Bakü-İstanbul Treni Seneye Hazır

Başlatan The Thing, Mar 31, 2017, 10:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »

The Thing

Azerbaycan Demir Yolları (ADY) 2014'de 3 set yataklı tren siparişi vermişti. İhaleyi kazanan Stadler'in (İsviçre) fabrikasında ilk araçların üretimi devam ediyor.

2007 yılında Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan tarafından yapımına karar verilen Bakü-Tiflis-Kars-İstanbul demiryolu bağlantısının 2010 yılında tamamlanması hedeflenmişti. Hattın şimdi Kars-Ahılkelek arasındaki son bölümü inşaa halinde ve bu sene sonunda, 7 yıl gecikmeli olarak, hizmete açılıyor.

Stadler, bu hatta çalıştırılacak 10 vagondan oluşan ilk setin 2018 başında Azerbaycan Demiryolları'na teslim edileceğini belirtiyor. Setin geniş ray hattına (1520 mm) uygunluk testleri Azerbaycan veya Rusya'da yapılacak. Standart ray hattına uygunluk testleri ise önümüzdeki günlerde İsviçre ve Almanya'da tamamlanacak. İkinci set 2018 içinde, üçüncü set ise 2019'da teslim edilecek.

Trende neler var?

1 adet lüx sınıf vagon (WLA): Vagonda 8 adet kabin var. Her kabinde 2 yatak ve kendisine ait duş ve tuvalet bulunuyor.

1 adet konfor sınıfı vagon (WLAB): Vagonda 5 adet çift kabin var. Her çift kabinden birinde iki yatak, duş/tuvalet, içerden bağlantılı olan diğer kabinde ise sadece lavabo bulunmakta. Özellikle dört kişi seyahat eden aileler için alternatif sunuyor.

6 adet kompartıman vagon (WLB): Vagonda, her birinde 4 yatak olan 8 kompartıman bulunuyor. Ayrıca her vagonda ortak kullanılan bir duş ve iki tuvalet bulunmakta.

1 adet özel kompartıman vagon (WLBb): Vagonda 18 yatağın yanı sıra engelli yolcu için özel kabin/duş/tuvalet yer alıyor.

1 adet restaurant vagon (WR): Vagon 28 koltuk kapasiteli.

Trenlerin hizmet vermesinin planlandığı Bakü-İstanbul arası seyahat süresi 50 saat olacak. İki gün sürecek yolculuğa ilişkin detaylar şöyle:

- Öğlen ve akşam yemekleri yemek vagonunda, kahvaltı kabinlerde servis edilecek.
- Her vagonda iki görevli bulunacak.
- Her vagonda, 24 saat çalışabilecek dizel jeneratör bulunuyor.
- Her vagonda, her biri 500 litre kapasiteli üçer temiz su tankı bulunuyor. Tanklar yarı yolda tekrar doldurulacak.
- Tuvalet artıklarının depolandığı tank 800 litre kapasiteli ve yolculuk sonunda boşaltılacak.
- Duş/mutfak artıklarının depolandığı tank 100 litre kapasiteli ve tren hızı 40 km/s'in üstüne çıktığında otomatik olarak yere boşaltılıyor.
- Tüm vagonlarda yolcu bilgi sistemine bağlı eğlence sistemi bulunuyor.
- Yolculuk boyunca WIFI erişimi bulunuyor.
- Tüm teknik ekipman (yakıt tankı, hava sistemi, su tankları, klima sistemi, elektrik sistemi) vagonların alt bölümünde yer alıyor.
- Tüm vagonlar GOST ve UIC standartlarında üretiliyor.
- Güç sistemi 3000 V DC ve 1500 V AC

https://tr.railturkey.org/2017/02/28/baku-istanbul-treni-seneye-hazir/#more-6357 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter