Kırım'ın Rusya Tarafından İlhakı ve Ukrayna/Rusya Gerilimi

Başlatan nokta, Nis 13, 2017, 07:08 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

Ukrayna'daki askeri kayıp bilançosu açıklandı

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, ülkenin doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılarla çatışmaların başlamasından bu yana 2 bin 652 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Devlet Başkanlığı basın merkezinden yapılan açıklamada, Poroşenko, ülkenin doğusunda Minsk anlaşması gereği ateş hattından geri çekilen zırhlı birliklerinden birisini ziyaret etti. Poroşenko ziyarette yaptığı konuşmada, terörle mücadele operasyonlarıyla Ukrayna silahlı kuvvetlerinin saldırgan devletin planlarından ülkeyi koruduğunu belirtti.

Ukrayna halkının bağımsızlığı için büyük bedel ödediğini vurgulayan Poroşenko, "Sadece bu yıl düşman saldırıları nedeniyle Ukrayna silahlı kuvvetlerine mensup 69 kişi hayatını kaybetti, 420'den fazlası ise yaralandı. Terörle mücadele operasyonlarının başlamasından bu yana ise Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Güvenlik Servisi, Özel Muhafız Birliği, sınır koruma, polis ve diğer güvenlik görevlilerinden oluşan 2 bin 652 kişi hayatını kaybetti." ifadelerini kullandı.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/398004/ukraynadaki-askeri-kayip-bilancosu-aciklandi Mesajı Paylaş

Defence

Ukrayna'nın doğusunda çatışma, 1 asker öldü


Donbas'ta ayrılıkçılarla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 1 asker öldü, 2 asker yaralandı

Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların ateşkesi 18 kez ihlal ettiği ve çıkan çatışmalarda bir Ukrayna askerinin öldüğü, iki askerin yaralandığı bildirildi.

Ukrayna Terörle Mücadele Karargahı basın merkezinden yapılan açıklamaya göre, Donbas'taki çatışmaların yoğun bir şekilde devam ettiği belirtildi. Donetsk bölgesinde Avdeyevka ve Butovka madeni yakınlarında bütün gece ayrılıkçıların saldırılarına karşılık verildiği kaydedilen açıklamada, Luhansk bölgesinde de 120 milimetre kalibrelik top atışlarına maruz kalındığı ifade edildi. Açıklamada, "Son bir günde ayrılıkçılar ateşkesi 18 defa ihlal etti. Bir Ukraynalı asker hayatını kaybetti, ikisi yaralandı." ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Başkan Yardımcısı Aleksander Hug, yaptığı açıklamada, son bir ayda Luhansk bölgesinde çatışmalar sonucunda 7 sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi. Hug, yılın başından bu yana Donbas'ta 341 sivilin öldüğünü kaydederek son bir haftada bölgede ateşkes ihlalinin yüzde 55 arttığını ifade etti.

Birleşmiş Milletlere (BM) göre, Donbas'ta hükümet yanlısı güçler ile Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında çatışmaların başlamasından bu yana 2 bin 700'ü sivil 10 binden fazla kişi öldü, yaklaşık 24 bin kişi yaralandı.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/405362/ukraynanin-dogusunda-catisma-1-asker-oldu Mesajı Paylaş

Defence

Rus Deniz Kuvvetleri'ne ait 'Azov' adlı gemi Kırım Köprüsü'nden geçti


Kerç Köprüsü'nün 6 bin ton ağırlığındaki demir yolu arkının altından geçen Karadeniz Filosuna ait Azov adlı indirme gemisinin insansız hava aracından (İHA) çekilen video görüntüleri yayınlandı.
Krıymskiy Most (Kırım Köprüsü) haber merkezinden yapılan açıklamaya göre askeri gemi, Azov kentinin kuruluşunun 950. yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere yola çıktı.

Köprünün altından geçerken denizciler güverteye çıkarak köprünün yapımcılarını selamladı, inşaatçılar da selam vermek için arkın üzerine çıktı.

Arkın montajına başlandığı geçen haftadan bu yana 227 metre uzunluğundaki ve 45 metre yüksekliğindeki arkın altından şimdiye kadar 550'nin üzerinde gemi geçti.

http://www.denizhaber.com.tr/rus-deniz-kuvvetlerine-ait-azov-adli-gemi-kirim-koprusunden-gecti-haber-76266.htm Mesajı Paylaş

Sihirbaz

 Rus Mahkemesinden Kırımlı Tatar lidere 8 yıl hapis cezası


Rusya'nın 2014 yılında yasa dışı ilhak ettiği Kırım'da bir Rus Mahkemesi tarafından yargılanan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Çiygöz, 2014'te kitlesel gösteriler düzenlenmesi için çağrıda bulunmak suçlamasıyla yargılanıyordu.

Kırım Parlamentosu önünde, 26 Şubat 2014'te, Kırım Tatar Milli Meclisi ve Rus Birliği Partisi'nin karşı karşıya geldiği büyük mitingde Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü savunan binlerce Kırım Tatarı, parlamentonun Kırım'ın Ukrayna'dan ayrılması kararını önlemek istemiş, Ukrayna'nın bütünlüğünü desteklemişti.

Karara tepki gösteren Avukat Nikolay Polozov, "Bugün Kırım'da bir Rus mahkemesi Ahtem Çiygöz'e 8 yıl hapis cezası verdi ve kendisini Ukrayna vatandaşı olarak tanıttı. Biz tam beraat konusunda ısrar ettik. Olaylar 26 Şubat 2014'te Ukrayna'da gerçekleşti. Dolayısıyla Rus yargısıyla bir ilgisi yok. Bu yargılama, Kırım Tatarlarını yıldırmak için kullanıldı" şeklinde konuştu.

"Kırım Tatarları: Karar AİHM'e taşınacak"

Rus Mahkemesinin kararının ardından bir basın toplantısı düzenleyen Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Rafet Abdurrahman Çubarov, kararın Rusya Yüksek Mahkemesi'ne temyiz edileceğini söyledi.

Kırım Haber Ajansı, haberinde Çubarov'un şu sözlerine yer verdi:

"Karar Rusya Yüksek Mahkemesinde temyiz edilecek. Şimdi temyiz başvurusunun inceleneceği süreyi tahmin etmek zor, ama onların yasalarına göre bu süreç 5-6 ay sürebilir. Bunun yılbaşından önce yahut 2018'de olacağını düşünüyoruz. O zamana kadar Çiygöz, Akmesci'te tutulacaktır"

Rusya Yüksek Mahkemesinin kararından hemen sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurulacağını kaydeden Çubarov, Çiygöz'ün Ukrayna vatandaşı olarak yargılanması sebebiyle nihai kararın alınmasından sonra onun Ukrayna'nın ana kısmına iadesi talebinde bulunulacağını kaydederek, "Karar metninde hükümlü Ahtem Çiygöz'ün Ukrayna vatandaşı olduğu net şekilde belirtiliyor. Biz işgalcilerin ona zorla Rus vatandaşlığını dayatmasından endişe duyuyorduk. Ahtem'e 14 ay boyunca bu baskı yapıldı ama o açık şekilde protesto etti ve bununla ilgili birkaç beyanda bulundu. Bu da bize Ukrayna ile Rusya arasındaki ikili anlaşmalara binaen Çiygöz'ün iade edilmesine yönelik bir şans veriyor" şeklinde konuştu.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Çiygöz, bu mitingi organize etme suçlaması ile geçen yıl tutuklanmıştı.

Ukrayna karara sert tepki gösterdi

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz'e verilen hapis cezasına tepki gösterdi.

Poroşenko, "Yasa dışı olarak özgürlükleri kısıtlayabilirsiniz ancak irade ve gerçek asla yok edilemez. Bir başkasının toprağını da işgal edebilirsiniz ama o kurtarılana dek ayaklarınızın altını yakacaktır" açıklaması yaptı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maryana Betsa da Çiygöz için mücadele etmeyi sürdüreceklerini belirtti.

Betsa, verilen kararın işgalcilerin kararı olduğunu kaydederek "Rusya'yı sert bir şekilde protesto ediyoruz" ifadesini kullandı.

http://www.euronews.com/2017/09/11/russia-gives-crimean-tatar-leader-eight-years-in-jail Mesajı Paylaş

canıtez

Rus havayolu şirketlerine Kırım cezası


Kiev bölgesinin Ticaret Mahkemesi, işgal edilen Kırım'a her gün sefer düzenleyen Rus havayollarına 10 milyon grivnalık (400 bin dolar) para cezası verdi.

Kırım Haber Ajansı'nda yer alan  haberew göre, Ukrayna'nın ana kısmında faaliyet göstermeye başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, her gün işgal edilen Kırım'a uçak seferleri düzenleyen Rus havayolları şirketinin, Karadeniz üzerindeki uluslararası hava sahasında alınan, hava seyrüsefer servisleri için ödeme yapmadığını bildirdi.

Ayrıca savcılık, karşılıklı uluslararası hukuk yardımı usulüne göre davanın incelemesine, Rus yargı organlarını da dahil ettiğini belirtti. Böylece Moskova Tahkim Mahkemesi, Ukrayna mahkemesinin kararına uyarak davalıya, savcılığın hazırladığı iddianamenin ve duruşmaların başladığını bildiren belgelerin kopyalarını iletti.

Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcısı Gündüz Mamedov,  söz konusu belgelerin Rus havayolları şirketine iletilmesinin Ukrayna tarafına Rusya topraklarında borcun tahsil edilmesi için gerekli mekanizmaların başlatma fırsatı verdiğini belirtti.

http://www.bagimsizhavacilar.com/rus-havayolu-sirketlerine-kirim-cezasi/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Ukrayna donanması Rus denizaltılarına karşı koyabilecek mi?

Rusya askeri araştırma enstitülerinden birinde görevli üst düzey bir kaynak, Ukrayna yönetiminin askeri alanda yürüttüğü politikanın NATO'yu Rusya ile ihtilafa çekmeyi amaçladığını belirtti.
Russia Today (RT) televizyonuna konuşan yetkili, denizaltısavar kuvvetleri kurma planlarını açıklayan Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı İgor Voronçenko'nun Kiev'in NATO'yu Rusya ile ihtilafa çekmek istediğini gösterdiğini söyledi.

Adını açıklanmasını istemeyen yetkili, "Kiev, NATO kuvvetlerinin bizimle savaşa girmesi için silahlı çatışma çıkartmaya çalışıyor. Ukrayna, çatışmadan ve gerilimden yararlanmayı hesap ederek provokatör rolünde. Bu açıklamaya mantıklı bir sebep bulmak mümkün değil, çünkü Voronçenko'nun niyeti mantıktan uzak" dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

"Kalibr füzelerinin menzili 2 bin 500 kilometre, Ukrayna donanmasının bulunduğu Odessa ise 300 km mesafede bulunuyor. Bu durumda bizim denizaltılarımız niçin Ukrayna kıyılarına yanaşsın? Nasıl bir tehlikeden bahsediliyor? Ukrayna'ya hayalet tehditler uydurmayıp ekonomisiyle uğraşmasını önerebilirim."

VARŞAVYANKA 'TEHDİDİ'

Ukrayna Deniz Kuvvetleri'nin Facebook sitesinde geçen pazartesi yayınlanan mesajda, Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı İgor Voronçenko'nun açıklamalarına yer verildi. Voronçenko, Rusya'nın Karadeniz Filosu için son zamanlarda 636.6 'Varşavyanka' projesi kapsamında ürettiği, Kalibr füzeleriyle donatılmış 6 dizel elektrikli denizaltının Ukrayna'nın güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturduğunu ve denizden gelecek tehditlere karşı koymak için Ukrayna'nın caydırıcı unsur olarak denizaltısavar gemilerine ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Ukrayna Savunma Bakanlığı'nın bu tür gemileri inşa etmek veya satın almak için yeterli kaynağı bulunmadığı da belirtilen açıklamada, "Tüm kaynaklar dikkate alındığında önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde bu sınıftan bir gemi elde edemeyeceğiz. Yeni korvetin inşaatına da finansman sorunları nedeniyle devam edilemiyor" dendi.

Voronçenko, 1976'da üretilen Vinnitsa adlı 1124P korvetinin 'denizden gelebilecek tehditlere karşı kullanılabileceğini' ifade etti.

Vinnitsa'nın küçük bir deniazltısavar gemisi olduğu, ancak eskidiği için verilen görevleri yerine getiremediği ve şu anda bu geminin onarından geçmesi konusunun karar aşamasında olduğu biliniyor.

DONANMASIZ ÜLKE
Rusya ile Ukrayna arasında 20 yıl önce imzalanan anlaşma çerçevesinde Kiev, Moskova'dan 30 Sovyet savaş gemisi, bir denizaltı ve 30 takviye gemisi aldı.

Global Firepower analiz portalının verilerine göre şu anda bir korvet, bir firkateyn, bir mayın tarayıcısı ve 3 sahil güvenlik gemisi dâhil toplam 25 gemisi bulunuyor. Kiev'in bu yılbaşı itibarıyla açıkladığı rakamlarla donanmada 6 savaş gemisinin bulunduğu anlaşılıyor.

Kamuya açık verilerden, Ukrayna donanmasının herhangi bir denizaltısavar gemisine sahip olmadığı görülüyor.

Ukrayna donanmasının başlıca sorunu, sahip olduğu gemilerin giderek eskiyor olması. Bağımsızlık döneminde Ukrayna yönetimi 10 savaş gemisi inşa etmeyi planlamış, ancak neticede sadece bir savaş gemisi donanmaya katılmıştı. Söz konusu geminin de onarım için tersanede olduğu ve onarımının bir türlü tamamlanamadığı biliniyor.

'UKRAYNA'NIN AÇIKLAMALARI SİRK GÖSTERİSİ GİBİ'

Morskoy Sbornik VMF (Donanma Deniz Derlemesi) adlı derginin Genel Yayın Yönetmeni Viktor Osipenko, Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın yaptıkları açıklamaları 'sirk gösterisine' benzetti. Osipenko, Ukrayna donanmasının kıyılarda en basit görevleri bile yerine getirecek durumda olmadığını savundu.
Osipenko, RT'ye verdiği mülakatta, "Vinnitsa korvetinin dahil olduğu 1124P projesinin kapsamındaki gemiler hem teknik, hem de manevi açıdan eskimiş durumda. Bu gemilerin Rus nükleer denizaltılarına karşı etkili olacaklarını söylemek gerçekten komik. Ancak birkaç kilometre mesafeye saldırabilen gemi, menzili 2 bin 500 kilometre olan Kalibr füzeleriyle donatılmış denizaltılara karşı ne yapabilir?" diye konuştu.

Askeri uzman Dmitriy Litovkin de aynı bakış açısını paylaştı. Rus uzman, RT'ye yaptığı değerlendirmede Ukrayna donanmasının finansman sıkıntısı çektiğini, Savunma Bakanlığı'nın daha çok kara kuvvetlerine ağırlık verdiği için Ukrayna donanmasının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Litovkin, "Karadeniz'de Varşavyanka denizaltılarının bulunması, Ukrayna'ya bir takım sıkıntılar yaşattığı belli. Ancak Ukrayna Rus denizaltılarına karşı koyacak durumda değil. Eski korvetlerini onarmak mi istiyorlar? İstedikleri şekilde eğlenebilirler" ifadelerini kullandı.

https://tr.sputniknews.com/analiz/201709291030367617-ukrayna-donanma-rus-denizalti/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Rusya'dan Ukrayna'nın 'Rus askerleri' iddiasına yanıt

Ukrayna'nın Rusya-Belarus ortak askeri tatbikatı Zapad-2017'nin ardından Rus askerlerin Belarus'ta kaldığına dair iddiası Moskova tarafından yalanlandı.

Ukrayna Genelkurmay Bakanlığı'nın iddiasına yanıt veren Rusya Savunma Bakanlığı, "Zapad-2017 tatbikatına katılan askerlerin tamamı, daimi kışlalarına geri döndü" diye belirtti. Ukrayna Genelkurmay Başkanı Viktor Mujenko, Reuters'e verdiği demeçte Rusya'nın tatbikata katılan birliklerin önemli bir bölümünü Belarus'ta bıraktığını iddia etmişti.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201709301030373191-rusyadan-ukraynanin-rus-askelerleri-iddiasina-yanit/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Donetsk: Ukrayna, cephe hattına tank ve topçu düzenekleri konuşlandırdı

Donetsk Halk Cumhuriyeti Hrekat Komutanlığı İkinci Başkanı Eduard Basurin, Ukrayna ordusunun Donbass'taki cephe hattına çok sayıda topçu düzenekleri ve tank yığdığını tespit ettiklerini açıkladı.

Ukrayna yönetimi, bir yandan Donbass'ın yeniden entegrasyonunu öngören yasa tasarını parlamentodan geçirmeye çalışmalarını sürdürürken diğer yandan da Donbass'taki çatışma bölgesine askeri araçlar sevk ediyor.
Basın toplantısı düzenleyen Basurin, Donetsk istihbaratının cephe hattı yakınında Ukrayna ordusuna ait 20 topçu düzeneği ve tank tespit ettiğini belirtti.

Basurin, "Ukrayna ordusu, cephe hattına ağır silah yığmaya devam ediyor. İstihbarat servisimiz, cephe hattı yakınında 10 tank, 4 Rapira tanksavar füzesi, 7 Gvozdika obüsü tespit etti" dedi.

https://tr.sputniknews.com/dunya/201710061030471771-donetsk-ukrayna-cephe-hattina-tank-ve-topcu-duzenekleri-konuslandirdi/ Mesajı Paylaş

Atılgan

Kırım limanlarına sefer yapan gemilerin, Türk limanlarına girişine izin verilmeyecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Liman Başkanlıklarına gönderilen resmi yazıda, Türk limanlarından Kırım limanlarına sefer yapan gemilerin çıkışına izin verilmeyeceği, Kırım limanlarından çıkış yapan gemilerin de, Türk limanlarına giriş yapamayacağı bildirildi.

Deniz Haber Ajansı'nın ulaştığı bilgiye göre; Karadeniz'de gemi seferleri ve Kırım bağlamında gözetilecek ilkelerin belirlenmesi amacıyla, Kırım Bölgesi Limanlarına gerçekleştirilen seferlere getirilen kısıtlamalara ilişkin yürütülen dış politika göz önüne alınarak gerekli tedbirlerin alınması ve konunun bizzat Liman başkanlıkları tarafından takip edilmesi gerektiği kaydedildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, Liman Başkanlıklarının Karadeniz Limanlarından gelen gemilerin geliş bildirimlerinde konunun takibine yönelik son Liman Çıkış Belgelerinin ve son çıkış limanından itibaren jurnal kayıtlarının gemilerden takip edilerek kontrolünün sağlanması ve gemilerin bahse konu limanlardan geldiğinin kontrolü için mevcut tüm sistemler ve açık kaynaklar da kullanılarak gerekli kontrollerin yapılması istendi.

Kırım Bölgesinden ve limanlarından geldiği tespit edilen gemilerin Türk limanlarına girişlerine müsaade edilmeyeceği belirtilirken, Kırım Bölgesi ve limanlarına çıkış verilmeyeceği ifade edildi.

Öte yandan, Liman Başkanlıklarının, acentelerden; "Limanımıza uğrayacak geminin son çıkış noktasının  Kırım bölgesi limanlarına çıkmayacağını, Kırım ibaresi taşıyan gümrük, liman ve ticaret belgelerine 'Ukrayna' ibaresi, içerseler dahi ülkemiz makamlarında hiçbir işlem yapılmayacağı, herhangi bir şekilde yukarıdaki hususlara aykırı bir durumun tespiti halinde tüm liman masrafları ve hukuki sorumlulukların acentemize ait olacağını beyan ve taahhüt ederiz" şeklinde bir taahhütname alınması istendi.

http://www.denizhaber.com.tr/kirim-limanlarina-sefer-yapan-gemilerin-turk-limanlarina-girisine-izin-verilmeye-haber-76924.htm Mesajı Paylaş

meraklı

AGİT:Ukrayna'nın doğusunda ateşkes ihlali tırmanıyor

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Özel Temsilcisi Martin Sajdik Belarus'un başkenti Minsk'te dün yaptığı konuşmada, Ukrayna'nın doğusundaki çatışma bölgesinde bir haftadır ateşkesi ihlal eden girişimlerin tırmandığını ve bundan kaygı duyduğunu belirtti.

Ukrayna sorunu üçlü temas grubu (Ukrayna, AGİT, Rusya) Minsk'te olağan görüşme gerçekleştirdi.

Sajdik görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, kış döneminin yaklaşmasıyla, yerel halkın içme suyu ve elektrik ihtiyacını karşılamak ve çatışma bölgesindeki sivillerin güvenliğini güvence altına almanın, üçlü temas grubunun çalışmalarının başında geldiğini belirtti.

Sajdik ayrıca, aynı günkü görüşmede esir takası konusunun da ele alındığını ve daha önce serbest bırakılanların kimlik belgelerinin dağıtılması konusunun detaylı olarak tartışıldığını ifade etti.

Üçlü temas grubunun gelecek görüşmesi 27 Ekim'de yapılacak.

http://turkish.cri.cn/1781/2017/10/19/1s186115.htm Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Rusya, hapisteki iki Kırım Tatarı İlmi Ümerov ve Ahtem Çiygöz'ü 'Erdoğan'ın sayesinde' Türkiye'ye sınır dışı etti

Rusya'nın ilhak ettiği Kırım'da cezaevinde bulunan Tatar toplumunun önde gelen iki ismi İlmi Ümerov ve Ahtem Çiygöz Türkiye'ye sınır dışı edildi. Kırım'daki bir Rus mahkemesi Çiygöz'e sekiz yıl, Ümerov'a ise iki yıl hapis cezası vermişti.

Ümerov'un eşi Maye Ümerov, TSİ 13.00 sularında Fransız haber ajansı AFP'ye verdiği demeçte, "Serbest bırakıldılar ve Türkiye'ye giden bir uçağa bindirildiler" dedi.

BBC Monitoring'in (İzleme Servisi) haberine göre, Ümerov ve Çiygöz Kırım Tatarlarının kurduğu fakat Rusya'nın ilhakın ardından kapattırdığı Meclis'in üyesiydi.

Ukrayniska Pravda gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre Kırım Tatarları'nın sürgündeki lideri Mustafa Dzhemilyev ikilinin önce Kırım'daki Simferopol'a, ardından Rusya'daki Anapa kentine götürüldüğü ve buradan Ankara'ya giden bir uçağa bindirildiğini söyledi.
Dzhemilyev'e göre Ümerov ve Çiygöz'ün Türkiye'ye gönderilmesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ukrayna ziyareti sırasında yaptığı anlaşmalar sayesinde mümkün oldu.

http://www.bbc.com/news/world-europe-41753599 Mesajı Paylaş

Alkyone

#11
Kas 21, 2017, 11:06 ÖS Last Edit: Kas 21, 2017, 11:23 ÖS by Alkyone
Rusya sanırım Lugansk a 200 araçlık konvoyla girdi. Poroşenkonun ulusal güvenlik konseyini topladığı söyleniyor

https://twitter.com/Spy_Stations/status/933077926068805633
https://twitter.com/Eire_QC/status/933026307478343680

Putin ve Trump telefon görüşmesi yapmışlar. Görüşme 1 saatten fazla sürmüş
Konuşulan konular arasında Ukrayna da var
https://twitter.com/NBCPolitics/status/933066889672224769Rusların Ukraynadan aldıkları bölge
https://twitter.com/Liveuamap/status/933069194194714632

Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

#12
Kas 22, 2017, 09:51 ÖS Last Edit: Kas 23, 2017, 08:47 ÖÖ by Alkyone
16 Kasımdan beri Doğu Ukrayna da

190 tank
263 zırhlı araç
130 kamyon
75 topçu
26 MLRS
11 hava savunma sistemi
tespit edilmiş
http://www.osce.org/ukraine-smm/reports/

Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Bütün hepsi Ruslarındı daha düne kadar ve büyük bir bonkörlükle feragat etti topraklarından bu yüzden benim mantığıma göre istediği yeri geri alır pişman oldum deyip bence hakkıdır. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter