de verilmesinin öngörüldüğünü vurguladı.

Bozankaya'nın Siemens Mobility ile kurduğu konsorsiyumla yüklenici olduğu Tayland'ın başkenti Bangkok için yapılan Green Line Projesi, 68.25 kilometre hat uzunluğu ve bu hat üzerinde yer alacak 59 metro istasyonundan oluşacak. Bu hatta hizmet verecek olan 22 trenin her biri 4 metro aracından oluşacak. Tek seferde bin 572 yolcu taşıma kapasitesine sahip olan metroların son teslimatı 2019 yılı içinde olacak. Bozankaya, bu projenin ardından Bangkok'taki ikinci bir müşteriye 105 metro treni teslimatı için tekrar Siemens Mobility ile işbirliğine gidecek.

http://www.rayhaber.com/2018/06/turkiyenin-ilk-metro-ihracati-haziran-sonunda-yola-cikiyor/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter