Kırım'ın Rusya Tarafından İlhakı ve Ukrayna/Rusya Gerilimi

Başlatan nokta, Nis 13, 2017, 07:08 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Teknisyen

Bu mantıkla bir gün Alaska'ya da bulaşmasalar bari. Pişmanlık açısından sattıkları en değerli topraklardır herhalde. Mesajı Paylaş

AlkyoneÇatışmalar şiddetleniyor Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Rusya Ukrayna yı istila etmeye hazırlanıyor. Rus subaylarının Ukrayna'daki Ateşkes Koordinasyon ve Eşgüdüm Merkezi'nden çekilmesi söz konusu...
http://defence-blog.com/news/ukraines-ex-president-putin-seems-to-be-preparing-for-an-all-out-invasion-of-ukraine.html Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Amerika Ukrayna'ya 47 milyon dolarlık anti-tank füzesi satacak. Satış 210 füze-35 füze rampası şeklinde olacak
http://aa.com.tr/tr/dunya/abdden-ukrayna-ordusuna-anti-tank-fuzeleri/1012924 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Energy

Gazprom ve Naftogaz, sözleşmelerin iptali için düğmeye bastı

Rus enerji şirketi Gazprom ile Ukraynalı doğalgaz şirketi Naftogaz arasında, doğalgaz sevkiyat ve taşıma sözleşmelerinin iptali için görüşmelere başlandığı bildirildi.

Gazprom'dan yapılan yazılı açıklamada, iki şirket arasındaki doğalgaz sevkiyat ve taşıma sözleşmelerinin iptali için görüşmelere geçen hafta başlandığı belirtildi.

Uluslararası Tahkim Mahkemesi nezdinde, Naftogaz lehine verilen karara da itiraz edileceğinin kaydedildiği açıklamada, "İtirazımızı mart sonuna kadar Svea Temyiz Mahkemesine yapacağız" ifadesi kullanıldı.

Merkezi Stockholm'de bulunan Uluslararası Tahkim Mahkemesi, bir süre önce verdiği kararda, Gazprom ve Naftogaz arasındaki davayı Ukraynalı şirket lehine sonuçlandırmıştı.

Gazprom'un Ukrayna'ya doğalgaz sevkiyatıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmediğine hükmeden mahkeme, Gazprom'un Naftogaz'a 2.56 milyar dolar ödeme yapması yönünde karar vermişti.

http://www.denizhaber.com.tr/gazprom-ve-naftogaz-sozlesmelerin-iptali-icin-dugmeye-basti-haber-80434.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Mariupol Limanı'na 'Kerç köprüsü' engeli

Rusların Kırım'ı Rusya'yla bağlamak için inşa ettikleri Kerç köprüsü inşaatı nedeniyle Ukrayna'nın Mariupol Limanı'na 144 geminin giriş yapamayacağı bildirildi.
Rus işgalcilerin Kırım'ı Rusya'yla bağlamak için inşa ettikleri Kerç köprüsü inşaatı nedeniyle Ukrayna'nın Mariupol Limanı'na 144 geminin giriş yapamayacağı bildirildi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Mariupol Limanı Müdürü Aleksandr Oleynik, "Artık Kerç-Yenikale kanalından Mariupol Limanı'na daha önce çalıştığımız 144 gemi giremeyecek." dedi.

Oleynik, Rusya'nın Kerç köprüsü kemerleri altından 33 metreden yüksek olan gemilerin geçemeyeceği açıklamasında bulunduğunu kaydetti.

Daha önce Rus işgalcilerin, işgal altındaki Kırım'da Kerç Boğazı'nda yasa dışı olarak inşa ettikleri köprünün korunması için Rusya Muhafız Teşkilatının askeri dalgıçlarını görevlendirmeyi planladığı bildirilmişti.

http://www.denizhaber.com.tr/mariupol-limanina-kerc-koprusu-engeli-haber-80575.htm Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Süper güç ile mücadele üzerine çok kafa yormak gerek. Ukrayna'nın durumu ders niteliğinde. Süper güçler nasıl caydırılabilir buna çok çalışmak lazım. Modern mühimmatlar ile olur tabi ki en başta. Şu cephede 40 km menzilli 20 km menzilli çeşitli menzillerde IIR karadan karaya füzeler olsa orada duramaz bu Ruslar geri çekilmek ile Ukrayna'nın tamamını işgal etmek ikileminde kalırlar şimdi olduğu gibi keyfine göre dalga geçerek sınırda bekleyemezler. Tepelerinde günde iki tane Spike NLOS inse durulur mu o işgal hattında artık ya Kiev'i alacaksın ya sınırlarına çekileceksin. Türkiye iyi yolda ilerliyor. Mesajı Paylaş

Atılgan

Rusya, Ukrayna'ya seyreden 148 gemiyi alıkoydu

Ukrayna Deniz Limanları İdaresi, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sahil güvenliğinin her gün Azak Denizi'ndeki Ukrayna limanlarına ilerleyen gemileri alıkoyduğunu bildirdi.
Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) sahil güvenliği şu ana kadar Azak Denizi'nde bulunan Ukrayna limanlarına ulaşmak isteyen 148 gemiyi alıkoydu.

Ukrayna Altyapı Bakanı Yardımcısı Yuriy Lavrenyuk; Ukrayna Deniz Limanları İdaresi Mariupol ve Berdyansk limanlarına giden ya da oradan çıkan gemilerin her gün Rus özel güçleri tarafından inceleme yapmak üzere durdurulduğunu kaydetti.

Rus yetkililerin bugüne kadar 148 gemiyi alıkoyduğunu belirten Lavrenyuk; "Tüm bilgiler Ukrayna Dışişleri Bakanlığına iletiliyor. Gemi kaptanları, Mariupol ve Berdyansk limanlarında çalışan acentalar, liman idareleri ve milletvekillerden gemilerin asılsız durdurulmasına ilişkin bir dizi şikayet alıyoruz. Bu şekilde devam edilemez. En kısa zamanda, Ukrayna Rusya'nın yasa dışı eylemlerine cevap vermek için birleşik bir tavır oluşturmalı." dedi.

Daha önce, Ukrayna Altyapı Bakanı Vladimir Omelyan, Azak Denizi'nde bulunan Ukrayna limanlarına ilerleyen gemileri engelleyen Rusya'ya karşı yaptırım uygulamayı önermişti.

https://www.denizhaber.com.tr/rusya-ukraynaya-seyreden-148-gemiyi-alikoydu-haber-83035.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Rusya, Kırım'a 6 askeri gemi daha gönderiyor

İşgal ettiği Kırım'da kendi Karadeniz Filosu'nu yerleştiren Rusya, yıl sonuna kadar yarımadaya 6 askeri gemi daha getirmeyi planlıyor.

İşgalcilerin Akyar'da (Sivastopol) Rusya Deniz Filosu Günü dolayısıyla düzenlediği kutlamalar sırasında konuşan Rusya Karadeniz Filosu Komutanı Aleksandr Moiseyev, "Yıl sonuna kadar filomuza farklı tiplerde 6 gemi daha katılacak." diye bildirdi.

Moiseyev filoya katılacak gemiler arasında küçük füze gemilerinin de bulunacağını belirtti.

Ukrayna Savunma Bakanı Yardımcısı Anatoliy Petrenko, Rusya'nın işgal ettiği Kırım'da Kalibr seyir füzeleriyle donatılmış 8 gemi ve denizaltı konuşlandırdığını bildirmişti.

https://www.denizhaber.com.tr/rusya-kirima-6-askeri-gemi-daha-gonderiyor-haber-83387.htm Mesajı Paylaş

HDS

Geçenlerde, Brüksel'deki NATO toplantısında, bizim Çavuşoğlu ve Von Der Leyen yanında, Amerka'nın eski Avrupa Kara kuvvet komutanı emekli general Ben Hodges'ın da olduğu bir panel olmuştu.

Hodges burada Rusya'nın Kırım'ı asla bırakmayacağına inandığını söyledi. Bunu o seviyede birinden duymak da şaşırtıcıydı.

Hodges Doğu Avrupa'da NATO kuvvetlerinin tahkimi için çok uğraşmış bir komutandı. 30mm kuleli Dragoon Stryker'lar, alçak irtifa savunma sistemi yeteneklerinin geliştirilmesi, "Askeri Şengen" denilebilecek kuvvet nakli prensipleri onun emeğiydi denebilir. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Doğu Akdeniz de, Ege'de güçlü bir şekilde varolabilmenin, Irak, Suriye, Lübnan gibi ortadoğu ülkeleri ile Mısır, Libya, Cezayir gibi K.Afrika ülkeleri ve  Batı Akdeniz üzerinde etkili olabilmenin yolu öncelikle Karadeniz'de hakimiyet kurmaktan geçiyor.

Tabiki Kırım'ı bırakmayacak... Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

#27
Ağu 01, 2018, 05:19 ÖS Last Edit: Ağu 01, 2018, 05:23 ÖS by delenda_est_carthago
@hds

Yok hocam karıştırıyorsun. Ursula von der leyen'li ve çavuşoğlu'lu toplantıda bir de Polonya dışişleri bakanı vardı o kadar

Hodges'li olan toplantıda Soli Özel, sanırım brookingsten bir amerikalı bir de Tunuslu ya da Faslı bir katılımcı vardı.

Hatta Ben Hodges Karadeniz'de bir NATO flotillası kurulması gerektiğinden bahsettiydi ama Bunun liderliğini Türkiye yapmazsa Bunun mümümkün olmayacağını falan söyledi. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

HDS

Doğrudur. Çok olası.. :) Mesajı Paylaş

farabi

Benim bildiğim Kırım'ın ilhakına varan sürecin merkezinde zaten Sivastopol vardı. Rusya buraya Kırım ilhakı ile girmedi aksine Sovyet dönem sonrası asla çıkmadı. Novorosysk'e bir deniz üssü inşaa edildi ama Sivastopol stratejik açıdan hep Rusya'nın Karadeniz kapısı olageldi. Eski başkan döneminde Rusya Sivastopol anlaşmasını 20 yıl daha uzatmıştı yanılmıyorsam sonra bir kaç yıl içerisinde ne olduysa oldu ; Ukrayna'nın AB'ye yanlaması , Nato'ya göz kırpması , neticede Rusya'yı orada barındırmamak ana gayelerden biriydi fakat mesele günün sonunda Nasreddin hocanın fil hikayesine döndü. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter