Türk Akım Projesi

Başlatan Energy, Nis 05, 2017, 04:32 ÖS

« önceki - sonraki »

Energy

Türk Akımı'na ilişkin genelge Resmi Gazete'de yayımlandı

Türk Akımı Projesine ilişkin Başbakanlık Genelgesi Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Türkiye ile Rusya arasında TürkAkım Gaz Boru Hattı Projesine ilişkin anlaşmanın 10 Ekim 2016 tarihinde imzalandığının belirtildiği genelgede, söz konusu anlaşmanın onaylanmasının 6765 sayılı Kanunu ile uygun bulunduğu, Resmi Gazete'de yayımlanarak 21 Şubat 2017 tarihinde yürürlüğe girdiği anımsatıldı.

Başbakan Binali Yıldırım'ın imzasını taşıyan genelgede, karada ve denizde döşenecek toplam 4 boru hattından oluşacak projenin, deniz bölümünde yer alan iki boru hattının tasarım, inşa ve işletimi faaliyetlerinin South Stream Transport B.V. şirketi tarafından yürütüleceğinin Rusya tarafından bildirildiği, projenin 'Kara Bölümü 1' kısmının Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) inşa edilerek işletileceği belirtildi. Genelgede, ayrıca 'Kara bölümü 2' kısmına ilişkin faaliyetlerin ise önümüzdeki dönemde her iki ülkenin belirleyeceği kuruluşlarca ortak kurulması planlanan bir şirket tarafından yürütülmesinin öngörüldüğü kaydedildi.

İzleyen süreçte anlaşmaya istinaden proje kapsamında gerekli arazi hakları edinimi çalışmalarını yürütmek amacıyla bir kamu kuruluşunun, arazi hakları kuruluşu olarak atanacağı bilgisine yer verilen genelgede, "Ülkemizin doğal gaz arz güvenliği bakımından büyük önem taşıyan projenin öngörülen süresinde ve herhangi bir aksaklığa mahal verilmeksizin gerçekleştirilmesi için kurumlar arası ortak çalışmaların süratli kararlı ve duyarlı bir bizimde tüm kamu kurum ve kuruşlar arasında etkin bir işbirliği ve eşgüdüm sağlanarak yürütülmesi gerekmektedir" denildi.

Buna göre, anlaşma çerçevesinde Türkiye tarafından üstlenilen yükümlülüklerin zamanında ve layıkıyla yerine getirilebilmesi için proje kapsamında kamu kurum ve kuruşlarınca yapılacak uygulama ve işlerin süratle tamamlanması istenildi. Genelgede, arazi hakları kuruluşu olarak atanacak kamu kuruluşuna BOTAŞ'a ve South Stream Transport B.V. şirketine ilgili bütün kamu kurul ve kuruşları tarafından gerekli katkı ve desteğin verilmesi istendi.

http://www.denizhaber.com.tr/turk-akimina-iliskin-genelge-resmi-gazetede-yayimlandi-haber-73600.htm Mesajı Paylaş

Energy

Macaristan 2019'da Türk Akımı'ndan gaz alacak

Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, ülkesinin 2019 yılı sonu itibarıyla Türk Akımı üzerinden gaz alabileceğini söyledi.

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Rus enerji şirketi Gazprom'un, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesini başlattığını, Macaristan için güneyden gaz tedarik etmenin en uygun yolunun bu olduğunu belirtti.

Rusya'da temaslarda bulunan Szijjarto, Macar Haber Ajansına (MTI) yaptığı açıklamada, Rus enerji şirketi Gazprom ile imzaladıkları anlaşma neticesinde 2019 yılı sonunda Macaristan'ın, Türk Akımı üzerinden gaz alabileceğini belirterek, "2019 yılı sonunda Macaristan'a yeni gaz transfer rotası gelebilir." dedi.

Gazprom'un Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesini başlattığını ve Macaristan için güneyden gaz tedarik etmenin en uygun yolun bu olduğunu vurgulayan Szijjarto, "Romanya hala gaz bağlantısını iki taraflı yapmadı. Hırvatistan ise sıvılaştırılmış gaz (LNG) terminalini inşa etmedi. Bu yüzden Orta Avrupa'da enerji güvenliği meselesi önemli bir sorun teşkil etmekte. Bu yüzden Macaristan için güney gaz rotasına bağlanmak ve güneyden gaz satın alabilmek ulusal güvenlik meselesi." diye konuştu.

Türk Akımı Projesi'nden gaz tedarik etmenin Macaristan'ın enerji güvenliğini ciddi biçimde düzelteceğine de işaret eden Szijjarto, "Bugün enerji güvenliği, ulusal güvenlik ve ekonomik açıdan ileriye doğru çok önemli bir adım attık." değerlendirmesinde bulundu.

http://www.kaptanhaber.com/haber/46401/2019da-turk-akimindan-gaz-alacak.html Mesajı Paylaş

Energy

Türk Akım'nın ikinci kolu inşa edilmeye başlandı


Rus gaz devi Gazprom'un Türk Akımı'nın Avrupa'ya gidecek ikinci kolunun inşasına başlandığı ve Karadeniz'in dibinde 20 - 25 kilometrelik boru hattı döşediği belirtildi.

İnşaatı üstlenen şirketten bir kaynak, Türk Akımı'nın Avrupa'ya gaz sevkiyatında kullanılacak ikinci kolunun inşasına başladığını söyledi.

Vedomosti'ye konuşan kaynak, halihazırda Karadeniz'in dibinde 20 - 25 kilometrelik boru hattının döşendiğini ifade etti. Kaynak ayrıca çalışmaların, İsviçreli Allseas şirketine ait Audacia aracı tarafından gerçekleştirildiğini belirtti.

Marinetraffic.com'daki veriler de aracın Krasnodar'daki Malıy Utriş köyünde olduğunu gösteriyor. Gazprom mayısta Türk Akımı'nın birinci hattının inşasının başladığını duyurmuştu. Çalışmaların Audacia aracıyla yürütüldüğü ifade edilen açıklamada, Karadeniz'in daha derin kısımlarında ise boru hattı inşaatının Pioneering Spirit adlı gemiyle yürütüleceği bilgisi verilmişti.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak da 10 Temmuz'da yaptığı açıklamada Karadeniz'de 50 kilometrelik bir boru hattı inşa edildiğini söylemişti.

http://www.denizhaber.com.tr/turk-akimnin-ikinci-kolu-insa-edilmeye-baslandi-haber-75334.htm Mesajı Paylaş

Energy

Türk Akımı boru hattı inşaatına boruları indiren şantiye gemisi İstanbul Boğazı'ndan geçti


Rusya'dan Türkiye'ye doğalgaz sağlayacak olan Türk Akımı boru hattı inşaatında döşenecek olan boruları indiren Malta bayraklı Audacia isimli şantiye gemisi, İstanbul Boğazı'ndan geçti. Marmara Denizi'ne açılan gemiye 3 adet römorkör eşlik etti.

Rusya'dan Türkiye'ye Karadeniz üzerinden doğalgaz sağlayacak Türk Akımı boru hattı inşaatında döşenecek olan boruları taşıyan Malta bayraklı Audacia isimli şantiye gemisi, öğle saatlerinde İstanbul Boğazı'ndan geçti. Geminin geçişine Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı Kurtarma 1, 2 ve 10 isimli gemiler eşlik etti.

Öte yandan, geminin Rusya'nın Karadeniz kıyısındaki Anapa şehri yakınında Türk Akımı için boruları suya indirmeye başladığı, Karadeniz'in derin sularına gelindiğinde ise boru döşeme işini 'Pioneering Spirit' adlı geminin üstleneceği belirtilmişti.

http://www.denizhaber.com/genel/turk-akimi-boru-hatti-insaatina-borulari-indiren-santiye-gemisi-istanbul-bogazindan-gecti-h70812.html Mesajı Paylaş

Defence

ABD, Türk Akımı'na darbeye hazırlanıyor


Arap Baharı'nı öngören ABD'li enerji uzmanı Edghahl, "Rus-Türk doğal gaz boru hattına bağlı tüm ülkeler ABD'nin hedefinde" dedi.

ABD, Washington'un enerjideki etkisini büyük ölçüde azaltacak ve Avrupa'nın enerjisini kendi kendine yeterli hâle gelmesini sağlayacak olan "Türk Akımı" projesinin hayata geçmesini engellemek için Sırbistan ve diğer birçok ülkede darbe yapmaya hazırlandığı iddia ediliyor. Bu dikkat çekici uyarı, yıllarca petrol ve diğer enerji kaynakları için çatışmaları araştıran ve kanlı Arap Baharı'nı öngören ABD'li enerji uzmanı William Edghahl tarafından yapıldı. Edghahl, "Türkiye, Rusya ve Balkanlar'da İlginç Yeni Jeopolitik" başlıklı yazısında, Rus-Türk işbirliği ile inşa edilen Türk Akımı ve diğer ülkelerin bu projeye dahil olmalarının Washington'u rahatsız ettiğini bildirdi.

Ayrıca Edghahl, Rusya'nın Macaristan, Sırbistan, Bulgaristan ve Türkiye ile yapılan doğalgaz anlaşmasının ABD'yi kızdırdığını ve özellikle Sofya ile Belgrad arasındaki işbirliğine vurgu yaptı. Edghahl, "Bunun sebebi açık. Washington, Avrupa'nın Rusya'dan gaz alımı ve Putin'in Avrupa topraklarındaki nüfusunun güçlenmesine izin vermek istemiyor" değerlendirmesinde bulundu. Edghahl ayrıca Rus-Türk doğal gaz boru hattına bağlı tüm ülkelerin (Türkiye, Macaristan, Bulgaristan, Sırbistan ve potansiyel olarak Çek Cumhuriyeti) "ABD'nin yumruklarının" hedefinde olduğuna dikkat çekerek, "Türk Akımı" dışında Rusya ve Almanya tarafından uygulanan "Kuzey Akım" projesi zorunlu olarak durdurulduğunu belirtti.

Edghahl, Rusya-Türkiye doğal gaz boru hattına katılmayı planlayan Sırbistan ve diğer tüm ülkelerin "demokratik" değişimler için aday listesinde yer aldığını belirtti.

ARAP BAHARI ÖRNEĞİ

Siyasi analist Branko Radun ise bunun Amerika'nın gösteri, protesto, iktidarın zayıflaması ve muhtemel darbeleri kışkırtacağı anlamına geldiğini açıkladı. Radun, "Arap Baharı örneğinde Amerika'nın enerji alanında çıkarlarını savunduğunu gördük. Aynı zamanda Ukrayna'da olaylar yaşandı. Hükûmet, Amerika'nın işine gelmeyen bir şeyden bu durumda 'Türk Akımı'ndan vazgeçirmek için muazzam baskı yapması rolünü üstlenir" dedi.

Sırbistan Ticaret Odası Enerji Uzmanı Lyubinko Saviç de "Güney Akım baskı nedeniyle başarısız oldu ve tüm uzmanlar bunun arkasında Amerika'nın olduğunu düşünüyor" yorumda bulundu.

http://www.dunyabulteni.net/manset/406484/abd-turk-akimina-darbeye-hazirlaniyor Mesajı Paylaş

Energy

Almanya'nın hedefinde Türk Akım var


Enerji uzmanlarına göre, Almanya'nın son zamanlardaki agresif yaklaşımının hedefinde Türk Akım Projesi var.

Son dönemlerde Türkiye ile Almanya arasında devam eden kriz ortamı Almanya'daki seçimler öncesinde yeniden alevlendi. Türkiye-Almanya ilişkilerinde gerilim tırmanırken, enerji uzmanlarına göre yeni sürecin temelinde 'iç siyasete ilişkin çekişmeler'den ziyade, Türk Akım ile Kuzey Akım 2 arasındaki çekişme var.

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Almanya'nın 2016 yılı Kasım ayında yaptırdığı bir araştırmanın ardından ilişkilerin eş zamanlı olarak bozulmaya başladığını belirterek, konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye'deki rüzgar enerjisine ilişkin YEKA ihalesini Siemens'in de aralarında bulunduğu grubun kazanmasının ardından daha sakin bir ortam beklenmesine rağmen arzulanan sürecin bir türlü tesis edilememesine dikkati çeken Prof. Dr. Kumbaroğlu, "Almanya, Türkiye için çok önemli bir ülke. Ancak Türkiye de Almanya'nın ticaretinde hayati öneme sahip. Sadece ekonomik anlamda değil, sosyal ve kültürel açıdan da bu denli yakın olduğumuz Almanya ile son dönemlerde yaşanan sıkıntılar farklı bazı gerçekleri gözler önüne seriyor" ifadesini kullandı.

"Kasım 2016'daki araştırma işleri değiştirdi"

Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edilen ve Kasım 2016'da yayımlanan bir araştırma sonrasında Almanya'nın politikasında gözle görülür bir değişim yaşandığına dikkati çeken Prof. Dr. Kumbaroğlu, "Bu araştırmaya göre, Rusya'dan Almanya'ya doğalgaz taşıyacak olan ikinci Kuzey Akım projesi Almanya'yı Avrupa'nın doğalgaz merkezi haline getirebilir. Araştırma sonuçlarının yayımlanmasından hemen sonra Alman Ekonomi ve Enerji Bakanı'nın görev yeri değiştirilerek Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturdu. Bu değişimle birlikte, Almanya'nın dış politikasında enerji odaklı dönem ağırlık kazandı" açıklamasında bulundu.

"Türkiye-Almanya gerginliğinde enerjinin önemli rolü var"

Prof. Dr. Kumbaroğlu, araştırmanın ardından Almanya cephesinde 'ya biz ya da Türkiye Avrupa'nın doğalgaz arz güvenliğinde merkez ülke olacak' anlayışının hızla yayıldığına vurgu yaparak şu sözleri söyled:

"Bu durum, Türkiye ile Almanya arasında çıkar çatışması da beraberinde getirdi. Bu çıkar çatışmasında Türkiye coğrafi konumu dolayısıyla Almanya'dan çok daha üstün konumda çünkü kaynak çeşitliliği sağlıyor. Türk Akım projesi üzerinden Avrupa'ya gidecek gaz ikinci Kuzey Akım projesi üzerinden gidecek gazın hacim olarak üçte birinden daha az. Türkiye, aradaki farkı başta Hazar ve Doğu Akdeniz olmak üzere Avrupa'ya satılacak Azerbaycan ve İsrail gazı sayesinde kapatarak kaynak çeşitliliği sağlıyor. Kaynak çeşitliliği hem rekabetçi bir piyasa oluşumunda hem de arz güvenliğinde AB lehine önemli bir farklılık yaratıyor ve bu durum Türkiye'yi Almanya'ya karşı avantajlı pozisyona getiriyor. Bu durumda da Türkiye'nin coğrafi avantajı Almanya'nın ikinci Kuzey Akım projesi için büyük tehdit oluşturuyor. Türkiye-Almanya gerginliğinde bu durumun önemli bir rolü var."

https://www.dunya.com/sektorler/enerji/almanyanin-hedefinde-turk-akim-var-haberi-379658 Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Başlığın son iki haberi de ilginç. biri Türk Akım Projesinin ABD'nin hedefinde olduğunu ve ABD'nin projeyi baltalamaya çalıştığını iddia ederken, bir sonraki haber ise bu kez Türk Akımı Projesinin, Almanya'nın hedefinde olduğunu söylüyor. Almanya, projeyi engellemeye çalışıyormuş...

Bakalım bir sonraki haber, hangi ülkenin Türk Akımını hedef aldığını iddia edecek?  Mesajı Paylaş

Teknisyen

Amerika veya Almanyanın hedefinde olmaktan daha kötü bir şey varsa oda ikisinin birden hedefine oturmaktır herhalde? Mesajı Paylaş

putty

2007 yılında, Sudan'ın ABD Büyükelçisi bir basın toplantısı sırasında bir Cocal-Cola kutusunu havaya kaldırıp, eğer ülkesine karşı uygulanan ekonomik yaptırımlar kaldırılmazsa ABD'ye Arap Sakızı tedarik etmemekle tehdit etmiştir. Bu tehdit pek anlaşılamamış ve pekte işe yaramamıştır. Bir şeyleri kendi penceremizden bakıp aşırı önemsiyor olabiliriz. Mesajı Paylaş

Trilogy

Miller: Türk Akımı'nın su altı kısmının 220 kilometresi döşendi


Rus devlet enerji şirketi Gazprom'un CEO'su Aleksey Miller, Türk Akımı doğalgaz boru hattının deniz altından geçen bölümünün 220 kilometresini döşediklerini söyledi.
Miller, Gazprom'un sitesinden yapılan açıklamasında, Türk Akımı'na ilişkin olarak, "Hattın Rusya'dan geçen kara kısmında iki mikro tünelik sondaj çalışmaları ve boruların yerlerine çekilmesi işlemleri tamamlandı. Deniz altından geçen kısmındaysa her iki hattın da 220 kilometresi döşendi" dedi.

Gazprom, Türk Akımı'nın deniz altından geçen kısmının inşasına 7 Mayıs'ta başlamıştı.

Türk Akımı projesi her biri 15.75 milyar metreküp kapasiteli olacak iki hattın inşasını öngörüyor. Hatlardan birinin Türkiye'ye doğalgaz sevkiyatı için kullanılması ve 2018'de hizmete girmesi planlanıyor. Avrupa'ya doğalgaz sevkiyatında kullanılacak ikinci hattınsa 2019'da hizmete girmesi bekleniyor.

https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201708311029952445-miller-turk-akimi-su-alti-dosendi/ Mesajı Paylaş

Energy

Gazprom ve Botaş'tan ortak girişim


Gazprom ve Botaş'ın, Türk Akımı doğalgaz boru hattının Avrupa'ya uzanacak kısmının inşası için ortak girişim kuracağı belirtildi.

'Gazprom ve Türkiye, Türk Akımı'nın karadan devamı ile ilgili görüşmeleri tamamlamak üzere' Gazprom'dan yapılan açıklamada, "Ortak girişim, Rusya ve Türkiye arasında imzalanan hükümetlerarası anlaşma kapsamında Türk Akımı'nın ikinci kolunun Türkiye topraklarında kalan kara kısmının inşasını gerçekleştirmek için kuruluyor" dendi.

Açıklamaya göre Gazprom Yönetim Kurulu, 21 Eylül'de TürkAkım Gaz Taşıma A.Ş. adı verilen ortak girişimde yer alıp almama konusunu görüşecek.

GAZPROM, SÖZ KONUSU KISMIN TAMAMINI KULLANMA HAKKINA SAHİP

Hükümetlerarası anlaşmaya göre Gazprom, Türkiye topraklarından sınırdaş ülkelere kadar uzanan kara kısmının hacminin yüzde 100'ünü kullanma hakkına sahip. Söz konusu kısmı inşa edecek şirket, tarife düzenleme, üçüncü kişilerin erişimi ve yapısal ayrışma ile ilgili normlar da dahil olmak üzere doğalgaz pazarını düzenleyen Türk kanunlarına tabi olmayacak.

http://www.denizhaber.com/guncel/gazprom-ve-botas-tan-ortak-girisim-h71682.html Mesajı Paylaş

Trilogy

Naftogaz: Türk Akımı, Ukrayna'nın doğalgaz nakil sistemini gereksiz kılacak


Ukrayna'nın devlet doğalgaz şirketi Naftogaz Başkanı Andrey Kobolev, Türk Akımı doğalgaz boru hattı anlaşmasının Ukrayna doğalgaz nakil sisteminin (GTS) güney hattını gereksiz hale getireceğini belirtti.
Ukrayna'da düzenlenen bir forumda konuşan Kobolev, Türkiye'nin Türk Akımı anlaşmasını imzalaması nedeniyle GTS'nin güney hattına olan talebin sona ereceğini ifade etti.

Gazprom, Avrupa'ya gönderdiği gazın bir kısmını Ukrayna üzerinden sevk ediyor.

Türk Akımı'nın Avrupa'ya uzanan ikinci kolunun inşasının ardından Gazprom'un ilgili ülkelere bu hat üzerinden gaz sevk etmesi bekleniyor.

Gazprom ve Macaristan, temmuz ayında Türk Akımı'nın bu ülekeye uzanmasına ilişkin bir anlaşma imzalamıştı.

https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201709161030171239-naftogaz-turk-akimi-ukrayna-dogalgaz-nakil-sistemi-gereksiz-kilacak/ Mesajı Paylaş

Anatolia

Sadece Turk Akimi mi ?  Rusya hem Kuzey hem Guney seklinde coktan Ukraynayi etkisiz hale getirecek projeleri baslatti bile , bu projeler bittikten sonra Ukrayna'ya ihtiyac duymayip gaz kesiverirse Ukrayna ekonomisi ne hale gelir merak ediyorum. Mesajı Paylaş

Energy

Gazprom, TürkAkım Gaz Taşıma A.Ş.'nin kurulmasını onayladı


Gazprom'dan yapılan açıklamaya göre Türk Akımı doğalgaz boru hattının Avrupa'ya uzanacak kısmının inşası için Botaş'la 'TürkAkım Gaz Taşıma A.Ş.' adı verilen ortak girişimin kurulması konusunu görüşen Gazprom Yönetim Kurulu kararı onayladı.

Yönetim kurulu üyeleri, TürkAkım Gaz Taşıma A.Ş.'deki yüzde 50 hisseye denk gelen, her bir 1.000 Türk Lirası değerindeki 50 hissenin Gazprom'a ait olmasını da kararlaştırdı.

Gazprom'un daha önce yaptığı açıklamaya göre ortak girişim, Rusya ve Türkiye arasında imzalanan hükümetlerarası anlaşma kapsamında Türk Akımı'nın 2. kolunun Türkiye topraklarında kalan kara kısmının inşasını gerçekleştirmek için kuruluyor.

GAZPROM, SÖZ KONUSU KISMIN TAMAMINI KULLANMA HAKKINA SAHİP

Hükümetlerarası anlaşmaya göre Gazprom, Türkiye topraklarından sınırdaş ülkelere kadar uzanan kara kısmının hacminin yüzde 100'ünü kullanma hakkına sahip.

Söz konusu kısmı inşa edecek şirket, tarife düzenleme, üçüncü kişilerin erişimi ve yapısal ayrışma ile ilgili normlar da dahil olmak üzere doğalgaz pazarını düzenleyen Türk kanunlarına tabi olmayacak.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201709251030293296-gazprom-turkakim-gaz-tasima-as-kurulma-onay/ Mesajı Paylaş

Energy

Gazprom ve Bulgaristan, Türk Akımı'nı görüştü


Gazprom Başkanı Aleksey Miller ve Bulgaristan Enerji Bakanı Temenujka Petkova ile bugün yaptıkları görüşmede Türk Akımı doğalgaz boru hattı üzerinden gaz sevkiyatını ele aldı.

Gazprom'dan yapılan açıklamaya göre Miller ve Petkova, Rusya ve Bulgaristan arasındaki enerji işbirliğini masaya yatırdı.
Açıklamada "Taraflar, özellikle Rus gazının Bulgaristan'a sevkiyatı ve Türk Akımı'nın inşası çerçevesinde Rus gazının Bulgaristan üzerinden Avrupa'ya transferine ağırlık verdi" dendi.

Güney Akımı projesiyle Rus gazını Avrupa'ya taşıma planları yapan Bulgaristan, projenin rafa kaldırılması nedeniyle planlarını hayata geçirememişti.

Rusya, Türk Akımı'nın inşasıyla birlikte Bulgaristan üzerinden Avrupa'ya gaz sevkiyatı yapmayı planlıyor.

https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201709261030318700-gazprom-ve-bulgaristan-turk-akimi-gorustu/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter