ABD B61 Nükleer Bombası

Başlatan Defence, Nis 16, 2017, 08:34 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Defence

ABD: Yükseltilmiş Nükleer Bombanın İlk Testi Başarılı
 
Sandia Ulusal Laboratuarlarındaki bilim insanları, ABD silah envanterinde bulunan nükleer silahlar birinin yükseltilmesi çalışmalarının bir parçası olarak gerçekleştirilecek bir dizi test uçuşunun ilkini başarı ile tamamladı.

Nellis Hava Üssü'nden havalanan bir F-16 uçağı, silahın nükleer olmayan işlevlerinden biri olarak, uçağın silah taşıma yeteneğini test etmek için geçtiğimiz ay Nevada çölüne işlevsiz bir B61-12 bombası attı.

Sahte bomba Tonopah Test Alanındaki kuru göl yatağına bir toz bulutu eşliğinde indi.

Bilim adamları, testten elde edilen verileri analiz etmek için aylarca sürecek çalışmalar yapılacağını açıkladı.

Yetkililer, "Ömür Uzatma Programı" adı verilen geliştirme projesi kapsamında geliştirilen B61-12'nin ilk üretiminin 2020'de tamamlanmasının planlandığını söylediler.

Serbest düşüşlü B61 nükleer bombası ilk olarak 1968'de hizmete girdi. Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresi'ne göre ABD nükleer stokunda dört çeşit B61 kaldı. B61-12, B61'in ömrünü en az 10 yıl daha uzatacak.

http://www.voanews.com/a/us-first-test-of-upgraded-nuclear-bomb/3811280.html Mesajı Paylaş

Defence

Amerika, havadan serbest düşüş ile atılan güdümsüz B-61 bombalarının modernizasyon ve kalifikasyon çalışmalarını sürdürüyor.

Konu ile ilgili son deneme 8 Ağustos tarihinde Nevada'da Tonopah Test alanında yapılmış. Bir F-15E'den, üzerlerinde nükleer başlık bulunmayan iki adet B-61-12 serbest düşümlü bomba atılarak, 2020 yılından sonra kullanıma girecek yeni versiyonun özellikleri sınanmış. Bu test, bombanın ömrünün uzatılma programının ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmaların gözden  geçirilmesine yönelik bir aşama imiş.

https://nnsa.energy.gov/mediaroom/pressreleases/b61-12-continues-meet-qualification-test-schedule Mesajı Paylaş

Terra

ABD yeni nükleer bombasını nereye atabilir?


ABD'nin yeni nükleer denemesini F-16 ve F-15E hafif savaş uçaklarıyla yaptığına dikkat çeken RIA Novosti haber ajansının köşe yazarı Andrey Kots, ABD'nin sayısı binlerce olan taktik sınıf uçaklarını eksiksiz nükleer silah taşıyıcılarına dönüştürdüğünü belirtti.

B61 bombasının yeni modifikasyonunun ABD'nin elindeki taktik nükleer mühimmatı modernize etme niyetinde olduğunu belirten Kots, "12. modifikasyonun özelliği kuyruğu ve navigasyon sistemi. Onlar, bu bombayı güdümlü ve daha hassas hale getiriyorlar, böylelikle bombayı hedefe üzerindeyken değil uzaktayken atabilecekler. Bir diğer özelliği, süpersonik hızda bile dış yük olarak taşınmasına izin veren güçlendirilmiş gövdesi" dedi.
'KÜÇÜK ÇATIŞMADA BİLE KULLANABİLİRLER'

Yeni modifikasyonun yaklaşık 50 kiloton (2-3 Hiroşima) gücünde olması ve sapma yarıçapının 30 metreyi geçmemesi bombaya tahkim edilmiş sığınaklar, komuta ve kontrol merkezleri ve hava üsleri gibi yalnız hedefleri vurma yeteneğini kazandırdığını söyleyen Kots, "ABD yönetimi, bu bombaları küçük çatışmada bile kullanma cazibesine kapılabilir. Başka bir deyişle böyle bir bomba, nükleer silah kullanımının güvenli olduğu illüzyonunu yaratabilir. Yine de birçok uzman, yeni ABD nükleer silahın teknolojik olarak gelişmiş ülkeler için tehdit oluşturabileceğinden şüphe duyuyor. Bombalanacak yere varmak için uçak muhtemelen düşmanın hava savunma bölgesine girmek zorunda kalacak. B61'in 12. modifikasyonunun planlanan menzili ne olursa olsun hava savunma füzelerinin menzili kadar değil. Yani bu bombayı taşıyan uçak vurulma riskiyle karşı karşıya olacak" yorumunda bulundu.

'ABD BÖYLELİKLE NATO MÜTTEFİKLERİNE MORAL DESTEĞİ VERİYOR'

İleri silah ve radarlara sahip ülkelerin bu uçakları kolaylıkla vurabileceğini belirten Moskova merkezli Askeri Bilimler Akademisi'ndeki Prof. Dr. Sergey Sudakov, Rusya'nın sahip olduğu S-300 ve S-400 hava savunma sistemleri için nükleer bomba taşıyan uçağı vurmanın sorun teşkil etmeyeceğini kaydederek şunu söyledi: "Bu bombaların Avrupa'da tutulması daha ziyade siyasi bir adım. ABD böylelikle NATO müttefiklerine moral desteği veriyor. B61, ülkemiz için doğrudan tehdit oluşturmuyor. Ama dolaylı tehdit oluşturabilir".

12. modifikasyon nükleer bombanın, ABD'nin taktik ve stratejik uçakları için ciddi tehdit oluşturmayan ülkelere yönelik olduğunu söyleyen Sudakov, böyle ülkeler arasında Kuzey Kore'nin bulunduğuna dikkat çekerek, bu konuda şu yorumda bulundu:

"Kuzey Kore'nin hava savunmasının temelini, eski Sovyet hava savunma sistemleri S-75, S-125 ve S-200 oluşturuyor. Ayrıca Kuzey Kore Hava Kuvvetleri'nin elinde en az 8 KN-06 sistemi var. Bu sistemler ilk kez 2012'de Pyongyang'daki resmigeçitte sergilenmişti ama teknik ve taktik özellikleri henüz bilinmiyor. Her halükarda ABD'nin hava gücüne karşı koyacak durumda değiller. Tahmin edelim bir nükleer bomba Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'a düşecek. Bu durumda büyük ihtimalle Kim Jong rejimi tarihe karışır. Bu büyük bir cazibe: bir vuruşla eski çatışmalar çözülebilir. Patlamadan sonra oluşacak radyasyon bulutu Rusya'nın Uzakdoğu bölgesine gidebilir, zira Pyongyang ile Rusya sınırı arasındaki mesafe çok kötü. Bu durumda biz de kötü etkileneceğiz".

'POWELL, TALİBAN'A KARŞI NÜKLEER SİLAH KULLANMAYI TEKLİF ETMİŞTİ'

ABD'nin 2001'deki Afganistan işgali sırasında dönemin ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'in Taliban'a karşı taktik nükleer silah kullanmayı teklif ettiğini hatırlatan Sudakov, "Neyse ki destek bulmadı. Aksi takdirde Rusya'nın güneyi radyasyon yağmurlarından etkilenebilirdi. Yani bizim, doğrudan bu bombalardan değil, ABD'nin komşularımızı vurabileceğinden çekinmemiz gerekir. Böyle bir faciayı önlemek için tüm diplomatik çabaları harcamamız gerekir" ifadelerini kullandı.

Natsionalnaya Oborona (Ulusal Savunma) dergisinin baş editörü İgor Korotçenko ise B61 bombasının yeni modifikasyonunun potansiyel olarak Rusya'ya yönelik kullanılabileceğini belirterek NATO'nun Rus sınırları yakınlarında gerçekleştirdiği tatbikatların konfigürasyon ve senaryosunun bunu gösterdiğini kaydetti.

NATO ülkeleri hava kuvvetlerinin, tatbikatlar sırasında defalarca Rusya'nın kuzeybatısındaki hedeflere yönelik taktik nükleer saldırıları öngören programlar üzerinde çalıştığını söyleyen Korotçenko, "Bugün Litvanya, Letonya ve Estonya topraklarında üç büyük hava üssü NATO'nun taktik savaş uçaklarını alacak şekilde yeniden yapılandırıldı. Askeri ve siyasi gerilimin tırmanması durumunda NATO ülkeleri savaş uçaklarının büyük kısmını bu üslere aktarabilecek" dedi.

Her şeye rağmen bu tehdidi durdurmanın mümkün olduğunu söyleyen Korotçenko, Kaliningrad bölgesinde bulunan İskender-M füze sistemlerinin bu üsleri vurabileceğini belirterek, "Rusya'nın batısındaki hava sahasını koruyan Rus Hava Uzay Kuvvetleri'nin 6. Ordusu ise ülkenin en güçlü hava birliklerinden biri" ifadelerini kullandı.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201708291029932391-abd-yeni-nukleer-bombasini-nereye-atabilir/ Mesajı Paylaş

sanbox

Sn Terra,

ABD Türkiye ile yaşayacağı bir  sıcak çatışmada asla bu tür silahı kullanmaktan çekinmeyecektir.Sonuç olarak bu silahı kanada veya ingiltere almanya gibi ülkere kullanmayacğaına göre bu silahların ilk hedefi orta doğu dışında başka bir yer değildir.

ABD  Türkiye ile yaşanailecekle bir sıcak çatışmanın onlar açısından kara da cok ciddi sonucları olacağını öngörüyor, bir kaç gün önce eski bir savunma yetkisi cia de olabilir tam hatırlayamadım, TSK diğerlerine benzemez şeklinde açıklama yaptı. Bu durumda ABD bize karşı bu tür silahları kullanmaktan asla çekincemeyeceğini hatta tereddüt bile etmeyeceğini bilmemiz gerekiyor. HSS bizim için çok kritik bir nokta bu açıdan, böyle bir çatışma anında ne kadar engellenir orası muamma, ama sundan asla süphem yok, bize karşı ilk fırsatta kullanmaktan çekinmeyecekler. Mesajı Paylaş

Alkyone

Amerika gözünü o kadar karartmışsa Orta Doğu da Türkiyeyi ebedi bir düşman olarak görmeyi göze almış demektir. Ve bunun artçı şokları onlara Irak ta Suriye de yeni Vietnamlar olarak geri döner. NATO da ki konumumuzdan bahsetmiyorum bile... Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Çekinmeden nükleer bomba kim kime karşı kullanabiliyor ki ABD bize karşı kullansın. Hiç çekinmeden kullanacak eminsin öylemi. Mesajı Paylaş

Alkyone

Onu hiç çekinmeden kullanacak değilde savaşa girecek olarak düzeltmek gerek. Türkiye kadar ciddi bir ülkeyle savaşa giriyorsanız Irakla savaşır gibi savaşamazsınız. Ki Amerikanın savaş doktrininde zor zamanlarda taktik nükleer bomba kullanmak standart bir prosedür; bu yüzden bu işin risklerini savaşma noktasına vardırmadan önce düşünecekler
Rusya ile bile soğuk savaş zamanlarında Türkiye Suriye ye girerse taktik nükleer atarız diye tehdit ediyordu Amerika niye atmasın Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

#7
Ara 20, 2017, 09:08 ÖÖ Last Edit: Ara 20, 2017, 09:09 ÖÖ by putty
Biz bu gerilimden ABD savaşını çıkartmak yerine daha gerçekçi bir çıkarımda bulunup şunu konuşalım.
ABD ile lişkiler krize girer de biz kağıt üzerinde var olan NATO nun nükleer şemsiyesi altından ayrılmış halde olursak bu savunmasızlığı nükleer silah programı başlatarak kapatmak zorunda kalır mıyız.
Bizi Rusya nükleer tehdidinden koruyan şey ABD nükleer silahları. Onlar olmayacak ise kendimizi Rusya karşısında nasıl güvende göreceğiz.
Yani biz nükleer silah üretme projesini ilerde başlatır mıyız. Mesela yıl 2040 olmuş ekonomi 4000 trilyon dolar ihracat Fransa'nın 1.5 katı ilk 10 ekonomik güç olmuşuz ortada NATO kalmamış AB ordusu var nükleer şemsiye tarih olmuş TFX lerimiz bombardıman uçaklarımız her türlü helikopterimizi füzemizi uydumuzu gemimizi yapıyoruz. Böyle bir ülke nükleer silah üretir mi bu onun gözle görülen doğal bir hakkı bariz biz eksikliği gibi görülebilir mi Mesajı Paylaş

Alkyone

"Biz bu gerilimden ABD savaşını çıkartmak yerine daha gerçekçi bir çıkarımda bulunup şunu konuşalım."

Ben Amerikayla savaşalım demedim ki
Sadece öyle bir durumda sürecin nasıl işleyeceğini yazdım
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HDS

@Alkyone: "Rusya ile bile soğuk savaş zamanlarında Türkiye Suriye ye girerse taktik nükleer atarız diye tehdit ediyordu.."

Şunu not edeyim; Rusya, Soğuk Savaş döneminde de aslında şimdilerde yeniden seslendirmeye başladığı yeni doktrininde de taktik nükleer silahların topyekün bir nükleer savaş olmadan da bir çatışmayı önlemek ya da olanı durdurmak için kullanılabileceğini vağzediyor. Onlar için normal. Ha keza, Küba krizi sırasında, eğer olay suhuletle çözülmese ve Amerikalıalr ilk başta planladıkları gibi Küba'ya bir çıkarma yapsalar karşılarında, varlıklarından bile haberdar olmadıkları taktik nükleer silahları, taktik nükleer balistikleri ve nükleer topçuyu bulacaktı.

Şu anda da, Zapad 17 dahil tatbikatlarda zaten bunu yapıyorlar onun için NATO seferber olmuş durumda.

Hatta Amerika ile Rusya'nın 87'de imzaladığı INF denilen "Orta Menzilli Nükleer Silahsızlanma Anlaşması" da buna dokunuyor.

Amerika ise nükleer güç kullanımına "stratejik" bakıyor.


Şimdilerde ise, Amerika Rusya arasında, INF üzerinde dönen tartışmalar da bu minvalli. Rusya'nın nükleer başlık takılabilen Iskander'leri gibi kabiliyetleri bir sorun oluşturuyor. Rusya'nın yukaroıda belirttiğim doktrininden dolayı da NATO bu işten gerçekten endişeli denebilir. Mesajı Paylaş

putty

#10
Ara 20, 2017, 09:36 ÖÖ Last Edit: Ara 20, 2017, 09:43 ÖÖ by putty
ABD nin bizimle savaşacak olsa nükleer silaha mı ihtiyacı olacak sanıyorsunuz. Savaşın ilk günü bütün hava kuvvetimizi hava alanlarımızı vuracak bir tane havalanacak uçak kalmayacak hava savunma sistemimizi radarlarımızı enerji hatlarımızı saltrallerimizi haberleşme tesislerimizi köprülerimizi vuracak hava hakimiyeti kazanınca bir ucundan piyade deki girdi karşısına neyle çıkacaksın askerini sipere dizicen tankları mevziye koyucan B1 ler F22 ler F15 ler gelip üzerlerini halı gibi bombalayacak. Senede 600 milyar dolar barış zamanı askeri bütçesi var bizim cumhuriyet döneminin üst üste ekle o kadar olmaz. Bu yüzden taktik silaha sıra gelmez o kadar kendimize güvenmeyelim.

Ben bu yüzden geçenlerde bir süper gücü nasıl caydırabiliriz diye bir soru sormuştum. Onun berteraf edemeyeceği yani uçaklarla gemilerle olmayan bir şeylere ihtiyaç var. Atlantikteki uçak gemisini balistik füze ile vurursan mesela bu caydırıcıdır yada uydusunu yada nükller silah filan. ama uçaklarla gemilerle ABD yi caydıramazsın da direnemezsinde siler geçer hepsini yarım günde.

Benim aklıma şu geliyor. İncirlikteki Nükleer silahların geri çekilmesini Türkiye nin onayına sunma mecburiyeti ilan edelim. Mesela 100 taktik silah var 30 tanesi geri çekilemez ya aynen devam eder yada onlara el koyarız gibi bir nükleer politikamız olmalı. Bir gün tüm silahları nakliye uçaklarına koyup geri gidememeliler yani Mesajı Paylaş

sahin1

Sadece İncirlik değil Türkiye'deki tüm nükleer cephane/silah çifte anahtar sistemine tabi. Yani bütün silahlar Türkiye'de kalsa bile tek başımıza kullanamayacağımızdan bu çok anlamlı değil. Mesajı Paylaş

Alkyone

"Benim aklıma şu geliyor. İncirlikteki Nükleer silahların geri çekilmesini Türkiye nin onayına sunma mecburiyeti ilan edelim."

putty Amerika bu dediğini savaş sebebi sayıyor
Hatta 15 Temmuzda İncirlik üssünün güvenliği meselesinde bu konu öncelikli konular arasındaydı... Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

sanbox

Sn Putty söyledikleriniz pratiğe geçilrilmek istendiğinde hiçde öyle  kolay değil, belki klişe olacak ve yine  çanakkale örneği vereceğim fakat gerçekçi bir karşılaştırma olmasa bile çanakkale bir anlamda koalisyon /haçlı saldırısıydı, ABD bahsettiğiniz B1, B52 bombardıman ucakları ile zaten böyle bir durumda asker sivil ayrımı gözetmeyeceği için onlar için pek bir anlamı olmayacak,   amacım  savas cıkartma teorisi  değil fakat malum geçmişte yaşanan krizler çatışma olasılıkları  az dğeil 2003çuval olayı orda karşılık verilmediği için çatışma çıkmadı yani  adamlar az sayıdaki askerlerimizi etkisiz hale getirmek için yüzlerce askerler ve zırhlı birliklerle  gelmişti, sonrasında kamuoyunda bir cok komplo teorisi konuşudı v.s

Anlatikde ki ucak  gemisini vurabilirmiyiz bilmiyorum ama böyle bir  sıcak çatışmanın ötesinde savas hali başlamış demektir.
İncirlikte ki nükleer silahların onlar açısından bir kaybı olmazki, zaten onların onayı olmadan bu silahlar bizim için bir karton parçasından başka bir şey değildir, yani aktifleştirmek için  3 way athenticator  gibi prosedürler ihtiyaç olacaktır. Mesajı Paylaş

putty

Nasıl karton değerinde olacakmış. İçinde zenginleştirilmiş uranyum var nasıl bir anlamı olmaz. Uranyumu alırsın bombanı yaparsın Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter