Kıbrıs Sorunu

Başlatan Atılgan, Nis 07, 2017, 02:31 ÖS

« önceki - sonraki »

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Atılgan

Nikos Anastasiadis: Türk topluluğunu tekrar müzakere masasına davet ediyorum

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, doğalgaz arama faaliyetlerinin Türkiye tarafından engellendiğini savunarak, bunun durdurulması halinde Kıbrıs müzakerelerine yeniden başlamak istediğini ileri sürdü.
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis, Rum kesimince tek taraflı ilan edilen Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) içerisinde hidrokarbon arama faaliyetlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Ada etrafındaki doğal kaynaklardan elde edilecek gelirlerin tüm Kıbrıslılara ait olduğunu iddia eden Anastasiadis, elde edilmesi planlanan gelirin bir devlet fonunda toplanması ve Ada'nın birleşmesi halinde paylaşılması amacıyla hükümetin meclise yasa teklifi sunduğunu belirtti.

'Planlar normal seyrinde devam edecek'

Anastasiadis, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) yetkililerinin Rum tarafının tek taraflı adımlarına yönelik açıklamalarına ilişkin ise "Kıbrıs'ın enerji planları normal seyrinde devam edecek." değerlendirmesinde bulundu.

Türk tarafının, Rum kesiminin egemenlik haklarını ihlal ettiğini savunan Anastasiadis, "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin MEB'deki egemenlik haklarının ihlalinin sonlandırılması halinde, Türkiye ve Kıbrıs Türk topluluğunu tekrar müzakere masasına davet ediyorum." ifadelerini kullandı.

'Tek başınıza bu zenginliğe sahip olamazsınız'

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ise bir televizyon programında yaptığı açıklamada, Kıbrıs adası ve etrafındaki doğal kaynakların sahibinin iki halk olduğuna işaret ederek, "Bizim rızamız olmadan bu kaynakların birileri aracılığıyla çıkarılması, dünya piyasalarına taşınması ve bunun üzerinden gelir elde edilmesi anlamlı değildir." şeklinde konuştu.

GKRY'nin, Kıbrıs Türk halkının rızası olmadan bunu yapmasının zaten uluslararası hukuka da hakkaniyet ilkelerine de aykırı olduğuna dikkati çeken Özersay, Kıbrıs Türk tarafının Türkiye ile birlikte verdiği mesajın açık ve net olduğuna vurgu yaptı.

Özersay, Akdeniz'de çıkan doğal kaynaklarda Kıbrıs Türk halkının da ortak pay sahibi olduğuna değinerek, "Kıbrıs Türk tarafı artık doğalgaz arama faaliyetleri konularında bir aktör konumundadır. İzleyici konumunda değildir. Bu kaynakların sahibi iki halktır. Oranı tartışılır, ayrı bir meseledir. Bir malın iki ortak sahibi varsa diğer tarafın da rızası alınması gerekir, tek başınıza siz bu zenginliğe sahip olamazsınız. Bunun üzerinden bazı şirketlere yetki verip yolunuza tek yanlı devam edemezsiniz." değerlendirmesinde bulundu.

'Anastasiadis'in açıklamaları iç kamuoyuna yönelik'

Dışişleri Bakanı Özersay, Rum lider Nikos Anastasiadis'in Akdeniz'deki tek yanlı doğalgaz arama faaliyetlerine ilişkin yaptığı açıklamanın kendi iç kamuoyuna yönelik olduğunu belirterek, "Kıbrıs'ta kapsamlı çözüm olmadan önce eğer hepimize ait olan bu zenginlikler ile ilgili bir şey yapılacaksa ya her iki tarafın da rızasıyla birlikte yapacağız ya da buna müsaade etmeyeceğiz." dedi.

Anastasiadis'in 'Akdeniz'deki enerji planlarına aynı şekilde devam edeceğini' söylese bile bu alanda faaliyet yapılmasını sağlayamayacaklarını, böyle bir yetkilerinin olmadığını, bu bölgede halen uyuşmazlığın sürdüğünü ve bu kaynakların başka sahibinin de olduğunu ifade eden Özersay, "Hükümetimizin, Türkiye ile birlikte aldığı inisiyatif ile artık herkes bu kaynakların Rum tarafının aldığı tek başına kararlarla kullanılamayacağını görüyor, biliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Özersay, Rum liderin açıklamasına bakıldığında 'Kıbrıs Türk tarafını bir nevi kandırabileceklerini' düşündüklerinin görüldüğünü, öyle bir dönemin artık geçmişte kaldığını bildirdi.

http://www.denizhaber.com.tr/nikos-anastasiadis-turk-toplulugunu-tekrar-muzakere-masasina-davet-ediyorum-haber-79679.htm Mesajı Paylaş

murattekin

Rum yönetimi ne zaman başı sıkışsa hemen bi müzakere patlatıp sonrasında Türklerle anlaşamadık diyerek oy kazanmaya çalışır. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Alkyone

Akdeniz'deki sondaj geriliminde çarpışmaya ramak kalmış

Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre, İtalyan ENI şirketine ait 'Saipem 12000' adlı yüzen dev petrol platformu ile Türk donanmasına ait davaş gemisinin  Akdeniz'de çarpışmasına 'ramak kalmış.'
Habere göre önce ENI'ye ait 'Saipem 12000' adlı gemi, araştırma yapmak için Akdeniz'deki 3. bölge olarak bilinen alana hareket etti. Ankara'nın bölgede Rumların doğalgaz aramasına 'kesinlikle müsaade edilmeyeceği' kararının ardından Türk savaş gemileri yola çıktı. Doğalgaz araştırma gemisi 'Saipem 12000' bölgeye yaklaştığında, karşısında Türk savaş gemilerini buldu. Gemi yoluna devam etmek isteyince Türk savaş gemilerinden biri, rotasını 'Saipem 12000'e doğru çevirdi.

'BİRLİKTE BATACAĞIZ'

Bunun üzerine paniğe kapılan İtalyan şirketine ait geminin kaptanı, Türk savaş gemisi ile telsiz bağlantısı aracılığıyla acil iletişime geçti.
Saipem'in kaptanı, Türk savaş gemisinin kaptanına, "Önümüzden çekilin yoksa birlikte batacağız" diye çağrı yaptı. Türk savaş gemisinin kaptanı ise "Hızımızı ve rotamızı kontrol edemiyorum" karşılığını verdi.

Bunun üzerine 'Saipem 12000'in kaptanı, "Hızınızı ve motorunu kontrol ediyorsun. Ben bunu görebiliyorum" diye konuştu.

Ancak Türk savaş gemisi rotasını değiştirmedi. Bu hamle karşısında araştırma gemisinin kaptanı, "Tamam, rotamı değiştiriyorum" diyerek gemiyi bölgeden uzaklaştırdı.

https://tr.sputniknews.com/dogu_akdeniz/201802231032373115-akdeniz-sondaj-gerilim-carpisma/?utm_source=https://t.co/w2mw7Rtybm&utm_medium=short_url&utm_content=gPa6&utm_campaign=URL_shortening

Türk askeri gözünü karartırsa  8)  Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

farabi

#19
Şub 23, 2018, 10:28 ÖÖ Last Edit: Şub 23, 2018, 10:35 ÖÖ by farabi
Biraz da burada kafa ütüleyeyim ; Doğu Akdeniz'de ve Ege'de savaş bu şekilde veriliyor. Münhasır ekonomik bölgeler ateş gücü ile değil fiziksel olarak, donanmanın oradaki varlığı ile korunur. Doğu Akdeniz halihazırda dünyanın en gergin bölgesiyken , üzerine etki sahasını Akdeniz'in ardında taşımak isteyen donanmanın , ana harp grubunda modernizasyon ve bütçe kısıtları altında atacağı en önemli adım özel tersaneler üzerinden temin edeceği düşük maliyetli bir karakol korveti olabilir. Mesajı Paylaş

Atılgan

Güney Kıbrıs'tan pasaport ve sınır kapısı tehdidi

Güney Kıbrıs Rum Kesimi Başkanlar Konseyi, Akdeniz'de devam eden doğalgaz krizi ile ilgili olarak sert önlemler alınması için çalışma başlattı.
Başkanlar Konseyi'nin salı günü yapılan toplantısında, Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafına karşı bir dizi önlemlere başvurulması ve hareket tarzlarının geliştirilmesi ele alındı.

Rum Politis gazetesine göre önerilenler arasında KKTC ile Güney Kıbrıs arasındaki geçiş noktalarının kapatılması, KKTC yetkililerinin 'Kıbrıs Cumhuriyeti' pasaportlarının iptali de yer alıyor.

Sınır kapılarının kapatılması ve pasaportların iptali yönündeki önerileri 'aşırı' söylemler olarak değerlendiren gazete, "Bu öneriler bazı partilerin tepkisini çekti" diye yazdı.

Toplantı sonrasında Türkiye'nin kınandığını kaydeden gazete, Rum lider Anastasiadis'in kendisine yönelik baskılar artarsa, bu önerileri son müzakere kozu olarak kullanacağını" belirtti.

http://www.denizhaber.com.tr/guney-kibristan-pasaport-ve-sinir-kapisi-tehdidi-haber-79692.htm Mesajı Paylaş

farabi

Böyle bir hata ile KKTC'nin tanınmasının yolunu açarlar. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter