ABD B61 Nükleer Bombası

Başlatan Defence, Nis 16, 2017, 08:34 ÖÖ

« önceki - sonraki »

sanbox

Detayını bilmiyorum, fakat bunu ordaki bomba için söyledim sadece yani o bombayı alıp kodlar olmadan kullanılmaz anlamında söyledim, diğer konu hakkında  bilgim olmadığı için yorum yapamacağım Mesajı Paylaş

putty

Ne şifresi ne anahtarı paketin içinde uranyum var işte lazım olan şey o alırsın kendi bombanı yaparsın Mesajı Paylaş

BETONBEY

Füzesi vaaaar, ondan önemlisi zamanlayıcısı var falan...

O işler o kadar kolay değil...

Savaş konusunda da durum aynı...

ABD Irak'a bile tek başına girmedi. Uluslararası meşruiyet sağlandıktan sonra 36 devlet ile birlikte vurdu. Bu işin bütçesi öyle böyle değil, savaş demek para demektir.

Olay 3-5 bomba, 3-5 sorti olayının çok ilerisinde...

Üzerine mevcut jeopolitik konumumuz ve topoğrafyamız fiziki bir işgali neredeyse imkansız kılıyor.

Irak yada Suriye gibi düzlükleri ABD yada daha doğrusu oluşturulacak koalisyon gücü bizde mumla arasa bulamaz  :)

Millet olarak savaş motivasyonumuz ve vatan-millet-sakarya olgumuzu ise konuşmaya gerek bile görmüyorum.

Velhasıl kelam, ekonomik, siyasi, askeri anlamda darbe ve darbe teşebbüslerine, terör örgütlerine desteğe devam edecekler diyorum ben...

Farklı bir yol olaydı çoktan olmuştu zaten... Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

İsrail ve Kudüs Amerika için bu kadar kıymetliyken, yakın coğrafyada ABD tarafından herhangi bir nükleer saldırı ihtimali yoktur.

Böylesi bir saldırı, sadece hedef coğrafyaya zarar vermekle kalmaz, İsrail ve Yahudi lobisi üzerinden Amerikan iç siyasetine de kalıcı zararlar verir.

@putty, kesinlikle katılıyorum... Süper güçlerle konvansiyonel olarak savaşılmaz. Ülke ekonomisinin böyle bir mücadelenin altından kalkamayacağı aşikar.
Onlarla mücadele için, Pasifikteki uçak gemisini vurmak gerekmese bile, Doğu Akdeniz'deki her bölgeye nokta saldırı yapabilecek, tepende dolaşmaya yeltenen uyduları vurup indirebilecek ve kendi coğrafyan üzerindeki hava hakimiyetini namerde kaptırmayacak bir potansiyele sahip olmak gerekir.

Bu hedeften ne kadar uzağız ve en kestirme nasıl ulaşabiliriz, soruları üzerinde kafa patlatmak lazım.

Uydu vurabilmek önemli bir faktör, adamların gözünü kör etmek gibi bir şey. Zira seneler önce Çin, kendi uydusunu vurup düşürdüğünde Amerikalılar öfkeden deliye dönmüştü. Mesajı Paylaş

sanbox

İddia ediyorum ABD 'nin türkiyeyi işgal etmesine ne ekonomisi kaldırır ne askeri gücü kaldırır, bunun bir çok detay var ayrı bir başlık altında konusulabilir, böyle bir şey mümkün değil, abd  kara gücü ağırlıklı deniz piyadeleri ve bu zamana kadar afganistanda ırak'da ne duruma düştüklerini gördük düzensiz bir ordu karşısında yani  ırak ve afganistanda karsısında doğru düzgün bir ordu yoktu,  yıllardır dağ taş demeden her yaptığı operasyon bir anlamda savas tecrübesi ve tatbikat sayılır(Gerçekde %100 olmasa bile) bir diğer konu batılı askerlerin bazı ülkeri örneğin ingilizler hariç abd için bunu iddia etmiyorum bu konuda bilgim yok, bizim kadar savascı bir ruha sahip değil, örneğin 2006 da  israil hizbullah savasında israil askerlerinin tanka girerken veya o yoğun çatışma altında ağlarken çekilmiş  onlarca israil askerinin görüntüleri vardı, bu konuda ingilizceler bize oldukça benziyor, hatta sunu da söyleyebilirim, normal bir kara savasında abd 'nin TSK karşısında sütünlük kuramayacağını iddia ediyorum, bunu onlarda biliyor o yüzden pkk/ypg gibi vekalet  savası  yürüterek hem maliyet hemde kendi askerlerini kaybetmemek için böyle bir yol tercih ediyor. Bir'de geçenlerde yabancı bir sitede  amerikaya göçmenlik başrusunda öncelikle askerlik şartı  getirip ırak irak afganistan gibi ülkelere göndermek istediğini okumuştum.Benim şahsi görüşüm korumakta olduğumuz coğrafyaya göre asker sayımız çok az yıllarca özellikle 2002 sonrası sürekli kamoyunda çeşili tv programlarında bunu gözlemleme imkanınız olmuş olabilir sürekli "bu kadar asker fazla, neden bu kadar askeri beslemek zorundayız" şeklinde yorumlar yapıldı, bu mantıkdoğru bir yaklaşım değil  bulunduğumuz cografyada gerektiğinde 3,4  farklı ceğhede savasmak zorunda kalabiliriz.1 dünya savasında kaç cephede savastığımız ve yasadıkalrımız ortada bir cephede zafer kazanıp diğer cephede mağluiyet ancak tarih kitaplarında bir anı oluyor.

TSK ciddi anlamda  gücünü artırması gerektiğini düşünüyorum, bu konuda çin'in neler yaptığı ortada,(Bütçe meselesi biliyorum)  türkiye uydu vuracak kapasitye ulaşırsa  abd burnundan köpük çıkaracak duruma gelir. Mesajı Paylaş

Alkyone

"bu kadar asker fazla, neden bu kadar askeri beslemek zorundayız"

Burada kastedilen profesyonel olmayan ordulardı. Kıyıda köşede patates soyan gazinolarda garsonluk yapan yada bütün askerlik hayatı
1 1.5 yıldan ibaret olan onda da doğru dürüst eğitim almayan mermi sıkmayan askerlerdi. Şimdi ise tam tersi söz konusu uzman çavuş, sözleşmeli erlerden profesyonel bir ordu kuruluyor. İşi tamamen askerlik olan insanları komando yaıyorlar

Böylece doğu da pkk dan pusu yediğinde ne yapacağını bilmeyen eli ayağı tutuşan erler görmüyoruz. Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

sanbox

Sn Alkyone,

Söylediklerinize %100  katılıyorum fakat profesyonel anlamda asker sayısı düşündüğümüz anlamda 800.000 -900.000 düzeyinde olursa  herşey çok daha fazla olur, en önemliside bir yerden başka bir bir yere asker kaydırmadan  bürün cephelerde çok daha etkin  savunma taarruz gücü sağlanabilir, hepimizin bildiği üzere ülkemiz bu güne kadar savunma doktirinini savunma üzerine kurmuştur, aslında ifade etmek istediğim benimde buydu yani asker anlamında sadece muharip ve teknolojik siber ordu, arge  gibi birimlerin dışında soğan, garsonluk gibi işleri sivil personal , işçiler yapmalı.

Mesajı Paylaş

putty

Ara 21, 2017, 10:26 ÖÖ Last Edit: Ara 21, 2017, 10:33 ÖÖ by putty
500 bin üstü asker deyince bir tercihe mecbur kalırız oda askerin profesyonel asker olmayacağı yükümlü asker olacağı gerçeğidir. ABD gibi süper güç hariç bizim gibi ülke 500 bin in üzeri profesyonel askeri finans edemez. Hatta 500 de değil bizim için bu rakam 250 bin gibidir taş çatlasın. Fransa Almanay 500 bin e katlanabilir ABD gibi bir süper okonomi ancak milyon aksere maaş verebilir. Profesyonel olmayan yükümlü asker istiyormuyuz istemiyormuyuz ona önce karar verip asker sayısını öyle kurgulamak gerek. Benim gördüğüm Türkiye profesyonel orduya doğru koşar adım gidiyor. Güneydoğuda profesyonel asker kullıyoruz Suriye de benim gördüğüm yine öyle. Başka bir seçenekte yükümlü askerleri İsrail gibi seferberlik halinde tutarak adeta yükümlü askerlerden oluşan profesyonel ordu oluşturmak. Ben bu anlamda yükümlü askerliğe sahip olduğu halde İsrail askerini ABD den sonra en profesyonel ordu gibi görüyorum. Ancak İsrail sistemide bize fazla sert gelir o kadar sitres altında değiliz biz bunaltır halkı bu dayatma. Bizim halimiz ise fikrimce şu anda 12 aylık yükümlü askerlik durumu ile fecaattir. Özellikle şu sıralar yok gibi davrandığımız piyademizin hali açısından ben çok endişeliyim. Savaşa bile piyade yerine iç güvenlik güçlerimizi yolluyoruz. İyi neticede alamıyoruz piyadenin savaşını bu komandolar yapamıyor layığı ile savaş ortamında. Gerçek top yekün bir savaş çıksa bu piyade ile halimiz ne olur bilemiyorum.
Şimdi gururu incinen Türk erkeklerinin karşı fikirlerini dinleyelim Mesajı Paylaş

HDS

Profesyonel ordu bir lojistik ve maliyet meselesi de, bizim yükümlü orduya da doğru dürüst bir eğitim verecek seviyeye geçmemiz gerek. Bunu iyi kötü yapabiliyorduk eskiden korkarım şimdi hepten fenayız.

Sadece profesyonel ordu ile hayatta kalamayız biz. Tamam operayona profesyonel çıksın ama senin yine askerin olsun.

İsrail'de bir tanıdığımın kızı Hava Kuvvetleri'nde askerliğini yaparken işi sevdi. Şu anda ikinci bir iki sene sözleşme yaptı. Uydu istihbaratı analizi yapıyor. O derece...  :) Mesajı Paylaş

putty

Ara 21, 2017, 11:00 ÖÖ Last Edit: Ara 21, 2017, 11:04 ÖÖ by putty
Askerlik 12 aya inince bizim ordu askeri 12 ay için mi eğiticem moduna girdi haliyle. Ben askerliğin 12 aya bari inmiş olmasını iyi buluyorum sosyal açıdan ama askerlik açısından bir şeyler yapmak lazım.
Benim önerim şu
Profesyonel askerliğe geçmeyecek ise eğer 12 aylık askerliği büyük oranda eğitim olarak geçirmektir. Harbe hazırlığı 3 ay acemi birlik ve 7 ayda usta birliğinde intibak eğitimi ile geçrmek gerek. 12 aylık asker terhis olduğunda eğitimden öğğğ demiş hale gelmeli. Bu mantıksız geliyor terhis edeceğin asker ile ne uğraşacaksın o kadar gibi ama her an savaş çıkacakmış gibi bekliyoruz sonuçta o asker savaşta kullanılacak. 15 aylık doğal olarak askerliği sindirmiş bir ordumuz olmayacak ise 10  ay eğitim almış asker elde tutmak gerek. Tabiki usta birliğindeki askeri makul maliyet ile eğitmek kışla şartlarında bunu sağlamak gerek. En azından piyade tugayları nerede ise acemi birliği gibi çalışmalı sürekli eğitim gece intikalleri atış eğitimleri meskun mahal hareket tarzları üs bölgesi eğitimleri muharebe eğitimleri küçük küçük tatbikatlar eğitimler arazide kalmalar filan bunlarla meşgul olsun piyade. Biz gördük işte usta birliğinde askerlik bitiyor piyade için bunu 12 aylık askerlikte değiştirmek lazım Askerlik şubesindeki gazinodaki askeri eğitecek değil tabi ordu ama piyade taburları ilk günden terhise kadar eğitim birliği gibi çalışmalı. Böyle olur ise 12 aylık asker ile de savaşılır bence. Maliyeti yükseltmeden bu yapılabilir kışlada yat kalk nöbet tut ile spor yap koş eğitim al tugay tatbikatı yap aşağı yukarı aynı masrafta bence. bunu yapar ise 12 aylık asker ilede savaşılır hiç zaaf olmaz. 200 bin askeri böyle sıkı tutalım. Ben gördüm 4 tane piyade taburu binası vardı her gün camdan bakınca karşımda cephanelik nöbetinden başka bir şey yapmadılar acemi birliğinden sonra. Birazda atış her asker gibi. Sonuçta her erkek on kaplan gücündedir iyi kullanırsan illa profesyonel ordu şart değil. ABD deniz piaydeleride bir kaç ay eğitim ile birliğine dağıtıma gidiyor yıllarca eğitim almıyor Mesajı Paylaş

sanbox

200-300 bin kişilik asker bizim için kesinlikle yeterli olmaz.ABD,çin rusya neden o zaman 200.000 kişilik asker tutmuyor, böyle bir şey onlar için düşünülemez bile dünyanın her tarafında üsler var, tamamen saldırı ve emperyalist güç olarakk kendini konumlandırmış, abd ordusunun ülke içine yönelik bir tehdit algısı yoktur varsa yoksa onlar için terör ile mücadele ( Günümüze uyarlanmış bir haçlı ordusu)   adı altında bir tehdit algısı var.Yarın öncekiler gibi bir istila girişimi ile karşılaşmayacağımızın bir garantisi olamayacağını varsayarak hazırlıklı olmalıyız. Mesajı Paylaş

putty

sonbox 20-30 yaş arasında Türkiye de 8 milyon genç erkek var. Bunların 800 000 ini askere almak yani on genç erkekten birini askere almak üretimden hayattan kopartmak taşınabilir sürdürülebilir bir yük müdür.

Rusya'nın nefesini ensesinde hisseden en tehdit altındaki ülke olan Almanya soğuk savaşta bile 250 bin askeri olan bir ülkeydi. Mesajı Paylaş

sanbox

Kastettiğim  kısım aslında profesyonel askerlik kademeli olarak o seviye de asker sayısına çıkmak, yani bir yılda olması zaten mümkün değil devletin bunu karşılaması ve idame ettirmesi çok zor olur. Söylemek istediğim kademeleri olarak profesyonel asker sayısını belirtmiş olduğum seviyelere çıkarıp,  ordu yapılanmasında değişikliğe gitmek veya 4,5,6 ordu  oluşturmak.
Şu an ihtiyaç yok ama günü geldiğinde iş işten geçmiş olmamalı. Mesajı Paylaş

nokta

ABD, B61 Modernizasyonuna $10 Milyar Harcayacak

ABD, Türkiye, İtalya, Hollanda, Belçika ve Almanya'da konuşlandırdığı B61 nükleer bombalarının modernizasyonuna 10 milyar Dolar'dan fazla yatırım yapmayı planlıyor.

Nükleer Tehdit Girişimi (Nuclear Threat Initiative/NTI) hazırladığı bir raporda, adı geçen ülkelerde toplam 150 adet bombanın konuşlu olduğu ve bombaların yaklaşık üçte birinin İncirlik Üssü'nde muhafaza edildiği bilgisi yer aldı. NTI raporunda "bunların terörizm ve hırsızlık hedefi olduğu varsayılmalıdır" dedi.

http://www.c4defence.com/Gundem/abd-b61-modernizasyonuna-%2410-milyar-harcayacak/5748/1 Mesajı Paylaş

murattekin

Modernize edilirken biri kazara patlayıverse? Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter