Karabağ Sorunu ve Azerbaycan-Ermenistan Savaşı

Başlatan Observer, Mar 29, 2017, 01:35 ÖS

« önceki - sonraki »

Observer

Ter-Petrosyan: Azerbaycan'ın işgal edilmiş toprakları iade edilmeli

Ermenistan'ın ilk devlet başkanı Levon Ter-Petrosyan, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk grubunun görüştüğü belgedeki şartlar uyarınca Dağlık Karabağ etrafında işgal edilen toprakların Azerbaycan'a iade edilmesi gerektiğini söyledi.

Konunun çözümünün tamamen AGİT Minsk Grubuna bağlı olduğunu belirten Ter-Petrosyan, "Toprakların iadesi konusu bizlere ya da Azerbaycan'a bağlı bir konu değil. Bunu gönüllü olarak yapmazsak, birgün bu topraklar bizden yaptırımlarla alınacak" diye konuştu.
'Ermeni tarafı Bakü'yü alsa bile dünyanın buna izin vermeyeceğini' söyleyen Ter-Petrosyan,  Ermenistan devletinin toplumu acılı ve zor, ancak gerekli kararlara hazırlaması gerektiğine dikkat çekti.

Ter-Petrosyan, Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan'ın bu yolu izlemesi durumunda 'kendisinin de yanında olacağını' sözlerine ekledi.

https://tr.sputniknews.com/avrupa/201703291027857822-ter-petrosyan-azerbaycanin-isgal-edilmis-topraklari-iade-edilmeli/
Mesajı Paylaş

nokta

Rus pilotlar Ermenistan'da tatbikat yaptı

Güney Askeri Birimi Basın Dairesi Başkanı Vadim Astafyev, Mi-24 ve Mi-8MTŞ helikopteri mürettebatının, Ermenistan'daki Erebuni hava üssünden gece uçuş tatbikatı gerçekleştirdiğini belirtti.

Rusya'nın Güney Askeri Birimi'nden pilotlar, Ermenistan'daki bir hava üssünde gece saatlerinde Mi-24 ve Mi-8MTŞ helikopterlerle tatbikat yaptı.

Güney Askeri Birimi Basın Dairesi Başkanı Vadim Astafyev, "Mi-24 ve Mi-8MTŞ helikopteri mürettebatı Ermenistan'daki Erebuni hava üssünden gece uçuş tatbikatı gerçekleştirdi. Tatbikat sırasında helikopterlerle üssü destek ve koruma faaliyetleri yürütüldü" ifadelerini kullandı.

Astafyev, Ermeni ordusundan pilotlarla gerçekleştirilen tatbikatlarda 100 personel ve 50 askeri teçhizatın yer aldığını ifade etti.

http://www.airlinehaber.com/rus-pilotlar-ermenistanda-tatbikat-yapti/ Mesajı Paylaş

Yalquzaq

Ermenistan Silahlı Kuvvetlerine ait OSA Hava Savunma Sistemi Azerbaycan tarafından imha edildi.

https://youtu.be/TBkNZ-hmKg0 Mesajı Paylaş

Defence

Ermenistan'dan Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine saldırı

Ermenistan, Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine havan toplarıyla ateş açtı. Saldırıda can kaybı yaşanmadı.

Ermenistan ordusu, cephe hattındaki Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine havan toplarıyla ateş açtı. Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun Terter, Ağdam ve Fuzuli illerindeki mevzi ve sivil yerleşim birimlerine 82 ve 120 milimetrelik havan toplarıyla ateş açtığı bildirildi.

Saldırıda can kaybı yaşanmadığı, Azerbaycan ordusunun da Ermenistan ordusuna ateşle karşılık verdiği ifade edildi.

Bakanlık, benzer provokasyonların tekrarlanması halinde uzak menzilli toplarla Ermenistan mevzilerinin gerisindeki yerleşim birimlerinin vurulacağı uyarısında bulundu.
 
http://www.dunyabulteni.net/manset/401185/ermenistandan-azerbaycan-sivil-yerlesim-birimlerine-saldiri Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Ermenistan Azerbaycan'a top ateşi açtı: 2 ölü

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan Ordusu'nun Azerbaycan'ın Fuzuli iline bağlı Alhanlı Köyü'ne açtığı ateş sonucu, biri çocuk iki kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

4 Temmuz akşamı yaşanan olayda 2 yaşındaki bir kız çocuğuyla 50 yaşındaki bir kadın yaşamını yitirdi. Fuzuli ili Ermenistan ile Azerbaycan arasında ihtilafın yaşandığı Dağlık Karabağ bölgesinin güney sınırında.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Ermeni ordusunun yerel saatle 20:40 sularında köye havan topu atıldığını açıkladı. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hikmet Haciyev konuyla ilgili "Ermenistan ordusu sınır bölgesinde sivil yerleşimlere kasıtlı ve sistematik biçimde saldırılar düzenliyor. Ermenistan'ın siyasi ve askeri liderliği bu durumun sorumlusudur" dedi. Dağlık Karabağ'da fiili olarak Ermeni ayrılıkçıların elinde bulunan yönetimi ise, Azerbaycan Ordusu'nun 4 Temmuz akşamı açtığı top ateşine yanıt verildiğini açıkladı.

atutyun.am haber sitesi Karabağ'daki yönetimin Azerbaycan ordusunun birden fazla füze atarak ateşkesi bozduğunu söylediğini aktardı. Karabağ yönetimi Ermenistan'ın sivilleri hedeflemediğini de belirtti.

Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama

Dışişleri Bakanlığı ise Ermenistan'ın müdahalesini kınadığını açıkladı. Bakanlık'tan yapılan açıklamada "4 Temmuz günü saat 20.40 sularında Azerbaycan'ın Fuzuli rayonunda yer alan Alhanlı köyünün Ermenistan Silahlı Kuvvetleri tarafından top ateşine tutulmasını ve bunun sonucunda köy sakinlerinden 50 yaşında bir kadın ile 2 yaşındaki torununun hayatlarını kaybetmelerini şiddetle kınıyoruz" denildi.

Açıklamada "Bu menfur olay, Azerbaycan'ın topraklarının beşte birini işgal altında tutmakta olan Ermenistan'ın sınır bölgelerinde ağır silahlarla giriştiği provokasyonların uluslararası hukuka ve insani değerlere aykırı bir biçimde sivilleri, özellikle kadın ve çocukları da hedef aldığını tüm açıklığıyla göstermiştir. Ermenistan'ın bilinçli olarak sistematik bir şekilde yürüttüğü bu şiddet politikasının Yukarı Karabağ ihtilafının barışçıl yollarla çözümünün önündeki en büyük engel olduğunun uluslararası toplum tarafından anlaşılması ve Ermenistan'a işgal ettiği topraklardan çekilmesi için gerekli baskının yapılması gerekmektedir" ifadelerine yer verildi.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-40510842 Mesajı Paylaş

putty

Geçen sefer sivile mermi düşünce Karabağ'ın birazını bir kaç saatte geri aldılar da şimdi bebek öldü niye böyle sakin karşılıyorlar. Bu Azerbaycan'ın korkusunu anlamıyorum ben iki günde bitecek bir iş için bu kadar on yıldır oyalanması çok saçmalık artık. Bildiğin toprağın işgal edilmiş yüz yıl önceki bir muğlak dava değil ki ilk fırsatta savaşa girmen gerekirdi çok toparlanmayı bile beklemek ayıp başa baş olduğu anda savaşa başlaması gerekir işgal bu oturup seyredilir mi hiç. Beklenmez oyalanılmaz çok ayıp bir şey bu. Mesajı Paylaş

Vatansever

#6
Tem 05, 2017, 06:11 ÖS Last Edit: Tem 05, 2017, 08:38 ÖS by Vatansever
Rusya faktörü olunca harekete geçemiyor. Geçse de Azerbaycan'ın siyasi gücü malesef gelecek tepkilere karşı koyabilecek düzeyde olmadığı için devam ettiremiyor. Lakin sivillerin öldürülmesi özellikle de bebek, gerçekten üzücü, Azerbaycan için uluslararası arenada bir koz, değerlendirebilir. Mesajı Paylaş

putty

Şimdi en uygun zaman iki ülke arasında bariz güç farkı var ama zaman burada Ermenistan dan yana işleyecek çok oyalanmamak gerek. Gün gelir Azerbaycan ın 500 tankı olur Ermenilerin 400 tankı olur Azerbaycan ın 100 uçağı olur Ermenilerin 70 uçağı olur... O zaman güç farkının anlamı kalmaz işte iki büyük güç risk alamaz bir daha. Hazır Ermeniler perişanken bir oldu bitti ile çullanmak gerek. Mesajı Paylaş

HDS

Amerikalılar Ermenistan ile ilişkilerini hızla geliştiriyor. Mesajı Paylaş

Defence

Azerbaycan, Ermenistan birliklerini vurdu

zerbaycan-Ermenistan cephe hattında çatışmalar şiddetlenerek devam ediyor. Azerbaycan, Ermenistan ordusuna ait çeşitli hedefleri vurduğunu açıkladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, cephe hattının Fuzuli-Hocavend yönünde Ermenistan askeri birliklerinin o bölgeye yoğun bir askeri birlik sevk ederek savaşa hazır duruma getirilmesinin tespit edilmesinin ardından, bu hedeflere Azerbaycan ordusunca atış yapıldığı, Ermeni ordusunun çok sayıda kayıp verdiği ve birçok savaş aracının imha edildiği bildirildi.

http://www.hurriyet.com.tr/azerbaycan-ermenistan-birliklerini-vurdu-40513149 Mesajı Paylaş

southwater

Rusya izin vermez.
Ermenistan ile kilit atıyor oraya, sınır güvenliği diyor bir nevi. Mesajı Paylaş

Defence

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında çatışma


Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında çıkan çatışmada Azerbaycan ordusundan bir asker şehit oldu.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Ermenistan ordusu Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ve mevzilere uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Ateş sonrasında sivil yerleşim alanlarında maddi hasar oluşurken, Azerbaycan ordusundan Hüseyin Ekberli adlı asker de şehit düştü.

Şehit askerin aile ve yakınlarına taziye dileklerinde bulunulan açıklamada, Ermenistan'ın provokasyonuna sert yanıt verileceği bildirildi.

http://www.dunyabulteni.net/manset/404775/ermenistan-azerbaycan-cephe-hattinda-catisma
Mesajı Paylaş

Trilogy

Rusya ve Azerbaycan Genelkurmay Başkanları Karabağ'ı görüştü


Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bugün bir araya gelen Azerbaycan Genelkurmay Başkanı Necmeddin Sadıkov'un ve Rus mevkidaşı Valeriy Gerasimov'un, Dağlık Karabağ sorunu ile ilgili son durumu ve askeri-teknik alandaki işbirliğini ele aldıkları bildirildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'nın resmi sitesinde konuyla ilgili yayınlanan açıklamada, "Görüşmede bölgedeki askeri ve siyasi duruma değinen General N. Sadıkov, Dağlık Karabağ sorununun bölgedeki istikrar için ana tehdit olduğunu kaydetti. Genelkurmay Başkanı, sorunun uluslararası hukuk normlarının çerçevesinde çözülmesinin önemli olduğunu vurguladı" dendi.

Savunma Bakanlığı ayrıca tarafların askeri ve askeri-teknik işbirliğini, askeri eğitim alanındaki ilişkileri geliştirme perspektiflerini görüştüğünü belirtti. Açıklamada, "Gerasimov, ikili ilişkilerin, ayrıca askeri ve askeri-teknik işbirliğinin genişletilmesinin önemine, üst düzey askeri temsilcilerin bir araya gelmesinin önemine vurgu yaptı" ifadeleri kullanıldı.

Rusya Genelkurmay Başkanı Gerasimov'un ayrıca Azerbaycan yönetimine NATO Askeri Komitesi Başkanı ile Bakü'de ikili görüşmenin organizasyonu için teşekkür ettiği ifade edildi.

Dağlık Karabağ hukuken Azerbaycan sınırları içinde yer alıyor. Bölgenin kontrolü fiili olaraksa Ermeni ayrılıkçılarda bulunuyor.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201709071030044246-rusya-azerbaycan-karabag/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Türk Dışişleri'nden Dağlık Karabağ için seyahat uyarısı

Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde Azerbaycan'ın dört Türk hakkında Ermenistan işgali altında bulunan Dağlık Karabağ'a izinsiz gittikleri gerekçesiyle tutuklama kararı çıkarmasının ardından bu bölgeye yönelik seyahat uyarısı yaptı.

Dışişleri Bakanlığı'nın yayımladığı seyahat ve güvenlik duyurusunda "İşgal altında bulunan Azerbaycan'a ait söz konusu bölgelerin, Azerbaycan makamlarından izin alınmadan ziyaret edilmesinin uluslararası hukuka aykırı olmasının yanısıra, Azerbaycan kanunlarına istinaden çeşitli yaptırımları gerektirdiğinin; ayrıca, işgal altındaki bölgelere giden vatandaşlarımıza icap ettiği takdirde ülkemizce konsolosluk koruması sağlanmasının mümkün olmadığının, dolayısıyla vatandaşlarımızın işgal altındaki anılan bölgelere seyahat etmekten kaçınmalarında yarar olduğunun hatırlatılması gereği hasıl olmuştur" denildi.

AZERBAYCAN'DAN DÖRT TÜRK VATANDAŞI HAKKINDA TUTUKLAMA KARARI

Azerbaycan makamları, geçtiğimiz hafta kendi izinleri olmadan Ermenistan'ın işgali altındaki Dağlık Karabağ'a giden siyasetçi Ufuk Uras, yazar Sait Çetinoğlu, gazeteciler Ali Bayramoğlu ve Erol Katırcıoğlu hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Uras, Çetinoğlu, Bayramoğlu ve Katırcıoğlu için tutuklama kararı verildiği ve uluslararası arama kararı çıkartıldığı ifade edilirken bu dört kişinin gözaltına alınmaları için ilgili Türk birimlerine başvuruda bulunulduğu belirtilmişti.

Azerbaycan, Dağlık Karabağ'a giden yabancılar için çeşitli yaptırımlar uyguluyor. Haklarında yargı süreci başlatılarak arama kararı çıkartılan bu kişiler ayrıca Azerbaycan'ın 'kara listesine' alınıyor.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu da Azerbaycan'ın bu kararı hakkında bir soruya cevaben yaptığı açıklamada "İşgal altındaki Azerbaycan topraklarına dört vatandaşımız tarafından ahiren gerçekleştirilen seyahat resmi makamlarla istişare edilmeden, münferiden yapılmış olup, hiçbir suretle Türkiye'nin resmi politikasını yansıtmamaktadır" demişti.

Bakanlık, bugün 'Azerbaycan'ın işgal altında bulunan bölgelerine seyahat etmeyi öngören Türk vatandaşlarına yönelik seyahat ve güvenlik duyurusu' yayımladı. Duyuruda şu ifadelere yer verildi: "29 Eylül 2017 tarihli Bakanlık açıklamasında da belirtildiği üzere, ülkemiz, Azerbaycan'ın topraklarının yaklaşık beşte biri üzerinde devam eden işgalin sona erdirilmesi için çeyrek asırdır Azerbaycanlı kardeşleriyle yakın dayanışma içerisinde hareket etmektedir.

Bu bağlamda, işgal altında bulunan Azerbaycan'a ait sözkonusu bölgelerin, Azerbaycan makamlarından izin alınmadan ziyaret edilmesinin uluslararası hukuka aykırı olmasının yanısıra, Azerbaycan kanunlarına istinaden çeşitli yaptırımları gerektirdiğinin; ayrıca, işgal altındaki bölgelere giden vatandaşlarımıza icap ettiği takdirde ülkemizce konsolosluk koruması sağlanmasının mümkün olmadığının, dolayısıyla vatandaşlarımızın işgal altındaki anılan bölgelere seyahat etmekten kaçınmalarında yarar olduğunun hatırlatılması gereği hasıl olmuştur."

https://tr.sputniknews.com/columnists/201710041030421183-turk-disislerinden-daglik-karabag-icin-seyahat-uyarisi/ Mesajı Paylaş

Kartalbey

Cephedeki çatışmada Azerbaycan ordusundan bir asker şehit oldu

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında çıkan çatışmada Azerbaycan ordusundan bir asker şehit oldu.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun ateşkesi ihlal ettiği ve açılan ateşle Cabbar Zeynalov isimli askerin şehit düştüğü bildirildi. Bakanlık yetkilileri, şehit askerin aile ve yakınlarına taziye dileklerini iletirken, cephe hattında yaşanan provokasyonun sorumlusunun Ermenistan yönetimi olduğu vurgulandı.

https://www.ntv.com.tr/dunya/cephedeki-catismada-azerbaycan-ordusundan-bir-asker-sehit-oldu,ggI4rntAjkyzJPq2cMd_4g Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter