Kıbrıs Sorunu

Başlatan Atılgan, Nis 07, 2017, 02:31 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

zirfak

May 15, 2019, 08:50 ÖÖ Last Edit: May 15, 2019, 08:52 ÖÖ by zirfak
Kıta sahanlığı 12 mil'e çıkarsa egede gemilerinizi geçirecek rotanız kalmıyor arkadaşlar, lütfen.

Anakaralar için 12 mil , adalar için 6 mil , kayalar ise hükümsüz olsun dedim.

Yunanistanla ancak Kıbrısın tamamı ve Egede bizim kıyımıza yakın adaları kontrol edersek barış yapabiliriz. Kendi ülkelerini, Giriti ve diğer adaları kısmen savaşarak, kısmen de isyan edip diplomasi kullanıp bize kabul ettirerek aldılar. Kıbrıs ve bize yakın adalar ise üçüncü ülkelerin tasarrufuyla Yunana kaldı.Biz çözümsüz bırakabiliriz. Ta ki fırsat doğana dek.

Dünya çapında bir savaş çıkmadıktan sonra bahsettiğiniz fırsatın(savaşın) çıkacağını zannetmiyorum.Kıbrısın tamamını alabilecek olsaydık 1974 te alırdık. Adalar konusuna gelince ise şu veyahut bu şekilde 12 adalar ve diğer adalar adamların sınırlarına girmiş. Bizim için önemli olan karasu meselesi ve devletimizin zaten kabul ettirmek istediği anakara12mil  adalar6mil

Bizim önce KKTC'ye ilişkin kendi kafamızı netleştirmemiz gerekmiyor mu? KKTC nedir? Bağımsız bir Türk devleti mi, Türkiye'nin bir ili mi yoksa protektorası mı?

Ben öncelikle  2 federasyonlu dahi olsa devlet olarak görmek istiyorum. Ama realist olmak lazım.Şu ana kadar başaramadığımızı bu rezervler hikayesi çıktıktan sonra hiç başaramayız. bizden başka herkes orayı kıbrıs devleti olarak görüp hükümet olarakta rumları gördüğüne göre ; proaktif olup kıbrıs devletini tarihe gömüp adayı bize ve yunanlara ihale edelim.
Benim düşünceme göre başkaları bize şartları dayatacağına , kendimiz şartlarımızı kuralım ve anlaşmayı kendimiz hazırlayalım. Tabii ki karşı tarafı da düşünerek biraz da taviz vererek kabul ettirmek lazım Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter