Sağlık Bakanlığı Hava Ambulans Filosu

Başlatan canıtez, Nis 01, 2017, 09:29 ÖÖ

« önceki - sonraki »

canıtez

Nis 01, 2017, 09:29 ÖÖ Last Edit: Nis 01, 2017, 11:11 ÖÖ by canıtez
Türkiye 'Hava ambulansı'nda ilk 10'da

Sağlık alanında önemli çalışma ve devasa yatırımlara imza atan Türkiye, helikopter ambulans hizmetindeki kapasitesiyle de öne çıkıyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından 2008 yılında başlatılan helikopter ambulans hizmetinde, 3 yıldır iştirakçileri arasında Türk Hava Kurumunun da yer aldığı firmaların tedarikçiliğinde bakanlık tarafından 17 helikopter ile yürütülen çalışmalar sayesinde Türkiye, dünyada helikopter ambulans kullanan ülkeler arasında kapasite yönünden ilk 10'da yer alıyor.

Ülke genelindeki 16 bölgede hizmet veren birim, bünyesindeki 17 helikopter ambulansla kurulduğu günden beri 49 bin 275 saatlik uçuş ile 25 bin 858 hasta ve 181 organı nakledilmek üzere hastanelere ulaştırdı.

THK Genel Başkanı Kürşat Atılgan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, helikopterlerin her gün ülkenin farklı noktalarında uçuşlar gerçekleştirdiğini ifade ederek, "Bazen bir helikopter günde bir iki olaya müdahale etmektedir. Helikopterlerin gördüğü bu işlev dünyada çok fazla ülkede yok. Dünyada ambulans helikopteri kullanan aşağı yukarı 20 civarında ülke var. Türkiye de mevcut kapasitesiyle ilk 10'un içerisindedir." değerlendirmesinde bulundu.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/turkiye-hava-ambulansinda-ilk-10da.html Mesajı Paylaş

canıtez

KURTARMA HELİKOPTERİ GELİYOR

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, helikopterlerin inemediği alanlardaki hastaları ya da kazazedeleri kurtarmak için vinç özelliği olan helikopterlerin hizmete gireceğini belirterek, "3 yeni helikopter sisteme sokacağız ama bu sağlık helikopterleri gece görüş özelliğinin yanı sıra vinç taşıyan helikopterler olacak. Bazen helikopter de götürseniz inemediğiniz alanlar oluyor. Böylece kazazede, yaralı ya da hastayı vinçle helikoptere çekebileceğimiz yeni sistemi önümüzdeki aylarda sisteme sokmuş olacağız." dedi.

Bakan Akdağ, Erzurum Valiliği bahçesinde düzenlenen ambulans dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, 60 ambulansı 17 ile dağıtacaklarını belirtti. Bölgelere 300 ambulans daha gönderilecek

'Gönlü milletiyle atan sağlık ailesi olmasa…'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çok kısa süre içinde 300 ambulansı hizmete göndereceklerini ifade eden Akdağ, "Sağlıkta Dönüşüm Programı ile kurmuş olduğumuz 112 Acil sistemi bugün dünyanın en gelişmiş, en mükemmel hizmetlerini veren organizasyonla hizmetlerine devam ediyor. Bunda sayılarını 10 katına çıkardığımız ambulanslarımız ile kurduğumuz çok modern sistemler önemli rol oynuyor ama sağlık ailesinin çok değerli mensupları, 112 ailesinin üyeleri bu meseledeki en büyük takdire layık ve bu personel, 112 Acil taşıma işimizi mükemmel yapmamız açısından en önemli kişilerdir. Araç temin edersiniz, sistem kurarsınız ama gönlü milletiyle atan bu değerli sağlık ailesi olmasa bu işlerin hiçbirini bu şekilde yapamazsınız." diye konuştu. Akdağ, 112 Acil ile Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) çalışanlarına teşekkür ederek, Türkiye'deki bu ekiplerin dünyanın en iyi yetişmiş ekipleri olduğunu vurguladı.

3 ambulans uçağı 5'e çıkarılıyor

112 sistemini kuvvetlendiren yeni adımlar atıldığına işaret eden Akdağ, şöyle konuştu: "3 yeni helikopter sisteme sokacağız ama bu sağlık helikopterleri gece görüş özelliğinin yanı sıra vinç taşıyan helikopterler olacak. Bazen helikopter de götürseniz inemediğiniz alanlar oluyor. Böylece kazazede, yaralı ya da hastayı vinçle helikoptere çekebileceğimiz yeni sistemi önümüzdeki aylarda sisteme sokmuş olacağız. Şu an ambulans hizmetlerinde kullandığımız 3 uçağımız var, bunların sayısını 5'e çıkarıyoruz.

Ambulanslarımızda kullanılmak üzere otomatik canlandırma cihazları alacağız. Bazen yol boyunca canlandırma işlemi gerekir. Hareket eden araçlarda bu zor bir işlem. Bunları otomatik yapabilecek cihazlar edineceğiz. AVM gibi toplu yaşanan yerlere, eğitim alan bir kişinin hemen kullanabileceği, bozulan kalp ritmini düzenlemek için kullanılan araçları koyacağız."

Akdağ, "Mayıs ayında bütün ambulanslarda çalışan paramedik, acil tıp teknisyenlerinin, doktorların bir kardiyologla hastanın kalp ritmini paylaşabilecekleri ve birlikte izleyebilecekleri bir sistemi de ambulanslara yerleştireceğiz. İlgili merkeze gitmeden, ambulansa alınan bir kalp hastasının, kalp krizi geçiren bir vatandaşımızın doğrudan doğruya kardiyolog gözetiminde tedavisine başlanmış olunacak."

'Sağlık çalışanlarına şiddeti kabul etmiyoruz'

Vatandaşlara da mesajı olduğunu vurgulayan Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "Böylesine bir hizmeti sadece profesyonel olarak değil gönülleriyle de sunan değerli sağlık ailesi üyelerine zaman zaman uygunsuz şiddete varan davranışlarla karşılaşıyoruz. Bunu asla kabul etmiyoruz. Ben, bir sağlık çalışanına uzatılan eli, söylenen kötü sözü, kendi şahsıma uzatılan el ve söylenen kötü söz olarak kabul ediyorum. Bu meselede çok hassasız. Vatandaşımızın başımızın üstünde yeri var ama sağlık ailesinin bir üyesine sözle ya da fiziksel olarak şiddetle davranana da hiçbir müsamahamız yok. Bu hususta da hukuku sonuna kadar işletmeye kararlıyız."

Akdağ, trafikte ambulanslara yol verilmesi gerektiğini de vurgulayarak, iki şeritli bir yolda ambulans sirenini duyar duymaz sağa çekilmenin uygun olacağını, 3 ya da daha fazla şeritli bir yolda da sağa ve sola açılarak ortadan ambulanslara yol verilmesi gerektiğini söyledi. Vatandaşların o ambulansın içinde hayatının son dakikalarını yaşamakta olan, eğer gideceği merkeze zamanında yetişirse kurtulabilecek bir hasta, yaralı olabileceğini, o ambulansın içinde kendi yakınlarının olabileceğini düşünmesini isteyen Akdağ, vatandaşların bu hassasiyeti taşımasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından 60 ambulansın anahtarları protokol üyeleri tarafından şoförlerine verildi

http://www.airlinehaber.com/kurtarma-helikopteri-geliyor/ Mesajı Paylaş

canıtez

Vinçli Kurtarma Helikopterinde Teklifler Alındı

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 24 saat uçup hem arama-kurtarma yapacak hem de çift sedyesi ile hayat kurtaracak helikopter uçuş hizmeti için ihale açtı. Toplam 5 grubun teklif verdiği ihalede sonuçların 10 gün içinde açıklanması bekleniyor.

Türkiye'de ilk defa gerçekleştirilen ihalede, kazanan gruptan 1826 gün (5 yıl) hizmet alımı yapılacak. Bu helikopterler, hem ambulans hem de arama kurtarma görevlerinde uçacak. İhaleyi kazanan şirket, Erzurum, Çanakkale ve Antalya'da 24 saat uçuş yapabilecek 3 helikopter konuşlandıracak. Geniş gövdeli helikopter, aynı anda çift sedye taşıyabilecek. Helikopterde buna uygun sağlık kitleri de yer alacak.

Helikopter pilotları, gece operasyonlarında uçuş emniyetini artırmak amacıyla Gece Görüş Gözlüğü kullanacak. İhaleye göre kazanan şirket 6 ay içinde helikopterleri Türkiye'ye getirecek. İlk 3 ay VFR olarak adlandırılan görerek uçuş kurallarına göre operasyon yapılacak. Sonrasında Gece Görüş Gözlüğü kullanımına geçilecek.

AFAD'LA BİRLİKTE

İhalede mevcut ambulans helikopter görevlerinin yapılmasının yanı sıra arama-kurtarma operasyonları da bu helikopterler yardımı ile gerçekleştirilecek. Bu amaçla helikopterde bir vinç sistemi de yer alacak. İnilmesi zor sarp arazide veya denizden-gölden yaralılar sedyenin vinç ile yukarı çekilmesiyle helikoptere çekilecek. Bu operasyonlarda Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) ile ortak çalışacak.

İhaleye Skyline, Kaan Havacılık, Pan Havacılık, THK-Myjet ile Red Star Grupları katıldı. Teklifleri alan ve incelemeye başlayan Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün kazananı 10 gün içinde açıklaması bekleniyor.

http://www.airlinehaber.com/vincli-helikopter-24-saat-hayat-kurtaracak/ Mesajı Paylaş

HDS

Bu kadar sofistike ve teknik bir işin helikopter tedariki kısmı en kolay olanı. Kesinlikle SAR tecrübeli askeri emekli pilotlar ve belki yine emekli askeri PJ'ler ile falan başlamak lazım buna. Öyle Akutçu kafası ile olmaz bu iş, çok tehlikeli, çok riskli. Mesajı Paylaş

Energy

Ambulans Uçaklar 10.370 Hastayı Uçurdu

Sağlık Bakanlığının acil sağlık hizmetleri filosuna yedi yıl önce dahil olan ambulans uçaklar, 10 bin 370 hasta için havalandı - Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Köş: - "İlk ambulans uçağın 16 Nisan 2010 tarihinde hizmete başlamasından bugüne kadar toplamda 10 bin 370 hasta ve 584 organ nakli gerçekleştirildi" - Kara ambulansları yılın ilk 4 ayında 1 milyon 652 bin kişiye hizmet verdi

Sağlık Bakanlığının acil sağlık hizmetleri filosuna yedi yıl önce dahil olan ambulans uçaklar, 10 bin 370 hastayı sağlığına kavuşturmak için havalandı. Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Köş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, trafik kazası, iş kazaları, zehirlenme, boğulma, yangın vakası, organ nakli, kalp krizi ve beyin kanaması gibi acil sağlık hizmetine ihtiyaç duyulduğu ve saniyelerin önemli olduğu anlarda, uçak ambulans hizmetinin hastaların umudu olduğunu söyledi. Hava ambulans hizmetinin 2008'de helikopter ambulanslarla başladığını hatırlatan Köş, gece uçuşu ile olumsuz hava koşullarında hava ambulans hizmetlerine uçak ambulansların dahil olduğunu belirtti. Köş, sayısı her geçen gün artan kara, deniz hava ambulanslarıyla acil sağlık hizmetlerinin Türkiye'nin en ücra köşelerine ücretsiz taşındığını söyledi. - Yurt dışından 442 hasta ve yaralı Türkiye'ye getirildi Türkiye'nin ilk kez 2008'de tanıştığı hava araçlarıyla acil sağlık hizmeti uygulamasında kapsamın genişlediğine dikkati çeken Köş, hava araçlarıyla yürütülen nakil operasyonu sayısının 36 bin 534'e ulaştığını ve bu amaçla oluşturulan filoda 17 helikopter ambulans ve 3 uçak ambulans bulunduğunu bildirdi.

Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Köş, "İlk ambulans uçağın 16 Nisan 2010 tarihinde hizmete başlamasından bugüne kadar toplamda 10 bin 370 hasta ve 584 organ nakli gerçekleştirildi." dedi. Uçak ambulansların sadece Türkiye'de değil yurt dışından hasta ve yaralı nakillerinde de görev yaptığını aktaran Köş, uçak ambulanslarla yurt dışından Türkiye'ye 442 hasta ve yaralı, Türkiye'den yurt dışına ise 25 hasta ve yaralı olmak üzere 467 yurt dışı uçuşun gerçekleştirildiği bilgisini verdi. Türkiye genelinde 261 kar paletli ve 20 snowtrack ambulansın da ağır kış şartlarında görev yaptığına işaret eden Köş, şunları dile getirdi: "Çoklu yaralanmalı trafik kazalarında 4 sedyeli 63 ambulansımız hizmet veriyor. Obez hastalar için de 91 obez ve yoğun bakım, 60 motosiklet ambulansımız hizmet veriyor. Ayrıca, 4 bin 750 kara ambulans sayısının 2020'de 5 bin 500'e çıkarılmasını hedefliyoruz. 60 motosiklet ambulansımız trafiğin yoğun olduğu ve kara ambulansının giremediği dar sokaklarda ise erken müdahalenin yapılabilmesi için kullanılıyor." Köş, hava ambulansının yanı sıra İstanbul, Balıkesir, Çanakkale'de hizmet veren 6 deniz ambulansı ile 2016'da 2 bin 780 hasta nakledilirken, 2017 yılının ilk 4 ayında 632 hasta, 2007 yılından bugüne kadar da 10 bin 645 hasta taşındığını söyledi. Kara ambulansları ile geçen yıl 4 milyon 974 bin kişiye hizmet verildiğini aktaran Köş, bu  senin ilk 4 ayı içerisinde bu sayının 1 milyon 652 bin kişiye ulaştığını belirtti.

http://www.airlinehaber.com/ambulans-ucaklar-10-bin-370-hastayi-ucurdu/ Mesajı Paylaş

canıtez

Yeni ambulans uçak görevde


Koçoğlu - Skyline Havacılık tarafından işletilen Embraer 145 tipi hava ambulansı uçuşlarına başladı. TC-CJB tescilli uçak, Sağlık Bakanlığı adına ambulans amaçlı uçuyor.

Brezilyalı imalatçı Embraer'in bölgesel uçaktan geliştirdiği Embraer 145 uçakları, aynı anda 4 hasta taşıyabiliyor. Normalde iş jeti modelinin koltuk kapasitesi 13 ila 14 arasında değişiyor. İş jetinin seyir irtifası ise maksimum 41 bin feet'e çıkıyor.

Yaklaşık 7 yıldır kullanılan uçak ambulanslar, bugüne kadar yurt içi ve yurt dışı uçuşlar ile 10 binden fazla hastanın hayatını kurtardı.

http://www.kokpit.aero/yeni-ambulans-ucak Mesajı Paylaş

canıtez

Ambulans uçaklar hacılar için havalandı


ücretli mi ücretsiz mi bu hizmet. Herhangi bir yerde rahatsızlanan vatandaşı nakil olayı mümkün mü ?
Ne kadar yazio bu ambulans ucaklar ambulabs helikopterler

Hac vazifesini yerine getirirken geçirdikleri rahatsızlıklar nedeniyle Mekke'de hastanede yatan dört vatandaş, Sağlık Bakanlığınca uçak ambulansla Türkiye'ye nakledildi.

Hac vazifesini yerine getirirken geçirdikleri rahatsızlıklar nedeniyle Mekke'de hastanede yatan dört vatandaş, Sağlık Bakanlığınca uçak ambulansla Türkiye'ye nakledildi.

AA muhabirinin, Sağlık Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, hac vazifesini yerine getirirken rahatsızlanarak Mekke'de hastanede tedavi altına alınan Kahraman Ayaz, Müzeyyen Karaca, Necati Gülmez ve Sinan Tahirler, 10 Eylül'de ambulans uçakla Türkiye'ye getirildi.

Hastalardan Sinan Tahirler, ambulans uçakla getirildiği İzmir'de tedavi altına alınırken, yine ambulans uçakla İstanbul'a ulaştırılan Müzeyyen Karaca ise ambulans helikopterle İstanbul Özel Florya Medikal Park Hastanesine sevk edildi.

Daha sonra Ankara Esenboğa Havalimanına inen ambulans uçaktaki hastalardan Necati Gülmez ambulans helikopterle Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine, Kahraman Ayaz da ambulans helikopterle Kayseri Özel Melikgazi Hastanesine kaldırıldı.

Mekke'ye hac vazifesini yerine getirmek üzere giden ve orada rahatsızlanarak hastaneye yatırılan dört vatandaş için de tekrar ambulans uçak görevlendirildi.

Gerekli uçuş izinlerin çıkmasının ardından ambulans uçaklar dün Ankara Esenboğa Havalimanından Cidde'ye kalkışı planlandı. Hastaların naklinin bugün gerçekleştirilmesi bekleniyor.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/ambulans-ucaklar-hacilar-icin-havalandi.html Mesajı Paylaş

canıtez

Ambulans Helikoptere Haciz Kondu


Çanakkale'de akıllara durgunluk veren bir sağlık skandalı yaşandı. Ambulans helikoptere haciz konulması sonucu ulaşımı güç iki adaya sahip olan Çanakkale, hava ambulansından mahrum kaldı.

Çanakkale Özel Haber'de yer alan habere göre skandal 8 Ağustos 2017 günü yaşandı. Ancak çeşitli bahanelerle helikopter bugün yarın geliyor denilerek kamuoyundan saklandı ve vatandaş yanıltılarak oyalandı. Aradan geçen 1.5 ay sonunda ambulans helikopter hala gelmeyip, tepkiler yükselince skandal patladı.

Ambulans Helikopter, Türkiye'nin önde gelen güvenilir şirketlerinden birine ait olmasına karşın Sağlık Bakanlığı'nın hava ambulansı ihalesine girerek kazanan başka bir firma tarafından kiralanmış ve devletin kullanımına sunulmuştu. Ancak edinilen bilgiye göre ihaleyi alan firma, helikopterin aylık kira bedelini devletten almasına karşın son aylardır asıl sahibi olan firmaya ödeme yapmıyordu.

Alacaklarını tahsil edemeyen firma gerekli uyarıları yapmasına rağmen olumlu sonuç alamayınca son çare olarak icraya başvurdu. Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi bahçesinde bulunan hangara gelen yetkililer pistte duran helikoptere haciz işlemi yaptı. Görevliler nezaretinde tıra yüklenen ambulans helikopter yedi emine teslim edilmek üzere götürüldü. Yaşananların ardından görevli pilotlar ve teknik ekipte Çanakkale'yi terk etti.

Aynı sıkıntının Çanakkale ile birlikte 4 ilde daha yaşandığı ve orada ki helikopterlere de haciz geldiği öğrenildi. Ancak bu olayda en büyük zararı Gökçeada ve Bozcaada gibi ulaşımı güç iki adası bulunan Çanakkale gördü. Yetkililer olay duyulmasın ve skandal patlak vermesin diye büyük çaba sarf ederken vatandaşlar helikopter arıza yaptı yada bakımda diyerek oyalanmaya çalışıldı. Ancak aradan 1.5 ay geçmesine rağmen halen soruna çözüm bulunamayınca skandal patlak verdi.

Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğün de Gelibolu Yarımadasında gerçekleştirilen Adalet Kurultayı için geçici olarak Çanakkale'ye helikopter ambulans getirildiği fakat CHP'liler ile birlikte helikopterinde gittiği öğrenildi. Eğer bir an önce yeni bir firma ile anlaşılarak hava ambulansı Çanakkale'ye gelmezse başta adalar olmak üzere bu kış vatandaşın hayatı Allah'a emanet gibi görünüyor.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA GELDİ

Helikopterin rehin edildiği ile ilgili haberlerin basına düşmesi sonrasında Çanakkale Sağlık İl Müdürü Dr. Ali Taşçı açıklamalar da bulundu.

8 Ağustos 2017 günü Çanakkale Devlet hastanesi bünyesinde bulunan Ambulans Helikopter'in haciz edildiği ile ilgili iddialarla ilgili açıklamasında yer vermeyen Dr. Ali Taşçı, 1,5 aydan bu yana Ambulans Helikopterlerin kullanılmadığını ise açıklamasında belirtti!

İl Sağlık Müdürü Dr.Ali Taşçı, yaptığı yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; "Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Hava Ambulans Operasyon Merkezi  Genel Müdürlük bünyesinde ambulans helikopterleri tüm Türkiye'de halkımıza hizmet sunmak için göreve başlatmıştır. Sağlık bakanlığı himayelerinde Çanakkale ilimizdede 2009 yılında Sağlık alanında hizmete başlayan hava ambulansımız yaklaşık 1,5 aydır kesintiye uğrayan hizmetini  sorumluluk sahası olan Çanakkalemizde 23 Eylül 2017 tarihinden itibaren  Gün Doğumu ve Gün batımı  esasına göre tekrar hizmet vermeye aynı şartlarda devam etmektedir.  Ayrıca bölgemizdeki hasta nakilleri ile ilgili  hava ambulansı hizmetini komşu olan  Bursa ve İstanbul bölgelerinden destek alarak hizmet aksamadan sağlanmıştır. Kentimizde tedbir amaçlı yapılan organizasyonlarda ve etkinliklerde sağlık alanında yaşanabilecek durumlar içinde  hava ambulansı bulundurulmuştur. En son ilimizde gerçekleşen CHP Adalet Kurultayında Hava Ambulansı organizasyonun başından sonuna kadar bulundurulmuştur." ifadelerini kullandı.

http://www.bagimsizhavacilar.com/ambulans-helikoptere-haciz-kondu/ Mesajı Paylaş

canıtez

Ambulans uçak ihalesinde flaş gelişme

Sağlık Bakanlığı'nın ambulans uçak ihalesini kazanan Kuanta Havacılık'ın mali krize girmesi ve uçaklarından birine banka tarafından el konulması sonrası bakanlık sözleşmeyi fesh etti.

Sağlık Bakanlığı'ndan ikişer sedyeli iki adet ambulans uçak ihalesini alan Kuanta Havacılık'ın sözleşmesi bakanlık tarafından iptal edildi. Gaziantep ve İzmir'de konuşlanmak üzere açılan ambulans uçak ihalesini kazanan Kuanta Havacılık, mali krizle baş edemeyince uçaklarından birine Burgan Bank tarafından el konuldu. Uçağın kiralama ücretinin ödenmemesi sebebiyle uçağa el konulurken diğer uçağın ise Almanya'da uzun süredir bakımda olduğu ve parası ödenmediği için bakımdan çıkarılamadığı öğrenildi. TC-KLC ve TC-AEK kuyruk tescilli Learjet 60 tipi uçakların hem mali kriz hem de ekip sıkıntısı nedeniyle ambulans uçak operasyonlarında kullanılamaması üzerine bakanlığa tazminat ödemek zorunda kalan Kuanta Havacılık, bir süre sonra tazminatları da ödeyemez hale geldi. Şirketin kapısına kilit vurulduğu ve yöneticilerin sırra kadem bastığı öğrenilirken bakanlık son olarak 8 Ekim tarihine kadar süre verdi. Bu süre içerisinde uçakları aktif hale getiremeyen Sağlık Bakanlığı sözleşmeyi tek taraflı fesh etti.

Sağlık Bakanlığı'nın 2014 yılında açtığı ihaleyi Kuanta Havacılık'ın iki uçağı 2015 yılından itibaren ambulans uçak operasyonlarında kullanılmaya başlandı.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/ambulans-ucak-ihalesinde-flas-gelisme.html Mesajı Paylaş

Merkator

Yaralıları THK taşıyacak, 300 Milyon TL devlete kalacak

Hava ambulansı sağlık ihalesinde en düşük teklifi, yaklaşık 590 milyon lira ile Türk Hava Kurumu verdi. Kurum, bu ihaleyle yaklaşık 300 milyon liranın devletin kasasından çıkmasına engel oldu.

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce açılan ve biri yabancı 6 firmanın teklif sunduğu hava ambulansı sağlık ihalesinde en düşük teklifi, yaklaşık 590 milyon lira ile Türk Hava Kurumu (THK) verdi.

Katarlı bir firmanın da yer aldığı ihalede, en düşük teklifi yaklaşık 590 milyon lira ile THK sundu. THK helikopterleri, ihale sonucunun onaylanması durumunda 5 yıl yaralılara hizmet verecek.

"300 milyon liranın devletimizin kasasından çıkmasına engel oldu"

THK Başkanı Kürşat Atılgan yaptığı açıklamada, 93 yıldır milletten aldığını millete veren kurumun bir kez daha sorumluluğunu yerine getirdiğini ve 19 helikopterlik ihalede en düşük teklifi verdiğini söyledi.

THK'nin içinde doktor, pilot, sağlık teknisyeni ve hemşirelerin de olduğu 260 personelle Sağlık Bakanlığına 5 yıl hava ambulansı hizmeti vereceğini ifade eden Atılgan, kurumun Ankara ve İstanbul'da 2'şer olmak üzere İzmir, Antalya, Erzurum, Diyarbakır, Adana, Sivas, Bursa, Trabzon, Afyonkarahisar, Çanakkale, Kayseri, Konya, Samsun, Malatya ve Van'da birer Hava Ambulans Merkezinin bulunduğunu bildirdi.

THK'nin ihale sonucunda milletin kurumu olduğunun bir kez daha ispatlandığını vurgulayan Atılgan, "THK'nin varlık sebebi, milletten aldığını yine millete vermektir. Burada amacımız, yüksek kar etmek değil, millete hizmet etmektir. THK, bu ihaleyle yaklaşık 300 milyon liranın devletimizin kasasından çıkmasına engel olmuştur. Arkadaşlarımızı bu anlamda bir kez daha kutluyorum" dedi.

http://www.kokpit.aero/yaralilari-thk-tasiyacak Mesajı Paylaş

canıtez

Sağlık Bakanlığı filosuna bir ambulans uçak daha

Sağlık Bakanlığına ait ambulans uçaklara bir uçak daha eklenerek sayı 4'e çıkartıldı.

AA muhabirinin Sağlık Bakanlığından edindiği bilgiye göre, Türkiye'de 2010 yılından bu yana sağlık hizmet sunumunda aktif rol alan ambulans uçaklara iki sedyeli bir uçak ambulans daha eklendi.

Bu kapsamda, 4 sedyeli bir turbo jet ambulans uçak ile tek sedyeli bir turbo jet ambulans uçak Ankara'da, iki sedyeli bir uçak ambulans İstanbul'da hizmet verirken, bugün itibariyle vatandaşların hizmetine giren iki sedyeli yeni uçak ambulans da Gaziantep'te konuşlandırıldı. Ambulanslar, 4 yıl süreyle hizmet verecek.

"11 bin 879 hasta ve yaralı taşındı"

24 saat esasına göre hizmet veren ambulans uçaklarla 19 Haziran 2018 tarihi itibarıyla 11 bin 879 hasta ve yaralı taşındı ve toplam 27 bin 986 saat 22 dakika uçuş gerçekleştirildi.

Uçak ambulanslarda 2 pilot, 2 doktor ve 2 yardımcı sağlık personeli görev alıyor.

Özellikle iki sedyeli ambulans uçaklarda kuvöz sayesinde acil durumlarda bebek nakilleri gerçekleşebiliyor. Ayrıca, Türkiye'de gerçekleştirilen yüz, karaciğer, kalp, akciğer ve uzuv nakillerinde Bakanlığa ait ambulans uçak, organ nakli ekiplerinin ve organların taşınmasında görev alıyor.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/saglik-bakanligi-filosuna-bir-ambulans-ucak-daha.html Mesajı Paylaş

Revolver

Sağlık Bakanlığından yeni ve dev hizmet: Traktör Ambulans
Tekirdağ yakınlarında bir tren kazası oldu. Kaza yeri karadan ulaşılamayan bir bölge. Bakanlıktan defalarca hava ambulansı istenmesine rağmen aradan saatler geçmesine rağmen hava ambulansı ya da kurtarma helikopteri gelmedi. Yaralıları bu ülkenin gerçek efendisi köylülerimiz traktörleri ile tahliye ediyor. Allah hepsinden razı olsun. Rabbim vefat göstermesin Mesajı Paylaş

HDS

Arkadaşlar, ambulans helikopter ile kurtarma helikopteri bambaşka şeyler. Burada doğrusu UMKE'nin arazi kabiliyetli ambulansları ve mevcut traktörler ile tahliyesi.

Acil tıp, "Bunun aleti var o gelsin"e indirgenecek şeyler değil. "Scene management" tecrübe, eğitim ve bilgi, yaratıcılık ister.

Biz ise bürokrat yetiştiriyoruz o kadar. O bürokratlar da pek yaratıcı olamayacağı için çeşitli masraflara zorunluyuz. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter