Kırım'ın Rusya Tarafından İlhakı ve Ukrayna/Rusya Gerilimi

Başlatan nokta, Nis 13, 2017, 07:08 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Atılgan

Rusya, Kerç Boğazı'nda 62 gemiyi alıkoydu

Rus işgalciler Temmuz ayında Kerç Boğazında 62 gemiyi alıkoydu. Ukrayna'da faaliyet gösteren Dışişleri Meydanı Vakfı tarafından hazırlanan rapora göre, Rusya Kerç Boğazı'ndan geçen tüm gemileri alıkoydu.

Raporda, "Alıkonulma yaklaşık olarak hep aynı bölgede gerçekleşiyor, çünkü söz konusu bölge önerilen güzergahı kapsıyor. Bu güzergah, Ukrayna Deniz Servisleri tarafından uzunluğu büyük olan gemiler için güvenli olarak tavsiye ediliyor. Berdansk yada Mariupol'e giden her gemi, Berdyansk dönüşünden geçiyor, FSB sahil güvenlik gemileri ise orada nöbet tutuyor." diye belirtildi.

Raporda Kerç Boğazı'ndan Azak Denizi'ne geçmek isteyen gemilerin ortalama olarak 24 saat, Azak Denizi'nden Karadenize çıkmak isteyen gemilerin ise 3-4 gün bekletildiği bildirildi.

Uzmanlar, Rusya'nın bu tür eylemleri savaş başlatmak için provokasyon amacıyla yapma ihtimalinin yüksek olduğu ifade etti.

Daha önce, Ukrayna Parlamentosu'na Ukrayna ile Rusya arasında Azak Denizi ve Kerç Boğazı'nın Kullanılması Hususundaki İşbirliği Anlaşmasının feshedilmesini öngören karar tasarısının sunulduğu bildirilmişti.

20 Nisan 2004 tarihinde Rusya ile Ukrayna, Azak Denizi ve Kerç Boğazı'nın Kullanılması Hususundaki İşbirliği Anlaşmasını imzalamıştı.

Anlaşmada Azak Denizi'nin her iki devlet için de iç deniz statüsünde olduğu bir kere daha teyit edilerek Azak Denizi ve Kerç Boğazının su alanlarının ortak kullanılacağı belirtilmişti. Anlaşma uyarınca her iki tarafın onayı olmadan üçüncü bir tarafının savaş gemilerinin bölgeye girmesi yasaklanmıştı. İşgal süreciyle birlikte bu anlaşma da Rusya tarafından çiğnendi.

https://www.denizhaber.com.tr/rusya-kerc-bogazinda-62-gemiyi-alikoydu-haber-83430.htm Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Ukrayna'da ayrılıkçı lider patlamada öldü

Ukraynalı ayrılıkçı lider Zaharçenko'nun Donetsk'deki bir kafede meydana gelen patlamada öldüğü bildirildi.

Ukrayna'nın Donetsk bölgesindeki ayrılıkçı lider Aleksander Zaharçenko'nun bir kafede meydana gelen patlamada yaşamını yitirdiği bildirildi. Ayrılıkçılar tarafından yapılan açıklamada Zaharçenko'nun Donetsk'in merkezindeki bir kafede Cuma günü düzenlenen "terör saldırısında" hayatını kaybettiği belirtildi. Yapılan açıklamada, Separ adlı kafede meydana gelen patlamada üç kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Aleksander Zaharçenko, Ukrayna'nın doğusunda tek taraflı olarak bağımsızlık ilan eden ve "Donetsk Halk Cumhuriyeti" olarak adlandırılan yönetimin lideriydi. Ukrayna'nın başkenti Kiev'de 2014'deki olayların ardından ülkenin doğusundaki Rus yanlısı ayrılıkçılar, uluslararası toplum tarafından tanınmayan "Donetsk Halk Cumhuriyeti" ile "Lugansk Halk Cumhuriyeti" adı altında iki bağımsız yönetim ilan etmişlerdi. 2014 yılından beri ayrılıkçılar ile hükümete bağlı birlikler arasında yaşanan çatışmalarda yaşamını kaybedenlerin sayısının 10 bini geçtiği tahmin ediliyor.

Rusya Zaharçenko'nun ölümünden Kiev'i sorumlu tuttu

Ayrılıkçıların temsilcisi Denis Puşilin, Zaharçenko'nun ölümünden Kiev yönetimini sorumlu tuttu. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova da, Zaharçenko'nun ölümünden Kiev'in sorumlu olması için her türlü nedeninin bulunduğu ifade etti. Rus sözcü, Zaharçenko'nun ölümünün Kiev'in barışı koruma yönünde verdiği sözler yerine "kanlı savaşı" sürdürmeye karar verdiğini gösterdiğini ifade etti.

Kiev yönetimi ise bu suçlamaları reddetti. Ukrayna Güvenlik Servisi Sözcüsü (SBU) Yelena Gitlyanskaya Zaharçenko'nun ölümüne ilişkin olarak "bizim edindiğimiz bilgilere göre, bu teröristler ile onların Rus destekçileri arasında yıllardır devam eden iç çekişmenin bir sonucu" açıklamasında bulundu. SBU'dan Igor Guskov ise Moskova'nın Zaharçenko'ya "artık ihtiyacı olmaması" nedeniyle ayrılıkçı liderin ölümünün arkasında Rus istihbaratının olma ihtimalinin de gözardı edilemeyeceğini ifade etti.

Doğu Ukrayna'da daha önce de ayrılıkçı liderler düzenlenen saldırılarda yaşamlarını yitirmişti. Ayrılıkçıların komutanı Mihail Tolstih, Şubat 2017'de karargâhında bir bombanın infilak etmesi sonucu ölmüştü. Ekim 2016'da ise "Motorola" lakaplı komutan Arsen Pavlov, yaşadığı binanın asansörüne konan bombanın patlaması sonucu yaşamı yitirmişti. 2015 yılında da Rus yanlısı ayrılıkçı liderler Pavlev Dremov ve Aleksander Bednov da bir araca yerleştirilen bombanın infilak etmesiyle ölmüşlerdi. Ayrılıkçılar, bu ölümlerden Ukrayna istihbaratını sorumlu tutarken, Kiev bu saldırıların ayrılıkçılar arasındaki iktidar mücadelesini bir sonucu olduğunu savunuyor.

https://www.dw.com/tr/ukraynada-ayr%C4%B1l%C4%B1k%C3%A7%C4%B1-lider-patlamada-%C3%B6ld%C3%BC/a-45312497 Mesajı Paylaş

Trilogy

Ukrayna basını, savaş gemilerinin Azak Denizi'ne gönderildiğini bildirdi

Ukrayna Askeri Haber Portalı, Genelkurmay Başkanlığı ve ülkenin donanma komutanlığındaki kaynaklarına dayandırarak verdiği haberinde, Ukrayna'nın zırhlı gemilerini Azak Denizi'ne nakletmeye başladığını ve burada Donanma'ya ait tam teşekküllü bir üs kurmaya başladığını yazdı.

Portala göre, 8 Eylül sabahı, Berdyansk'ta Ukrayna donanmasına ait zırhlı bir geminin yük treyninde taşındığı görüldü. Gazetenin iddasına göre, önümüzdeki günlerde, üç topçu gemisinin daha bölgeye nakledileceği ve bu yılın sonuna kadar Azak Denizi'nde Ukrayna Donanması'na ait tam teşeküllü bir deniz üssünün kurulacağı planlanıyor.

Daha önce, Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi, Azak Denizi'ndeki askeri varlığı güçlendirme ve kıyı savunma birimlerinin yeni yüksek hassasiyetli füzelerle donatılması kararı almıştı.

https://tr.sputniknews.com/avrupa/201809091035113430-ukrayna-basini-savas-gemilerinin-azak-denizine-gonderildigini-bildirdi/ Mesajı Paylaş

Tuğra

çeviri müthiş çizgi ötesi " Ukrayna donanmasına ait zırhlı bir geminin yük treyninde taşındığı" rahmetli Nejat Uygur'un "Şiş de Deve" tarifine dönmüş Mesajı Paylaş

Merkator

Rusya Kırım'a 3. S-400 bataryasını yerleştirdi

Rusya, Kırım'a bugün üçüncü S-400 bataryasını yerleştirdi.  Önceki 2 S-400 Sivastopol & Kefe'ye konuşlandırılmıştı, son S400 bataryaları ise Evpatorya'ya konuşlandırıldı.

Moskova Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi, aynı zamanda Karar gazetesi yazarlarından Dr. Kerim Has, Türkiye'yle S-400 ilişkisinin Rusya'ya Karadeniz'de askeri varlığını daha rahat artırma kolaylığı sağladığının altını çizdi.

2013'ten 2018'e Kırım'da Rusya'nın askeri varlığına dikkat çeken Has, bu bölgedeki Rus savaş uçağı sayısının 22'den 113'e çıktığına vurgu yaptı.

http://www.kokpit.aero/rusya-kirim-s400-bataryasi Mesajı Paylaş

Atılgan

Ukrayna savaş gemileri Rus sularında ilerliyor

Ukrayna Savunma Bakanlığı'na ait 2 askeri gemi, Rus deniz sularında ilerlemeyi sürdürüyor. Gemiler Kerç Boğazı'ndan geçti.

Ukrayna'da 2014 yılında patlak veren iç savaştan sonra neredeyse savaş noktasına gelen Ukrayna ve Rusya için yeni bir gerginlik nedeni ortaya çıktı. Ukrayna Savunma Bakanlığına bağlı 2 savaş gemisi, iç savaştan sonra ilk defa Rus sularına girdi. 2013 yılında Ukrayna ve Rusya arasında imzalanan karşılıklı deniz sularında serbest geçiş protokolü gereği Azak Denizi ve Kerç Boğazlarının geçişlerinde her iki ülkede bu hakları kullanabiliyordu. Ukrayna'da başlayan iç savaştan sonra Ukrayna'dan bu yönde bir geçiş talebi hiç gelmemişti.

KERÇ BOĞAZI'NDAN GİRDİ

Ukrayna'dan ayrılan gemiler Rusya'nın yeni sembol köprülerinden olan Kırım köprüsüne kadar ulaştı. Kerç Boğazı'nı geçmeye devam eden gemiler yeni köprünün altından geçişini tamamladı. Ukrayna'dan hareket eden gemilerin Kırım deniz sularına girişinden itibaren Rus donanmasına ve sahil güvenlik ekiplerine bağlı gemiler tarafından takip edilerek gözetimde tutulduğu duyuruldu.

GERİLİME YOL AÇTI

Ukrayna ordusuna ait gemilerin Rus sularına girerek Kerç Boğazı'nı geçmesi her iki tarafın kamuoyunda da gerilime neden oldu. Rus ve Ukrayna medyası yaşananları sürekli son dakika olarak haberleştirerek gelişmeleri duyuruyor. Ukrayna tarafından geçişler sırasında şuana kadar sorun çıkmaması sevinçle karşılanıyor. Rusya tarafı ise duruma itidalli yaklaşıyor, Rus yetkililer konuyla ilgili henüz bir görüş belirtilmedi.

ANLAŞMA SONLANDIRILABİLİR

Ukraynalı balıkçılara ait birçok geminin Rus sınır muhafızları tarafından bağlanması ve mürettebatlarının gözaltına alınmalarından sonra sürekli bu anlaşma gündeme gelmiş, Rusya ise Kırım'ın Rusya Federasyonu'na katılım sağladığını beyan ederek kendisini savunmuştu. Ukrayna gemilerinin bu girişimi, Ukrayna ordusunun stratejik adımı olarak Ukrayna basınında tanımlanıyor. Rus basınına konuşan Rus politikacılar ise bu anlaşmanın bozulması yönünde girişimlerin başlayabileceğini dillendiriyor. Ukrayna'ya ait gemilerin ise Azak denizine geri döneceği öğrenildi.

https://www.denizhaber.com.tr/ukrayna-savas-gemileri-rus-sularinda-ilerliyor-haber-84565.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Ukrayna, 'Nord' isimli Rus gemisini satacak

Ukrayna, Mart ayında Azak Denizi'nde balık avı yaparken içindeki 10 mürettebatıyla birlikte bağlanan 'Nord' isimli Rus gemisini iade etmek yerine satacağını açıkladı.
Geçtiğimiz Mart ayında Azak Denizi'nde Ukrayna sınır muhafızları tarafından izinsiz Ukrayna sınırına girdiği gerekçesiyle limana çekilen ve bağlanan 'Nord' isimli Rus gemisi için Ukrayna tarafından yeni bir hamle geldi.

MÜRETTEBAT GÖZALTINA ALINMIŞTI

Ukrayna tarafından bağlanan geminin 10 mürettebatı gözaltına alınmış, mürettebattan 2'si Rusya'ya gönderilmiş, 8 Mürettebat ise Ukrayna'da kalmıştı. Gemi ile ilgili davalar sürerken Ukrayna tarafından Rusları kızdıracak bir hamle geldi. Ukrayna Varlık Fonu Ajansı, gemiyi satışa çıkardı.

GEMİNİN BEDELİ 58 BİN DOLAR

Ukrayna Varlık Fonu Ajansı tarafından yapılan açıklamada, geminin 7 Kasım'da yapılacak ihale ile satışa çıkarılacağı ve ihale başlangıç bedelinin 58 bin dolar olduğu açıklandı. Öte yandan gemi sahipleri, ihaleye çıkarılacak olan gemilerinin ihalesinin durdurulması için mahkemeye müracaat etti.

1989 yılında Rusya'nın Rostov şehrinde yapımı tamamlanan gemi 23,6 metre uzunluk ve 6,5 metre genişlikten oluşuyor.

https://www.denizhaber.com.tr/ukrayna-nord-isimli-rus-gemisini-satacak-haber-85084.htm Mesajı Paylaş

EfeTürk

Başka forumda bir arkadaş bunları iddia ediyor

Rus Hava Kuvvetlerine mensup bir 'SU-34' savaş uçağı, #Ukrayna zırhlısını Kerch Boğaz'ı etrafında vurdu.

Ukrayna'nın "Berdyansk" ve "Yeni Kapı" gemileri işgal edildi. "Nikopol" gemisi engellendi ve işgalciler eşliğinde yoluna devam ediyor. 6 Ukraynalı asker yaralandı.

Rus 4. Murmansk Kolordusu'na bağlı 14. ve 21. Zırhlı Tugaylar Vogorov kuzeyinden sınırı geçerek Ukrayna topraklarına girdi!

> Rus 8. Muhafız Tank ordusuna Ukrayna savaş ilan ederse Ukrayna'yı işgal emri verdi.

> Ukrayna, Rusya sınırına tümen gönderiyor.

> Ukrayna'nın Rusya'ya savaş ilan ettiği iddaları var.

> Beyaz Rusya ordusu alarm durumuna geçti.

> Ukrayna ordusu doğu cephesinde savaş durumuna geçti.

> Ukrayna hava kuvvetleri seferberlik ilan etti. Çalışan her uçak servise sokulmak üzere savaşmaya hazır hale getirildi Mesajı Paylaş


hergeleci

https://twitter.com/UKRinUN/status/1066819618013151232

Ukrayna BM guvenlik konseyinin acil olarak toplanmasini istemis. Mesajı Paylaş

nokta

Rusya Güneye Radar Konuşlandırıyor

Son dönemlerde güney kesiminde Batı uçaklarına önleme gerçekleştiren Rusya, bölgeye gelişmiş radar sistemleri konuşlandırma kararı aldı.

Batılı keşif uçaklarının Karadeniz üzerindeki uçuşlarından rahatsızlık duyan Moskova yönetimi, Karadeniz'de artan NATO keşif faaliyetlerinin ardından ülkenin güney kesimine Nebo-UM radar sistemi konuşlandırdığını açıkladı. Geçtiğimiz cumartesi günü faaliyete geçen radar sistemi, Nebo-U serisi radarların modernize edilmiş versiyonu olarak biliniyor. VHF/çok bandlı 3D radar sistemi olan Nebo-UM, NATO kayıtlarında Tall Rack kod adıyla yer alıyor. Mobil bir radar olan sistem, her hava koşulunda çalışabiliyor ve uçak, seyir füzesi, balistik füze ve hipersonik harp başlığı gibi farklı tehditleri tespit edebiliyor. Azami etkili menzili 600 kilometre olarak açıklanan Nebo-UM, verileri bölgedeki hava savunma sistemlerine aktarabiliyor. Nebo-UM radarı, tek başına veya radar ağının bir parçası olarak görev yapabiliyor.

Rus Batı Askeri Bölgesi'nden yapılan açıklamada, sistemin bölgedeki Rus askeri hava kontrolünü pekiştireceği vurgulandı. Kasım ayı başında EP-3 Aries uçağı, Rus uçaklarının agresif önlemesine maruz kalmıştı. Rus askeri kaynaklar sadece geçen hafta 16 yabancı uçağın Rus hava sahası sınırlarında tespit edildiği ve bunlardan üçünün önlendiğini belirtti.

http://www.c4defence.com/Gundem/rusya-guneye-radar-konuslandiriyor/7489/1 Mesajı Paylaş

Atılgan

Rusya, Azak Denizi'ndeki Ukrayna limanlarını kullanıma açtı

Rusya, Ukrayna ile yaşanan Kerç Boğazı gerilimi sonrasında Azak Denizi kıyısında kapattığı Ukrayna'ya ait Berdyansk ve Mariupol limanlarını yeniden kullanıma açtı.
Rusya, 25 Kasım'da Ukrayna'ya ait üç gemiye el koymasının ardından Azak Denizi kıyısında bu ülkeye ait iki limana giriş çıkışları durdurmuştu.

Ukrayna Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Volodymyr Omelyan, Rusya'nın Ukrayna'nın Azak Denizi'ndeki Berdyansk ve Mariupol limanlarını kısmen açtığını açıkladı.

GİRİŞ-ÇIKIŞ ENGELLENMİŞTİ

Ukrayna Altyapı Bakanı Volodymyr Omelyan, 29 Kasım'da ülkesinin Azak Denizi kıyısındaki iki limanının hiçbir teknenin giriş çıkışına izin vermeyen Rus gemileri tarafından fiilen kapatıldığını söylemişti.

Facebook üzerinden bilgi veren Bakan Omelyan, 35 teknenin limanlara giriş-çıkışının engellendiğini ve sadece Azak Denizi'ndeki Rus limanlarına erişimin açık olduğunu bildirmişti.

Omelyan, "Hedef basit. Rusya, Azak Denizi'ndeki Ukrayna limanlarına abluka uygulayarak Ukrayna'yı kendi bölgesinden atmayı tasarlıyor. Bu bölge ilgili bütün uluslararası yasalara göre bize aittir" demişti.

MERKEL, AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Omelyan, dördü Berdyansk, 14'ü de Mariupol limanlarına gidecek 18 geminin Azak Denizi girişinde bekletildiklerini ve Azak Denizi'nden çıkmak için de dokuz gemilik bir sıra olduğunu belirtmişti. Ayrıca sekiz gemide limanlarda rıhtımda bekletiliyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, olay sonrası yaptığı bir açıklamada "Mariupol Limanı'nın Azak Denizi'ne çıkışının kapatılmamasını sağlamalıyız" demişti.

Azak Denizi limanlarından genellikle tahıl ve çelik sevk ediliyor.

ÜÇ GEMİYE EL KONULMUŞTU

Rusya, 2014 yılında ilhak ettiği Kırım Yarımadası yakınında seyreden üç Ukrayna gemisine 25 Kasım'da el koymuş ve mürettebatını tutuklamıştı.

Son yaşananlar, Moskova'dan destek alan Ukraynalı ayrılıkçıların 2015 yılında ülkenin doğusunda Donbass bölgesinde ayaklanmalarının yol açtığı ve 10 binden fazla insanın öldüğü çatışmalardan bu yana iki ülkenin yaşadığı en büyük gerilim olarak dikkat çekiyor.

https://www.denizhaber.com.tr/rusya-azak-denizindeki-ukrayna-limanlarini-kullanima-acti-haber-85646.htm Mesajı Paylaş

Trilogy

Almanya, Washington'un Kerç Boğazı'na gemi gönderme talebini geri çevirdi'

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Washington yönetiminden gelen 'Rusya karşıtı provokasyon için Kerç Boğazı'na gemi gönderme talebini' reddettiği belirtildi.

'Yeni Kerç girişimi daha hazırlıklı olacak'

Bloomberg'in haberine göre Merkel ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, şubat ayında düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı'nda birkaç ay önce Ukrayna ile Rusya arasında gerilime sahne olan Kerç Boğazı'ndaki durumu ele aldı.

Bloomberg'e konuşan görüşmeyle ilgili doğrudan bilgi sahibi kaynaklar, Pence'in Merkel'e Kerç Boğazı'na gemi gönderme ve Batı'nın bu bölgedeki sulara erişimi elinde bulundurmaya devam etme niyetinde olduğunu Rusya'ya gösterme çağrısı yaptı.

Merkel'in başlangıçta Fransa'yla birlikte bölgeye bir kereliğine gemi göndermeyi kabul ettiğini kaydeden kaynaklar, ancak daha sonra Berlin'in bu fikirden vazgeçtiğini söyledi.

'GEREKSİZ BİR PROVOKASYON'

"Merkel, bu tür önlemleri yetersiz bulan ve bölgede daimi hareket serbestliği isteyen Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko'nun görüşünü esas aldı" diyen kaynaklar, Fransa yönetiminin de, bunun 'gereksiz bir provokasyon' olduğunu düşünerek operasyona katılmaktan vazgeçtiğinin altını çizdi.

25 Kasım'da 3 Ukrayna gemisinin Rus karasularına girmesi yüzünden Rusya, bölgeye savaş uçaklarını sevk etmişti. Rusya, ayrıca, Kerç Boğazı'ndaki Kırım Köprüsü'nün altına bir tanker yerleştirip güvenlik nedeniyle buradaki trafiği bir süre için durdurmuştu. Olay sonucunda 3 Ukrayna gemisiyle Ukraynalı askerler tutuklanmıştı.

https://tr.sputniknews.com/avrupa/201903081038093429-almanya-washington-kerc-gemi-talebini-reddetti/ Mesajı Paylaş

orko_8

Nasıl şaşırmıştır (!) ABD. Mesajı Paylaş

Atılgan

ABD, UKRAYNA'YA İKİ ADET DEVRİYE BOTU GÖNDERECEK

Geçen Eylül ayında artık kullanmadığı 1988 yapımı Drummond (WPB-1323) ve Cushing (WPB-1321) devriye botlarını Ukrayna'ya veren ABD'nin Island tipi iki adet devriye botu daha Ukrayna'ya göndermeyi planladığı öğrenildi.

ABD Avrupa Kuvvetleri ve NATO Müttefik Kuvvetler Harekat Komutanı Orgeneral Curtis Scaparrotti, Temsilciler Meclisi'nde yaptığı konuşmada ABD'nin Ukrayna'ya Island tipi iki devriye botu göndermeyi planladığını söyledi. Scaparrotti, Ukrayna'ya başka silah sistemleri de verileceğini belirtti ancak hangileri olduğunu açıklamadı.

Geçen Eylül ayında ABD Sahil Güvenliği, Kiev'e artık kullanmadığı 1988 yapımı Drummond (WPB-1323) ve Cushing (WPB-1321) devriye botları verdi. Baltimore'da düzenlenen devir teslim törenine Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko da katılmıştı.

Baltık Filosu eski komutanı Amiral Vladimir Valuyev'e göre, bu botlar Ukrayna Donanması'na katkı sağlamayacak, aksine daha fazla sorun çıkaracak ve sonunda 'gemi mezarlığına' nakledilecek. Kasım 2018'de de ABD, Ukrayna'ya artık kullanmadığı Oliver Hazard Perry tipi fırkateynleri verme teklifinde bulunmuştu.

https://www.denizhaber.net/mobi/news_detail.php?id=87322 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter