Akdenizde Mülteci Sorunu ve İnsani Dram

Başlatan Atılgan, Nis 22, 2017, 10:00 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Atılgan

İtalya'dan Libya'ya İnsan Kaçakçılığını Önlemek İçin Sahil Güvenlik Yardımı

İtalya, Libya ile imzaladığı anlaşma çerçevesinde Libyalı sahil güvenlik ekiplerine taahhüt ettiği 10 devriye botundan 2'sini teslim etti.

İnsan kaçakçılığıyla mücadelede kullanılacak botların devri için İtalya'nın Gaeta kentindeki Mali Polis Denizcilik Okulu'nda tören düzenlendi. Anlaşma kapsamında İtalyan uzmanlardan eğitim alan 20 Libyalı sahil güvenlik personeline diplomaları dağıtıldı. Törende İtalya İçişleri Bakanı Marco Minniti ve Libya'nın Roma Büyükelçisi Ahmed Safar da hazır bulundu.

İtalyan Bakan Minniti, "İnsan kaçakçılığıyla mücadele hususunda, şubat ayının başlarında Libya hükümeti ile işbirliği anlaşması imzaladık. Bu anlaşma hayata geçirilmeli." diye konuştu. Teslim edilen iki bot önümüzdeki hafta Libya açıklarında göreve başlayacak. 20 kişiden oluşan ikinci ekip de önümüzdeki günlerde İtalya'da eğitim alacak. Haziran ayının sonuna kadar 10 botun tamamının teslim edilmesi hedefleniyor.

Sadece bu yıl, İtalya'ya yasa dışı yollardan ulaşmaya çalışırken Akdeniz'de can verenlerin sayısı yaklaşık 900'ü buldu.

http://www.euronews.com/2017/04/21/italy-donates-boats-to-libya-in-effort-to-fight-human-trafficking Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Danimarka göçü azaltmak için Afrika'da doğum kontrolünü destekleyecek


Danimarka gelişmekte olan ülkelere doğum kontrolü için daha fazla destek vereceğini açıklarken bunun "Avrupa'daki göç baskısını azaltabileceğini" söyledi.

Kalkınma İşbirliği Bakanı Ulla Tornaes, hükümetin destek programına 14 milyon dolar aktaracağını söyledi. Londra'da bir toplantıda konuşan Tornaes, istenmeyen gebeliklerin dünyanın en yoksul ülkelerinde büyük toplumsal ve insani bedellere yol açtığına dikkat çekerken Afrika'daki nüfus artışını sınırlamanın da önemli olduğunu belirtti. Bu ülkelerde 225 milyon kadının aile planlaması yöntemlerine erişimi olmadığını vurgulayan Danimarkalı bakan, bu yüzden genç kadınların eğitimlerini yarıda bırakmak zorunda kaldığını söyledi.

Afrika'daki nüfus artışını sınırlamanın dış politika ve güvenlik politikası olarak Danimarka hükümeti açısından önemli olduğunu belirten Torneas, "Eğer Afrika'da nüfus artışı böyle giderse bugün 1,2 milyar olan nüfus 2050'da 2,5 milyar olacak" dedi ve ekledi:
"Avrupa üzerindeki göç baskısını azaltmanın bir yolu da bazı Afrika ülkelerindeki çok yüksek doğum oranlarını sınırlamaktır."
Danimarka, diğer AB ülkeleri gibi son yıllarda sığınma başvurularında bir artış yaşadı.

Danimarka Parlamentosu 2016 yılında ülkeye gelip sığınma başvurusu yapanların değerli eşyalarına el konulmasını desteklemiş, bu hamle Birleşmiş Milletler'in tepkisini çekmişti.


http://www.bbc.com/news/world-europe-40588246 Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

İşte klasik bir Batı ikiyüzlülüğü...
Bu amaçla bunlar tüm kıtaya salgın hastalık bile bulaştırabilirler.
Bu yüzden Afrika Kıtasında Türkiye sempatisi hızla artarken, Avrupa-ABD-Batı sempatisi azalıyor... Mesajı Paylaş

Defence

İtalya Libya'ya deniz gücü gönderme kararını onayladı


İtalya'da parlamentosu, hükümetin insan kaçakçılığı ile mücadele ve Libya Sahil Güvenlik güçlerine destek için Libya'nın Akdeniz açıklarına deniz gücü gönderme kararını onayladı.

BBC'nin haberine göre, İtalyan yetkililer tarafından yapılan açıklamada, parlamentonun hükümet kararını onaylamasıyla Libya Sahil Güvenlik güçlerine destek olmak ve insan kaçakçılığının engellenmesi amacıyla başlangıçta iki geminin gönderileceği bildirildi.

Savunma Bakanı Roberta Pinotti, İtalyan gemilerinin Libya'nın belirli taleplerine cevap vereceğini ve bu konuşlandırmanın Libya'nın egemenliğine müdahale olmayacağını belirtmişti. Başbakan Paolo Gentiloni de İtalya'nın Libya kıyılarındaki yardımlarının, ülkesinin Akdeniz'deki göç akışını yönetme çabalarında bir "dönüm noktası" haline gelebileceğini söylemişti.

BM göçmenlik bürosu, yıl başından bu yana 94 bin 802 göçmenin İtalya'ya geldiğini ve bu sayının geçen yılın aynı dönemine göre İtalya'ya ulaşan ve Avrupa'ya yeni göç edenlerin yüzde 85'ini temsil ettiğini açıklamıştı.

Göçmenlik bürosu, Libya'dan İtalya'ya geçmeye çalışırken bu yıl 2 bin 221 kişinin boğulmuş olduğunu tahmin ediyor.

Gentiloni liderliğindeki Bakanlar Kurulu 28 Temmuz'da, Libya'nın Akdeniz açıklarına deniz gücü gönderme kararı almıştı. Öte yandan, Libya açıklarında görev yapacak İtalyan askeri misyonunun, deniz ve hava unsurlarıyla 700 askerden oluşacağı belirtilmiş ve söz konusu misyonun, Akdeniz'de koordinasyonu İtalya tarafından üstlenilen "Güvenli Deniz" misyonuna ek olacağı ifade edilmişti.

http://www.denizhaber.com.tr/italya-libyaya-deniz-gucu-gonderme-kararini-onayladi-haber-75626.htm Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Uluslararası Göç Örgütü: İspanya'ya ulaşan göçmenler geçen yıla kıyasla 3 kat arttı


Uluslararası Göç Örgütü, İspanya'ya ulaşan göçmenlerin sayısının 2016 yılının aynı dönemine kıyasla 3 kat arttığını açıkladı.

Bu artış hızıyla İspanya'nın, bu yıl denizden 11 bin 713 bin göçmenin ulaştığı Yunanistan'ı geçebileceği öngörülmeye başlandı.
Değişimin nedeni olarak, göçmenlerin bu rotayı daha güvenli bulması gösteriliyor. Bu hafta başında sosyal medya üzerinden paylaşılan bir videoda, İspanya'nın Cadiz kentindeki bir plaja ulaşmayı başaran göçmenler görülüyordu.

Fransız haber ajansı AFP, plaja ayak basarak kaçmayı başaran 30'dan fazla göçmenden 9'unun bulunduğu bildirdi.
Bulunanların çoğunun 10'lu yaşlarının ortalarında olduğu ve üzerlerinden kimlik çıkmadığı belirtildi. AFP'ye konuşan polis yetkilileri, çocukların Faslı olduğunun düşünüldüğünü açıkladı. Çocukların İspanya'daki göçmen merkezlerinden birine götürüleceği, burada sığınma başvurusu yapabilecekleri de ifade ediliyor.

'Bu çok büyük bir değişim olur'

Uluslararası Göç Örgütü'nün (IOM) açıkladığı rakamlara göre, İspanya'ya bu yıl şu ana kadar 11 bin 849 göçmen ulaştı. Bu rakam geçtiğimiz yılın tamamında 13 bin 246'ydı.

AFP'ye ajansına konuşan IOM sözcüsü Joel Millman, "Biz bu değişimin önemli bir nedeninin, Fas'tan başlayan bu rotanın daha güvenli görülmesi olduğunu düşünüyoruz" dedi. Millman, İspanya'nın Yunanistan'ı geçmesi olasılığına da değinerek, "Eğer gerçekleşirse bu çok büyük bir değişim olur" diye konuştu.

Avrupa'ya bu rotadan ulaşmaya çalışanların çoğu Senegal, Gambiya, Gine ve Fildişi Sahilleri gibi.batı Afrika ülkelerinden geliyor.

2017 yılında yüzde 60 azalma var

İspanya ise 9 Ağustos tarihi itibariyla 96 bin 861 göçmenin ulaştığı İtalya'nın halen çok gerisinde bulunuyor. Ancak bu yıl şu ana dek açıklanan rakamlar, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 60 oranında bir düşüşe işaret ediyor.

Perşembe günü İspanya'nın güneyindeki Tarifa'da, Sahra-altı Afrika ülkelerinden gelen 10 erkek göçmen sahil güvenlik birimleri tarafından kurtarılmıştı. Bu yıl İspanya'da binlerce kişi sokağa çıkarak hükümetin Suriye gibi savaş halindeki ülkelerden kaçanları ülkeye kabul etmesi çağrısında bulunmuştu.

http://www.bbc.com/news/world-europe-40895571 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Akdeniz'de "göçmen gerilimi" tırmanıyor


Libya Hükümeti ile Akdeniz'deki göçmenleri kurtarmak için çalışan sivil toplum örgütleri arasındaki gerilim tırmanıyor.

Daha önce İtalya Hükümeti ile "Arama ve Kurtarma Protokolü'nü" imzalamayan sivil toplum örgütleri arasında yaşanan gerilim, şimdi de protokole imza atan örgütlerle yaşanmaya başladı.

İspanyol Proactiva Open Arms örgütü, Libya sahil güvenlik yetkililerinin, uluslararası sularda kendilerini "vurmakla tehdit ettiklerini » duyurdu.

Euronews'a konuşan Proactiva Open Arms'ın sözcüsü Laura Lanuza, "Golfo Azurro teknemiz Salı günü Libya kıyılarından 27 mil uzakta, uluslararası sularda, hatta yasal suların da dışında kurtarma eğitimi veriyorduk. Aniden bir Libya Sahil Güvenlik devriyesinin tam hızla bize doğru yaklaştığını gördük. Radyo aracılığıyla bizi tehdit etmeye başladılar. Bize Libya yetkililerinden izin alıp almadığımızı sordular. Biz de kendilerine ısrarla uluslararası sularda olduğumuzu söyledik. Bizden emirlerine uymamızı ve kendilerini Trablus'a kadar takip etmemizi istediler. Emirlerine uymazsak vuracaklarını söylediler. Yaklaşık 1 saat 40 dakika sonra bizden Kuzey bölgesini terketmemizi istediler. Eğer bir daha geri dönersek, bu sefer bizi vuracakları uyarısında bulundular" dedi.

Libya sahil güvenliğine bağlı devriye botları, 7 Ağustos'ta, Proactiva Open Arms'a karşı uyarı atışı yapmıştı. İspanyol örgüt, tehditlere rağmen kurtarma çalışmalarına devam edeceklerini dile getirdi.

http://www.euronews.com/2017/08/16/migrant-rescue-boat-threatened-by-libyan-coastguard-in-international-waters Mesajı Paylaş

putty

Bu göçmen olayı saçmalık böyle vandallık olmaz atla tekneye gel kalan ömründe Alman baksın sana oh ne güzel iş. Tekneye koyup karşı kıyıya götürüp bırakacaksın engel olan olursada ordunla koruyacaksın böyle saçma bir çaresizlik olmaz. İnsan hakkı filanda olmaz karaya ulaşana kapılarını açmak normal şartlarda olabilecek bir şey bu yoğunluktaki baskıya ahlaksızca önlem almak gerek. Avrupanın demografisi değişecek sosyolojisi bozulacak buna izin verilemez. Kavimler göçüne döndü bu iş Roma yı yıkacak adamlar böyle giderse. Mesajı Paylaş

HDS

@putty, Roma yıkıldı zaten. Anısını kilise, Bizans ve bizler yaşatıyoruz.

Şarlman falan da sonradan o topa girdi ama Barbar'dan Vandal'dan olmuyor tabi. Mesajı Paylaş

Atılgan

Libya Sahil Güvenlik, yardım gemilerine müdahale ediyor


2017'nin ilk sekiz ayında 100 binden fazla göçmen ve mülteci, Afrika'dan Avrupa'ya kaçak geçiş yaptı. Akdeniz'i geçen bu insanlar, yardım kuruluşlarının gemileri tarafından da sıkça kurtarılıyor.
İnsan hakları grupları, Libya Sahil Güvenlik'in, uluslararası sularda yardım gemilerine müdahale ettiğini, sonrasında Afrikalı göçmenleri Libya'ya geri götürdüğünü belirtiyor.

Göçmenlere Libya'da koruma sağlanmıyor, sıklıkla kötü koşullarda süresiz gözaltına alınıyor. Ülkede bir birlik hükümeti, üniter bir yönetim bulunmuyor. Rakip milislerin cezadan muaf faaliyet gösterdiği biliniyor.

Birleşmiş Milletler, yardımların güvenle ve engelsiz şekilde ulaştırılması için Libyalı yetkililere çağrı yaptı. Ayrıca Libya Sahil Güvenlik'in tehditkar duruşu nedeniyle, Sınır Tanımayan Doktorlar ve Çocukları Kurtaralım Örgütü dahil bazı kuruluşlar kurtarma ve yardım faaliyetlerini askıya aldı.

Uluslararası örgtülerin açıklamasına göre, 2017'de yaklaşık 2400 kişinin hayatını kaybettiği belirtilmişti.

http://www.denizhaber.com.tr/libya-sahil-guvenlik-yardim-gemilerine-mudahale-ediyor-haber-76070.htm Mesajı Paylaş

Trilogy

AB, sığınmacılar için Nijer ve Çad'ı seçti


AB liderleri, sığınmacıların Avrupa'ya gelmesini engellemek ve insan kaçakçıları tarafından kullanılmalarını önlemek için Nijer ve Çad'da 'tamamıyla güvenli' sığınmacı kabul merkezi oluşturma fikrinde uzlaştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es Serrac, Çad Cumhurbaşkanı Idriss Deby Itno, Nijer Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou ile AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Elysee Sarayı'nda Afrika'dan Avrupa'ya gelen sığınmacılar konusundaki zirvede bir araya geldi.
'ASKERİ GÜÇLER BÖLGEYE SEVKEDİLEBİLİR'

Detaylar konusunda bilgi verilmese de liderler ülkelerindeki çatışmalardan kaçan 'resmi sığınmacıların' belirlenmesi ve BM'nin bu sığınmacıları insan kaçakçıları tarafından sömürülmesinler diye Nijer ve Çad'da kayıt altına almasına yönelik bir mekanizma kurulması üzerinde mutabık kaldı.

Zirve sonrasındaki basın toplantısında konuşan Macron da özellikle Sahra Altı Afrika'dan gelen sığınmacılar için geçiş güzergahında olan Nijer ve Çad'da sığınmacılar için 'tamamıyla güvenli bölgeler' kurmayı istediklerini belirtti. Bu merkezler sayesinde sığınmacı akınının önlenebileceğini savunan Macron, merkezlerin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından yönetileceğini ve başvuruların onlar tarafından alınacağını ifade etti.

Güvenlik ve adalet alanında da bölgedeki ülkelerle iş birliği yapacaklarını bildiren Macron, özellikle Libya'ya sığınmacı göçünü engellemek için zaman zaman askeri güçlerini bölgeye sevk edebileceklerini kaydetti.

BİNLERCE AFRİKALI ÖLÜYOR

Çad Cumhurbaşkanı Deby Itno, sığınmacıların göçüne neden olan temel konunun gelişmişlik sorunu olduğuna, bunun da kaynak gereksinimini beraberinde getirdiğine işaret etti.
Itno, "Yıllardır ortaklarımızdan benzer açıklamalar duyuyoruz, somut şeyler istiyoruz." ifadesini kullandı.
Macron tarafından başlatılan inisiyatifi takdir ettiklerini aktaran Nijer Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou da "Binlerce Afrikalının çöllerde ve Akdeniz'de öldüğünü görmek dayanılır gibi değil." diye konuştu.

Her yıl Afrika'dan Avrupa'ya geçmeye çalışan binlerce sığınmacı Akdeniz'de hayatını kaybediyor.

https://tr.sputniknews.com/avrupa/201708291029920833-avrupa-birligi-afrikali-siginmacilar-icin-kabul-merkezi-kuruyor/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter