Milden Milli Denizaltı Projesi

Başlatan 7Skies, Eki 06, 2015, 04:48 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

7Skies

.

putty

Denizaltı yapacak adamı buldular da MS Office i kaldıydı. Ne olacak Excel bilmiyorsa almayacaklar mı işe. Mesajı Paylaş

Saturn5

Öyle deme, excel önemli. Özellikle toplama ve çıkarma gibi 4 işlem için gerekli. Bak İspanyol mühendislerine;  S-80 sınıfı denizaltının sistemlerinin ağırlıklarını toplarken iyi excel kullanamadıkları için 75 ila 100 ton arası bir hata yaptılar. Denizaltı olması gerekenden ağır oldu. Proje 2 yıl uzadı ve maliyeti milyonlarca Euro arttı.

Wikipedia girdisinden alıntı:

In May 2013, Navantia announced that a serious weight imbalance design flaw had been identified which will delay the delivery of the first submarine to the Spanish Navy until possibly 2017.[15] Excess weight of 75 - 100 tons has been added to the sub during construction and the current design is not able to resurface after diving.[16][17] A former Spanish official says the problem can be traced to a miscalculation -- someone apparently put a decimal point in the wrong place or by the addition of new technologic devices Mesajı Paylaş
Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olunmaz.

HARZEMŞAH

İspanyol'lar Excel'i çok severler...

CN-235 projesi sırasında TAI'ye tüm listeler ve dokümantasyon Excel listeleri halinde geliyordu. Zaman zaman montaj için gelen bazı parçaların ne olduğu anlaşılamaz, araştırılınca CN-235'in deniz versiyonuna ait olduğu vs. anlaşılırdı...

TAI, General Dynamics'den öğrendiği know-how'ı kullanarak CASA'ya ciddi biçimde kurumsallık ve iş disiplini sağladı. CASA üzerinde çok hakkımız vardır...  :D Mesajı Paylaş

saladin

Burada ofis uygulamalarindan kasidin dokumentasyon icin oldugunu umit ediyorum, aksi takdirde  yuzlerce muhendislige uygun program varken (matlab/R/SAS/Mathematica/Maple/Python/tonlarca askiskanlar dinamigi yazilimi vs) hesaplar excel'e kalacaksa yazik...... Mesajı Paylaş

putty

Bu forumda Excel i en iyi bilen kişi açık ara benimdir. İkinci ile aramda on kat filan fark olabilir hatta. Mesajı Paylaş

commandos

çok iddialı oldu bu sn.@putty :) Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

putty

Excel de aşamalar var. En düz hali o arayüzü en ince detayına kadar kullanabilmek. Sonra birde Macro yu bilenler var onlar bir üst sınıf. Onun üstünde VBA script dili var onu bilenler nirvanası oluyor işin. Ben işte VBA nında üstüyüm onu demek istiyorum. VBA nında üstünde Excel i yardımcı bir araç olarak kullanmak var. Daha ötesi de yok bunun daha ne yapayım yani Excel i yazacak halim yokya. Mesajı Paylaş

HDS

Bize de biraz öğretir misin? Mesajı Paylaş

putty

İşinize yaramaz benim işime yarıyor. Mesajı Paylaş

commandos

Ben de öğrenmek isterim. Macro düzeyini bilsem yeter. VBA ya gerek yok benim için :) Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

HDS

Deli misin @putty?  ;)

Hemen bir vblog falan? Mesajı Paylaş

putty

Ağu 15, 2017, 08:54 ÖÖ Last Edit: Ağu 15, 2017, 09:14 ÖÖ by putty
Makro nun bir tık üstü VBA dır. VBA bilenler zaten Excel in en dibine inmiş kişilerdir. Onun bir tık üstünde ise Referance vardır mesela onu İstanbulda saysan yüz kişi kullanır en fazla. Bu şey excel i dışarıdan yönetmeye onu bir araç gibi kullanmaya yarar. Excel i Excel dışından yönetmek yani. Excel in harikalar diyarını sizin bir projenize Excel in derinliklerinden görünmez yerlerinden erişerek katar. Hack filan değil tabi arka kapısı Excel in yayınlanmış ama son kullanıcılarca gereksiz özellikleri. İşte ben bu konuda çok işi ilerlettim özel ilgim nedeniyle. Tüm yazılımcıların aşağı yukarı bildiği bir konu ama ben çok özel ilgilendim bu alanla.
Şöyle basit bir örnek vereyim . Bir programdaki tuşa basınca ben Excel i açıp onunla bir dosyayı open yapıp açılan excel de C11 hücresine bilgi gönderip yazı yazılmasını sağlayıp yada rengini şeklini değiştirip sonra o C11 ile ilgili Excel deki formülün ürettiği değeri D20 den alıp yazılıma taşıyarak kullanmak sonra ön izleme yapıp çıktıya hazır hale getirmek yada çıktı almak istersem bu son halini bir klasörde isim verip saklayarak arşiv hazırlayabilirim. Böylece ne olur çok karmaşık bir hsabı mesela statik hesabı yapan belkide şifre ile makroları gizlenmiş bir Excel mihendislik tasarımı makroları sayesinde çok karmaşık bir işlemi bir kaç satır kod ile excel e veri yollayarak ve alarak yazılımda yaptırabilirim. Her işi excel yapar ama yazılım yapıyormuş gibi görünür hatta excel açılmaz bile visible = false olur wow dersin ne karmaşık iş yapıyor bu program. Yada bu excel sayfasını ziyan etmem çıktı aracı olarak kullanırım iki satırlık yazılım kullanıcının tasarladığı kurumsal bir çıktıya sahip olur. Yani excel e veri yolla veri al onu kullan istercen çıktı al istersen arşivle... Excel i başındaki adam gibi kullanabilir bir yazılım istenirse. Siz bunu yapabilirmisiniz. Yapanlar da vardır ama ben daha iyi yaparım yıllardır bunun üstüne çalışıyorum kafa yoruyorum. Putty bir şey söylüyorsa inanarak söyler hava atıyorsa gerçek olduğu içindir bunu unutmayın. Putty gerekiyor ise gerçeği saklar ama  asla yalan atmaz Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Bu Milden konusu sanıldığından daha önemli ve ciddi bir konu. Çünkü Dünyada halen pek fazla denizaltı üreticisi yok. İsveçli Kockums, Fransız DCNS, Alman HDW dışında Dünyada önemli bir oyuncu görülmüyor. İtalyan Fincantieri ve İspanyol Navantia helen ikinci planda kalmış görünüyorlar, pek fazla pazar başarıları yok. Kockums, DCNS ve HDW üçlüsüne bir de Rusları eklersek, gelecekte bizim Milden için önemli bir pazar görünüyor... Mesajı Paylaş

Dolphin

Üstat Japonları neden kıyaslamadın? Avustralya'nın ihalesinde varlardı ve teknoloji transferine yanaşmıyorlardı Fransızlar gibi. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter