Avrupa Kolordusu

Başlatan Observer, Mar 29, 2017, 02:53 ÖS

« önceki - sonraki »

Observer

Polonya, Avrupa Kolordusu'ndan çekiliyor mu?

Polonya'nın AB ani müdahale gücü olan Avrupa Kolordusu'ndan (Eurocorps) çekilme kararı aldığı belirtildi. Ancak Varşova, çıkan haberleri yalanladı.

Strasbourg'daki Avrupa Kolordusu Karargahı Sözcüsü Albay Vicente Dalmau, Polonya'nın 2020 yılına kadar AB ani müdahale gücünden ayrılacağını söyledi.

AFP'ye konuşan Dalmau, kararın Polonya hükümeti tarafından alındığını ifade etti.

POLONYA SAVUNMA BAKANI'NDAN YALANLAMA

Polonya Savunma Bakanı Antoni Macierewicz, Dalmau'nun açıklamasını yalanladı. Twitter hesabında bir mesaj yazan Macierewicz, Polonya'nın Avrupa Kolordusu'dan ayrılacağının doğru olmadığını kaydetti.

https://tr.sputniknews.com/haberler/201703291027857893-polonya-cekiliyor-mu/ Mesajı Paylaş

HDS

Eyvaah! Bu iş de "Senin babana çatal-bıçak kullanmayı benim babam öğretti." meselesine dönecek belli ki. Mesajı Paylaş

nokta

AB ülkeleri müdahale gücü oluşturuyor

Fransız Savunma Bakanı Florence Parly, "le Figaro" gazetesine verdiği özel mülakatta, Almanya, Belçika, Birleşik Krallık, Danimarka, , Fransa Estonya, Hollanda İspanya ve Portekiz'in bir araya gelerek bir niyet mektubu imzalayacağını söyledi. Bakan mektubun içeriği hakkında da bilgi verdi ve ortak askeri müdahale gücü oluşturmak istediklerini kaydetti.

Avrupa Müdahale girişimi Gücü ( European Intervention Initiative) olarak bilinen güç diğer AB ülkeleri ile oluşturulan AB Savunma işbirliği programlarından ayrı tutulacak. Birleşik Krallık AB ordusu önerisine başından itibaren karşı idi oysa Birliği terk etse dahi bu güçte yer alabilecek.

Bir kriz anında hızla oluşturulacak ve müdahale edebilecek girişim fikrini Fransa devlet başkanı Emmanuel Macron Eylül 2017'de ortaya atmıştı.

http://www.c4defence.com/Gundem/ab-ulkeleri-mudahale-gucu-olusturuyor/6573/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter