S-500 Prometheus Hava Savunma Sistemi

Başlatan nokta, Nis 24, 2017, 09:56 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

S-500 için yeni füze denemelerine başladılar

Rusya Hava ve Uzay Savunması'nın S-500 füze sisteminin üretici şirketi Genel Tasarımcısı Pavel Sozinov, yeni nesil füze sistemi S-500 için yeni füze denemelerine başlanıldığını bildirdi.

Sozinov "Milli Savunma" dergisine yaptığı açıklamada, "Bugün sistemin ana araçları poligonlarda gayet başarılı denemelerden geçiyorlar. Yeni roketler fırlatılmaya hazırlanıyorlar" dedi.

Yeni nesil "Kara-Hava" füze sistemine ait olan S-500, uzaktan eylem ve üst düzey füze savunma potansiyeline sahip olan sistem sadece füzeleri yok etmekle kalmayan, aynı zamanda uçak, helikopter ve diğer hava araçlarını imha etme imkanına sahip bir havadan yakalama kompleksi.

http://www.kokpit.aero/s-500-icin-yeni-denemelere-basladilar Mesajı Paylaş

nokta

S-500 Testleri Sona Yaklaşıyor


Perşembe günü MAKS-2017 uluslararası havacılık fuarında konuşan Rus savunma firması Almaz-Antey'in Dış Ekonomik Faaliyetlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Vyacheslav Dzirkaln, yeni S-500 füze savunma sisteminin bazı unsurlarının temel testleri başarıyla tamamladığını ve testlerin son aşamaya doğru ilerlediğini açıkladı. Atmosferin üst katmanlarındaki füzeleri önlemek üzere tasarlanan S-500, selefi S-400'ün yerini alacak. Yeni sistemin teslimatlarına 2020'de başlanacağı tahmin ediliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/s500-testleri-sona-yaklasiyor/4671/1 Mesajı Paylaş

Trilogy

Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri, 2020'ye S-500'leri kullanmaya başlayacak

Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri'nin, S-500 füze savunma sistemlerini 2020 yılına doğru envanterine alacağı belirtildi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korgeneral Viktor Gumennıy, "2020'ye doğru S-500'leri almaya başlayacağız" dedi.
S-500'lerin ilk tasarımlarına 2004'te başlandı. 2014'te ise medya araçları, uzun menzilli füzelerin başarıyla test edildiğini yazdı. Sistemlerin tasarımının şu anda hangi aşamada oluğu ise bilinmiyor.

10 hedefi aynı anda vurması ve tepki verme süresinin 4 saniyeyi geçmemesi istenen S-500'lerin karşı tarafın tüm saldırı silahlarını etkisiz hale getirebileceği düşünülüyor. Sistemin ilk olarak Moskova bölgesindeki hava savunma sisteminin güçlendirilmesi için kullanılacağı ve Moskova'nın füze savunma sisteminin mobil parçası olacağı tahmin ediliyor.

Her türlü aerodinamik ve balistik hedefi imha etmek için tasarlanan uzun menzilli S-500 Prometey sistemlerini bu sınıftaki diğer sistemlerden farklı kılan başlıca özelliği, çok uzaklardaki hedeflere kilitlenebilmesi. S-500'ler bu özelliğiyle aynı sınıfta yer alan ABD yapımı THAAD sistemlerinden 2-3 kat üstün.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201710231030715011-rusya-hava-uzay-kuvvetleri/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Rus uzman: S-500'ler ABD'nin Rusya'yı vurmalarına izin vermeyecek

Natsionalnaya Oborona (Ulusal Savunma) dergisinin baş editörü İgor Korotçenko, S-500 füze savunma sistemlerinin sayesinde Rusya'nın üzerinde, ABD'nin ani küresel saldırı konseptini hayata geçirmesini engelleyecek 'koruyucu kubbe' oluşturulacağını belirtti.

Televizyonda canlı yayınlanan bir talk show programında konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Korotçenko, Rusya'nın silahlanma yarışında inisiyatifi elinde tutan taraf olmaması gerektiğini söyledi.
Rus uzman, "Karşı tedbirlere gelince, söz konusu tedbirler alınmış durumda. Rusya Devlet Başkanı'nın kararnamesiyle hava-uzay savunma sistemi oluşturuluyor. Ülke topraklarının koruma altına alınması, tamamen savunma amaçlı bir görev. S-500 hava ve füze savunma sistemleri de hava-uzay savunma sisteminin bir parçası. İlk sistem 2020'de teslim edilecek, ardından seri üretime geçilecek. S-500'ler aynı zamanda stratejik füze savunma imkânlarına sahip. Biz Rusya'nın üzerini, Amerikalılara ani küresel saldırı konseptlerini hayata geçirmeye izin vermeyecek bir kubbeyle örteceğiz" ifadelerini kullandı.

ÇOK UZAKTAKİ HEDEFLERE KİLİTLENEBİLİYOR

S-400 sistemlerinin yeni bir versiyonu olarak her türlü aerodinamik ve balistik hedefi imha etmek için tasarlanan uzun menzilli S-500 Prometey sistemlerini bu sınıftaki diğer sistemlerden farklı kılan başlıca özelliği, çok uzaklardaki hedeflere kilitlenebilmesi. 600 kilometre menzile sahip olan S-500 füzeleri, saniyede 7 kilometre hızla ilerleyen 10 füzeyi aynı anda etkisiz hale getirebiliyor. S-500'lerin üretimine önümüzdeki yıl başlanması planlanıyor.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201710271030784749-rus-uzman-s500ler-abd-rusyayi-vurmalarina-izin-vermeyecek/ Mesajı Paylaş

sanbox

Pratikde görmek lazım, eğer söylendiği gibi olursa rusya bölgenin şu an bölgenin zaten en büyük askeri gücü gelecek içinde arayı iyice açar. Mesajı Paylaş

Alkyone

ABD'den S-500 iddiası

Amerikan medyasına konuşan bir ABD istihbarat yetkilisi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, S-500 hava savunma sisteminin yakın zamanda seri üretime geçeceğini duyurmasından kısa bir süre sonra istihbarat raporlarında, Rusya'nın söz konusu silahın test atışlarını gerçekleştirdiğinin yer aldığını öne sürdü.

İsminin açıklanmasını istemeyen Amerikalı istihbarat yetkilisi, 600 kilometre menzile sahip S-500 füze sisteminin 481 kilometre mesafede bir hava unsurunu başarıyla vurduğunu ifade ederek, bunu "dünyanın yeni rekoru" olarak nitelendirdi. Rus ve Sovyet silah sistemlerinin son teknoloji ürünü S-500 füze sisteminin 600 kilometre menzili bulunurken, mevcut Rus S-400 sistemleri 400 kilometre ve muadili Amerikan Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunma Füze Sistemi (THAAD) ise 200 kilometre menzile ulaşabiliyor.

Test edilen versiyonunda, düşük ve hipersonik hıza sahip balistik füze, Erken Uyarı Kontrol Sistemine (AWACS) sahip uçaklar gibi hedeflere angaje olma kapasitesine sahip olduğu ifade edilen S-500lerin, ayrıca jet uçaklarına yönelik önleme faaliyetlerinde kullanılabilecek versiyonunun üzerinde de çalışıldığı belirtiliyor.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/abdden-s-500-iddiasi/1160135 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Trilogy

Rusya ordusu yakında S-500 sahibi olacak'

Rusya Hava ve Uzay Savunması Akademisi Başkanı Korgeneral Vladimiy Lyaporov, Rusya ordusunun yakında yeni S-500 füze savunma sistemlerine sahip olmasını beklediklerini söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın resmi gazetesine konuşan Lyaporov, "2019 yılında S-500'leri kullanacak subayların akademideki eğitimi sona erecek ve ilk mezunlar verilecek" dedi.

Lyaporov, S-500'lerin en yakın zamanda ordunun kullanımına girmesini beklediklerini ifade etti.

Rusya Hava ve Uzay Savunması Akademisi'nin S-500'ler için personel eğiteceği belirtilmişti.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201903011037943984-rusya-ordusu-yakinda-S500lere-sahip-olacak/ Mesajı Paylaş

nokta

S-500 Neredeyse Hazır

Rus Hava ve Uzay Kuvvetleri'nde görev yapan üst düzey bir yönetici, S-500 konusunda açıklamalarda bulundu. S-300 ve S-400 sistemlerinin halefi olarak gösterilen sistemin geliştirme safhasının geliştirme safhasının son evresine geçildiğini açıklayan yetkili Rus Ordusu'nun S-350 Vityaz sistemlerini de yakın bir zamanda teslim almaya başlayacağını açıkladı.

Sistemlerin tamamen Rusya'da üretildiğinin vurgulandığı açıklamada, S-350 ve S-500 platformlarının yüksek hareket kabiliyetine sahip yeni nesil radarlarla teçhiz edildiği ve bu sayede sistemlerin hazırlanmamış alanlarda dâhi mevzi alabildiği belirtildi. S-500'ün kabiliyetleri hakkında hâlihazırda resmi bir açıklama bulunmasa da sistemlerin 600 kilometre menzildeki hedefleri imha edebileceği, balistik uçuş yapan 10 hedefi aynı anda takip edebildiği ve 20 Mach süratle hareket eden hedefleri önleyebileceği belirtiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/s500-neredeyse-hazir/8055/1 Mesajı Paylaş

Topgun

Bizim S-400'ler daha gelmeden demode oldu desenize :( Mesajı Paylaş

TULGA

1 paket de ondan sardırırız üzüldüğün şeye bak @topgun:)
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter