Afganistan İç Savaşı

Başlatan HARZEMŞAH, Nis 13, 2017, 05:52 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

Mattis'in Ziyareti Sırasında Kabil Havaalanına Saldırı

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis'in Afganistan'ı ziyareti sırasında Kabil havaalanına intihar bombacıları ve havan toplarıyla saldırı düzenlendi. Saldırıyı hem Taliban hem de IŞİD üstlenirken, Taliban sözcüsü hedefin Mattis'in uçağı olduğunu söyledi. Saldırının ardından Amerika'nın düzenlediği hava operasyonunda ise yanlışlıkla sivil zayiatın meydana geldiği belirtildi.

Olaylar Mattis'in ülkesinin Afgan hükümetine desteğini ortaya koymayı tasarlayan ziyaretine gölge düşürürken, ABD'nin Afganistan'da daha fazla hava operasyonları ve daha agresif bir politika izlemesinin doğurabileceği risklere de işaret ettiği yorumları yapıldı.

Mattis'in uçağının Kabil havaalanına inmesinden saatler sonra militanlar, ana terminal yakınlarında havan mermileri dahil yüksek patlayıcılı mühimmatlar ve çok sayıda intihar saldırısı yeleğiyle saldırı düzenledi.

ABD yanlışlıkla sivilleri vurdu

Civardaki bir eve sığınan militanlarla güvenlik güçleri arasında gün boyunca çatışmalar yaşandı. Afgan yetkililer, saldırıda 1 Afgan kadının hayatını kaybettiğini, 11 sivilin de yaralandığını kaydetti. Afgan özel güçlerinin saldırganları savuşturduğu, çatışmada 4 militanı öldürdüğü bilgisi verildi.

Saldırının ardından Amerikan güçlerince Afgan özel polis birimlerine destek amaçlı hava operasyonu düzenlenirken, füzelerden birinin "arızalanması" sonucunda sivillere isabet ettiği açıklandı.

ABD öncülüğündeki askeri koalisyonun sözcüsü Donanma Yüzbaşı William Salvin Amerikan AP ajansına yaptığı açıklamada, ABD'nin iki Hellfire füzesi fırlattığını, füzelerden birinin havan topu saldırısı düzenleyen militanların bulunduğu binayı vurduğu, diğerinin ise bilinmeyen bir nedenle arıza sonucu hedeften saptığını söyledi. Salvin, olayda en az bir Afgan sivilin hayatını kaybettiğini ve bilinmeyen sayıda bazı sivillerin de yaralandığını belirtti.

NATO misyonundan yapılan açıklamada da, sivillerin zarar görmesinden duyulan "derin üzüntü" dile getirildi.

Mattis'in ziyareti, Başkan Donald Trump'ın yeni Afganistan stratejisinin açıklamasının birkaç hafta sonrasına denk geldi.

Yeni stratejide Amerikalı komutanlara militanları hedef almada daha fazla yetki tanınıyor.

Mattis, Afganistan'ı birlikte ziyaret ettiği NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Ghani'yle düzenlediği ortak basın toplantısında, sivil kayıpları önlemek için "ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını" söyleyerek, "Teröristlere saldırırken Afgan halkını korumak için buradayız dedi. Mattis, militanları kadın ve çocukları kalkan olarak kullanmakla suçladı.

Amerikalı bakan, Washington'un Taliban'la Afganistan arasında müzakere edilmiş bir çözümü desteklediğini belirterek, "Taliban bombalarla kazanamayacağının ne kadar erken farkına varırsa, ölümler de o kadar erken son bulacak" dedi.

Mattis ve Stoltenberg, Afganistan'a desteklerinin devam edeceği ve ülkenin "uluslararası teröristler için tekrar barınak haline gelmemesi için mümkün olan her şeyi yapacakları" sözünü verdi.

Stoltenberg, NATO'nun "Afganistan'da kalmanın bedelini bildiğini ancak ayrılmanın bedelinin çok daha yüksek olacağını" söyleyerek, "Eğer NATO güçleri çok erken ayrılırsa, Afganistan'ın tekrar kaos ortamına geri dönmesi ve uluslararası terörizm için tekrar barınak haline gelmesi riski oluşur" diye konuştu.

NATO Genel Sekreteri, NATO'nun en az 2020'ye kadar Afgan güvenlik güçlerine mali destek sağlamaya kararlı olduğunu ve onlara yıllık 1 milyar dolar civarında yardım sağlamaya devam edeceklerini kaydetti.

Ghani de, Taliban'ın ya uluslararası terörizmle aynı eksene girmeyi ya da şiddetten vazgeçip hükümetle barış sürecine katılmayı seçebileceğini söyledi. Ghani, hükümetinin "Taliban'la görüşmelere ve bunun yanında Pakistan'ı da içeren bir barış stratejisine açık olmayı" sürdürdüğünü sözlerine ekledi.

Mattis, ABD'nin Afgan güvenlik güçlerinin eğitimine yardım için 3 bin ilave asker göndereceğini de duyurdu.

Katar'a sürpriz ziyaret

Mattis Afganistan'daki temaslarının ardından Katar'a sürpriz ziyarette bulunarak, ABD'nin Ortadoğu'daki en büyük askeri üssünde Katar emiri ve savunma bakanıyla görüştü.

Mattis'in El Udeid Hava Üssü'nü ziyareti, Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad el Thani'nin geçen ay BM Genel Kurulu'na hitabında ülkesiyle 4 Arap ülkesi arasındaki krizin "koşulsuz diyalog" yoluyla çözülmesi çağrısını yinelemesinin hemen sonrasına denk geldi.

https://www.amerikaninsesi.com/a/mattisin-ziyareti-sirasinda-kabil-havaalanina-saldiri/4048232.html Mesajı Paylaş

Alkyone

#16
Ara 30, 2017, 08:09 ÖS Last Edit: Ara 30, 2017, 08:11 ÖS by Alkyone
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

murattekin

Bu rakamlar doğruysa Afganistan çoktan bitmiş. Akıntıya kürek çekilen bir (ülke diyemeyeceğim) bölge. Çok kötü ve üzücü. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

merzifonlu

Afganistan adları Çin, Rusya, İran ve Hndistan olan filler tepişmekten vazgeçmedikleri sürece iflah olmaz. Çin oyun sahasına sağlam bir giriş yapıyor sanki... Mesajı Paylaş

Trilogy

Barış girişimini reddeden Taliban, geleneksel bahar taarruzuna geçti

Afganistan Devlet Başkanı Eşraf Gani'nin barış görüşmesi çağrısını 'komplo' diyerek geri çeviren Taliban, her yıl olduğu gibi başlattığı bahar taarruzuna bu kez 'Hendek Savaşı' adını verdi.

Afganistan Talibanı'nın açıklamasında, Devlet Başkanı Gani'nin şubatta yaptığı 'önşartsız barış görüşmesi' çağrısı 'komplo' diye nitelenerek şöyle devam edildi:

'ABD'NİN SAVAŞI BİTİRMEK GİBİ BİR NİYETİ YOK'

''Asıl çabaları, kamuoyunun dikkatini ülkedeki gayrimeşru yabancı işgalinden başka yöne çevirmek. Ne de olsa Amerikalıların dürüst ve ciddi şekilde savaşı bitirmeye niyetli değil.''

'ASIL HEDEF ABD'

Bu yılki bahar taarruzuna Muhammed peygamberin 627'deki Hendek Muharebesi'ne atıfla 'Hendek' adını veren Taliban, asıl hedefin Afgan hükümet güçleri değil, ABD güçleri olacağını savundu:
''Öncelikli hedef Amerikalı işgalciler ile onların istihbarat ajanlarıdır. Onların içerdeki destekçileriyle ikincil hedef olarak uğraşılacaktır.''

BU YILKİ SALDIRILARDA YÜZLERCE ÖLÜ VE YARALI

Geçmiş yıllardaki gibi sivilleri koruma sözü veren Taliban'ın 2018'in başından beri zaten tırmandırdığı saldırılarda genelde siviller can verdi.

Bu yıl özellikle başkent Kabil'e odaklanan saldırılarda yüzlerce kişinin ölümüne ve yaralanmasına yol açan Taliban'ın, ocakta Kabil'de patlayıcı yüklü bir ambulansı infilak ettirmesi sonucu yaklaşık 100 kişi öldü.

'AFGANİSTAN'IN YÜZDE 70'İNDE ETKİN'

Ekimdeki seçimler için başlayan seçmen kayıtlarını da hedef alan Taliban'ın pazar günü Kabil'de seçmen kayıt merkezine düzenlediği intihar saldırısı yaklaşık 60 can aldı.

Pentagon'a göre Afganistan'ın yüzde 56'sı hükümetin kontrolünde. Ancak BBC, Taliban ülkenin yüzde 70'inde faal olduğu görüşünde.

https://tr.sputniknews.com/asya/201804251033174817-baris-girisimini-reddeden-taliban-geleneksel-bahar-taarruzuna-gecti/
Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Sürgündeki Raşid Dostum Afganistan'a dönüyor

Bir yıldan uzun bir zamandır Türkiye'de bulunan ve ülkesine dönemeyen Afganistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Raşid Dostum Pazar günü Kabil'e gidecek. Dostum için resmi bir karşılama töreni düzenlenecek.

Afganistan'ın bir yıldan uzun bir zamandır Türkiye'de bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Raşid Dostum Pazar günü özel bir uçakla Kabil'e dönecek.

Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Harun Çakansuri, Dostum'un başkentte resmi bir törenle karşılanacağını ve kendisine yönelik suçlamaların ise bağımsız mahkemelerce ele alınacağını açıkladı.

Kabil'de basın mensuplarına konuşan Çakansuri, "Yasal meseleler yargı yetkililerini ilgilendirir" ifadesini kullanırken, ayrıca Dostum'un yakın çevresinde bulunan ve geçtiğimiz haftalarda tutuklanan milis komutanlardan Nizamettin Kaysari'nin ise cezaevinden salınmayacağını belirtti.

Kaysari'nin tutuklanmasının ardından ülkenin kuzeyindeki kentlerde protesto gösterileri düzenlenmiş, göstericiler Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin posterlerini parçalamış ve Özbekistan'dan gelen enerji nakil hatlarını kesme tehdidinde bulunmuştu.

Protestocular Kaysari'nin serbest bırakılmasının yanı sıra, sürgündeki Cumhurbaşkanı Yardımcısı'nın da ülkesinde özgürce geri dönebilmesini talep ediyor. Dostum'un Ekim ayında düzenlenecek genel seçimlerde görevdeki Cumhurbaşkanı Gani'ye karşı aday olması bekleniyor.

Sürgündeki lider

Aralık 2016'da bir siyasi rakibine işkence yapmak ve cinsel istismarda bulunmakla suçlanan Dostum, ardından Mayıs 2017'de Türkiye'ye gitmişti.

Tedavi için Türkiye'ye gittiğini belirten Dostum, hakkında açılan soruşturmada kendisine yöneltilen suçlamaları reddediyor. 53 yaşındaki siyasetçinin, Temmuz 2017'de ülkesine dönmeye çalıştığı iddia edilmiş ve Afgan basınında çıkan haberlerde, Dostum'u taşıyan uçağın Afganistan'a inmesine izin verilmediği aktarılmıştı.

Dostum'un yedi koruması, Afganistan Yüksek Mahkemesi tarafından Cüzcan vilayetinin eski valisi Ahmed İşçi'yi kaçırıp işkence ve cinsel istismarda bulunma suçlamaları ile Kasım 2017'de beşer yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Seçime doğru

Dostum'a, ülkenin kuzey ve batısındaki Tacik, Özbek ve Türkmenlerin desteği giderek artarken, Peştun kökenli olan Cumhurbaşkanı Gani'ye, Afganistan nüfusunun çoğunu oluşturan bu etnik grup mensuplarına ayrıcalık gösterdiği suçlaması yöneltiliyor.

ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonun 2001 yılında Taliban'a karşı başlattığı operasyon ve takip eden savaş döneminde ABD Dışişleri Bakanlığı'nın "tipik bir savaş beyi" olarak nitelendirdiği Dostum'a kuzeydeki Belh vilayetinin eski valisi Ata Muhemmed Nur ve Şii Hazaraları temsil eden Başbakan Yardımcısı Muhammed Muhakık da destek veriyor.

Afganistan'da nüfusun yüzde 9'unu oluşturan Özbeklerin lideri olan eski genelkurmay başkanı Dostum, 2014'teki seçimlerin ardından devlet başkanlığı yardımcılığına getirilmişti.

https://www.dw.com/tr/s%C3%BCrg%C3%BCndeki-ra%C5%9Fid-dostum-afganistana-d%C3%B6n%C3%BCyor/a-44773596 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Afganistan'da ABD ve NATO birliklerinin yeni komutanı göreve başladı

Afganistan'daki NATO ve ABD birliklerinin yeni komutanı General Miller, törenle göreve başladı. Miller, Afganistan'da "zorlu bir mücadele" içinde olacaklarını söyledi.

Afganistan'daki NATO ve ABD birliklerinin yeni komutanı General Scott Miller'in Pazar günü başkent Kabil'de düzenlenen törenle görevi devraldığı bildirildi. İki yıldır NATO ve ABD birliklerinin komutanlığını yürüten ABD'li General John Nicholson'dan görevi devralan Miller, "zorlu bir mücadele" içinde olacaklarını söyledi. Afganistan'da radikal İslamcı Taliban ve IŞİD'in saldırılarının son zamanlarda arttığı gözlemleniyor.

Afganistan'da daha önce de görev yapmış olan,  Ortak Özel Harekât Komutanlığı'nın (JSOC)  eski komutanı General Miller törende yaptığı konuşmada, "başarılı olmak için düşmana ve çevreye uyum sağlamayı öğrenmeliyiz" dedi.

"Savaşı sona erdirme zamanı geldi"

Görevi devreden General John Nicholson  törendeki konuşmasında, "Taliban içinde de barış isteyenler olduğunu tahmin ediyorum ancak savaşmaya devam etmeleri yönünde cesaretlendiriliyorlar" dedi. Nicholson, "Afganistan'da savaşı sona erdirmenin zamanı geldi" şeklinde konuştu.

Afganistan'da yaklaşık 14 bin asker bulunduran ABD, NATO misyonu içindeki en büyük gücü oluşturuyor.

ABD'nin Afganistan'daki stratejisinde başarı sağlanamadı

ABD, yaklaşık bir yıldan beri uyguladığı stratejide, yoğun hava saldırıları ve Afgan güçlerini eğitmek ve danışmanlık yapmak üzere gönderdiği birlikler ile Taliban'a yönelik baskıyı artırmayı hedefliyor. Ancak bugüne kadar bu stratejinin başarılı olduğuna dair işaretler bulunmadığı belirtiliyor. Ülkede sivil ölümlerin arttığı, Kabil ve Celalabad gibi büyük kentlere yönelik saldırıların yoğunlaştığı, Taliban'ın büyük kentler olmasa bile kırsal alanda geniş bölgeleri kontrolü altına aldığı gözlemleniyor. Pentagon'un Haziran ayında yayımladığı bir raporda da, "Taliban'a baskıyı artırmayı hedefleyen eylemlerin önemli etkisi" olduğuna dair çok az kanıt olduğu belirtilmişti. Washington'ın ülkede barış sağlanması için Taliban ile müzakere masasına oturmaya da hazır olduğu iddia ediliyor.

Afganistan'da hükümete bağlı güçlerle Taliban arasında geçen Haziran ayında kısa süreli bir ateşkes ilan edilmesi ile barış yönünde umudu artırsa da, Ağustos ayında Gazne'ye yönelik saldırılar bu umutları söndürdü. Taliban, olası barış müzakerelerinde Washington ile doğrudan görüşmeler yapılmasını kabul ediyor, ancak Afgan hükümetini meşru bir yönetim olarak değerlendirmediği için Kabil ile müzakerelere karşı çıkıyor.

https://www.dw.com/tr/afganistanda-abd-ve-nato-birliklerinin-yeni-komutan%C4%B1-g%C3%B6reve-ba%C5%9Flad%C4%B1/a-45326325 Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

ocay

doğal.. oradaki uzun soluklu savaşı kaybettiler. Mesajı Paylaş

erdem


Ilginc bir sekilde, ABD derin devleti Trump'in ABD guney sinirlarina duvar istegini reddediyor, Trump da derin devletin oyun alanindan (ortadogu-Afganistan) asker cekme hamlesi ile karsilik veriyor sanki.

Esas soru: oradaki hashas tarlalari ne olacak?

Eger taliban daha once yaptigi gibi eroin gelirinden vazgecer de hashas ekimini yasaklarsa bu derin devletin ciddi gelir kaybina ugramasi demek olur.

Bu durumda da Trump hedefe oturacak demektir. Impeachment geliyor...Mesajı Paylaş

Alkyone

#26
Ara 30, 2018, 04:27 ÖS Last Edit: Ara 30, 2018, 05:40 ÖS by Alkyone
Amerika geçtiğimiz seneydi yanılmıyorsam gövde gösterisi yapmak için MOAB atmıştı Taliban sığınaklarına
https://twitter.com/Afgani_Ses/status/1079107403671633920

Taliban da bir askeri üssü komple havaya uçurmuştu. Medyaya düşen haberlerde intahar saldırısının üsse girmeden gerçekleştirildiği ve 400 Afgan askerinin öldürüldüğü açıklanmıştı. Şimdilerde sosyal medyaya düşen videolarda patlamanın tırla gerçekleştirildiği ve patlamanın üssün merkezinde gerçekleştiği görülüyor. Muhtemelen ölenlerde Afgan askeri değil Amerikan askeriydi Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

şirpençe

Patlayan şeyin içeriğini merak ettim.

Yaptığı basınç inanılmaz... Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Etil Propilen Mesajı Paylaş

murattekin

Çok fena patlamış. Tek bir canlı böcek dahi kalmamıştır. Küçük bir atom bombası gibi Mesajı Paylaş
Murat Tekin


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter