İsrail Silahlı Kuvvetleri

Başlatan Merkator, Nis 21, 2017, 12:34 ÖS

« önceki - sonraki »

Merkator

İsrail'e Üç F-35 Daha

İsrail Ordusu, Perşembe günü yaptığı açıklamada bu Pazar günü üç adet F-35 'Adir' ('Kudretli') uçağın teslim alınacağını duyurdu. Uçaklar, İsrail'in geçen yıl Aralık ayında teslim aldığı diğer iki Adir'e katılacak.

ABD'den sonra F-35'leri ilk teslim alan ülke olan İsrail, 2022 yılına kadar F-35'lerinin sayısını 50'ye tamamlayacak.

Yerel medyaya göre İsrail, sipariş verdiği 33 uçağın her biri için 110 milyon dolar ödeyecek. İlk filo Negev Çölü'ndeki Navatim Hava Üssü'nde konuşlanacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/israil-e-uc--adir--daha/4230/1 Mesajı Paylaş

Merkator

İsrail, M-346'larını Modernize Ediyor

İsrail Hava Kuvvetleri, İtalyan Leonardo imalatı M-346 gelişmiş askeri eğitim uçaklarını eğitim bombaları ve harici yakıt tankları ile donatıyor.

İsrail Hava Kuvvetleri Uçuş Test Merkezi'nden yapılan açıklamada değişiklikler konusunda imalatçı şirket ile birlikte çalıştıkları, bu modifikasyonun uçağın kullanan diğer müşteriler içinde yapılabileceği kaydedildi. Şimdiye kadar İsrail'in uçaklarla kazandığı tecrübelere dayanarak gelişmiş yazılım bloklarının da kurulduğu bildirildi.

İsrail, bu uçaklarla en fazla uçuş saatine ulaşan ülke olurken, satın alınan 30 adet M-346'dan sonuncusu Temmuz 2016'da Hazerim hava üssüne inmişti.

http://www.kokpit.aero/israil-leonardo-m346-modifikasyon Mesajı Paylaş

nokta

İsrail Akdeniz'de Füze Denedi

İsrail, bugün bir füze fırlatma sistemi denendiğini duyurdu. Palmachim hava üssünde gerçekleştirildiği tahmin edilen denemenin ardından yapılan açıklamada, başarılı olup olunmadığı bilgisine yer verilmedi.

İsrail Savunma Bakanlığı, bugün bir açıklama yaparak 'birkaç dakika önce ülkenin ortasındaki bir üste bir füze fırlatma sistemi denediğini' duyurdu. "Deneme güvenlik güçleri tarafından yürütüldü ve planlandığı gibi gerçekleştirildi" denilen açıklamada, denemenin nasıl sonuçlandığına ilişkinse bilgi paylaşılmadı.

KOKPİT.AERO BUGÜN İSRAİL TELEMETRİ UÇAĞININ MALTA AÇIKLARINDA UÇTUĞU HABERLEŞTİRMİŞTİ

(http://www.kokpit.aero/malta-telemetri-ucagi)

Açıklamada, hangi sistemin denendiğine ilişkin de bilgi verilmedi. Ancak uluslararası basın kuruluşları, yerden yere özellikteki Jericho 3 isimli füzenin denenmiş olabileceğini belirtti. Söz konusu füzenin nükleer yük taşıma kapasitesine sahip olabileceği vurgulandı.

Görgü tanıklarının ifadesini aktaran İsrail basını, denemenin Tel Aviv'in güneyindeki Palmachim'da bulunan hava üssünde gerçekleştirildiğini de kaydetti. Bu arada Jerusalem Post'un haberine göre, sistemin menzili 10 bin kilometrenin üzerinde.

http://www.kokpit.aero/israil-10-bin-km-menzilli-fuze Mesajı Paylaş

nokta

İsrail Apacheleri Uçamayacak


İsrail Hava Kuvvetleri, AH-64 Apache taarruz helikopterlerinin uçuşlarının ikinci bir emre kadar durdurulduğunu duyurdu. Yaşanan kazanın ardından başlatılan soruşturma tamamlanana kadar helikopterler görev yapamayacak.

7 Ağustos'ta bir AH-64D Apache helikopteri, Ramon Hava Üssü'nden havalanırken teknik bir sebepten dolayı kırıma uğramış, olayda iki mürettebat hayatını kaybetmişti. Bu olayda İsrail, ilk defa bir AH-64D Apache helikopteri kaybetmiş oldu.

http://www.c4defence.com/Gundem/apacheler-ucamayacak/4746/1 Mesajı Paylaş

nokta

İsrail'den Yeni F-35 Sözleşmesi


İsrail Savunma Bakanlığı, pazar günü, 17 adet Lockheed Martin F-35 'Adir' tedarikini kapsayan sözleşmenin imzalandığını duyurdu. Yeni kontrat, İsrail Hava Kuvvetleri'nin F-35 filosunu 50'ye çıkaracak. İsrail'in şimdiye kadar teslim aldığı beş adet F-35, şu anda test aşamasında. Ülke, önümüzdeki hafta iki adet ve Kasım ayında da iki adet olmak üzere bu yıl toplamda dört adet daha F-35 teslim alacak. Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre sözleşmesi imzalanan 17 uçağın 2024 yılına kadar teslim alınması planlanıyor.

Sözleşme duyurusunda uçakların tam maliyeti açıklanmamakla birlikte, her bir uçağın 100 milyon Dolar civarına mal olacağını belirtildi.

http://www.c4defence.com/Gundem/israil-den-yeni-f35-sozlesmesi/4806/1 Mesajı Paylaş

Merkator

İki uçağı önümüzdeki hafta teslim alması planlanıyordu


İsrail'in Lockheed Martin şirketinden alacağı 50 adetlik F-35 siparişinden ilk ikisinin gecikeceği bildirildi. Plana göre İsrail iki adet uçağı önümüzdeki hafta teslim alacak

Jerusalem Post'ta yer alan haber göre uçakların teknik denetimleri tamamlanmadığı  için gecikme yaşandı.

İsrail, 50 adet siparişe ilave olarak Lockeed Martin ciddi indirim yapınca geçtiğimiz günlerde 17 adetlik ek bir sipariş daha vermişti.

http://www.kokpit.aero/israil-f35-ucaklari-gecikme Mesajı Paylaş

Atılgan

'İsraill'in Almanya'dan aldığı denizaltılarda yolsuzluk' iddiasıyla 5 yetkili gözaltına alındı


İsrail polisinin, Almanya ile yapılan denizaltı anlaşmasında yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle beş İsrailli yetkiliyi gözaltına aldığı bildirildi.

İsrail'de yayım yapan Yediot Aharonot gazetesinin haberine göre, Almanya ile yapılan denizaltı anlaşmasında yolsuzluk iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında aralarında eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Tümamiral Eliezer Marom ile İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun eski ofis sorumlusunun da yer aldığı beş kişi gözaltına alındı. Sanıkların, Tel-Aviv'in kuzeyindeki Lod kentinde sorgulandığı belirtildi.

İsrail'in Almanya'dan satın aldığı denizaltılarla ilgili anlaşmalarda yolsuzluk yapılıp yapılmadığının ortaya çıkarılması için geçen şubat ayında soruşturma açılmasına karar verilmişti.

Alman Spiegel dergisinde 2 Temmuz'da yer alan haberde, gizli kararlar alan Federal Güvenlik Konseyinin (Bundessicherheitsrat), Thyssen-Krupp şirketinin, Kiel kentinde inşa etmek istediği ve nükleer başlıklı füze taşıyabilen Dolphin (Yunus) sınıfı 3 denizaltının satış anlaşmasına onay verdiği ifade edilmişti.

Bu anlaşmanın gölgesinde İsrail'de yolsuzluk iddialarının bulunduğuna işaret edilerek, Netanyahu'nun avukatının aynı zamanda İsrail'de Thyssen Krupp'un hukuk danışmanlığını yaptığı kaydedilmişti. Bu durumun, İsrail ordusuna rağmen Netanyahu'nun bu anlaşmayı istemesine bir cevap teşkil edebileceği aktarılmıştı.

Haberde ayrıca anlaşmaya göre, söz konusu iddiaların kanıtlanması durumunda Almanya'nın sözleşmeyi feshetme hakkının olduğu belirtilmişti.

Almanya ile yapılan anlaşmanın dışında İsrail'in "Dolphin" tipi 5 denizaltıya sahip olduğu, altıncısının yapımına ise devam edildiği ifade ediliyor.

http://www.kaptanhaber.com/haber/46744/israillin-almanyadan-aldigi-denizaltilarda-yolsuzluk-iddiasiyla-5-yetkili-gozaltina-alindi.html Mesajı Paylaş

Merkator

İsrail emekli ettiği F-16A'ları modernize ederek satacak


İsrail Hava Kuvvetleri'nin envanterinden çıkan F-16A modeli savaş uçaklarının satışı için farklı bir yöntem denenecek. Ekonomik kullanım ömürlerini doldurduğu için satışa çıkan uçaklar, İsrail şirketi Elbil Systems ile Israel Aerospace Industries (IAI) tarafından modernize edilecek.

Toplam 40 uçak için başta avionik sistemler olmak üzere yenileme paketinde gövde ömrünün uzatılması da yer alıyor. İşlemler, satış anlaşmasının yapılmasının ardından başlayacak.

İsrail Hava Kuvvetleri'nin envanterine 1980'de giren F-16'ların halen C ve çift kişilik D modelleri aktif olarak kullanılıyor.

http://www.kokpit.aero/israil-modernizasyon-f16-satacak Mesajı Paylaş

Merkator

İsrail F-35'ine iki leylek çarpmış

Geçtiğimiz günlerde İsrail Hava Kuvvetleri uçakları Lübnan hava sahasında uçarken Suriye'deki füzeler kitlenmiş ve atış gerçekleştirmişti. Suriye, bir İsrail uçağının düşürüldüğünü açıklarken bu durum İsrail tarafından yalanlanmıştı.

Ancak aynı gün, F-35 uçaklarının yere indirilmesi akıllara "Operasyonu F-35 mi yaptı, Suriye F-35 mi vurdu" sorularını getirmişti. Soruların cevapı İsrail Hava Kuvvetleri tarafından verildi. Açıklamada, eğitim uçuşundaki F-35'e iki leyleğin çarptığı, hasarlanan uçağın ise üssüne emniyetle döndüğü bildirildi. Yaşanan bu kazanın ardından İsrail F-35 uçaklarını yere indirdi. Tüm uçaklar bakıma alınarak sistemleri kontrol edildi.

F-35'in dış yüzeyi, radar dalgalarını yansıtmayan özel bir tasarıma sahip. Bu nedenle oluşabilecek kuş çarpması gibi yapısal hasarların özel bir teknikle giderilmesi gerekiyor.

Halen İsrail'in elinde 7 adet F-35 bulunuyor. Bu sayının önümüzdeki yıl 17'ye yükselecek. Toplam alınacak uçak sayısı ise 35. İsrail, teslim alacağı F-35 sayısını artırmak üzere görüşmeler yapıyor.

http://www.kokpit.aero/leylek-carpmis Mesajı Paylaş

nokta

Berlin, İsrail'e Denizaltı Tedarikini Onayladı

Almanya, geçtiğimiz hafta İsrail ile Thyssenkrupp arasında İsrail Donanması'na nükleer silah taşıyabilen üç yeni denizaltı tedariki ile ilgili olarak 1,5 milyar Avro'luk bir mutabakat anlaşması imzaladı.

Söz konusu tedarikle ilgili olarak İsrail'de başlatılan yolsuzluk soruşturması, Berlin'den kızgın sesler yükselmesine neden olmuş, bu sebeple satış müzakereleri üç ay süreyle dondurulmuştu. İsrail Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada "Mutabakat Anlaşması, İsrail'in güvenliğini sağlamak açısından stratejik önem taşıyor. Atılan imzalar, Almanya ve Angela Merkel'in İsrail'in güvenliğine ve iki ülke arasındaki derin iş birliğine olan bağlılığını yansıtıyor" dendi.

http://www.c4defence.com/Gundem/berlin-israil-e-denizalti-tedarikini-onayladi/5020/1 Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Bu arada Alman deniz kuvvetlerinin su an harbe hazir durumda denizaltisi kalmadigini da hatirlatmak lazim :) Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

nokta

Spike LR II'ye Yeni Sipariş

Rafael Advanced Defense Systems'ın 24 Ekim'de yaptığı açıklamaya göre İsrail, binden fazla Spike LR II füze siparişi verdi. Şirket, "Spike LR II, hem piyadelerin isabet oranını hem de çok çeşitli hedeflere karşı imha kabiliyetini artıracak" dedi.

İsrailli firmanın internet bağlantısına sahip 5G füzesi karadan, helikopterden veya gemiden fırlatılabiliyor. Karadan atıldığında, hedefi 5,5 kilometreden; bir helikopterden fırlatıldığında ise 10 kilometre mesafeden vurabiliyor. Yeni füzeler, iki farklı konfigürasyonda harp başlığına sahip. Bunlardan biri, öncülüne kıyasla füzeye yüzde 30'dan fazla nüfuz kabiliyeti sağlayan harp başlığı; diğeri ise hedefe çarptığında yaratacağı hasar kontrol edilebilen çok amaçlı harp başlığı.

http://www.c4defence.com/Gundem/spike-lr-ii-ye-yeni-siparis/5027/1 Mesajı Paylaş

nokta

'F-35 Adir' Operasyonel

İsrail Hava Kuvvetleri (IAF), 6 Aralık'ta, hizmetindeki Lockheed Martin F-35A Lightning II uçağı filosunun operasyonel olduğunu ilan etti.

12 Aralık 2016'da İsrail'e teslim edilen ilk iki F-35 'Adir', bir seri görev ve senaryo testi sonrasında operasyonel oldu.

İsrail, pazar günü, 17 adet ilave F-35 tedariki için Lockheed Martin ile bir anlaşma daha imzaladı. Böylece İsrail Hava Kuvvetleri'ndeki Adir sayısı 50'ye yükseliyor. 33 adetlik ilk F-35 siparişine air teslimatların 2021 yılına kadar tamamlanması bekleniyor. İsrail Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, yeni sipariş dahilindeki uçakların Aralık 2024'e kadar teslim edileceği kaydedildi.

http://www.c4defence.com/Gundem/-f35-adir--operasyonel/5248/1 Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Merkator

İsrail, düşürülen F-16 için kendi mürettebatını suçladı!

İsrail Hava Kuvvetleri, 5 Şubatta Suriye'de S-200 füze savunma sistemiyle düşürülen F-16I savaş uçağı ile ilgili soruşturma raporunu tamamladı.

Raporda F-16I mürettebatının "kendilerini yeterince savunma" konusunda başarısız oldukları belirtildi.

Görevi tamamlamaya konsantre olan mürettebatın kendilerini gelen füzeyi savuşturamadığı, diğer 7 uçağın ise karşı önlemler alarak misyonlarını yerine getirdiği vurgulandı.

Düşürülen F-16I uçağının pilotu saldırıdan ağır yaralı olarak kurtulurken, uçağın enkazı İsrail'in kuzeyindeki Harduf köyüne, bazı enkaz parçaları ise Ürdün'e düşmüştü.

http://www.kokpit.aero/israil-f-16
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter