TUBİTAK SAGE SAPAN Elektromanyetik Fırlatma Sistemi

Başlatan ocay, Nis 03, 2017, 09:14 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

merzifonlu

#120
Haz 16, 2018, 07:03 ÖS Last Edit: Haz 18, 2018, 07:32 ÖS by merzifonlu
Baştopu olarak kullanılacaksa da ciddi engelleri var önünde.

a) Her şeyden evvel, o boyuttaki railgun'un her atışı ciddi bir EM puls oluşturur. Yani railgun dediğin şey, bir nevi EH cihazıdır! Bu nedenle gemideki ve dost unsurlardaki elektrik/elektromagnetik cihazların zarar görmesini engelleyecek taktikler (ve teknik önlemler) geliştirilmeli.

b) Aynı EM puls, ateş eden gemiyi cümle aleme -hem de ışık hızında- ifşa eder. Dünyanın diğer ucundan bile konumu tamı tamına belirlenebilir. Sürpriz/gizlilik avantajına anında veda edecektir ateş eden gemi. Kullanırken bu husus da hesaba dahil edilmeli.

c) Bir diğer dert, railgun aslında bir doğru akım motoru. Önemli bir farkla: Her yanı kapalı bir motor değil bu, en azından mermi çıkış deliği dış ortama açılıyor. İçinde tuzlu deniz suyunun kaçmasını engellemek zorundasınız.

Bunlar pratikteki kullanımına dönük taktiksel sıkıntıları. Teknik sıkıntılarını saymadım dikkat ederseniz, onlardan önceki mesajlarda bol bol bahsedilmişti. Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Şuan güdüm kazandırılamıyor bu sisteme? Yani hss olarak da şuanlık bir şansı yok. İlginç bir proje, belki ileride çözüm üretilirde kullanılır. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Sorun şurada biz şu an bunu bulduk test ediyoruz ;
ve 10 sene içinde içinde nasıl şunları yaparız diye kafa patlatıyoruz ;Şu an bir savaş gemisinin taşıyabileceği en ileri seviye baş topu ve ciws çözümü nükleer tahrike sahip olursa 2 km menzilli lazer ciws  ve iptal edilen lrlap veya glsdb tarzı mühimmat atabilen bir baş topudur.

Ha bu sistemler şu an imkansız diye komple bir şeyi bir kenara bırakmamak lazım. Geliştirilmeye devam edilecek stabilleştirecek alt teknolojiler ve fikirler ortaya çıkacak. Veya dezavantajlarını gölgelemeye ekarte etmeye çalışacaksınız . Böyle böyle bir şeyler gelişecek. Mesajı Paylaş

malpsoy

Turan Oğuz haftaya sahaya çıkacağını yazmış. Herhalde saha testlerini başlatıyorlar.

https://twitter.com/TyrannosurusRex/status/1006901308773658630/photo/1 Mesajı Paylaş

malpsoy

Karpuz sofrasının ardında, tam bize göre test ...

Mesajı Paylaş

merzifonlu

Twitter yorumları destansı. Bu şey ne konursa atarmış, mühimmat seçmezmiş!! Mesajı Paylaş

Baltica

Iste butun bu sakillikler, "project management" denen kavramla uzaktan yakindan alakamiz olmamamizin sonucu. Ama sadece, Kamu degil, ozel sektorde de, cok az sayida kurumsal firma ve Turkiye'de operasyonlari bulunan yabanci menseili firma haric, project management konusunda acinacak haldeyiz.

Su konustugumuz, projede,  Ismail Demir'in ve Twitterdaki diger sanal savunma sanayii mustesarlarinin yersiz ve luzumsuz aciklamalari olmasa, kendi halinde, sesiz sedasiz devam eden bir arastirma projesi olan konu, kamuoyunda 5-6 ay sonra,  hemen envantere girecek bir urun olarak algilanmazdi.

Hemen her isimiz boyle, kendi kendimize verdigimiz zarari, baska kimse veremez... Mesajı Paylaş

aktifkarbon

1Mjoule, 2060 m/sn ile yaygara yapıp 100 kjoule ve 900 m/sn ye geliştirmek büyük başarı. Mesajı Paylaş
_________________
Erhan DOĞUDAN
AC-GC Karbon Ürünleri ve Teknolojileri
İZMİR
edogudan@aktifkarbon.com
http://www.aktifkarbon.com

SosyalMedya:
http://twitter.com/aktifkarbon
http://www.facebook.com/aktifkarbon

HDS

@Baltica, Hocam "sanal savunma sanayii mustesarlari" lafına bayıldım.    :D

Bu işler biraz zıvanadan çıktı. Elbette Türkiye'de eskiye nazaran çok daha geniş bir kadro, hiç olmadığı derinlikte savunma sanayi işleri ile uğraşıyor. Ama seçim yaklaştığı için etrafa yayıldığı çok belli olur şekilde bir "bilgi bombardımanı" altındayız. Bu işin "basını" olan insanlarla paylaşılmayan "bilgi notları" infografik haline gelmiş, ucu bucağı açık etrafa saçılıyor.

Aslında ileriye matuf çok kıymetli bir çalışma olabilecek çalışmalar karpuz ve ramazan pidesi temalı fotoğraflarda geziniyor.


Enteresan bir şekilde, belli ki seçim sebepli SSM'nin başını çektiği bu "akım"a, bir çok projenin yürütücüsü, paydaşı da mutlu bir şekilde ve gönülden katılıyor. Yine Türk'ün Türk'e nispeti alıp başını gidiyor. Her Türk devletinin yıkıcısı "iç rekabet" azıyor.

Yalnız, gözüme çarpan ve beni epey düşündüren şey, bunlar yanında hiç görünmeyen, arada SSM ve sanal müsteşarlar tarafından zorla edinilen bir kaç bilgisi, test videosu ortalığa saçılan projeler var. Yahut, namlulu bir "silah"a benzemediği için "gaz" potansiyeli düşük, yahut sanal müsteşarlığın kendisinin de zaten ne olduğunu anlamadığı bir dolu ve çok kilit alt sistem ve komponent projesi aslanlar gibi yürüyor. Bunların bazıları çok çok kıymetli, çok çok ilerici ve başarılı projeler. Bazıları sadece 5-6 yıllık, hiç bir geliri, kaygısı olmadan ön hazırlığı, fikri hazırlığı yapılmış ve çeşitli yollarla maddi ve manevi destek almış, bu şekilde çok hızlı ete kemiğe bürünebilmiş projeler.

Bu projelerin yürütücülerini, paydaşlarını, hiç bir yerde karpuz kavunla görmüyoruz, "sahaya indik geliyoruz" lafları ile, uçak tepesinde elinde tornavida ile falan görmüyoruz. Demek ki burada iki değişik akım ve ekol de var.Ama, bu "paylaşımlar"ı yaparken tabii ki şunu unutmamak gerek. Silahlı İHA yaptığımız zamanlardaki tüm paydaşların boşboğazlığı ve işin "hukuki" bağını idrak etmemiş olmaları yüzünden düpedüz ambargo yedik. Etkilerini daha da göreceğiz. Millete "nanik" yaptığımız zamanlarda anladık ki, ne SİHA'larımıza takacak optiğimiz, ne de başka sistemlerimiz hazırmış.

Şimdi de, mesela, Tübitak'ın "Işın" projesi için, seçime matuf olduğu belli olan acelecilikte hazırlanan "infografik"te, yabancı menşeyli olduğu belli olan lazer kabinetleri ve hatta lazerlerin markası silinmemiş bile.

Bu tür şeyleri çok dillendirmemek, bir kere en başta bu projelerin selahiyeti için en önemlisidir ama herhalde o çizgiyi aştık.


Buradan yine anlıyorum ki, halen kurumlarımız bu işlerin uluslararası hukuki manalarının ne olabileceğini, "köprüyü geçene kadar, ayıya dayı demek zorunda olduğumuz" süre boyunca başımıza ne çoraplar örebileceğinin henüz idrakinde değiller.


Henüz bu konuda yetkin olmayan kurumların da bunca dev ve teknik projeyi layıkıyla komuta edebildiğine inanmak da herhalde saflık olur. Ben üzüldüm bunları görmekten.Oysa, yap Milgem görselini, İ sınıfı görselini yaptığın gibi, yap İHA'larını, infografiklerini sal gitsin ne güzel. Millete nispet yapacağım diye niye gaza geliyorsun?

Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

#129
Haz 18, 2018, 02:55 ÖS Last Edit: Haz 18, 2018, 02:57 ÖS by delenda_est_carthago
YalnIz 140gr mermi ve 900ms Namlu çıkış hızı 100KJ yapmaz. 56.7 KJ yapar.

Belki nihai hedefleri 100KJ dur, bilemiyorum.

Yalnız projektil ağırlığının neredeyse birebir 25 mm zırh delici mühimmatla aynı olması tesadüf değildir sanırım.

Saha prototipi dediklerine göre herhalde belirlenmiş bir ihtiyaca göre seçmişlerdir bu parametreleri diye düşünmek istiyorum. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

Baltica

@HDS Hocam, ben SSM'nin yalancisiyim. Kendi ifadelerine gore, toplam degeri 70 milyar USD'i asan irili ufakli 579 proje yurutuluyor.

Ikimizde yurt disinda benzer projelerin, kac kisilik proje ekibleri tarafindan yurutuldugunu, bu adamlarin kac para maas aldigini biliyoruz.

Zaten daha en basindan, enayilik, Standart devlet memuru maasindan az hallice bir maasa, Project management kavramindan haberdar, tecrubeli, az cok yol yordam ve dil bilen adami istihdam edebilecegini dusunmekten basliyor.

Vallahi, biz bu SSM kadrosu ile inan, bu projeleri iyi bile goturuyoruz. Mesajı Paylaş

malpsoy

TestlerdenMesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

≾10TΩ≿

Mumla kulp arama faaliyetlerine rağmen eksik yanlış, ağır aksak tarafları da olsa işlerin yürüdüğünü görmek mutluluk verici. Mesajı Paylaş

Alkyone

Bazı arkadaşlarımızın gönlü kalmasın diye atış anının videosunu da paylaşalım
https://twitter.com/TyrannosurusRex/status/1008981945169207296 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter