Kıbrıs Sorunu

Başlatan Atılgan, Nis 07, 2017, 02:31 ÖS

« önceki - sonraki »

HDS

Akdeniz biraz kısa kalabileceğimiz bir yer. Henüz erken olduğunu düşünüyorum.

@Baltica benim de hislerime tercüman olmuş. Çok açık net, bizi bekleyen bu durum ne yazık ki bu.

Yukarıda yazdığım "Think-Tank" mahfillerinde Nord Stream-2'ye karşı Almanya'ya "yaptırım" uygulanması konuşuluyor yahu amerikan Senatosu çatısı altında. Hükümette resmi görevli kadın da "bununla ilgili yorum yapmam, ama 'yaptırım'ın kaba bir yöntem olduğunu düşünüyorum" diyor. Sen burada ne edeceksin?

Ben daha çok aslında çok güçlü olduğumuz Karadeniz'de bir şey düşünürdüm. Tamponları Romanya ve Balkanlar ve dahi arka bahçesi Hazar ve dolayısı ile Türkmenistan'dan Af-Pak hattına kadar olan. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

May 28, 2018, 09:08 ÖÖ Last Edit: May 28, 2018, 09:13 ÖÖ by delenda_est_carthago
@HDS

Almanya'da da ilk defa  ABDnin guvenilmez bir muttefik oldugu konusuluyor.

Almanya'ya F35 alinmasi konusulurken birden karar degistirilmesi bosuna olmasa gerek.

ABD Almanya'nin askeri harcamalarini %2 ye cikarmasini zorlayarak buyuk bir hata yapmis olabilir uzun vadede. Almanya'yi uyandirmanin iyi bir fikir olmadigi tarihi olarak sabittir.

Tam da ABDnin etrafi kirip dokmeye baslamasi dolayisiyla Turkiye ile Almanya ile cikarlarin kismen de olsa ortusmeye baslayacagi bir doneme girilirken Almanya ile  kanli bicakli bir durumda olunmasi gayet ironik olsa gerek.

Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

factoraptor

Almanların kendi salaklığı. Türkiye'den gördükleri ne var? Mesajı Paylaş

Baltica

@HDS Hocam, aslinda son iletimde, ben ABD'yi sersemletip, yildizlari saydiracak bir oneride -Tabii sahsi dusuncem olarak- bulunmustum ama artik ya inetnet baglantisinin azizligine ugradi, ya da yonetimin hosuna gitmedi silindi. Tekrar edeyim;

Mesela, Kuzey Suriye'de biz, Ruslarla anlasip, SDG/YPG/PKK'ya rakip, bunlarin baskisindan bunalip, otorite ve ekonomik erozyan yasayan Kurt asiretlerinden, bir orgut kursak, bu orgutu askeri-lojistik olarak desteklesek, bu orgut aniden bizim sinirimiza yakin yerlerde, belli adacik ve ceplerde alan hakimiyeti kursa ne olur ?

Ilk sonucu su olur :

Dunya kamuoyu nazarinda ki, hem Esad zulmune, hem ISID zorbaligina direnen kahraman Kurt halkinin, laik-ozgurlukcu-demokratik TEK TEMSILCISI (!!!) SDG" imaji yerle bir olur. ABD'nin kendine atfettigi, Kurtlerin TEK HAMISI ve "Kurt kaderinin yol gosterici melegi Gabriel (Cebrail)" pozisyonunu erozyona ugratir.  

Burada detaylari yazmaya gerek yok ama, taktik hamle inisiyatifinin Turkiye'ye gecmesinden dolayi, elimizi guclendiren bir cok kazanimimiz olur.

Bu Ruslarin ve Iran'in da isine gelir cunki, SDG asil etno-sosyolojik tabanini olusturan Kuzey Suriye'de mesgul ve dikkatini yonlendirmis olacagindan, SDG, Kurt bulunmayan, Guney-dogu ve Guney sektorlerine sarkamaz, bu sektorlerde, merkezi yonetimin eli rahatlar. Mesajı Paylaş

HDS

@delenda, @factoraptor, Hoca gibi olacağım: "Sen de haklısın", "E sen de haklısın!"..
Bu da bizim büyük çaresizliğimiz..

Ama Almanya biraz ileri gittiğini sanıyorum anladı. Lakin, komik olacağım ama; "Hangi Almanya?" diyeceğim. Bu saatten sonra yapılanı geri almak çok zor. Çok küstah ve çok hoyrat bir tavır oluştu orada, ve @factoraptor, haklısın, bunu kendileri yaptılar. Biz de "şapşik" bir ülke olarak buna benzin döktük.

________

@Baltica, Hocam ben Kuzey Irak'taki ilerleyişimize biraz da o gözle bakıyorum. Suriye'deki "topraklarımız"da da artık "Suriyeli" tankçı taburları, obüsler falan görmek de istiyorum. Arkadaşlar da bir zahmet o sakalları kesecekler artık.

Sonra da ver elini "El Bab Organize Sanayi" Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

@HDS

O benzin dokulmeyecekti iste.

Cok acayip bir doneme giriyoruz, avrupanin da jeostratejisi acisindan da.

Almanya'da Sol cenah bile "ulan denizde aktif bir denizalti bile yok,  2 tabur Leo2 yi anca harbe hazir tutabiliyoruz, su Bundeswehr'i  bir adam etmek lazim" diyor.

Bu arada Almanya'da irkci parti ana muhalefet.

Mesela Almanya'da bir anket yapiliyor, halk Trump'u ezici cogunlukla Putin'den daha tehlikeli goruyor. Almanya Rusya ile yakinlastikca yakinlasiyor.

Bu arada ne hikmetse Rusya ile Almanya arasinda sandvic olan Polonya hem demokrasiden uzaklasiyor, hem de bu ulkede acayip bir anti-Alman ve isin ironigi  anti-musluman bir diskur ana akim  haline gelmeye basliyor. Macaristan cekya vs ayni sekilde, hatta Romanya'ya dogru uzaniyor bu blok . Ve butun bu blok ABD ile can ciger kuzu sarmasi ve Rusya'dan odleri kopuyor. Buna ister Visegrad deyin ister eski adiyla Intermarium deyin, ne derseniz deyin. AB icinde anti-alman anti-rusya anti- gocmen  pro ABD  ve anca yari demokratik olan cok ciddi bir blok olusuyor.

Bu arada almanya'ya F35 laflari dolasirken birden bicak gibi kesiliyor....

Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

delenda_est_carthago

May 29, 2018, 07:41 ÖS Last Edit: May 29, 2018, 07:44 ÖS by delenda_est_carthago
Ne demiştik?" Tam da ABDnin etrafi kirip dokmeye baslamasi dolayisiyla Turkiye ile Almanyanın çıkarlarının kismen de olsa ortusmeye baslayacagi bir doneme girilirken Almanya ile  kanli bicakli bir durumda olunmasi gayet ironik olsa gerek."

Reuters'in haberine göre Muhammed bin Salman Alman şirketlerini  Suudi devlet ihalelerine sokmama kararı aldı.

https://mobile.reuters.com/article/amp/idUSKCN1IQ2GF?__twitter_impression=true
Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

meraklı

Büyükelçilerden Türkiye'ye tehdit

Kıbrıs Rum Kesimi'nde düzenlenen konferans, İsrail ve Mısır'ın Türkiye'ye meydan okuyan açıklamalarına sahne oldu. ABD Büyükelçisi de Türkiye karşıtı tavra destek verdi.
Lefkoşa'da yapılan "Dış Rumlar Konferansı"na İsrail, Mısır ve Amerika Birleşik Devletleri'nin Rum Kesimi'ne akredite olan büyükelçileri katıldı.

Toplantıda konuşan İsrail Büyükelçisi Aammy Ravel, Rumların tek taraflı doğalgaz aramasına tepki gösteren Türkiye'nin davranışlarını tahrik olarak niteledi. "Türk tehditleri nedeniyle İsrail'in askeri müdahalede bulunmak zorunda kalmamasını temenni ederim" ifadelerini kullandı.

Mısır Büyükelçisi Mai Taha Muhammed de gerekirse Türkiye'ye karşı askeri güç kullanmaktan çekinmeyecekleri tehdidinde bulundu. ABD Büyükelçisi Cathleen Doherty ise Türkiye'nin Rumlara gösterdiği tavrın kabul edilemez olduğunu söyledi.

https://www.ntv.com.tr/dunya/buyukelcilerden-turkiyeye-tehdit,1oeK6SE5yUSaOfE0XL7VwQ Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Sahibinin sesi tiplemeler amma da çoğaldı...

Diğerleri neyse de... Mısır, darbe yapmış olmakla Batı'nın gazabından kurtulduğunu, onların gözüne girdiğini ve onlarla dost olduğunu mu zannediyor?..

Türkiye ve Mısır'ın kaderi ve tarihi ortak kertilmiştir. İyisiyle, kötüsüyle...

Batı'nın bakış açısıyla söylüyorum... Bize ne rol biçerlerse, Mısır'a da aynısını biçerler. Bizim başımıza ne çorap örerlerse, Mısır'ın da başına aynısını örerler. Bizde kendilerince ne "hata" yaptılarsa, Mısır'da da aynısıyla karşılaşacaklarını düşünürler.

Bizi darbelerle terbiye edemedilerse, Mısır'da da aynı riskin varlığını daima hesaba katarlar. Bu da Mısır'ı terbiye etmek için darbe yapmış olmanın yeterli olmayacağını düşündürecektir, o Batılılara.

Eğer Türkiye, darbecileriyle hesaplaşıp, Batı'ya asi davranabiliyorsa, günün birinde neden Mısır da aynı şeyi yapmasın? Türkiye'de bu duruma engel olamamış Batı, Mısır'da aynı şeylerin yaşanmasına izin vermek istemeyecektir.

Sonuçta, darbeyi ilk aşama, bir ara zafer olarak değerlendirecek, ama asla yeterli görmeyeceklerdir. Nihai hedef, Mısır'ın bir daha belini doğrultamayacak şekle, diğer bir deyişle, Libya gibi bir hale getirilmesidir.

O nedenledir ki Batı destekli darbeciler, Sina yarımadasında, Batı destekli olduğu artık ayyuka çıkmış, El Kaide/İşid teröristleriyle çatış(tırıl)ıyor. Bu durum size de tuhaf gelmiyor mu?

Ezcümle, Mısır'daki dramanın son perdesi henüz oynanmadı. İnşallah Mısır halkı toparlanır da buna fırsat vermez.

(Aslında bu yazıyı Mısır başlığına yazmak lazımdı.) Mesajı Paylaş

putty

Çokta kulak arkası edilecek bir durum değil. Tabi ki rum kesiminde ev sahibinin duyması istenen şeyler söylenir katılımcıların seviyeleri de akıllarına geleni söylemeye izin veriyor devletlerinin sesi değiller sonuçta. Yinede seviyesine de dikkat edilmiş abartılmamış bir mesaj bu bize karşı. Bizim burada kendi kendimize tehdit değerlendirmeleri yapmamız gerek. Ben ilerleyen dönemde eğer başta ABD ile ve Avrupa ile zıtlaşmaların dozu artar ise ilk etapta bize yanıtın doğu akdeniz de bu kıta sahanlıkları konusunda verilebileceğini düşünüyorum. Nazımız hatırımız şu anda bu konularda çok karşımıza dikilmelerine mani oluyor ama hep böyle olmayabilir. Bir gün bir ders verelim derler ise en uygun yer bu mevzu. Buna hazır olmak gerek askeri anlamda. SOM Atmaca Gezgin gibi silahları bir an önce operasyonel hale getirmek gerek. Yıldırım türevi füzeyi de deniz hedeflerine karşı kullanmanın yollarını aramalıyız. Mesajı Paylaş

hergeleci

Ağu 06, 2018, 05:12 ÖÖ Last Edit: Ağu 06, 2018, 05:51 ÖÖ by hergeleci
Turkish invasion of Cyprus | A divided Cyprus | This Week | 1974
https://www.youtube.com/watch?v=yB1xwOfHYsM

Turgut Ozakman da kitabinda selam durmayan Finlilere tankin topu cevrildiginde hazirola gectiklerini yazar... :)

Bir tane daha:

Division of Cyprus | The Turkish Cypriots | This Week | 1974
https://www.youtube.com/watch?v=ptl8ji35ZsQ

Enteresan sekilde daha bir Turk tarafinda sezdim yapilan gazeteciligi.
Mesajı Paylaş

Atılgan

'Kuzey Kıbrıs'a kapsamlı bir üs kurulması önerisi' iddiası

Deniz Kuvvetleri'nin Dışişleri Bakanlığı'na, Kuzey Kıbrıs'ta kapsamlı bir deniz üssü kurulması yönünde öneride bulunduğu iddia edildi.
Yeni Şafak gazetesindeki 'Ada'ya acil deniz üssü' başlıklı haberde, "Önümüzdeki süreçte yoğun enerji kavgalarına sahne olacak Akdeniz'de Suriye savaşını bahane ederek tüm ülkeler askeri varlıklarını artırırken ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tek taraflı olarak Akdeniz enerji yataklarını paylaşırken Türkiye de egemenlik haklarını kısıtlayacak girişimlere karşı planlamalarını yapıyor" dendi.

Deniz Kuvvetleri'nin Dışişleri Bakanlığı'na sunduğu öneride Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs'ta uygun bir mevkide deniz üssü kurması gerektiğinin belirtildiği ileri sürülen haberde, şu ifadeler yer aldı:

"KKTC'de kurulacak deniz üssü, KKTC'nin egemenlik haklarının muhafazasında güvence olmasının yanısıra KKTC ve Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki hak ve menfaatlerinin korunması, deniz enerji sahalarındaki işgalleri önleyecek tedbirlerin alınması ve yeniden başlatılmak istenen müzakerelerde KKTC ve Türkiye'nin elinin güçlenmesine büyük katkı sağlayacak. Türkiye'nin KKTC'ye kurması olası Deniz Üssü'nün, İngilizlerin bölgedeki deniz üssü gibi egemen üs olarak tesisi öneriliyor.

Suriye Savaşı'nı bitirecek adımları atmadıkları gibi savaşın devamı için uğraşan ABD ve İngiltere başta olmak üzere Batılı güçler, Doğu Akdeniz'deki askeri varlıklarını arttırdı. Rusya, Amerika, İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya, Belçika, İspanya, Kanada, Portekiz, Yunanistan, Danimarka, savaş gemileriyle bölgede demirlemiş durumda. Öte yandan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve Yunanistan, Akdeniz enerji sahalarında oldu bitti yoluyla hakimiyet kurmak üzere türlü girişimlere ve ortaklıklara imza atıyorlar."

https://www.denizhaber.com.tr/kuzey-kibrisa-kapsamli-bir-us-kurulmasi-onerisi-iddiasi-haber-83931.htm Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter