Kaza-Kırım Haberleri

Başlatan Merkator, Nis 18, 2017, 11:09 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

warrior

Hidrazan. Mesajı Paylaş

Merkator

Hocam hidrozin füze yakıtı ama sıvı. Bizim füzelerde sıvı yakıt var mı ki? Mesajı Paylaş

murattekin

APU ünitesinin yakıtı Mesajı Paylaş
Murat Tekin

phantom80

Gelen ilk görüntülerde kanopi sağlam görünüyor..Pilotumuz uçaktan ayrılmış anlaşılan ama sonrası neoldu ? Mesajı Paylaş

putty

Neden savaş uçağı pilotları fırlatma sistemleri olmasına rağmen bu kadar çok şehit veriliyor. Yarıdan fazla ihtimal ile pilotlar kurtulamıyor benim gördüğüm. Acaba koltuk fırlatma sistemi çalışmıyor olabilirmi büyük kısmında. İşe yarayacağı o kötü güne kadar tam olarak denenemeyen bir sistem bu mantıken. Böyle bir sistem varsa on kazadan birinde en fazla kayıp vermek gerekmezmi. Mesajı Paylaş

cemdogut

Sandalyelerde sıkıntı olma ihtimali çok düşük. Hepsinin saatlik bakımları var, kontrol ediliyorlar. Buna rağmen Şehit sayısının fazla olmasının iki sebebi var. İlki uçağın küçükte olsa kurtulma ihtimali varsa pilotlarımız bu ihtimalin peşinden gidiyor. Buna ister yetim hakkı deyin ister görev bilinci deyin. İkincisi pilotun oryantasyonun bozulması veya uçağın kontrolden çıkması neticesinde sandalyeyi uygun olmayan irtifa, limit veya açıda ( Uçak terse geçmiş olabilir ) ateşlemek neticesinde oluyor. Sandalye fırlıyor ama ya işlevini yerine getirecek süre olmuyor yada gökyüzüne doğru değil yere doğru fırlatılmış oluyorsunuz. Mesajı Paylaş
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz...

hergeleci

@cemdogut hocam, evet, bahsettigim mentalite iste o dediginiz yetim hakki ve gorev bilinci olayi. Bilinc kaybi, oryantasyon, vs gibi sorunlari disindaki bir durumdan bahsediyorum tabii ki. Mesajı Paylaş

Merkator

Pilot Üsteğmen Yasin Boy düşen F-16'da şehit oldu!

Nevşehir'in Gülşehir ilçesi Ovaören köyü yakınlarındaki dağlık alana düşen F-16 tipi savaş uçağında şehit olan Üsteğmen Yasin Boy'un memleketi Samsun'daki ailesi, acı haberle gözyaşına boğuldu.

Adana'dan saat 18.30 sıralarında eğitim için havalandıktan sonra Nevşehir'in Gülşehir ilçesine bağlı Ovaören köyü yakınlarında dağlık alana düşen F-16 savaş uçağının pilotu Üsteğmen Yasin Boy'un şehadet haberi Samsun'daki ailesine bildirildi. Evli 1 çocuk babası olan Üsteğmen Yasin Boy'un acı haberi, babası Ayhan Ramazan ve annesi Güllü Boy'ya ziyarette oldukları Kavak ilçesinde ilçe protokolü ve askerler tarafından verildi.

Boy çifti, çocuklarının şehadet haberiyle gözyaşlarına boğuldu. Şehidin İlkadım ilçesindeki baba ocağına Türk bayrakları asıldı. Şehitin 2 erkek kardeşinin daha olduğu öğrenilirken, çocuğunun ve eşi Çağla Boy'un Nevşehir'de yaşadığı öğrenildi.

http://www.kokpit.aero/sehit-pilot-ustegmen-yasin-boy Mesajı Paylaş

Merkator

ABD Ordusu'na ait Harrier tipi savaş uçağı Cibuti'de düştü

Cibuti'de Amerikan Deniz Kuvvetleri'ne ait McDonnell Douglas AV-8B Harrier II tipi savaş uçağı Ambouli Havalimanı'ndan kalkışı sırasında düştü.

Olayda fırlatma koltuğu ile atlayıp kurtulan pilot hastaneye kaldırılırken, uçak kullanılamaycak duruma geldi. Pilotun durumunun iyi olduğu açıklanırken, uçağın amfibik saldırı gemisi USS Iwo Jima'nın olduğu belirtildi.

http://www.kokpit.aero/abd-ordusuna-ait-ucak-cibutide-dustu Mesajı Paylaş

Alkyone

Güney Kore'nin F-15K savaş uçağı düştü
www.youtube.com/watch?v=xBij9eu9jbs Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Amerika geçen sene kaza kırım olaylarında 49 asker kaybetmiş
https://twitter.com/PaulSzoldra/status/982621605850476544 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

canıtez

Hindistan Hava Kuvvetleri'ne Ait Bir Uçak Moskova'ya Acil İniş Yaptı

Hindistan Hava Kuvvetlerine ait Ilyushin Il-38 tipi bir uçak Rusya'nın başkenti Moskova'ya acil iniş yaptı.

Hindistan Hava Kuvvetlerine ait İlyuşin Il-38 tipi bir uçağın bugün, Rusya'nın başkenti Moskova'daki Zhukovsky havalimanına acil iniş yaptığı öğrenildi. İlyuşin şirketi tarafından yapılan açıklamaya göre, iniş takımlarından dolayı acil iniş yapmak zorunda kalan uçak güvenli bir şekilde havalimanına ulaştı.

https://www.airlinehaber.com/hindistan-hava-kuvvetlerine-ait-bir-ucak-moskovaya-acil-inis-yapti/ Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Merkator

ABD'de bu yıl 12 askeri uçak düştü

ABD'de askeri uçak kazaları konusunda son yılların en kötü yılı yaşanıyor. 22 Haziran'da meydana gelen kazada, ABD'nin Hava Kuvvetleri Hafif Saldırı Deneysel Uçak Programı için uçan Brezilyalı Embraer imalatı A-29 Super Tucano tipi uçak düştü.

Program için denemelerin yapıldığı Red Rio Atış sahasında meydana gelen kazada pilotlardan biri hayatını kaybederken diğer pilot fırlatma koltuğu ile uçağı terk etmeyi başardı. Kurtulan pilotun yaralı olduğu açıklandı.

KAZALAR ARKA ARKAYA GELDİ

Bu kaza ile birlikte Amerikan askeri güçleri bu yıl 12'nci uçağını kaybetti. Kazaların 7'si Amerikan Hava Kuvvetleri'ne ait. Son aylarda meydana gelen kazalarda Chatham City Georgia'da WC-130'da 9 kişi hayatını kaybetmişti. Ayrıca Colombus'ta düşen T-38 ve Japonya'da düşen F-15C tipi uçaktaki pilotlar fırlatma koltuğunu kullanarak kurtulmuştu.

EMBRAER SNC ORTAKLIĞI

Amerikan Hava Kuvvetleri'nin Hafif Saldırı Deneysel Uçak Programı için A-29, Brezilyalı Embraer ile Türk çift Eren-Fatih Özmen çiftinin sahip olduğu Sierra Nevada Corporation (SNC) ortaklığında geliştiriliyor. Uçak, silah yükü ile ABD müttefiklerinin yakın hava desteği ile terörle mücadelede kullanılması planlanıyor.

Projede A-29 Super Tucano'nun yanı sıra Textron Aviation Defense'in AT-6 Wolverine ile yine Textron Aviation Defense'in Scorpion hafif jeti ile bir dönem Türkiye'ye de Hürkuş-C'nin önü kesilerek alınmak istenen IOMAX Archangel projede yarışıyor.

Halen A-29 Super Tucano Afganistan ve Kolombiya Hava Kuvvetleri'nce kullanılıyor.

http://www.kokpit.aero/abd-ucak-kazalari-super-tucano Mesajı Paylaş

Merkator

İsveç Hava Kuvvetleri'ne ait Gripen savaş uçağı düştü

İsveç Hava Kuvvetleri'ne ait bir savaş uçağının Möljeryd şehrinde düştüğü bildirildi.

Hava Kuvvetleri üssü olarakta kullanılan Ronneby Havalimanı'ndan eğitim için havalanan Saab üretimi JAS 39C Gripen tipi uçağa kuş çarptığı belirtildi.

Yaşanan olay sonrasında pilotun kendini uçaktan kurtardığı açıklanırken, uçağın ise Ronneby Havalimanı'nda 9 km uzaklıkta boş bir alana düştüğü bilgisi verildi.

Pilotun durumunun iyi olduğu açıklanırken, uçağın eğitim uçuşunu tamamladıktan sonra Ronneby Havalimanı'nda kuşa çarptığı ve düştüğü öğrenildi.

http://www.kokpit.aero/isvec-gripen-ucagi-dustu Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter