Malatya Trambüs

Başlatan Traverten, Nis 02, 2017, 08:28 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Traverten

Malatya'ya 5 Yeni Trambüs(Troleybüs) Geldi

Malatya'ya 5 Yeni Trambüs Geldi :Başkan Çakır ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık yeni alınan Trambüsleri inceledi.

2015 yılında Malatya'da hayata geçirilen ve MAŞTİ - Üniversite arasında hizmet veren trambüs uygulamasında, 12 olan trambüs araç sayısına 5 trambüs daha eklendi. Ayrıca 5 adet trambüsün de önümüzdeki aylarda Malatya'ya geleceği belirtildi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık beraberinde AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı ile birlikte yeni gelen trambüs araçlarında incelemelerde bulundu. MOTAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı'nın eşlik ettiği incelemeler sırasında trambüslerle ilgili bilgiler verildi.

Çakır: Sefer aralığı 8 dakikadan 5 dakikaya düşecek

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, burada yaptığı açıklamada, güvenli ve konforlu bir ulaşım için toplu taşım araçlarının yenilenmesi noktasında çalışmalar yaptıklarını belirterek, bu kapsamda Türkiye'de ilk defa trambüs sistemini hayata geçirdiklerini söyledi. Çakır, "Türkiye'de ilk olmasından dolayı bazı endişeler vardı, ama Avrupa'nın birçok şehrinde yapmış olduğumuz incelemelerde verimli bir sistem olduğu için Malatya'da uygulamaya karar verdik. İlk etapta MAŞTİ - Üniversite arasında gidiş- geliş 38 km'lik bir güzergâhta Trambüs sistemini kurduk. 10 Araçla hizmete başladığımız MAŞTİ - Üniversite arasındaki toplu ulaşım hizmetimiz sonradan alınan 2 araçla birlikte 12 araca çıkmıştı. Teslim alınan 5 araçla birlikte şu an itibariyle 17 araçla toplu ulaşım hizmeti verilecek. Malatya'ya toplu ulaşımda belli bir konforu ve kaliteyi Trambüs'le getirmiş olduk. Trambüs'te işletme, yakıt ve bakım giderlerini hesapladığımız zaman aynı ebattaki diğer araçlara göre %75'lik bir tasarruf sağlanmış durumda" dedi.

Üniversite öğrencilerinin yaşanan yoğunluktan dolayı araç taleplerinin olduğunu, bunun üzerine de 10 araç sipariş ettiklerini kaydeden Başkan Çakır, "10 araçtan 5'ini teslim aldık. Şu an itibariyle 12 aracımızla hizmet vermekteyiz. Yeni alınan 5 araç da önümüzdeki günlerde sisteme dahil edilecektir. Diğer 5 aracımızın da teslim edilmesinden sonra MAŞTİ - Üniversite hattında 8 dakikada bir hareket eden araçlarımız 5 dakikada bir hareket ederek yaşanan yoğunluğun önüne geçilmiş olacak" dedi.

Çalık: Türkiye'de ilk defa Malatya'da hizmete başladı

Yeni araçların incelenmesi sırasında kısa bir konuşma yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise, "Trambüs'ün ilk projelendirme aşamasında Malatya için uygun olmadığını söyleyen insanlarımız oldu. Ama Büyükşehir Belediye Başkanımız teknik ekiplerle yapmış olduğu çalışmaların neticesinde hem çok ekonomik, hem de çevre açısından rantabl olan bir aracı Malatya ve Türkiye ile buluşturdu. Türkiye'de ilk kez Trambüs Malatya'da hizmete başladı. Öğrencilerimizle, vatandaşlarımızla birlikte Trambüs yolculuklarımız oldu. Bu yolculukların hem çok konforlu hem de çok rahat olduğunu gördük. Bu yolculuklar esnasında vatandaşlarımızın memnuniyetini gördük. Üniversite öğrencilerimizin sıkışıklıktan dolayı Trambüs sayısının artırılması talepleri vardı. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız bu sıkıntının giderileceğini belirtmişti. Bugün 5 aracımız gelmiş durumda ben Büyükşehir Belediye Başkanıma, Genel Müdürümüze ve emeği geçen bütün kardeşlerime çok teşekkür ediyorum" dedi.

http://www.rayhaber.com/2017/04/malatyaya-5-yeni-trambus-geldi/#more-181158

Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter