Marketlerde Poşet Yasağı

Başlatan HARZEMŞAH, Mar 29, 2017, 11:31 ÖÖ

« önceki - sonraki »

saladin

Bence vatandaş dışında kaybeden yok.
Devlet vergiden kazanıyor, market torbaya verdiği masrafı keserek kazanıyor, torba üreticisi yeni müşteriden kazanıyor.

Bir de çevrenin kazanıp kazanmadığı sorunsalı var ki o tartışma kaç sayfadır sürdüğü için oraya gitmeyelim. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Biz bu konuda ayrıntılı bir çalışma başlattık...
Rakamlara eriştik. Ayrıntılı hesaplama henüz sürüyor ama kabaca hesap şöyle:

Çeşit çeşit poşet var. Ama dev zincirlerin kullandıkları poşetlerin birim poşet maliyeti yaklaşık 3 Kuruş. Bu maliyet, zincir marketlerin toplam maliyetlerinin %04'ünü (Binde 4) oluşturuyordu. Şimdi bir poşet için 25 Kuruş alıyorlar. Bunun 15 Kuruşu  çevre fonu için Devlete gidiyor. Kalan 10 Kuruştan 3 Kuruşu çıkarırsak geriye kalan 7 Kuruş Zincirlerin kar hanesine yazılacak. Bu durumda Zincirler bırakın poşetler yüzünden %04 (Binde 4) oranında zarar etmeyi, şimdi yaklaşık %1 (Yüzde 1) oranında kar elde edecek gibi görünüyorlar... Mesajı Paylaş

petibor

Şub 05, 2019, 05:29 ÖS Last Edit: Şub 05, 2019, 05:36 ÖS by petibor
Harzemşah'a katılıyorum kesinlikle bu poşet işi sadece popüler kültürdür hiç bir faydası yok insanları mutlu disiplinli kılmak mevzu sahibi yapmak için bir şey. Poşeti paralı satmanın bir tek bence faydası var oda batan geminin malı gibi kasada bedava diye pança pança kadınların poşet talanını engelledi. Eskiden şöyleydi tavuk bir poşete konur kıyma öbür poşete sonra onlar başka poşete konurdu hijyen çünkü ama zeka gösterip tavukla kıymayı aynı poşete koymuyordu kimse yani bir kıyma bir tavuk 3 tane şimdi para ile alınan poşet harcatıyordu. Sonra makarna peçete bir poşete mercimek fasulye öbür poşete etti 5 poşet daha şimdiden bisküvi sosis yoğurt bir poşet 6 etti 4 tanede el çabukluğu ile yolda patlarsa diye kapılırdı etti 10 poşet. kısa günün karı. Şimdi hepsi 1 poşete tıkıştırılıyor. Ben eskidende bir poşete tıkıştırırdım yaylana yaylana giderdi o poşet sapı koptu kopacak. Ama şimdi bir poşet yerine iki poşey alıyorum parasını verip kitipiyoz demesinler diye. Eskiden fırından aldığım ekmeğe poşet almazdım kağıda sarıyor birde poşete koyuyor kağıt yeter ev zaten o sokakta. Ama şimdi poşet verme desem abi paralı değil diyecek ondan alıyorum. Ben poşetin paralı olmasına katılıyorum ama bizimki biraz pahallı bence. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Yalnız bizim poşet yasağı lobicisi çöp torbası şirketinin hesabı şimdilik geri tepmiş görünüyor...

Murattekin üstadın dediği gibi satışları dibe vuran poşet imalatçıları son çare olarak çöp torbası işine girince, ortaya envai çeşit marka çıktı. Rekabet yüzünden fiyatlar düştü. Bizim baş lobici çöp torbası üreticisi %25 indirim yapmak zorunda kaldı... Mesajı Paylaş

Southwater

Poşet yasağını destekliyorum.
Siyaset-üstü bir meseledir bence. Çevre önemli beyler. Mesajı Paylaş

warrior

Eskiden etrafımda ki bir çok kişi,markete girdiğinde,market arabasını doldurur öyle çıkardı.Şimdi ise elde taşınabilecek bir kaç şeyi alıp çıkıyor o kadar. Bir araba dolusu eşya en az 250-300 TL tutarken,elle taşıdığı şeyler ise 10-15 TL kadar.Şimdi burada Devlet ve market kar mı ediyor? Kocaman bir hayır tabii.Bir araba dolusu eşyadan market yüksek ciro ve haliyle YÜKSEK KAR, devlet ise yüksek cirodan VERGİSİNİ alıyordu. Şimdi hesap edin bakalım,kim karlı kim zararlı?!..

Bu arada madem çevre koruma amaçlı olarak yapılıyor deniyor poşetlerin paralı olması ve halkın kullanmasının caydırılması için,peki marketlerde naylon ve poşetler içinde ki %95 ürünler,onların içine konulan naylon veya plastikler çevreye zarar vermiyor mu???? Mesajı Paylaş

onkomd

Bunun kısa ve uzun dönemdeki etkileri farklı olacaktır.

En önemli şey şu belki de:
Millet daha az poşet kullanacak. Tek kullanımlık değil uzun ömürlü eski pazar torbalarından alacaktır. Benim naçizane tahminim poşet kullanımı zincirlerde yarı yarıya azalacaktır.

Çöp torbası firmalarının karı en başta artsa da uzun dönemde yeni girenlerle beraber karları yine düşecektir.

Uzun dönemdeki etkilerinden biri: çabuk delinen çöp konulması için tasarlanmamış torbalar yerine daha efektif torbalar kullanşıacaktır. Bunlar da daha büyük olabileceğinden => kapıcıların, hala varsa, işi azalacak. Daha büyük çöp kovalarına talep artacaktır.

Ben doğa için yararlı olacağını düşünüyorum, sebebi de toplamda tek kullanımlık poşet kullanımının azalacak olması. Mesajı Paylaş

petibor

Batılıların budalalıkları ile ülkemizi kirletmeyelim onların disiplini tertibi kuralları budalalıktır. Yere tükürme çöp atma korna çalma araba park etme bunlar budalalıktır. Hepimiz birer hayvanız nedir bu disiplin anarşisi. Ondan sonra Amsterdam gibi olacağız göreceğiz günümüzü alışıcaz geride dönemeyeceğiz Mesajı Paylaş

onkomd

Mühendis adam benim bildiğim biraz kuralcı olur putty. Nolmuş sana? Mesajı Paylaş

petibor

Şub 07, 2019, 06:41 ÖS Last Edit: Şub 07, 2019, 06:42 ÖS by petibor
ben mühendis değilimki hiç bir şey değilim hatta. Sakfor a bu yüzden üye olamıyorum. Kendini tanıt diyolar. Neyimi tanıtayım yokki bir şey rezilmi olayım bunca yıldan sonra Mesajı Paylaş

onkomd

10 sene onceki bir post'undan oyle hatirlamiyorum ben Mesajı Paylaş

theavengers

"Disiplin anarsisi" ne demek ben anlamadim. Mesajı Paylaş
All animals are equal but some animals are more equal than others.

petibor

Şub 14, 2019, 05:17 ÖÖ Last Edit: Şub 14, 2019, 05:23 ÖÖ by petibor
Disiplin anarşisi çok tehlikeli bir şey. Farkında olmazsan bir bakmışsın kendimizi 8 den sonra duş alınmanın yasak olduğu, çöplerin renkli renkli torbalara konduğu, çamaşır makinesi çalıştırma saatleri olan, bomboş kavşakta duran, kol boyu dokunulmaz kişisel alanı olan, pazar günleri her yeri kapalı bir ülke olarak buluruz.  Mesajı Paylaş

kosavalı1989

Bazı mağazalar poşet boyutuna göre fiyatlandırmaya gitmeye başlamış... Mesajı Paylaş

canıtez

Ben bu konuda harzemşaha hak veriyorum.  Plâstik kirliliğinin tek nedeni zincir marketler midir? Pazarlarda fırınlarda mağazalarda bakkallarda manavlarda her yerde poşet bedava. Bir tek zincir marketlerde ücretli. Bu işten yararlı çıkan onlar. Yeni bir kar unsuruna kavuştular. Eğer konu çevre olsaydı, manav bakkal fırın mağaza kırtasiye gibi her yerde bu kural uygulanırdı. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter