TANAP Projesi

Başlatan nokta, Nis 03, 2017, 07:34 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

TANAP takvime uygun ilerliyor

Bu yıl sonu devreye alma çalışmalarına başlanacağı bildirilen TANAP'ta ilk gazın 2017 Haziran'da verilmesi planlanıyor.

Azerbaycan'dan Avrupa'ya doğalgaz taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Genel Müdürü Saltuk Düzyol, projede faz sıfır olarak tanımlanan Türkiye-Gürcistan sınırından Eskişehir'e kadar olan, BOTAŞ'a ilk gaz verilecek bölümün yüzde 77'sinin tamamlandığını açıkladı.

Yıl sonu itibariyle devreye alma çalışmalarına başlayacaklarını belirten Düzyol, "6 aylık devreye alma döneminde birçok testler yapılacak. Haziran sonuna doğru ilk gazı vermeyi planlıyoruz. Proje takvime uygun ilerliyor. Maliyetler düştü. Şu ana kadar 3.2 milyar dolar bir tasarruf sağladık toplam bütçeden" dedi.

http://www.kaptanhaber.com/haber/45843/tanap-takvime-uygun-ilerliyor.html Mesajı Paylaş

Energy

TANAP 2018'de devrede


Başbakan Yıldırım, TANAP'ın önümüzdeki yıl devreye gireceğini söyledi. Böylece Türkiye'nin her yıl Azerbaycan'dan ilave 6 milyar metreküp doğalgaz alacağını, Avrupa'ya ise 2020 itibarıyla bu hattan yeni gaz sağlanacağını açıkladı.

TANAP 2018'de devrede

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, Azerbaycan doğalgazını Türkiye'ye, Türkiye üzerinden de Avrupa'ya taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) önümüzdeki yıl devreye gireceğini açıkladı. Yıldırım, "TANAP'ın devreye girmesiyle birlikte Türkiye her yıl Azerbaycan'dan ilave 6 milyar metreküp doğal gaz alacak. Ayrıca 2020 yılından itibaren bu hattan Avrupa'ya 10 milyar metreküplük bir gaz sevkiyatı söz konusu olacak. Bu gazın daha sonra yine Güney Gaz Koridorunun parçası olan Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı (TAP) ile Avrupa'daki tüketici ülkelere ulaşması mümkün hale gelecek" dedi.

15 MİLYAR METREKÜP

Yıldırım, Dünya Petrol Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Rusya ile yürütülen Türk Akımı projesine de değinerek, "Türk Akımı Projesi de enerji güvenliğimizi artırma çabalarımıza ayrıca katkı sağlayacak. Rusya ile Türk Akım'a ilişkin imzaladığımız hükümetler arası anlaşmanın, bu yılın şubat ayında yürürlüğe girmesiyle beraber, proje çalışmaları hız kazandı. Projenin 2019'da tamamlanmasıyla Türkiye, 15.75 milyar metreküplük gazı Mavi Akım hattında olduğu gibi Rusya'dan doğrudan alabilecek. Ayrıca proje kapsamında inşaatı söz konusu olan ikinci bir hat marifetiyle Avrupa'ya da aynı miktar gaz sevkiyatı yapılabilecek" dedi.

NÜKLEER İNŞAAT 2018'DE BAŞLIYOR

Türkiye olarak, enerji politikalarıyla ulaşmaya çalıştıkları nihai amacın, enerji güvenliğini, çeşitliliğini artırarak, milletin refahını, huzurunu, teminat altına almak olduğunu belirten Yıldırım, "Ayrıca üretici veya tüketici olsun, barış ve iş birliğini destekleyen bütün komşu bölge ülkelerinin enerji güvenliğine de katkı sunmayı önemsiyoruz. Türkiye olarak enerji alanında aldığımız kararlarda sıfır toplamlı oyun yaklaşımını hiçbir zaman benimsemedik ve her zaman bölgemiz, komşularımızla iş birliği içerisinde 'kazan kazan' yaklaşımını ön plana aldık. Bizim bakımımızdan enerji bir ihtilaf değil bir iş birliği alanıdır. Bunu icraatlar ile de ortaya koymaktayız" dedi.

RUSYA Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk mevkidaşı Berat Albayrak'la yaptığı görüşme sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Novak "Şimdi kısıtlı bir lisans var ve çok sayıda lisansa daha ihtiyacımız var. Türkiye şu anda bu lisansları hazırlıyor. Bakan Albayrak, bu yıl, inşaat için nihai izni vereceklerini ifade etti. İnşaatın 2018'de başlayacağını düşünüyorum" dedi.

ENERJİ SEKTÖRÜNDE 'BİZ AYRILAMAYIZ'

SIRBİSTAN Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, enerji konusuna ilişkin, "Enerji sektörü söz konusu olduğunda ülkelerimizi birbirinden ayıramayız. Çünkü bizler farklı coğrafyalarda yaşasak bile birlikte hareket etmeliyiz" ifadelerini kullandı. Kongrede konuşan Vucic, Sırbistan'ın enerji ihtiyacını çeşitlendirmek ve "güvenilir ortak" şeklinde görülmek istediğini kaydederek, ülkesinin yatırımın cazip hale getirilmesi, üretimin artırılabilmesi ve ağların geliştirilebilmesi için son dönemde birçok adım attığını ifade etti.

TÜRKİYE GÜÇLENDİKÇE BİZ DE GÜÇLENİYORUZ

AZERBAYCAN Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye ve Azerbaycan arasında her alanda ortaklık ve iş birliği bulunduğunu belirterek, "İki ülke arasında dostluk, kardeşlik ve birlik bölgeye istikrar getiriyor. Türkiye güçlendikçe biz de güçleniyoruz. Türkiye ve Azerbaycan, bütün meselelerde birbirinin yanındadır" diye konuştu. TANAP'ı oluşturan boru hattı projesinin yüzde 77'sinin tamamlandığını ve 2017'de açılışının yapılacağını dile getiren Aliyev, Trans-Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin (TAP) de yüzde 44 oranında tamamlandığını söyledi.

YAPICI OLMAYA HAZIRIZ

BAŞBAKAN Yıldırım, Kıbrıs adası etrafındaki hidrokarbon kaynaklarının her iki tarafa ait olduğunu da hatırlatarak, "Rum liderliğinde, önümüzdeki günlerde Doğu Akdeniz'de tek taraflı tasarruflardan kaçınılmasını, uzun zamandan beri telkin etmekteyiz. Türkiye kendisine ait ipso-fakto hakları ve Kıbrıs Türklerinin haklarını sonuna kadar koruyacaktır. Kıbrıs Rum liderliğinin barışın önünü tıkamak ve tek yanlı arama işlemlerine başlamak yerine, yapıcı bir tutuma yönelmesinde fayda vardır" dedi.

http://www.kaptanhaber.com/haber/46425/tanap-2018de-devrede.html Mesajı Paylaş

Energy

TANAP Projesi'nin marmara etabı başladı


Azerbaycan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) en önemli ayağını oluşturan 19 kilometrelik Marmara Denizi Geçişi için çalışmalara başlandı. Doğalgaz boruları, özel donanımlı gemi tarafından denizin dibine döşeniyor.

TANAP'ın temeli 17 Mart 2015 tarihinde Kars'ta, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Azerbaycan ve Gürcistan cumhurbaşkanlarının katıldığı törende atıldı. Gürcistan sınırındaki Ardahan'dan başlayıp Türkiye'de 20 ilden geçerek Yunanistan sınırındaki Edirne'nin İpsala İlçesine kadar uzanacak 1850 kilometrelik doğalgaz boru hattının en kritik ayağını oluşturan 19 kilometrelik Marmara Denizi Geçişi için çalışmalar başladı. Doğalgaz borularını denizin dibine indirmek için özel donanımlı bir gemi Çanakkale'nin Biga İlçesi'ne bağlı Kemer Köyü sahiline geldi.

Panama bayraklı 32 bin 504 groston ağırlığında ve 153 metre uzunluğundaki boru döşeme gemisi 'Sapurakencana 1200' Kemer Köyü sahilinden doğalgaz borularını denizin dibine indirmeye başladı. Böylece, TANAP'ınÿkaradan ilk deniz bağlantısnaı da başlamış oldu. 19 kilometrelik hatla Marmara Denizi'ni geçecek olan doğal gaz boru hattı Tekirdağ'a ulaştığında, Azeri doğalgazı da bir anlamda Avrupa'ya ayak basmış olacak. Ancak, Azeri doğalgazının nihai tüketim noktası olan Avrupa ülkelerine tam olarak ulaşması ise projenin üçüncü ayağını oluşturan ve uzunluğu yaklaşık 500 kilometre olan Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) tamamlandığında mümkün olacak.

TANAP NEDİR?

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) amacı, Azerbaycan'ın Hazar Denizi'ndeki Şah Deniz 2 Gaz Sahası ve Hazar Denizi'nin güneyindeki diğer sahalarda üretilen doğal gazın öncelikle Türkiye'ye, ardından Avrupa'ya taşınmak. TANAP, Güney Kafkasya Boru Hattı (SCP) ve Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile birleşerek Güney Doğal Gaz Koridoru'nu oluşturmaktadır. TANAP, Türkiye Gürcistan sınırında Ardahan'ın Posof ilçesi Türkgözü Köyü'nden başlayarak Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 ilden geçecek ve Yunanistan sınırında Edirne'nin İpsala ilçesinde son bulacak. Bu noktadan, Avrupa ülkelerine doğal gaz aktaracak olan TAP Doğal Gaz Boru Hattı'na bağlanacak. Proje kapsamında Türkiye sınırları içerisinde biri Eskişehir ve diğeri Trakya'da olmak üzere, ulusal doğal gaz iletim şebekesine bağlantı için iki çıkış noktası yer alacak.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/408320/tanap-projesinin-marmara-etabi-basladi Mesajı Paylaş

Energy

TANAP planlanandan daha erken tamamlanacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, Çanakkale Boğazı denizaltı boru döşeme kısmının TANAP için kritik bir köşe taşı olduğunu belirterek, "İnşallah istediğimiz bu planlamayla giderse hesaplanandan, planlanandan daha erken tamamlanacak." dedi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) projesi Çanakkale Boğazı denizaltı geçiş çalışmalarının yapıldığı gemide incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Ziyaret sonrasında projeye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Albayrak, Türkiye ve Avrupa için dünya enerji arz güvenliği noktasında çok önemli bir proje olarak nitelendirdiği TANAP, Çanakkale Boğazı denizaltı boru döşeme işleminin proje için kritik köşe taşlarından biri olduğunu söyledi.

Albayrak, TANAP'ın Azerbaycan-Türkiye özelinde olmak üzere Avrupa ve doğalgaz arz güvenliği açısından hayati ve tarihi bir proje olduğuna işaret etti.

Hem geçmiş bakanlar ve bürokratlar hem de şu anda görevde olan bürokratların TANAP projesi için büyük mesai ortaya koyduğunu belirten Albayrak, şunları kaydetti:

"Hakikaten çalışmalar son hızıyla, son sürat devam ediyor. İnşallah istediğimiz bu planlamayla giderse hesaplanandan daha erken tamamlanacak. Bu projenin her aşamasında biz Türkiye olarak çok büyük inisiyatifler aldık, büyük efor sarfettik. Bugün de, TANAP projesinin çok kritik önemdeki teknik ayaklarından bir tanesi olan Çanakkale Boğazı denizaltı geçişi noktasında boruların döşenmesini, planlı, teknik ve hakikaten tam anlamıyla güvenli bir şekilde yerine yerleştirilmesi çalışmalarını yerinde izledik. Bugün 1261'inci borunun ki bu hakikaten anlamlı bir sayı, yerleştirilme çalışmalarını yerinde izledik. Çok başarılı bir ekip çalışması söz konusu bu proje kapsamında, gerek Malezyalı firma gerekse tüm paydaşların çabasıyla inşallah TANAP yönetimiyle birlikte projenin yüzde 80'inden fazlası tamamlandı. İnşallah, önümüzdeki sene Türkiye ayağı, 2020'nin ilk çeyreğinde de Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı (TAP) kısmının tamamlanmasıyla da Azeri gazının Avrupa piyasalarında hayat bulmasına şahitlik edeceğiz. Türkiye olarak her zamankinden daha fazla ve yoğun çalışmaya devam edeceğiz. İnşallah, ülkemiz için dünya enerji ve gaz piyasaları için hayırlı bir proje olur. Biz herzaman dediğimiz gibi 'Durmak yok, çalışmaya devam' diyoruz."

http://www.denizhaber.com.tr/tanap-planlanandan-daha-erken-tamamlanacak-haber-76859.htm
Mesajı Paylaş

Energy

TANAP, Türk Akımı'na rakip olabilir mi?

Trans Anadolu doğalgaz boru hattı (TANAP) tamamlanmak üzere. Azerbaycan doğalgazının Türkiye'ye sevkiyatının 2018'de başlaması bekleniyor. Washington TANAP'ı destekliyor, çünkü Türk Akımı'na rakip olacağını düşünüyor. Peki Azerbaycan bu projeyle enerji alanındaki güç dengesini değiştirebilecek mi? Russia Today köşe yazarı Nadejda Alekseyeva yazdı.

Azerbaycan'ın Şahdeniz doğalgaz yatağında yıllık 9 milyar metreküp düzeyinde üretim yapılıyor. Gelecekte bu hacmin 16 milyara çıkarılması planlandığını belirten Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Başkanı Rovnag Abdullayev, satışla ilgili sorun yaşanmayacağını belirterek, "Güney Doğalgaz Koridoru projesinin tüm aşamaları zamanında hayata geçiriliyor" dedi.

Güney Doğalgaz Koridoru projesinin iki boru hattını öngördüğünü hatırlatalım. Bunlardan biri TANAP diğer Trans Adriyatik doğalgaz boru hattı (TAP). TANAP, Azerbaycan'dan Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya, TAP ise Yunanistan ve Arnavutluk üzerinden İtalya'ya gidecek. Her iki hat üzerinden Şahdeniz yatağından çıkan gazın sevkiyatı yapılacak.

'BAKÜ AVRUPA'YA YILDA 10 MİLYAR METREKÜP DOĞALGAZ SATACAK'

Güney Doğalgaz Koridoru üzerinden Türkiye'ye Azerbaycan doğalgaz sevkiyatının önümüzdeki yıl başlaması planlanıyor. Boru hatları Avrupa'ya 2020'de ulaşacak. Bakü, Avrupa'ya yılda 10 milyar metreküp satmayı planlıyor. Kıyaslamak gerekirse Rus doğalgaz devi Gazprom geçtiğimiz yıl Avrupa piyasalarında 178.3 milyar metreküp gaz satmıştı.

Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, TANAP yapımındaki mevcut hızın korunması halinde projenin erken tamamlanacağını söylemişti. Bakan, projenin hayata geçirilmesi için Türkiye'nin her şey yapacağını kaydetmişti.

Azerbaycan'ın doğalgaz rezervleri büyük değil. SOCAR'ın tahminlerine göre ülkedeki kanıtlanmış doğalgaz rezervi 2 trilyon 550 milyar metreküp düzeyinde.

Azerbaycan 2015'te 19.7 milyar, 2016'da 18.7 milyar gaz üretti. Oysa Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde doğalgaz tüketimi 2016'da 531 milyar metreküpe çıktı.

'TANAP'IN AVRUPA İÇİN ÖNEMİ, İRAN'IN PROJEYE KATILMASIYLA ARTABİLİR'

Ancak projeye İran ve Türkmenistan'ın katılmasıyla TANAP'ın Avrupa için önemi yükselebilir. Hatırlatalım ki İran'ın kanıtlanmış doğalgaz rezervi 34 trilyon, Türkmenistan'ın da yaklaşık 10 trilyon metreküp. Her iki ülke, dünyanın en büyük doğalgaz rezervlerine sahip ülkeler listesinde yer alıyor. Üstelik Azerbaycan Enerji Bakanı Natig Aliyev, Bakü ve Ankara'nın TANAP'ı Irak, İsrail ve Kıbrıs doğalgazının transiti için de kullanabileceğini açıklamıştı.

TANAP ve TAP hatlarının şimdiki kapasitesi yıllık 30-31 milyar metreküp, ama gelecekte 60 milyara çıkarılması düşünülüyor. Bu kapasite, özellikle İran doğalgazının transiti için kullanılabilir. Yaptırımlar kalktıktan sonra Tahran aktif olarak petrol ve doğalgaz üretimini artırıyor. İran Petrol Bakanlığı, bu yılın sonlarına kadar günlük doğalgaz üretimini 1 milyar metreküpe çıkarmayı planlıyor. Kıyaslamak gerekirse Gazprom'un günlük üretimi şu anda 1 milyar 382 milyon metreküp.

SOCAR Başkanı Abdullayev, "İran'a yaptırımlar kalktıktan sonra TANAP'ın önemi daha da arttı. İran gaz üretimini artıracak ve İran gazının dünya piyasalarına çıkışı için TANAP dışında alternatif yok" dedi.

Daha önce İran Petrol Bakanı Bijan Zangane de TANAP'a katılma planları olduğunu söylemişti.

'PROJEYE İSRAİL DE KATILABİLİR'

Projeye ayrıca İsrail de katılabilir. İsrail'in Azerbaycan Büyükelçisi Dan Stav, ülkesinin TANAP'a katılmayı düşündüğünü dile getirdi. İsrail Ulusal Altyapı, Enerji ve Su Kaynakları Bakanı Yuval Ştaynits de gelecekte Leviathan yatağını TANAP'a bağlayacak boru hattını düşündüklerini söyledi.

Ankara ve Bakü ayrıca Türkmenistan'ı da Güney Doğalgaz Koridoru'na katılmaya ikna etmeye çalışıyor. Bu konu, 2015'te yapılan Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan dışişleri bakanlarının toplantısında ele alınmıştı.

'TÜRKMENİSTAN'IN DURUMU ŞÜPHELİ'

Türkmenistan, 2015'te ülkenin doğusundaki yatakları batıdakilere bağlayan boru hattının yapımını tamamlamıştı. Hazar kıyısına dayanan boru hattının kapasitesi 30 milyar metreküp.
Ancak uzmanlar Türkmenistan'ın TANAP'a katılması olasılığına şüpheyle bakıyor.

Rusya Ulusal Enerji Güvenlik Vakfı yetkilisi Aleksey Grivaç, RT'ye açıklamasında, "Türkmenistan büyük engellerle karşılaşabilir. TANAP'a katılmak için Türkmen gazının Hazar'dan geçmesi gerekiyor, ama Hazır'ın hukuki statüsü henüz çözüme kavuşturulmuş değil. Üstelik Türkmenistan'ın Çin'le olan anlaşması da henüz tam yerine getirilmedi. Türkmenistan'ın boş hacimleri yok. Bu yüzden TANAP'a katılmak için Aşkabat'ın ek yatırımlara ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.

'AVRUPA, TAHRAN İÇİN KESİN ÖNCELİK DEĞİL'

İran'ın da bu projeye katılımının kolay olmayacağını belirten uzman, İran doğalgazının en az 40 yıldır Avrupa'ya ulaşmaya çalıştığını ama bunda başarısız olduğunu belirterek, "İran gazının Avrupa'ya sevkiyatıyla ilgili anlaşma 1975'te imzalanmıştı ama Avrupa bugüne kadar tek bir metreküp doğalgaz alamadı. Elbette bunda uluslararası durumun etkisi de var ama İran'ın rekabet gücü ve yatırım projelerini hayata geçirme yeteneği de söz konusu. İran'ın doğalgaza ihtiyaç duyan çok sayıda komşusu var ki bu ülkelere sevkiyat daha ucuza mal oluyor. Bu ülkelerin başında Pakistan geliyor. Pakistan'da sıvılaştırılmış doğalgaz tüketimi giderek büyüyor. Ayrıca doğalgazın boru hatlarıyla sevkiyatının hayalini kuran Hindistan da var. Avrupa Tahran için kesin öncelik değil. Üstelik İran gazı ucuz da değil" yorumunda bulundu.

Rusya Enerji Kalkınma Fonu Direktörü Sergey Pikin de aynı görüşte. Büyük üreticilerin TANAP'a katılacağını söylemek için erken olduğunu belirten Pikin, RT'ye açıklamasında, "TANAP, Avrupa'nın ithalat yönlerinden sadece biri ama ciddi bir rekabet söz konusu olamaz. Projeye İran veya diğer büyük ihracatçıların katılımına gelince bu yönde henüz kesinlik yok. Bu konu ancak 5 yıl sonra güncel olabilir" dedi.

'TANAP TAM KAPASİTEYE ULAŞINCAYA KADAR TÜRK AKIMI İLE REKABET SÖZ KONUSU OLMAZ'

Diğer yandan TANAP konsorsiyumun yönetim kurulu başkanı Saltuk Düzyol da TANAP tam kapasiteye ulaşıncaya kadar Türk Akımı ile rekabetin söz konusu olamayacağını söylemişti. TANAP boru hattının kapasitesinin 2026'da 31 milyar metreküpe ulaştırılması öngörülüyor. Türk Akımı'nın iki hattının her biri de 15.7 milyar metreküp kapasitede olacak.

Şunu kaydetmek gerekir ki, TANAP projesi Washington tarafından destek görüyor. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın enerji özel temsilcisi ve koordinatörü Amos Hochstein, 2016 sonlarında yaptığı açıklamada, Avrupa'nın Güney Doğalgaz Koridoru sayesinde Gazprom'un tekelinden kurtulabileceğini söylemişti.

'TİLLERSON-ALİYEV GÖRÜŞMESİNDE DESTEK AÇIKLAMASI'

ABD Başkanı Donald Trump idaresi de bu yaklaşıma katılıyor. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, geçtiğimiz Temmuz ayında Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile gerçekleştirdiği görüşmede, bu projeye desteklerini teyit etmişti. ABD Başkanı Donald Trump da desteğini ifade etmişti.

Ama uzmanlara göre, Washington'un TANAP'ın Rus doğalgaz sevkiyatını etkileyeceği yönündeki umutların boşa çıkacağı görüşündeler.

Pikin, "Boruyu yapmak her şey bitti anlamına gelmez. Kaynağı de hazırlamak gerekir. TANAP'ta bu kaynak çok zayıf, bunun bir dizi sebebi var. Şahdeniz'in ilk aşaması, 9 milyar metreküp kapasiteye ancak 7 yılda ulaştırılabildi. İkinci aşamanın hayata geçirilmesi çok daha uzun sürebilir" dedi.

'GAZPROM'UN PROJEYE DAHİL OLMA İHTİMALİ VAR'

Gazprom'un da bu projeye katılma ihtimalinin olduğunu dile getiren Pikin, Rus doğalgazın Azerbaycan'a sevkiyatıyla ilgili Gazprom ve SOCAR arasında yapılan görüşmelerin buna işaret edebileceğini söyledi.

Uzmanlar, hangi proje hayata geçirilirse geçirilsin en büyük kazananın Türkiye olacağından emin. Güney Avrupa için doğalgaz terminaline dönüşerek Türkiye'nin transitten para kazanmanın yanı sıra, fiyatlamayı da etkileyebileceğini söyleyen Pikin, "Bu, Ankara'nın AB için sadece ekonomik değil siyasi önemini de artıracak" dedi.

Aleksey Grivaç da benzer görüşe sahip. Bu uzmana göre, "eğer Türkiye doğalgaz transitinin büyük kısmını eline geçirirse bu Avrupa için ek sorun olabilir. Avrupa, Türkiye'nin görüşünü dikkate almak zorunda kalabilir."

http://www.kaptanhaber.com/haber/46975/tanap-turk-akimina-rakip-olabilir-mi.html Mesajı Paylaş

Yalquzaq

#5
Eki 16, 2017, 01:05 ÖS Last Edit: Eki 16, 2017, 05:43 ÖS by Yalquzaq
Şah Deniz 2 projesinde İlk aşamada 16 milyar küpmetre ek üretim söz konusu, Şah Deniz 1 kapsamında üretilen doğalgaz miktarının bununla ilgisi yok.

https://www.bp.com/en_az/caspian/operationsprojects/Shahdeniz/SDstage2.html

"Shah Deniz Stage 2, or Full Field Development (FFD) is a giant project that will add a further 16 billion cubic meters per year (bcma) of gas production to the approximately 9 bcma produced by Shah Deniz Stage 1."

Ancak bu rakam sonraki aşamalarda artırılacak, 2023 yılında 23 milyar, 2026'da ise 31 milyara çıkarılması planlanıyor. Burada İran ya da Türkmen doğalgazının ilavesi konuşulmuyor, Azerbaycan'ın kendi imkanları ile doldurulacak ve mevcut doğalgaz rezervleri de bunun için gayet yeterli. 2025'e kadar toplam doğalgaz ihracatının 50 milyar küpmetreye çıkarılması hedefleniyor.Mesajı Paylaş

Terra

Avrupa Kalkınma Bankası'ndan TANAP'a 500 milyon dolar

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Yönetim Kurulunca, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) için Azerbaycan şirketi Güney Gaz Koridoru AŞ'ye (SGC) 500 milyon dolarlık finansman sağlanması onaylandı.

Bankadan yapılan yazılı açıklamada, Hazar Denizi'nden doğalgaz taşıyacak ve Güney Gaz Koridoru'nun en önemli kısmını oluşturan TANAP'ın Avrupa'nın enerji güvenliğini ve kaynak çeşitliliğini sağlayacağı belirtilerek, projenin karbon emisyonlarını azaltma hedeflerini de destekleyeceği vurgulandı.

TANAP'ın Azeri gazını Türkiye üzerinden taşıyacağı aktarılan açıklamada, söz konusu önemli projenin tamamlanması için bankanın yönetim kurulunca SGC'ye 500 milyon dolarlık kredi verilmesinin onaylandığı bildirildi. TANAP'ın önemli bir parçasını oluşturduğu Güney Gaz Koridoru, toplamda 3 bin 500 kilometre uzunluğunda ve 6 ülkeden geçiyor. Toplam maliyeti 40 milyar doları bulacak projenin yaklaşık bin 850 kilometresini TANAP oluşturuyor.

İlk kapasitesi 16 milyar metreküp olarak planlanan TANAP ile 10 milyar metreküp doğalgaz Avrupa'ya, 6 milyar metreküp ise Türkiye'ye taşınacak. TANAP, Yunanistan sınırında Avrupa ayağı olan Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı (TAP) projesine bağlanacak. Gelecek yıl ortasında tamamlanması planlanan TANAP'ın ardından, TAP'ın da 2020'nin ilk çeyreğinde hazır hale getirilmesi bekleniyor.

TANAP için daha önce Dünya Bankası, Asya Kalkınma Bankası ve Asya Altyapı Yatırım Bankası olmak üzere uluslararası kuruluşlardan yaklaşık 2 milyar dolar finansman onaylanmıştı. Projeye finansman sağlamak için Avrupa Yatırım Bankası (AYB) ile görüşmeler de sürüyor.
TANAP'ta Güney Gaz Koridoru'nun yüzde 58, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) yüzde 30 ve BP'nin de yüzde 12'lik hissesi bulunuyor.

http://www.dunyabulteni.net/manset/409910/avrupa-kalkinma-bankasindan-tanapa-500-milyon-dolar Mesajı Paylaş

Energy

TANAP'ta ilk etabın yüzde 93'ü tamamlandı

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Genel Müdürü Saltuk Düzyol, projede "Faz 0" olarak adlandırılan ilk etabın yüzde 93'ünün tamamlandığını belirterek, "Önümüzdeki yıl başından itibaren boru hattının doldurulmaya başlanması ve sistemlerin test edilmesi amacıyla hattın Türkiye-Gürcistan sınırındaki giriş noktasından sisteme gaz alınmaya başlanacak." dedi.

1.3 milyar dolarlık bir finansman paketi var

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Dünya Bankası ve Asya Altyapı Yatırım Bankasından yaklaşık 2.5 milyar doların üzerinde kredinin onaylandığını ifade eden Düzyol, TANAP'ta kredilerin geri dönüşünde garantili bir model uygulandığını ve bunun da finans kuruluşlarının işini kolaylaştırdığını kaydetti.

Düzyol, uluslararası kredi kuruluşlarıyla finansman temini görüşmelerinin devam ettiğini dile getirerek, "Avrupa Yatırım Bankasının (EIB), Güney Gaz Koridoru ve Boru Hatları İle Petrol Taşıma AŞ'nin kullanması için onaylamasını beklediğimiz toplam 1.3 milyar dolarlık bir finansman paketi daha var. TANAP için EBRD'nin 500 milyon dolarlık finansman paketini onaylaması, EIB ile proje ortaklarımız arasında devam eden müzakere sürecinin beklenenden daha kısa sürede sonuçlanmasına katkı sağlayacak." değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa'ya gaz akışı 2020'de

Türkiye-Gürcistan sınırından başlayıp Eskişehir'e kadar uzanacak bin 350 kilometre uzunluğundaki hattın ilk etabı Faz 0'da yaklaşık yüzde 93'lük ilerleme sağlandığını ifade eden Düzyol, "Önümüzdeki yılın başından itibaren boru hattının doldurulmaya başlanması ve sistemlerin test edilmesi amacıyla boru hattının Türkiye-Gürcistan sınırındaki giriş noktasında sisteme gaz alınmaya başlanacak. Boru hattı sistemini oluşturan tüm yer altı ve yer üstü tesisleri gazlı ortamda tek tek test edilecek. Bunlar için yaklaşık 6 aylık bir süre ayırdık. İnşallah 2018 Haziran sonunda Türkiye'ye ticari gaz teslimatının başlatılması için hazır hale gelinecek." diye konuştu.

Düzyol, Eskişehir'den Yunanistan sınırına kadar uzanacak ve Trans Adriyatik Boru Hattı'na (TAP) gaz sağlayacak olan Faz 1'in yatırımının ise 2019 ortalarında tamamlanmasını öngördüklerini söyledi.

Bazı politik ve idari sorunlar nedeniyle projenin tamamının 2020'nin ilk çeyreğinde tamamlanabileceğini ifade eden Düzyol, Avrupa'ya gaz akışının da en erken Mart 2020'de başlayabileceğini aktardı.

http://www.denizhaber.com.tr/tanapta-ilk-etabin-yuzde-93u-tamamlandi-haber-77366.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

AYB, TANAP'a 932 milyon euro kredi sağlayacak

Avrupa Yatırım Bankası, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) için 932 milyon euro finansman sağlayacak.
Avrupa Yatırım Bankası (AYB) Yönetim Kurulunca, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) için 932 milyon euro finansman sağlanması onaylandı.

Bankadan yapılan yazılı açıklamada, AYB'nin, bin 850 kilometrelik Azerbaycan'ın Şahdeniz-2 gaz sahasından Güney Gaz Koridoru ile Avrupa'ya gaz taşıyacak hattın parçası olan TANAP'a 932 milyon avro finansman sağlayacağı kaydedildi.

TANAP'ın, Güney Gaz Koridoru'nun en önemli kısmını oluşturduğu belirtilen açıklamada, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosunun, projenin Avrupa Birliği enerji politikası için stratejik öneme sahip olduğu yönündeki değerlendirmesi hatırlatıldı.

Geçen yıl ekim ayında, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Yönetim Kurulunca, TANAP için Azerbaycan şirketi Güney Gaz Koridoru AŞ'ye (SGC) 500 milyon dolarlık finansman sağlanması onaylanmıştı.

TANAP'ın son hesaplamalara göre yaklaşık 8 milyar dolara mal olması bekleniyor.

40 milyar dolarlık projenin parçası

Güney Gaz Koridoru, toplamda 3 bin 500 kilometre uzunluğunda ve 6 ülkeden geçiyor. Toplam maliyeti 40 milyar doları bulacak projenin yaklaşık bin 850 kilometresini TANAP oluşturuyor.

İlk kapasitesi 16 milyar metreküp olarak planlanan TANAP ile 10 milyar metreküp doğalgaz Avrupa'ya, 6 milyar metreküp ise Türkiye'ye taşınacak. TANAP, Yunanistan sınırında Avrupa ayağı olan Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı (TAP) Projesi'ne bağlanacak.

Bu yılın ortalarında ilk bölümünün tamamlanması planlanan TANAP'ın ardından, TAP'ın da 2020'nin ilk çeyreğinde hazır hale getirilmesi bekleniyor.

TANAP için daha önce Dünya Bankası, Asya Kalkınma Bankası ve Asya Altyapı Yatırım Bankası olmak üzere uluslararası kuruluşlardan yaklaşık 2 milyar dolar finansman sağlamıştı.

TANAP'ta, Güney Gaz Koridoru'nun yüzde 58, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) yüzde 30 ve BP'nin de yüzde 12'lik hissesi bulunuyor.

http://www.denizhaber.com.tr/ayb-tanapa-932-milyon-euro-kredi-saglayacak-haber-80179.htm Mesajı Paylaş

Energy

TANAP'ı işletmek için şirket kuruluyor

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'ni işletmek için BOTAŞ ve SOCAR'ın yüzde 50'şer ortaklığında yeni bir şirket kurulacak. TANAP'ı işletecek olan bu şirket, boru hattının güvenliğinden de sorumlu olacak.
Türkiye ve Azerbaycan, 1 Temmuz'da doğalgaz akışının başlayacağı Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nde "kardeş" yönetimi uygulayacak. Buna göre BOTAŞ ve SOCAR, boru hattını işletmek üzere yarı yarıya ortak olacakları yeni bir şirket kuracaklar.

TANAP ile Azerbaycan'da Şah Deniz'den çıkarılacak doğalgaz, Türkiye'ye ve Avrupa'ya taşınacak. Proje kapsamında, Gürcistan sınırından başlayarak, Yunanistan sınırına kadar Türkiye içinde bin 800 kilometre uzunluğunda boru hattı döşeniyor. Hattın, Eskişehir bölümü tamamlandı, testler devam ediyor. BOTAŞ, Eskişehir'den 1 Temmuz'dan itibaren gaz almaya başlayacak. Başlangıçta 10 milyar metreküpü Avrupa'ya, 6 milyar metreküpü Türkiye'ye olmak üzere yıllık 16 milyar metreküp doğalgaz sevkıyatı yapılacak.

ÜÇÜNCÜ ORTAK DÜŞÜNÜLMÜYOR

Azeri petrolünü Gürcistan üzerinden Ceyhan'a, oradan da dünya piyasalarına ulaştıran Bakü- Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı Projesi'nde uygulanan işletme modelinin benzeri, TANAP'a da taşınacak. BTC'yi, işletmek üzere 2001'de BOTAŞ International (BIL) kuruldu.

TANAP'ı da işletmek üzere BOTAŞ ve SOCAR'ın yarı yarıya ortak olacakları bir şirketin kurulması planlanıyor. Kaynaklar, bu şirkette üçüncü bir ortağın düşünülmediğini belirterek, "BOTAŞ'ın ve SOCAR'ın payları yüzde 50'şer olacak. Şirket, TANAP'ı işletecek ve boru hattının güvenliğini sağlayacak" dedi.

http://www.denizhaber.com.tr/tanapi-isletmek-icin-sirket-kuruluyor-haber-81222.htm Mesajı Paylaş

Energy

Şahdeniz 2'den Türkiye'ye doğalgaz nakline başlandı

SOCAR Başkanı Rovnag Abdullayev: TANAP üzerinden ilk ticari gazın teslimatı, Güney Gaz Koridoru'nun hayata geçmesinde önemli bir mihenk taşıdır.
Şahdeniz 2 doğalgaz projesi çerçevesinde Türkiye'ye ticari gaz teslimatı başladı.

BP'nin işletmeci olduğu konsorsiyumdan yapılan ortak açıklamada, Şahdeniz 2 projesinin zamanında ve planlanan bütçe dahilinde emniyetli bir şekilde tamamlandığı, Türkiye'ye gaz teslimatının da planlandığı gibi 30 Haziran Cumartesi günü başladığı belirtildi.

Hazar denizindeki Azerbaycan doğalgazını Avrupa'ya taşıyacak Güney Gaz Koridoru'nun başlangıç noktası olan Şahdeniz 2 yatağının yıllık 16 milyar metreküp üretim kapasitesi bulunduğu, Şahdeniz 1 yatağı da dahil olmakla Şahdeniz havzasındaki toplam doğalgaz üretimin yıllık 26 milyar metreküpe ulaşmasının beklendiği ifade edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen SOCAR Başkanı Rovnag Abdullayev, projenin bölge için önemine işaret ederek, "Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) üzerinden ilk ticari gazın teslimatı, Güney Gaz Koridoru'nun hayata geçmesinde önemli bir mihenk taşıdır. Böyle büyük bir projenin zorluklara rağmen, Güney Gaz Koridoru'nun Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye ayaklarını zamanında ve bütçe içinde kalarak koordine edip hayata geçirdik. Şahdeniz 2 platformlarının hem deniz üstü platformları hem destek ünitelerini kapsayan inşaatının Azerbaycan'da SOCAR'ın iştiraklerince tamamlanması, sadece Azerbaycan için değil, tüm bölge için çok büyük bir başarıdır." değerlendirmesinde bulundu.

BP'nin Gürcistan, Azerbaycan ve Türkiye'den sorumlu Bölge Başkanı Gary Jones de 2018'de Türkiye'ye ilk ticari gaz teslimatının yapılmasının bu büyük projenin önemli hedeflerinden biri olduğunu belirtti.

Jones, "Şahdeniz konsorsiyumundaki ortak girişimcilerimizle ve bölgesel hükümetler ile birlikte çalışarak, bu hedefi, programa uygun şekilde ve bütçe rakamları dahilinde emniyetli bir çerçevede gerçekleştirdik. Bu da yüksek nitelikli projeleri hep birlikte başarıyla sunabileceğimizin bir göstergesidir. İşletmeci olarak BP, Azerbaycan ve tüm bölgede kurmuş olduğumuz uzun soluklu ortaklıklarla birlikte dünya standartlarında bu projeyi gerçekleştirmekten ve Türkiye'deki tüketicilere yönelik taahhütlerimizi yerine getirmekten dolayı çok mutludur. Bu olağanüstü çalışmanın üzerine bir şeyler daha katmak ve Avrupa'ya 2020 yılında gaz teslim etme yönündeki bir sonraki hedefimize ulaşmak amacıyla Azerbaycan hükümeti, SOCAR ve diğer ortak girişimcilerle yakından çalışmayı umuyoruz." diye konuştu.

Yaklaşık 28 milyar dolara mal olan ve BP'nin yüzde 28,8 hisseyle işletmeci olduğu Şah Deniz 2'de, Azeri Güney Gaz Koridoru ile SOCAR şirketi toplamda yüzde 16,7, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı yüzde 19, Malezyalı PETRONAS yüzde 15,5, Rus LUKOIL yüzde 10 ve İran'ın NICO şirketi de yüzde 10 hisseye sahip bulunuyor.

Şahdeniz 2 yatağından üretilen doğalgaz, Güney Kafkasya Boru Hattı, TANAP ve Trans-Adriyatik Boru Hattı'ndan (TAP) oluşan Güney Gaz Koridoru ile önce Türkiye'ye, daha sonraki yıllarda da Avrupa'ya nakledilecek.

https://www.denizhaber.com.tr/sahdeniz-2den-turkiyeye-dogalgaz-nakline-baslandi-haber-82626.htm Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter