NASA Arşivlerini Açtı

Başlatan The Thing, Nis 04, 2017, 09:00 ÖS

« önceki - sonraki »

The Thing

ABD'nin uzay programı çalışmalarından sorumlu kurumu NASA, toplumsal araştırmalara katkıda bulunmak amacıyla, resim, video ve ses dosyalarının bulunduğu arşivini kullanıma sundu.

Kullanıma sunulan arşivde kurum içindeki çalışmalar, astronotların ve uyduların çektiği fotoğraf ve videolar, bilimsel verilerle oluşturulmuş konseptler gibi birçok içerik yer alıyor. Arşivde, 140 binden fazla fotoğraf, video ve ses dosyası bulunuyor. Kullanıcılar dosyaları embed kodları ile kendi sitelerine gömebiliyor. Ayrıca fotoğraflar farklı boyut seçenekleri ile indirilebiliyor.

İnternet sitesi ayrıca fotoğrafların bilgilerini de sunuyor. Böylece baktığınız bir fotoğrafın kimin tarafından ya da kaç yılında çekildiğini öğrenebiliyorsunuz. EXIF bilgiler üzerinden fotoğraf makinesi modeli, çekim değerleri, odak uzaklığı, resim düzenleme yazılımı gibi türlü bilgiye de ulaşabiliyorsunuz.

En popüler fotoğraflar arasında 1969'da Ay'a atılan ilk adımın fotoğrafları da yer alıyor. NASA sözcüsü "Site NASA'nın elindeki tüm dosyaları bulunduracak kadar kapsamlı değil. Ancak NASA'nın insanlarla paylaşabileceği en iyi dosyalar yer alıyor. Site sürekli güncel tutularak NASA tarafından elde edilen yeni görüntüler, videolar ve ses kayıtları arşive eklenecek" dedi.

http://www.kokpit.aero/arsivini-kullanicilarina-acti Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter