Türkiye'nin Petrol Aramaları

Başlatan Energy, Nis 07, 2017, 06:53 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Energy

"Tarihte ilk kez arama sondaj gemisi alınacak"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, "Tarihimizde ilk defa bu yıl yeni alımını gerçekleştireceğimiz arama sondaj gemisiyle her yıl Karadeniz'de iki, Akdeniz'de iki olmak üzere denizlerimizde aktif sondaj faaliyetlerinde bulunacağız" dedi.

Albayrak, "Türkiye, petrol depolama noktasında istediğimiz düzeyde değil. Hedef, 5 milyon ton depolama kapasitesi. Çok hızlı bir coğrafi konumlandırmayla, yaşanabilecek en ufak bir krizde Türkiye'nin içerde sıkıntı yaşamaması için bu adımı hayata geçireceğiz" diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, "Milli Enerji ve Maden Politikası" tanıtım toplantısında konuştu. Bakan Albayrak, geçen 15 yıllık süreçi anlatırken "Yaşayarak bir dönüşüm ortaya koyduk. Kamunun payı azaldı ama azaltırken, hem ülkenizi büyütüyorsunuz hem de özel sektörün önünü açıyorsunuz. Böyle bir süreç yaşadık. Özelleştirmeler, yatırımlar, ihaleler, iptaller gibi birçok şey yaşadık ama bunlara rağmen mücadele ettik. Bu 15 yıllık sessiz devrimde Enerji Bakanlığı neler yaptı. Elektrikte kurulu kapasite 3 katına çıktı, elektrik üretimi 2 katından fazla bir noktaya geldi.

Doğalgaz tüketimi neredeyse 3 katı arttı, doğalgaz konforunun ulaşmadığı Türkiye'de sadece 3 ilimiz kaldı. İnşallah, seneye bunu da bitiriyoruz. 81 vilayete doğalgaz altyapısını ulaştırıyoruz. Bu süreçte abone sayısını 4 katına çıkarmışız" dedi. Bakan Albayrak, sunumunu yaptığı politikanın temelini iki unsurun oluşturduğunu, bunlardan ilkinin güçlü ekonomi, ikincisinin de ulusal güvenlik olduğunu söyledi. Albayrak, "Enerjideki bağımlılık stratejisini doğru ve güçlü yönetirseniz ulusal güvenliğiniz de o ölçüde güçlü bir diplomasiye ve dış politikaya pencere açar" dedi.

Bakan Berat Albayrak söz konusu stratejinin üç ana sacayağının bulunduğunu ifade etti. Üçlü sacayağını arz güvenliği, yerlileştirme ve öngörülebilir piyasa olarak tanımlayan Albayrak, bu üçü ne kadar sağlam ve güçlü bir şekilde inşa edilirse, paydaların o kadar mutlu olacağı bir noktaya gelineceğini ve kazan-kazan-kazan felsefesine doğru yürüneceğini belirtti. Albayrak, "Halihazırda 8, iki tanesi de devam eden boru hattının olduğu bir ülkeden bahsediyoruz. 8'i doğalgaz, ikisi petrol boru hattı. Bunlar siyasi ve ekonomik olarak bir sorumluluk yüklüyor. Tüm bu oyunu inşa ederken bu resimden gözümüzü çeviremeyiz.

Bu resmi yakından takip eden her bir dostumuz bu resmin ne kadar önemli olduğunun farkında. Türkiye olarak bunun üzerine tüm paydaşlarla bir resim inşa edeceğiz" diye konuştu. Sacayağının ikinci unsuru olan arz güvenliği konusunda doğalgaz depolamanın büyük önemi olduğunu vurgulayan Albayrak, doğalgaz depolamada yüzde 20 hedefinin koyulduğunu, Tuz Gölü gaz depolama tesisinin bu yıl devreye girdiğini ve kapasitesinin 1 milyar metreküpten 5,4 milyar metreküpe çıkarılacağını kaydetti.

"TARİHTE İLK KEZ ARAMA SONDAJ GEMİSİ ALINACAK"

Bakan Albayrak, Silivri'deki depolama tesisinin de kapasitesinin yıllık 4,6 milyar metreküpe çıkarılmasıyla 2019'da Türkiye'nin depolamada bölgenin en büyük ülkelerinden birisi olacağını belirterek, "Önümüzdeki 10 yıl dünyada tüketilen gazın LNG payının boru gazını geçeceği yorumlarından hareketle 'LNG altyapısını güçlendirme zorundayız' dedik. Düğmeye bastık. Türkiye'nin 2015 sonu itibarıyla LNG'deki günlük 34 milyon metreküp olan kapasitesini ilk bir yılın sonunda 64 milyon, bu yılın sonunda da 107 milyon metreküpe çıkarıyoruz.

İki yılda çok önemli bir altyapı eksikliğini gideriyoruz. FSRU altyapısını dünyada rekor seviyesinde bir zamanlama ile ilkini (Yüzer LNG santrali) aralıkta devreye aldık. İkincisini de inşallah bu yıl sonu devreye alıyoruz. Özellikle bizim için kritik olan Marmara Bölgesi'nde de üçüncüsünü devreye alarak bu süreci tamamlıyoruz. Ayrıca, bu ay itibarıyla faaliyete başlayan Oruç Reis adlı sismik arama gemimizle üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olarak denizleri çok aktif kullanarak, bir gemimiz Akdeniz'de, bir gemimiz Karadeniz'de aramalarını yapacak.

Tarihimizde ilk defa bu yıl yeni alımını gerçekleştireceğimiz arama sondaj gemisiyle de her yıl Karadeniz'de iki, Akdeniz'de iki olmak üzere denizlerimizde aktif sondaj faaliyetlerinde bulunacağız. Her şey hazır. Ne kadar ararsanız o kadar bulursunuz. Artık bölgemizde deniz sondajında da çok daha aktif olacağız" şeklinde konuştu.

HEDEF 5 MİLYON TON DEPOLAMA KAPASİTESİ

"Türkiye, petrol depolama noktasında istediğimiz düzeyde değil" diyen Bakan Albayrak, "Hedef, 5 milyon ton depolama kapasitesi. Çok hızlı bir coğrafi konumlandırmayla, yaşanabilecek en ufak bir krizde Türkiye'nin içerde sıkıntı yaşamaması için bu adımı hayata geçireceğiz. Ayrıca, Türkiye'nin günlük 190 milyon metreküp olan sisteme doğalgaz basma kapasitesi bu yıl sonunda 300 milyon metreküpe, takiben de 400 milyon metreküpe çıkarak sadece iç piyasa için değil, bölge coğrafyası için de önemli bir arz kapasitesi oluşturacak altyapıyı hazırlıyoruz." ifadelerini kullandı.

"DÜNYADAKİ BİRÇOK BÜYÜK RÜZGAR ÜRETİCİSİ FİRMALARLA GÖRÜŞTÜK"

Bakan Albayrak, geçen ay güneş enerjisinde yapılan ihalenin benzerinin rüzgarda da gerçekleştirileceğini belirtti. Berat Albayrak "Yerlileştirme, yerli üretim ve Ar-Ge başta olmak üzere rekabetçi, özel sektörü de oyuna dahil ederek Türkiye'nin bir oyuncu olması için önünü açmamız lazım. İki kritik adım attık biri güneşte diğeri rüzgarda. En büyük hayallerimden birisiydi güneş ihalesi. Çıkan netice çok ümit ve mutluluk verici. İthal panellerden üretilen elektriği 19,5 cente alan Türkiye, bu ihaleyle birlikte 6,99 cente düşürerek maliyeti 3'te birine indirdi. O sahada panellerle ilk yıl yüzde 60, takip eden yılda yüzde 70 yerlilik oranıyla olacak şekilde yatırım yapılacak. Ar-Ge ile yüzde 80 yerli mühendis zorunluluk şartı var. Burada kritik olan husus yan sektörlerle birlikte Türkiye'deki önemli bir pazar gelişecek. Rüzgar YEKA'sı için şartname inşallah bir iki hafta içinde açıklanacak. Dünyadaki birçok büyük rüzgar üreticisi firmalarla görüştük, hepsinin de ilgili olduğu görüşmeler neticesinde şartnameyi açıklayacağız inşallah. Bu yaz bitmeden YEKA uygulamasını rüzgarda da hayata geçireceğiz. Yaklaşık 8 bin kalem kırılımı olan rüzgar türbini teknolojisinde muazzam bir yerlileştirmenin önünü açacağız. Bu şekilde sadece maliyet düşmeyecek iç talep karşılanmayacak, aynı zamanda bölgedeki rüzgar ve güneş potansiyelini de harekete geçirecek bir stratejinin önünü açacağız. Nükleer teknolojide de Türkiye, bölgesel ve küresel olarak bir üst lige çıkarak bu altyapıya kavuşacak" dedi. 30 milyar liralık bir bütçe ortaya konulduğunu ve bu rakamın 18 milyar lirasının dağıtımda özel sektör tarafından, 12 milyar lirasının da Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) bünyesinde yapılacağını belirtti Bu alanda yapılacak yatırımların sıkı bir takip ve koordinasyon ile değerlendirileceğini aktaran Albayrak, "Ayrıca, ilk olarak ulusal SCADA sistemi ikinci olarak da siber atakları önleme merkezimizi kuracağız. Tüm enerji altyapımızın yazılım süreçleri için ulusal bir SCADA sistemi için süreci başlattık. Siber atak altyapısını da dünya standartlarının üzerine çıkarmak zorundayız. Bu noktada da önemli bir yatırım sürecine yürüyoruz" dedi.

"BÜYÜK TÜRKİYE'YE 'EVET' DİYORUZ"

Ekonominin temel taşı olarak nitelendirdiği OSB'lerin hepsine doğalgaz erişimi sağlanacağını kaydeden Albayrak, "Enerji verimliliğinin bir diğer önemli hususu olan alt kırılımlarını çalıştık. Özellikle enerji verimliliğinde alabileceğimiz mesafenin farkındayız. Piyasa mekanizmasının oluşturulmasından yasal düzenlemelere ve finansal sürecin çözülmesiyle ilgili küçük büyük tüm tüketim tasarrufu sağlayabilecek ve büyük bir kar marjı kördüğümüz bu tabloda tüm paydaşlara bu sürecin arkasında olacağız" diye konuştu.

Öngörülebilir piyasanın bir sonraki adımına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Albayrak, "İnşallah bu yıl doğalgaz noktasında da Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) ile piyasa, satış, sözleşme ve kontrat deneme altyapısını başlatıyoruz. Önümüzdeki dönemde artık enerjinin de bir emtia olarak sermaye ve para piyasalarında ve uluslararası piyasalarda dönüşümü için iki kritik kurumumuzla süreci daha da hızlandıracağız" dedi. Türkiye'nin, bölgesel enerji ve arz güvenliğine katkıda bulunan ve bölgesel refah ve barışa katkı sağlayan bütün projelerin yanında olduğunu vurgulayan Albayrak, "Bu felsefeyle tüm oyuncu ve paydaşlarla bundan sonra da iş birliklerini güçlendirerek yola devam edeceğiz. Türkiye'nin bir üst lige çıkması, en büyük on ekonomiden biri olması ve birçok alanda olduğu gibi enerji alanında da rekabetçi bir Türkiye oluşturulması için tüm stratejik vizyonların hayata geçirilmesi gerekli. Bunun için bağımsız enerjiye, güçlü ve büyük Türkiye'ye 'Evet' diyoruz. Biz yeni başladık. İstanbul'un enerjisiyle birlikte, yeni, büyük ve güçlü Türkiye vizyonuna sizlerden alacağımız enerjiyle de inşallah adım atalım istedik. Bu anlamda tüm paydaşlardan katkı, destek ve paylaşım açısından her türlü yoruma açığız. İnşallah herşey Türkiye'miz için hayırlı ve güzel olur" şeklinde konuştu.

" MADENCİLİKTE SAHİP OLUNAN KAYNAKLARI GÖRECEĞİZ"

Arz güvenliğinin maden politikası tarafının, en bakir ve gelişmeye açık alan olduğunu belirten Albayrak, bu stratejiyi tüm madenler için yeni bir süreç olmak üzere dört ana temel unsurda başlattıklarını açıkladı. Bakan Berat Albayrak, Türkiye'nin jeofizik ve jeokimya haritalarının önemine de değinerek "Türkiye haritasındaki tüm sondaj faaliyetlerinin 'veri tabanı' diyebileceğimiz haritayı çıkartarak, herkese açık bir merkezde Türkiye'deki bütün altyapıyı arşivliyoruz. İnşallah bu sene bunu hayata geçiriyoruz. Türkiye jeofizik haritasını 2018'de tamamlayacak. Tüm Türkiye coğrafyasını, bitki örtüsünden topografik yapısına kadar röntgenini çekip madencilikte sahip olunan kaynakları göreceğiz" dedi.

Bakan Albayrak, jeokimya haritası için de 50 binden fazla örnek alındığını belirterek "Numunelerin sonuçları çok iyi geldi. Harika sonuçlar var. Türkiye'nin taşı da toprağı da altın inşallah" diye konuştu.

http://www.kaptanhaber.com/haber/45887/tarihte-ilk-kez-arama-sondaj-gemisi-alinacak.html
Mesajı Paylaş

Atılgan

MTA Oruç Reis, petrol aramak için araştırmalara başlıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, faaliyete geçecek olan MTA Oruç Reis gemisinin Akdeniz'de sismik aramalara başlayacağını açıkladı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'de "Milli Enerji ve Maden Politikası" kapsamında aramacılık ve sondaj çalışmalarında bundan sonra daha agresif bir süreç yaşanacağını belirterek, "Faaliyete geçmek için gün sayan MTA Oruç Reis gemimizle birlikte biri Karadeniz'de, Oruç Reis ile de bu ay içerisinde Akdeniz'de, hem iki boyutlu hem üç boyutlu sismikle birlikte denizlerimizi durmadan arayacağız." dedi.

MTA Oruç Reis gemisinin son denetimlerini yapmak üzere tersaneye gelen Berat Albayrak, yaptığı açıklamada, söz konusu gemi projesini uzun zamandır takip ettiklerini ve Türkiye'de enerji ve madencilik noktasında önemli bir süreci başlattıklarını söyledi.

Türkiye'nin üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olarak aramacılık ve sondaj noktasında daha yoğun çalışmalar yapacağını ifade eden Albayrak, "İnşallah Allah nasip etti, 16 Nisan'dan önce tamamladık ve gemimizi denize indiriyoruz. Bunun ilk adımlarını geçtiğimiz dönemde Barbaros Hayrettin Paşa gemimizle atmıştık. İkincisinin de ismini iki kardeşe eş olsun diye koyduğumuz ve son denetimini yaptığımız, artık faaliyete geçmek için gün sayan Oruç Reis gemimizle birlikte biri Karadeniz'de, inşallah hazır olur olmaz Oruç Reis ile de bu ay içerisinde Akdeniz'de hem iki boyutlu hem üç boyutlu sismikle birlikte denizlerimizi durmadan arayacağız." diye konuştu.

Albayrak, bu çalışmaları desteklemek için kendisinin de sondaj ve arama faaliyetlerini yerinde izleyeceğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"İnşallah bu ay sonu itibarıyla Akdeniz'de daha yoğun bir mesainin başlayacağı süreci takiben açıkladığımız politika çerçevesinde tedarik edeceğimiz, kendi portföyümüze katacağımız yerli arama sondaj gemisiyle Akdeniz ve Karadeniz'de çok yoğun bir stratejiyle kuyu kazmaya başlıyoruz. İnşallah, bunun neticesinde önümüzdeki yıllarda etrafımızdaki denizlerde çok daha somut ve ülkemizi sevindirecek gelişmelere hep birlikte şahit olacağız. Ne kadar ararsanız, ne kadar çalışır ve mesai ortaya koyarsanız, o kadar netice alırsınız. Bunun için artık geçtiğimiz 15 yılda Türkiye'nin sistematik altyapı sorunlarını, özellikle enerji ve maden politikalarında çözen bir siyaset için 'Büyük Türkiye' diyoruz, 'Güçlü Türkiye' diyoruz. Rekabet anlamında Türkiye, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacak diyoruz. O zaman her sektörde her kurumumuzun artık kafaya güreşecek, kafaya yarışacak bir vizyonda, altyapıda ve rekabet gücünde olması lazım. İnşallah bu noktada bunlardan bir tanesinin adımını atıyoruz. Oruç Reis gemisi yüzde 90'dan fazla yerlilik oranıyla, yerli firmalarımızın katma değer noktasında ortaya koyduğu emeğin ve alın terinin bir ürünü. Dolayısıyla bu açıdan da bizi mutlu eden bir unsur. İnşallah, önümüzdeki günler güzel, Türkiyemiz açısından müjdeli günlere gebe. Biz hiç durmadan çalışacağız, yakında daha güzel haberlerle sizlerle birlikte olacağız."

http://www.denizhaber.com.tr/mta-oruc-reis-petrol-aramak-icin-denize-iniyor-haber-73659.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

İlk Sismik Gemi Sondaj Çalışmasına Başlıyor

Türkiye'nin Milli Enerji Stratejisine ilişkin açıklamalarda bulunan Enerji Bakanı Albayrak, "Akdeniz'de ilk sismik gemi gelecek hafta sondaj çalışmasına başlıyor" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak,  Bakan Albayrak, "Türkiye'nin altını üstünü arayarak çok somut bir fotoğrafını çekmek lazım. İkinci sismik gemimiz önümüzdeki hafta Akdeniz'e gidiyor ve süreci başlatıyoruz. Akdeniz'in muvazalı tarafları, uyuşmazlık tarafları var." dedi.

Bakan Albayrak'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

"TÜRKİYE'NİN UZUN VADELİ ENERJİ VİZYONUNU OLUŞTURDUK"

"Türkiye 15 yıllık AK Parti iktidarında çok önemli mesafeler katetti. Peki bundan sonra ne yapmamız lazım. Türkiye bir üst lige çıkacaksa, bölgeye küresel resimde daha önemli stratejik hamleler yapacaksa, enerji alanında da yeni güncellenmiş bir stratejiye ihtiyacı var. Bu kişilerden öte bir stratejik vizyon belgesi gerekir. Kısa vadeli ufak ufukları kuşatacak değil, uzun vadeli adımlar atmak. 21. yüzyıl Türkiye'sinin altyapısını atmak için çok önemli projeler ortaya koyduk. Milli Enerji zirvesinin İstanbul'da olmasını istedik. İstanbul'dan küresel bir mesaj verelim istedik. Türkiyeartık başka bir sürece gidiyor, güçlü Türkiye yolunda önemli mesafe kat ediyor."

"TÜRKİYE KÜRESEL BİR OYUNCU OLACAK DIŞA BAĞIMLILIK AZALACAK"

"Türkiye küresel bir oyuncu olacak. Enerjide çok stratejik bir vizyon ortaya koymanız gerekiyor. Enerjide dışa bağımlılığımız azalacak. Çok kapsamlı ve çeşitli alternatifler için süreci başlatmış olduk. Biz hem piyasada güzel bir iklim oluştururken hem de arz güvenliğini sağlıyoruz. Depolamadan, tasarruf teknolojilerine kadar bu perspektifte bölgesel anlamda küresel oyuncuları işin içine katacak önemli bir süreci başlattık. Amaç burada, Enerji Bakanı diye koltukta oturacak kişinin Enerji Bakanlığı'nın bölgesel stratejilere, pazara nasıl yaklaşacağı çerçevesinde, bu farkındalıkla birlikte hazırlamaktır."

"TÜRKİYE'NİN BÜYÜMESİNDEN BİRİLERİ RAHATSIZ OLABİLİR"

"Türkiye 2002 ile 2017 sürecinde nereden nereye geldiği çok açık. Geldiğiniz noktada birileri bundan rahatsız. Sizin pastadaki payınız büyüdüyse birilerininki küçülmüştür. Bu olay en nazik tabirle birilerini üzülebilir. Ama şimdi birileri rahatsız olacak diye Türkiye'yi büyütme hedefinden vazgeçecek değiliz. 15 Temmuz'da artık tüm ülkenin birliğine ve beraberliğine kastetmek noktasında maşa örgütleri gördük. Bu süreçten sonra artık yapabilecek bir şey yok. Türkiye bu istikametle yürüyecek. Biz söylemimizi hep şu çerçevede şekillendirmek istiyoruz. Üç kriterimiz var: Bir bu proje kazan kazan olmalıdır. İki, bölgesel enerji arz ve güvenliğine katkıda bulunmak. Üçüncüsü bölgesel ve küresel barışa, huzura, istikrara katkıda bulunmak. Türkiyetüm paydaşlarına kazandırıyor. Bu noktada kimseye kin, nefret, haset beklemiyoruz. Biz istiyoruz ki, her tarafın kazandığı bir model olsun."

"AKDENİZ'DE İLK SİSMİK GEMİ GELECEK HAFTA BAŞLIYOR"

"Türkiye'nin bölgesel anlamda bakıldığında bugüne kadar çok fazla nasiplenemediği bir bölgeden bahsediyoruz. Ne kadar ararsanız o kadar çok bulursunuzdan hareket ediyoruz. Madencilik sondaj arama faaliyetleri çok yoğun bir strateji bu. Türkiye'nin altını üstünü arayarak çok somut bir fotoğrafını çekmek lazım. İkinci sismik gemimiz önümüzdeki hafta Akdeniz'e gidiyor ve süreci başlatıyoruz. Akdeniz'in muvazalı tarafları, uyuşmazlık tarafları var."

"TÜRKİYE CUMHURİYETİ TARİHİNDE İLK DEFA BİR SONDAJ GEMİSİ ALIYORUZ"

"Siz Kıbrıs'ta adanın tüm bütünlüğünü ortaya koyması gereken bir ofshore siyaseti izlemeniz gerekirken parsel parsel ayırıp gidiyorsunuz. Burada o parsellerden bir tanesi, altıncı mesela, Türkiye'nin BM nezdinde kayda geçirdiği bir saha. Türkiye bu saatten sonra Akdeniz'de eski Türkiye gibi davranmayacak. Daha etkin ve daha aktif olacak. Kimse kusura bakmasın. Hukuksuzluğa izin vermeyeceğiz. Gerekli her türlü adımları atacağız. Türkiye hukuk merkezli bir iş yapar. Bugüne kadar kendi sahalarımızla ilgili etkin bir görev yapmamıştır. Maliyet analizleri vs. vardı. Ancak Türkiye şu anda bu altyapıya sahip. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa Rusya'dan bir sondaj gemisi alıyoruz. Artık kendi kuyularımızı alıyoruz. Bu uzun vadeli yolculuk. Buradan çok ümitvar sonuçları alacağımıza inanıyorum. 21. yüzyılın temellerini bugünden atmak zorundayız."

"TÜRKİYE YENİ SİSTEMLE UZUN SOLUKLU BİR İCRAYI ORTAYA KOYACAK"

"Bu anayasa paketinde en önemli husus güçlü ve istikrara hizmet edecek bir Türkiye. Türkiye'de sistem değişikliğinden bahsediyoruz. Ortalama 15 ay hükümetlerin ömrünün olduğu bir Türkiye'de hiçbir şey yapamazsınız. Bu iklimin tesisi noktasında bu anayasa çok önemli. Halk tamamen kuvvetler ayrılığına dayalı ve özelde de Cumhurbaşkanlığı birçok yetkisinden de feragat ederek yasamayı güçlendirerek ama icrayı da birilerinin elinde oyuncak malzemesi olarak vermeyecek. Türkiye'nin artık belirlediği politikaları daha uzun soluklu ve icrai bir hükümeti ortaya koyacaktır. Bu inanılmaz büyük bir ihtiyaçtır."

http://www.kaptanhaber.com/haber/45908/ilk-sismik-gemi-sondaj-calismasina-basliyor.html Mesajı Paylaş

Energy

MTA Oruç Reis, bu ay hizmete alınıyor

Ulusal bir sismik araştırma gemisinin tedarik edilmesi amacıyla üretilen MTA Oruç Reis bu ay hizmete alınacak. Akdeniz ve Karadeniz'in altında karış karış doğalgaz ve petrol arayacak gemi deniz tabanında ayrıntılı haritalama ve görüntüleme yapacak.

Türk savunma sanayinin geliştirilmesi amacıyla önemli çalışmalar yapılmaya devam ederken, özellikle son dönemde önemli mesafeler kaydedilerek hayati önem arz eden alanlarda somut neticeler elde edildi. Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'de aramacılık ve sondaj noktasında birçok adım atıldı. Bu amaçla yenisafak.com olarak bu hafta, ülkemizin çağa uygun bir araştırma gemisi ihtiyacına binaen temin edilmesi öngörülen tam donanımlı ulusal bir sismik araştırma gemisinin tedarik edilmesi amacıyla yapılan çalışmaları ele alacağız.

İlgili kurum ve kuruluşlar koordinasyonunda Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) işbirliğinde 2008 yılında başlayan çalışmalar tamamlanarak 'MTA Oruç Reis Araştırma Gemisi'nin yapılması kararlaştırıldı. Geminin inşası Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile İstanbul Denizcilik Gemi İnşa San. ve Tic. A.Ş. arasında 24.04.2012 tarihinde imzalanan "Sismik Araştırma Gemisi Tedarik Sözleşmesi" kapsamında, İstanbul Tuzla'da devam ediyor.

Bu ay hizmete girecek

Başta 2B/3B derin sismik ve uzaktan kumandalı sualtı aracı (ROV) olmak üzere modern araştırma ekipmanı ile donatılmış halde teslim edilecek olan MTA Oruç Reis Araştırma Gemisi 28 Mart 2015 tarihinde törenle denize indirildi. Donatım ve test-kabul faaliyetlerinin tamamlanmasıyla birlikte bu ay içerisinde hizmete girmesi bekleniyor.

Faaliyete geçmek için gün sayan Oruç Reis Karadeniz ve Akdeniz'de hem iki boyutlu hem üç boyutlu sismikle birlikte denizlerimizi durmadan arayacak. Bunun neticesinde önümüzdeki yıllarda etrafımızdaki denizlerde çok daha somut ve ülkemizi sevindirecek gelişmelerin yaşanması bekleniyor.

20 bin metreye kadar inebiliyor

Boyu 86 metre olan geminin deplasman kapasitesi 5 bin 178 ton seviyesinde bulunuyor. MTA Oruç Reis Gemisi'nin personel sayısının 50, ekonomik ömrünün ise 30 yıl olduğu belirtiliyor.

Gemiyle yapılacak 2B/3B sismik araştırmalar ile deniz tabanında 20 bin metreye kadar derinlikteki yapılar incelenebilecek.

Ayrıca, gemide, yüksek ayrımlı sığ sismik, deniz gravite, deniz manyetiği yöntemleri kullanımına yönelik ekipmanlar bulunuyor.

Ayrıntılı haritalama özelliği var

Gemide deniz tabanından numune almaya yarayan "Piston Corer" ve nokta örnekleme yapan "Box Corer Sistemleri" yer alıyor. Hidrografik ve oşinografik çalışmalar için, deniz tabanında ayrıntılı haritalama ve görüntüleme yapılacak.

Gemide bulunan ve deniz altında operasyon yapabilecek kablolu bir robotik sistemle bin 500 metreye kadar istenilen derinliklerde gözlem ve numune alma mümkün olabilecek. Bunun yanı sıra akıntı ölçümleri, su örneklemesi, CTD sistemi ile fiziksel, kimyasal ve biyolojik analiz ve araştırmalar da yapılabilecek.

http://www.denizhaber.com.tr/mta-oruc-reis-bu-ay-hizmete-aliniyor-haber-73758.htm Mesajı Paylaş

Energy

Sismik arama gemimiz Akdeniz'de

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak'ın açıkladığı aramacılık ve sondaj çalışmalarındaki "agresif sürecin" ilk adımı, Doğu Akdeniz'de başladı.

"Milli Enerji ve Maden Politikası" kapsamında en fazla önem verilen alanlardan biri olan deniz aramacılığında kullanılacak Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisi 21 Nisan'da Doğu Akdeniz'de çalışmalarına başladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, 31 Aralık 2012'de 130 milyon dolara satın alınan, iki ve üç boyutlu sismik arama yapabilme özelliğine sahip Barbaros Hayrettin Paşa gemisi, Enerji ve Tabii Kaynakalar Bakanı Albayrak'ın sık sık vurguladığı "aramacılık ve sondaj çalışmalarındaki agresif sürecin" ilk adımı oldu.

Akdeniz'deki çalışmalarına 21 Nisan'da başlayan Barbaros Hayrettin Paşa sismik arama gemisi, 31 Mayıs'a kadar Akdeniz'de faaliyetlerine devam edecek.

Daha önce de Akdeniz ve Karadeniz'de sismik araştırmalar yapan gemi, denizin 8 kilometre altındaki jeolojik yapıları inceleyebiliyor, iki ve üç boyutlu sismik veri toplayabiliyor. Brüt 4 bin 711 ton ağırlığındaki arama gemisi, yön ve pozisyon tayinini uydu haberleşmesiyle otomatik olarak yapabiliyor. Uzunluğu 84, genişliği 21,6 metre olan gemide bir helikopter pisti bulunuyor.

Ayrıca, buzullarda çalışma özelliğine de sahip gemi, dizel itici gücüyle çalışıyor. Barbaros Hayrettin Paşa, sismik ses kaynağı, yüksek özellikli katalitik çeviricileri, çift gövdesi ve su temizleme sistemleriyle en çevreci gemilerden biri olarak nitelendiriliyor.

http://www.trthaber.com/haber/ekonomi/sismik-arama-gemimiz-akdenizde-310845.html Mesajı Paylaş

Atılgan

Son Karar: Sondaj Gemisi

Türkiye'nin çevresindeki denizlerde petrol ve doğal gazın ortaya çıkarılmasının sondaj platformu alımı ile mi yoksa sondaj gemisi alımı ile mi yapılmasında son karar alındı.

Buna göre; maliyet ve iş yükü daha az olacağı için sondaj gemisinin alınması kararlaştırıldı. Akdeniz ve Karadeniz'de 20 kadar sondaj potansiyelinin olmasından dolayı geminin buralara gönderileceği bildirildi.

HAZIRLIKLAR BAŞLADI

Gemi alım pazarlıkları için ihale komisyonu hazırlıklarına da başlandı. Gemi satın alma işinin 2-3 ay içerisinde gerçekleşmesi planlanırken, ilk sondajın da 1 yıl sonra Akdeniz açıklarında olacağı öğrenildi. Satın alınacak gemide olması gereken özellikler de belirlendi. azŞu anda sondaj gemisi satın alınacak firmalardan teklifler alınmış durumda. Teklifler tam netleştiğinde satın alma işinin pazarlığını yapacak ihale komisyonu kurulmasına başlanarak, pazarlığa geçilecek.

AKDENİZ'DE 2-3 ALAN BELİRLENDİ

Gemi satın alımından sonraki ilk arama Akdeniz'de Antalya açıklarında olacak. O bölgede belirlenmiş 2-3 yer olduğu belirtiliyor. Ancak hem Akdeniz, hem Karadeniz'de belirlenmiş 20 kadar potansiyel sondaj alanlarının bulunduğu bildiriliyor. Bu alanların hepsine kademeli olarak sondaj vurulacak.

KİRALAMA DA UYGUN

Denizde sondaj platformunun maddi değerinin 500 milyon dolardan 1,5 milyar dolara kadar çıktığı kaydedildi. Sondaj platformu veya gemisi kiralama yöntemi ile de kullanılabiliyor. Kiralamada günlük tutarın ise 200 bin dolar ila 1 milyon dolar arasında değiştiği öğrenildi. Erkenden kiralama yapılarak sondaj çalışmalarına başlanmasına karar verildiği takdirde bu ihtimalin de gerçekleşmesi mümkün hale gelecek.

GÜZELYURT GÜNDEMDE

Bu arada geçtiğimiz günlerde Kıbrıs Magusa Bölgesi'nde Barbaros Hayrettin Paşa gemisi ile sismik aramalara başlanmıştı. Daha sonra hangi bölgede çalışma yapılacağına karar verilecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı gerek görürse gemi Kıbrıs'ın batısında ruhsat hakkımızın olduğu tartışmalı Güzelyurt Bölgesi'nde de sismik çalışmaya geçebilecek. Eğer Güzelyurt'ta sismik çalışma yapılmazsa, Batı Karadeniz'de Tuna Nehri'nde çalışmalara başlanacak. Tuna'da her halükarda çalışma olacağı için her şey hazır, sadece Bakanlığın kritik bir karar alıp almayacağı konusu üzerinde duruluyor.

http://www.kaptanhaber.com/haber/46052/son-karar-sondaj-gemisi.html Mesajı Paylaş

Energy

Akdeniz'de ilk sondaj kuyusu bu yıl kazılacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Kıbrıs açıklarında sismik araştırma yapan TPAO Barbaros Hayreddin Paşa gemisine bir ziyaret gerçekleştirdikten sonra önemli açıklamalarda bulundu.

Gemide Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez ve personelle birlikte iftar yapan Albayrak, daha sonra geminin faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Geminin bugün itibarıyla Magosa'da yaklaşık bin 695 metrekarelik üç boyutlu sismik çalışmalarının üçte ikisini tamamladığını ifade eden Albayrak,

"Yeni aldığım bilgilerle birlikte tahminimiz, 10 Temmuz olarak planlamamıza rağmen, şu an hızımız gayet iyi gidiyor ve bu ay sonu itibarıyla bu bölgedeki üç boyutlu sismiğimizi tamamlayacağız. Akabinde inşallah Akdeniz'de bir sonraki bölgemiz olan Orta Akdeniz bölgesi için buradan Barbaros Hayreddin Paşa gemimiz yeni bir üç boyutlu sismikle ilgili çalışmalara devam edecek ve tahmin ediyorum bu yıl sonuna kadar en az iki veya üç bölgenin sismik çalışmalarını tamamlayacak." diye konuştu.

Albayrak, Türkiye'nin Milli Enerji ve Maden Stratejisi kapsamında sondaj ve arama noktasında da kendi yatırımlarını yapacağını vurgulayarak, şöyle devam etti: "İnşallah bu müzakereler tamamlanıyor, son rötuşlara da baktık. İnşallah, bu yıl içinde kendi gemimizi alarak artık Akdeniz ve Karadeniz'de sondajlarımıza başlayacağız. Buna bağlı olarak tahminim odur ki üçüncü çeyrek sonu veya dördüncü çeyrek gibi inşallah bu yıl bitmeden Akdeniz'de ilk kuyumuzu kazacağız. Bunun raporlarına baktık, çalışmalarını yerinde inceledik, üç dört tane belirlediğimiz bölge var sondaj yapmak için. Ha keza, Barbaros Hayreddin Paşa'nın iki üç tane bölgesi var yol üzerinde üç boyutlu sismiği yapmak için. Bu süreç böyle devam edecek. Burada maceracılık üzerine değil, tamamen bilimsellik üzerine çalışacağız. Burada bu gemi iki boyutlu üç boyutlu aramacılık yapacak ki bu raporlar bu datalar analiz edilecek ve konunun uzmanlarıyla en doğru noktalar değerlendirilecek ki ondan sonra kazacağınız kuyularla bu potansiyelin petrol veya gaz noktasında hayata geçirilmesi için uğraşılacak. Bu iş biraz istatistik işi, nasip işi, biraz arama işi. Biz tüm bunların hepsini bir potada birleştireceğiz ve önümüzdeki 5 ila 10 yıllık hem arama hem de sondaj noktasında sismik aramaların dışında kuyu kazma noktasında da çok daha fazla ve etkin yatırım yapacağız."

Karadeniz de taranacak

Gemideki ziyarete KKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı Sunat Atun'un da eşlik ettiğini anımsatan Albayrak, "Tabii bu sürecin güzel tarafı da şu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Enerji Bakanımız da teşrif ettiler. Türkiye, Kuzey Kıbrıs ittifakında ve işbirliğinde güzel bir netice olacak olan sadece Türkiye'nin sularında değil Kuzey Kıbrıs sularında da bu arama faaliyetlerini ve sondaj faaliyetlerinde de aktif olacak." şeklinde konuştu. Türkiye'nin artık Akdeniz'de daha etkin bir süreç yürütmek zorunda olduğunu çünkü Akdeniz'in bir potansiyelinin bulunduğunu dile getiren Albayrak, bu potansiyelin son 15-20 yılda özellikle dünya petrol ve gaz piyasalarında yeni bir süreci ortaya koyduğunu aktardı. Büyük ve güçlü Türkiye için, Türkiye'nin de bu alanda kendi mühendisleri ve platformlarına sahip olarak hareket etmek zorunda olduğunu vurgulayan Albayrak, şunları kaydetti:"Özellikle kara ve deniz aramacılığında dünyadaki yeni teknikler, yeni yatırımlar ve sektörün dönüşümüne dayalı maliyetlerde ciddi dalgalanmalı bir süreç yaşandı. Biz bu noktada gelişmekte ve büyüyen bir ülke olarak, tüm bu fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek ve doğru adımları en doğru zamanda atmak zorundayız. İşte bunun bir adımı olarak sadece Akdeniz'de değil, Karadeniz'de de Oruç Reis gemimizle ciddi adımlar atacağız. Türkiye, her zaman bahsettiğim gibi enerjiye son 10 yılda yıllık ortalama olarak 44 milyar dolar para ayırmış. Madeni de eklediğimizde 10,6 milyar dolara yakın, biz yılda yaklaşık 55 milyar dolar enerjiye ve maden ithalat parası ayırıyoruz."

http://www.virahaber.com/akdenizde-ilk-sondaj-kuyusu-bu-yil-kazilacak-44737h.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

MTA Oruç Reis petrol aramak için Karadeniz'e açıldı

Türkiye'nin yerlilik oranı yüzde 90'ı aşan sismik araştırma gemisi MTA Oruç Reis, petrol ve doğalgaz aramak üzere Karadeniz'e açıldı. Toplam maliyeti 400 milyon lirayı bulan gemi ile bin 500 metre derinlikte deniz tabanı incelenebilecek.
Akdeniz'de sismik araştırmalar yapan Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin ardından Karadeniz'i tarayacak MTA Oruç Reis gemisi de dün itibarıyla denize açıldı.

Tuzla'da bir tersanede inşa edilen ve yerlilik oranı yüzde 90'ı aşan gemi, 400 milyon liraya mal oldu.

Boyu 86, genişliği 22 metre olan gemi, yakıt ve su depolarıyla erzak depoları tam dolu şekilde göreve çıktığında 35 gün boyunca denizde kalabiliyor. Ekonomik ömrü 30 yıl olan gemide, 28'i araştırmacı, 27'si gemi adamı olmak üzere 55 personel görev yapıyor. Gemide değişik açılarda aktif 35 kamera bulunuyor.

Açık denizlerde iki ve üç boyutlu derin sismik arama yapabilecek kapasitede sevk ve manevra sistemlerine sahip olan MTA Oruç Reis gemisiyle petrol ve doğalgaz araması yapılacak. Bunun yanı sıra geminin sağladığı verilerle, karada deniz altındaki devamlılıkların izlenmesi kapsamında kıta sahanlığı gibi stratejik öneme sahip bilimsel araştırmaların yapılması amaçlanıyor.

MTA Oruç Reis gemisi ile deniz tabanından itibaren 15 bin metre derinlikteki jeolojik yapıların görüntülenmesi, uzaktan kumandalı su altı aracı (ROV) ile de bin 500 metre derinliğindeki deniz tabanının izlenmesi, deniz suyundan ve tabanından numune alınarak ölçüm ve analizlerin anında yapılabilmesi mümkün olacak.

Deprem ve tsunami araştırmaları da yapılacak

Geminin sağladığı bu imkanlarla, deprem, tsunami araştırmaları, liman, platform gibi deniz yapılarıyla deniz altı kablo ve boru hatları yer seçimi, periyodik kontroller ve deniz kirliliği araştırmalarının da gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

MTA Oruç Reis gemisi, bilimsel ekipman bakımından Barbaros Hayrettin Paşa'dan farklı olarak, jeolojik örnekleme, hidrografi ve oşinografi ile uzaktan kumandalı su altı aracını bünyesinde bulunduruyor. Barbaros Hayrettin Paşa gemisinde olduğu gibi MTA Oruç Reis gemisinde de helikopter pisti yer alıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, konuya ilişkin olarak daha önce yaptığı açıklamada, denizlerdeki arama faaliyetlerinin agresif bir şekilde yapılacağını belirtmiş, "Tarihimizde ilk defa bu yıl yeni alımını gerçekleştireceğimiz arama sondaj gemisiyle her yıl Karadeniz'de 2, Akdeniz'de 2 olmak üzere denizlerimizde aktif sondaj faaliyetlerinde bulunacağız. İnşallah, bu yıl içinde kendi gemimizi alarak artık Akdeniz ve Karadeniz'de sondajlarımıza başlayacağız. Buna bağlı olarak tahminim odur ki üçüncü çeyrek sonu veya dördüncü çeyrek gibi inşallah bu yıl bitmeden Akdeniz'de ilk kuyumuzu kazacağız." ifadelerini kullanmıştı.

http://www.denizhaber.com.tr/mta-oruc-reis-petrol-aramak-icin-karadenize-acildi-haber-74950.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Barbaros Hayreddin Paşa sismik gemisi Güzelyurt'ta

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin sismografik araştırma gemisi Barbaros Hayreddin Paşa'nın Magosa'dan sonra araştırmalarına devam etmek üzere Güzelyurt'a indiğini açıkladı.

Türkiye'nin 'Kıbrıs'ın zenginliği, Ada'nın tamamına aittir' yaklaşımından hareket ettiğinin altını çizen Bakan Albayrak, "Ancak Güney Kıbrıs'ta bu çerçevede enerji alanında makul bir çözüm kısa vadede görmüyoruz. Tabii bundan sonra olumlu adımlar atmadıkları sürece. Bu noktada, siz kendi başınıza buyruk hareket ederim, kafama göre parsel parsel sahaları belirlerim, haritada çizerim üçüncü kurumlara, şirketlere, bunlara ben ihale ederim, ondan sonra gelirini alırım diyorsanız olmaz. Buna olumlu bakmamız mümkün değil. Türkiye bugüne kadar hep barışa olumlu katkı da bulunsun diye bu konularda hakikaten çok yapıcı rol oynadı. Ama son gördüğümüz netice ve tablo hasebiyle artık bundan da bir netice çıkmadığı çerçevede bundan sonra nasıl seyredecek bunu hep birlikte izleyeceğiz Türkiye açısından" dedi.

"Akdeniz'de çok daha etkin olacağız"

Berat Albayrak, İstanbul'da düzenlenen 22. Dünya Petrol Kongresi'nin son gününde gelişmeleri değerlendirdi. Son zamanlardaki sıcak gelişmelere ilişkin Berat Albayrak, "Bizim Barbaros Hayreddin Paşa gemimiz en son Magosa'da biliyorsunuz. Buradaki çalışmaları bitirdik. İnşallah sırada artık bir sonraki adımımız var Güzelyurt. Kıta sahanlığımız içindeki bu bölge çok önemli. Güzelyurt'taki bu çalışmalarla birlikte dediğim gibi Akdeniz'de biz artık çok daha etkin bir rol oynayacağız. Akdeniz önemli bir pazar, önemli bir bölge, enerji kaynakları noktasında son yıllarda çok daha fazla öne çıkan bir bölge." şeklinde konuştu.

"Muz cumhuriyeti değiliz"

Bakan Albayrak Güney Kıbrıs adına bölgede arama faaliyeti yürüten uluslararası şirketlerle ilgili ise şu yorumu yaptı, "Türkiye'de de faaliyette bulunan bu firmaların bazılarıyla görüşmeler yaptık ve hakikaten verimli görüşmeler geçti. Ve bu konuda uyarı yaptığımız hakikaten hukuki sorunu çözülmeden, bu kadar hukuki bir yarın bir gün riskler taşıyan sahalarda iş yapmak aslında bu uluslararası halka açık firmalar için de doğru bir adım değil. Bunların önemli bir kısmı bu konularda daha hassas hareket ediyorlar. Bu çerçevede bu yönde hareket etmeyen firmalar da var. Bu firmalar özelinde de ben çok açık net onlara da ifade ettim, yani bu davranış ve uluslararası hukuki noktadaki sıkıntılı duruş bizce doğru olmayan, gayri hukuki yanlış duruş devam ettiği sürece Türkiye Cumhuriyeti Devleti, enerji piyasaları, enerji noktasında biz de onların bu duruşuna olumlu bakmayacağız. Bununla ilgili de uyarılarımızın ötesinde de bu süreci olumlu takip etmeyeceğiz Türkiye açısından ifade ettik. Bunların önemli bir kısmıyla önemli güzel, pozitif görüşmelerimiz oldu. Diğerleriyle ilgili görüşmelerimiz devam ediyor, edecek. Çünkü Türkiye olarak biz bölgesel barış diyoruz, buna katkı yapalım diyoruz, herkes bu çerçevede baksın diyoruz, ama birileri ben yaptım olduğu mantığıyla hareket ediyor. Hukuk nerede o zaman? Hadi mahkemelere. Şimdi mahkemelere işin ekonomik tarafı ve çözüm tarafı kimse şimdi kusura bakmasın yani biz de bir muz cumhuriyeti değiliz. Türkiye Cumhuriyeti bir devlet, hakkını ve uluslararası hukukunu da kimseye yedirmez ve bunun da mücadelesini her anlamda hukuk içerisinde de sonuna kadar bunun mücadelesini verir."

İsrail ile iş birliğinde 3 kriter...

Geçtiğimiz gün, Türkiye ile boru hattı inşa edilmesine yönelik anlaşma yapmayı planladıklarını açıklayan İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz ile kongre sürecinde yaptıkları görüşme hakkında da bilgi veren Bakan Albayrak, "Üç tane husus var bizim herhangi bir uluslararası, bölgesel, enerji projesinin muhatabı, partneri, ortağı olmamız için. Bir, proje tüm tarafl arın menfaatine olacak, kazan kazan olacak. İki, o proje, bahsi geçen proje bölgesel ve küresel enerji arz ve güvenliğine katkıda bulunacak. Ve üçüncüsü de, bölgesel ve küresel barışa, dostluğa katma değer katkı sağlama. İlk görüşmelerin başında özellikle Gazze'de yaşanan insani amaçlı, insani noktada da ciddi anlamda da bugünlerde hep şahit olduğumuz husus enerji noktasında, elektrik ihtiyacı noktasında da barışa yönelik projelere de katkı noktasında da yürüttüğümüz üçayaklı bir süreç olarak bu süreci yürütmeye başladık. Bu noktada işin bölgesel barışa, enerjiye ve katkısı noktasında teknik ekiplerimiz birkaç tane ziyarette bulundu. Ayrıca Doğu Akdeniz'deki enerji kaynakları Türkiye ve Avrupa Birliği için önemli ve ciddi bir alternatif. Umut ediyorum ki, en kısa sürede bu ne kadar sürede olur bilemem, ama ümidimiz o bu üç çerçeveyi en kısa sürede hayata geçirip Doğu Akdeniz gazının da küresel ve bölgesel piyasalarda yeni ve güçlü bir alternatif olması noktasında bu adımları hep birlikte atalım."

Türkiye tüketici olarak doğru konumlanırsa avantaj yakalanır

Türkiye'nin enerjide bir oyuncu olarak yıllarca farklı değerlendirildiğini, şimdi ise bu tablonun değişmeye başladığını kaydeden Bakan Albayrak, "Evet, petrolü yok, doğalgazı yok, enerji anlamında belki çok nasipli bir ülke değiliz kaynaklar ve rezervler anlamında. Ama alıcı - satıcı çerçevesinde baktığımda resme, eğer önemli bir tüketiciyseniz ve pozisyonunuzu doğru konumlandırırsanız, Türkiye açısından da büyük ve önemli fırsatların olabileceğini görüyorum. Çok daha stratejik ve diplomatik akılla yoğurduğunuz adımlarla avantajlı konuma geçme şansınız var. Son bir buçuk, iki yıldır buna çok yoğun bir akıl mesaisi harcıyoruz" dedi.

http://www.denizhaber.com.tr/barbaros-hayreddin-pasa-sismik-gemisi-guzelyurtta-haber-75256.htm Mesajı Paylaş

Energy

Barbaros Hayrettin Paşa Sismik Araştırma Gemisi Güney Kıbrıs Açıklarında Yerini Aldı


Kıbrıs Adasının güneyinde, Rum tarafının sözde münhasır ekonomik bölge olduğu iddiasıyla Fransız - İtalyan konsorsiyumu aracılığı ile tek yanlı doğalgaz sondajına başlaması üzerine Barbaros Hayrettin Paşa sismik arama gemisi de bölgede yerini aldı.
Dün Sabah uluslararası gemi trafik sitesinden alınan görüntülerde Rumlar adına sondaja başlayan Total - ENI konsorsiyumuna bağlı West Capella sondaj gemisi ile yakın zamana kadar Mersin Taşucu'nda bekleyen Barbaros Hayrettin Paşa sismik gemisinin de aynı bölgede yer aldığı görüldü.

Bilindiği gibi adadaki doğalgaz rezervlerinde Kıbrıslı Türklerin de hakkı bulunduğu gerçeğinden hareket eden Türkiye, Rumların tek yanlı sondaj çalışmalarına karşı çıkıyor ve KKTC hükümetinden aldığı yetkiyle Kıbrıs etrafında sismik çalışmalar yapıyor. Türkiye'nin sismik çalışmalarla belirlenecek doğalgaz alanlarında sondaja başlamayı planladığı öğrenildi

http://www.denizhaber.com.tr/barbaros-hayrettin-pasa-sismik-arama-gemisi-bolgede-yerini-aldi-haber-75363.htm Mesajı Paylaş

bnb

Bu gemiyi satın aldığımızdan beri sanki petrol-gaz aramak için değil hep bi şantaj malzemesi olarak kullanıyoruz.

Sağa sola gidip duruyor ama gerçekten arama yapıyor mu merak ediyorum.. Mesajı Paylaş

delidumrul

Aslında bende tam da bu soruyu sormak için girmiştim.bnb üstad hızlı çıktınız :) Mesajı Paylaş


Energy

R/V Barbaros Hayreddin Paşa'yı korumak için küçük bir filo görevlendirildi


Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Doğu Akdeniz'de petrol ve doğal gaz arayan R/V Barbaros Hayreddin Paşa'yı korumak için küçük bir filo görevlendirdi.

KKTC açıklarındaki Güzelyurt-3B bölgesinde arama yapan gemiyi 1 fırkateyn, 1 hücum bot ve bir Sea-Hawk deniz savaş helikopteri koruyor. Savaş helikopteri havadan devriye uçuşları yaparken, tam donanımlı fırkateyn TCG Gaziantep denizaltı ve uzaktan güdümlü füzelere karşı koruyor.

Doğu Akdeniz'de ekonomik münhasır alan içinde petrol ve doğal gaz aramak için görevlendirilen R/V Barbaros Hayrettin Paşa, 21 Nisan 2017'de bölgeye inmişti.

Son teknolojik sistemlerle donatılan sismik araştırma gemisi Barbaros Hayrettin Paşa; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın ilan ettiği agresif arama sürecinin ilk adımını atarken Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin tepkisini çekmişti.

3 aydır KKTC çevresinde dolaşarak Türkiye'nin milli menfaatleri için çalışmalar yapan Barbaros'u korumak ve refakat etmek için Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı düzenli bir filo oluşturdu.

Denizaltılara karşı

2 ve 3 boyutlu sismik araştırmalar yapan Barbaros'u en yakından takip eden savaş gemisi donanmamızın Gabya sınıfı modern fırkateynlerinden TCG Gaziantep olacak. Sualtından gelecek denizaltı saldırılarına karşı gelişmiş sonarları ve füzeler için uyarı sistemi olan TCG Gaziantep, Barbaros'a en önemli korumayı sağlayacak. TCG Gaziantep kadar donanmamızın en hızlı hücumbotlarından Kılıç sınıfı TCG Bora da, sismik gemi için 24 saat koruma görevi yapacak.

Yüksek süratli hücumbot Barbaros'un önünden giderek büyük destek verecek. TCG Gaziantep'te ki Sea Hawk deniz savaş helikopteri ise havadan ve denizden gelebilecek tehlikelere karşı devriye uçuşları yapacak.

8 kilometre derine bakıyor

Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü'ne ait R/V Barbaros Hayrettin Paşa gemisi 2013 yılında denize indirildi. Gemi, daha önce de Doğu Akdeniz'de ve Karadeniz'de sismik araştırmalar yaparak petrol ve doğalgaz aramıştı. Denizin 8 kilometre altındaki jeolojik yapıları inceleyebilen geminin gelişmiş sonar ve radarları bulunuyor. Yaklaşık 5 bin ton ağırlığındaki gemi, 84 metre uzunluğunda ve 22 metre genişliğinde. Bir helikopter pisti bulunan gemi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı adına sondaj çalışmalarını sürdürüyor. Gemi uydu verileri aracılığıyla pozisyonunu sabitlerken her türlü havada deniz altından veri toplayabiliyor.

http://www.denizhaber.com.tr/rv-barbaros-hayreddin-pasayi-korumak-icin-kucuk-bir-filo-gorevlendirildi-haber-75527.htm Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Filodaki denizaltıyı unutmuşlar... Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter