ABD B61 Nükleer Bombası

Başlatan Defence, Nis 16, 2017, 08:34 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Defence

ABD: Yükseltilmiş Nükleer Bombanın İlk Testi Başarılı
 
Sandia Ulusal Laboratuarlarındaki bilim insanları, ABD silah envanterinde bulunan nükleer silahlar birinin yükseltilmesi çalışmalarının bir parçası olarak gerçekleştirilecek bir dizi test uçuşunun ilkini başarı ile tamamladı.

Nellis Hava Üssü'nden havalanan bir F-16 uçağı, silahın nükleer olmayan işlevlerinden biri olarak, uçağın silah taşıma yeteneğini test etmek için geçtiğimiz ay Nevada çölüne işlevsiz bir B61-12 bombası attı.

Sahte bomba Tonopah Test Alanındaki kuru göl yatağına bir toz bulutu eşliğinde indi.

Bilim adamları, testten elde edilen verileri analiz etmek için aylarca sürecek çalışmalar yapılacağını açıkladı.

Yetkililer, "Ömür Uzatma Programı" adı verilen geliştirme projesi kapsamında geliştirilen B61-12'nin ilk üretiminin 2020'de tamamlanmasının planlandığını söylediler.

Serbest düşüşlü B61 nükleer bombası ilk olarak 1968'de hizmete girdi. Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresi'ne göre ABD nükleer stokunda dört çeşit B61 kaldı. B61-12, B61'in ömrünü en az 10 yıl daha uzatacak.

http://www.voanews.com/a/us-first-test-of-upgraded-nuclear-bomb/3811280.html Mesajı Paylaş

Defence

Amerika, havadan serbest düşüş ile atılan güdümsüz B-61 bombalarının modernizasyon ve kalifikasyon çalışmalarını sürdürüyor.

Konu ile ilgili son deneme 8 Ağustos tarihinde Nevada'da Tonopah Test alanında yapılmış. Bir F-15E'den, üzerlerinde nükleer başlık bulunmayan iki adet B-61-12 serbest düşümlü bomba atılarak, 2020 yılından sonra kullanıma girecek yeni versiyonun özellikleri sınanmış. Bu test, bombanın ömrünün uzatılma programının ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmaların gözden  geçirilmesine yönelik bir aşama imiş.

https://nnsa.energy.gov/mediaroom/pressreleases/b61-12-continues-meet-qualification-test-schedule Mesajı Paylaş

Terra

ABD yeni nükleer bombasını nereye atabilir?


ABD'nin yeni nükleer denemesini F-16 ve F-15E hafif savaş uçaklarıyla yaptığına dikkat çeken RIA Novosti haber ajansının köşe yazarı Andrey Kots, ABD'nin sayısı binlerce olan taktik sınıf uçaklarını eksiksiz nükleer silah taşıyıcılarına dönüştürdüğünü belirtti.

B61 bombasının yeni modifikasyonunun ABD'nin elindeki taktik nükleer mühimmatı modernize etme niyetinde olduğunu belirten Kots, "12. modifikasyonun özelliği kuyruğu ve navigasyon sistemi. Onlar, bu bombayı güdümlü ve daha hassas hale getiriyorlar, böylelikle bombayı hedefe üzerindeyken değil uzaktayken atabilecekler. Bir diğer özelliği, süpersonik hızda bile dış yük olarak taşınmasına izin veren güçlendirilmiş gövdesi" dedi.
'KÜÇÜK ÇATIŞMADA BİLE KULLANABİLİRLER'

Yeni modifikasyonun yaklaşık 50 kiloton (2-3 Hiroşima) gücünde olması ve sapma yarıçapının 30 metreyi geçmemesi bombaya tahkim edilmiş sığınaklar, komuta ve kontrol merkezleri ve hava üsleri gibi yalnız hedefleri vurma yeteneğini kazandırdığını söyleyen Kots, "ABD yönetimi, bu bombaları küçük çatışmada bile kullanma cazibesine kapılabilir. Başka bir deyişle böyle bir bomba, nükleer silah kullanımının güvenli olduğu illüzyonunu yaratabilir. Yine de birçok uzman, yeni ABD nükleer silahın teknolojik olarak gelişmiş ülkeler için tehdit oluşturabileceğinden şüphe duyuyor. Bombalanacak yere varmak için uçak muhtemelen düşmanın hava savunma bölgesine girmek zorunda kalacak. B61'in 12. modifikasyonunun planlanan menzili ne olursa olsun hava savunma füzelerinin menzili kadar değil. Yani bu bombayı taşıyan uçak vurulma riskiyle karşı karşıya olacak" yorumunda bulundu.

'ABD BÖYLELİKLE NATO MÜTTEFİKLERİNE MORAL DESTEĞİ VERİYOR'

İleri silah ve radarlara sahip ülkelerin bu uçakları kolaylıkla vurabileceğini belirten Moskova merkezli Askeri Bilimler Akademisi'ndeki Prof. Dr. Sergey Sudakov, Rusya'nın sahip olduğu S-300 ve S-400 hava savunma sistemleri için nükleer bomba taşıyan uçağı vurmanın sorun teşkil etmeyeceğini kaydederek şunu söyledi: "Bu bombaların Avrupa'da tutulması daha ziyade siyasi bir adım. ABD böylelikle NATO müttefiklerine moral desteği veriyor. B61, ülkemiz için doğrudan tehdit oluşturmuyor. Ama dolaylı tehdit oluşturabilir".

12. modifikasyon nükleer bombanın, ABD'nin taktik ve stratejik uçakları için ciddi tehdit oluşturmayan ülkelere yönelik olduğunu söyleyen Sudakov, böyle ülkeler arasında Kuzey Kore'nin bulunduğuna dikkat çekerek, bu konuda şu yorumda bulundu:

"Kuzey Kore'nin hava savunmasının temelini, eski Sovyet hava savunma sistemleri S-75, S-125 ve S-200 oluşturuyor. Ayrıca Kuzey Kore Hava Kuvvetleri'nin elinde en az 8 KN-06 sistemi var. Bu sistemler ilk kez 2012'de Pyongyang'daki resmigeçitte sergilenmişti ama teknik ve taktik özellikleri henüz bilinmiyor. Her halükarda ABD'nin hava gücüne karşı koyacak durumda değiller. Tahmin edelim bir nükleer bomba Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'a düşecek. Bu durumda büyük ihtimalle Kim Jong rejimi tarihe karışır. Bu büyük bir cazibe: bir vuruşla eski çatışmalar çözülebilir. Patlamadan sonra oluşacak radyasyon bulutu Rusya'nın Uzakdoğu bölgesine gidebilir, zira Pyongyang ile Rusya sınırı arasındaki mesafe çok kötü. Bu durumda biz de kötü etkileneceğiz".

'POWELL, TALİBAN'A KARŞI NÜKLEER SİLAH KULLANMAYI TEKLİF ETMİŞTİ'

ABD'nin 2001'deki Afganistan işgali sırasında dönemin ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'in Taliban'a karşı taktik nükleer silah kullanmayı teklif ettiğini hatırlatan Sudakov, "Neyse ki destek bulmadı. Aksi takdirde Rusya'nın güneyi radyasyon yağmurlarından etkilenebilirdi. Yani bizim, doğrudan bu bombalardan değil, ABD'nin komşularımızı vurabileceğinden çekinmemiz gerekir. Böyle bir faciayı önlemek için tüm diplomatik çabaları harcamamız gerekir" ifadelerini kullandı.

Natsionalnaya Oborona (Ulusal Savunma) dergisinin baş editörü İgor Korotçenko ise B61 bombasının yeni modifikasyonunun potansiyel olarak Rusya'ya yönelik kullanılabileceğini belirterek NATO'nun Rus sınırları yakınlarında gerçekleştirdiği tatbikatların konfigürasyon ve senaryosunun bunu gösterdiğini kaydetti.

NATO ülkeleri hava kuvvetlerinin, tatbikatlar sırasında defalarca Rusya'nın kuzeybatısındaki hedeflere yönelik taktik nükleer saldırıları öngören programlar üzerinde çalıştığını söyleyen Korotçenko, "Bugün Litvanya, Letonya ve Estonya topraklarında üç büyük hava üssü NATO'nun taktik savaş uçaklarını alacak şekilde yeniden yapılandırıldı. Askeri ve siyasi gerilimin tırmanması durumunda NATO ülkeleri savaş uçaklarının büyük kısmını bu üslere aktarabilecek" dedi.

Her şeye rağmen bu tehdidi durdurmanın mümkün olduğunu söyleyen Korotçenko, Kaliningrad bölgesinde bulunan İskender-M füze sistemlerinin bu üsleri vurabileceğini belirterek, "Rusya'nın batısındaki hava sahasını koruyan Rus Hava Uzay Kuvvetleri'nin 6. Ordusu ise ülkenin en güçlü hava birliklerinden biri" ifadelerini kullandı.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201708291029932391-abd-yeni-nukleer-bombasini-nereye-atabilir/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter