ULAK-Milli Baz İstasyonu

Başlatan The Thing, Mar 28, 2017, 10:56 ÖS

« önceki - sonraki »

The Thing

Yerli baz istasyonundan ilk 'alo'

Türkiye'nin yerli baz istasyonu ULAK üzerinden ilk görüntülü görüşme gerçekleştirildi.

Türkiye'nin ilk yerli baz istasyonu ULAK'tan ilk görüşme, Turkcell Küçükyalı Plaza ve Erzincan şehir merkezinde bulunan iki yerli baz istasyonunun Turkcell şebekesi üzerinden birbirine bağlanmasıyla sağlandı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının desteği, Savunma Sanayii Müsteşarlığının koordinasyonunda ASELSAN ana yükleniciliğinde Netaş ve Argela'nın katkılarıyla Türk mühendisler tarafından ilk milli baz istasyonu ULAK geliştirildi. Tasarımı tamamen yerli olan ULAK ile Türkiye, dünyanın baz istasyonu üreten 5 ülkesinden biri haline gelecek.
Haberleşme sistemini daha güvenli hale getirecek ULAK, teknolojiyi alan ve kullanan değil, tasarlayan, üreten ve satan ülke haline gelinmesinde önemli bir adım olacak.

İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenen Dünya Mobil Kongresi'nde operatörler tarafından sipariş sözleşmesi imzalanan ULAK'tan ilk "alo", Turkcell tarafından İstanbul-Erzincan arasında canlı şebekede kullanıldı

"TÜRKİYE'DE TARİHİ BİR BAŞARIYA İMZA ATTIK"

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, AA muhabirine, yerli baz istasyonları üzerinden görüntülü görüşme yapılmasının Türkiye'de mobil iletişimi değiştirerek yeni bir çağ başlatacağını ifade ederek, "Dün Türkiye'de tarihi bir başarıya imza attık. Sadece yerli baz istasyonları kullanarak gerçekleştirdiğimiz görüntülü görüşme, bu projeye yani yerli kaynaklara, Türk mühendislerine inanıldığı zaman nelerin başarıldığının en somut göstergesi oldu. Tüm dünyaya bunu kanıtlamış olduk." diye konuştu.

Şebekelerinde kullanmak üzere 250 adet ULAK siparişi verdiklerini ve proje kapsamındaki ilk teslim almaları da kendilerinin yapacağını anlatan Terzioğlu, "Böylece Türkiye'de yerli baz istasyonunu gerçek şebekede kullanacak ilk mobil operatör de Turkcell olacak." değerlendirmesinde bulundu. Yerli baz istasyonun yanı sıra Türkiye'nin ilk yerli 4,5G baz istasyonu anteninin geliştirilmesine yönelik iş birliği anlaşmasının da yerli teknolojilerin gelişimine büyük katkı sağlayacağını düşündüklerini dile getiren Terzioğlu, sadece 4,5G'de değil 5G'de de Ar-Ge çalışmaları ve yerli teknolojileri hayata geçirmek için birçok kurumla ortak projelerde birlikte çalıştıklarını bildirdi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığından (SSM) yapılan yazılı açıklamaya göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının desteği, SSM koordinasyonu, ASELSAN ana yükleniciliği, Netaş ve Argela'nın katkılarıyla Türk mühendisler tarafından geliştirilen yerli ULAK Baz İstasyonu, Türkiye'nin en ücra köşesine bile 4,5G hizmeti sağlayacak. Evrensel hizmet kapsamında kullanılabilirliğine dair, Radyo Erişim Şebekesi Paylaşımı özelliği, Netaş'ın Kurtköy'de bulunan Yeni Nesil Haberleşme Sistemleri Laboratuvarında, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Mobil Operatörler Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone ile ULAK Konsorsiyum üyelerinin katılımıyla 15 Mart tarihinde gösterildi. Evrensel Hizmet kullanımında olmazsa olmaz olan, Radyo Erişim Şebekesi Paylaşımı özelliği, bu demo sırasında tek bir kart üzerinden aynı anda üç operatöre birden hizmet sağlayacak şekilde başarıyla çalıştırıldı.

http://www.ntv.com.tr/teknoloji/yerli-baz-istasyonundan-ilk-alo,jG-vbcfq3EaKUkxQIBvVrg Mesajı Paylaş

radar

Bakan Arslan'dan yerli baz istasyonu ULAK müjdesi


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "ULAK baz istasyonlarıyla ilgili de şu an kurulan yerlerde testler yapılıyor. Çok önemli ve olumlu sonuçlar alıyoruz." dedi.

Kars'ın Kağızman ilçesinde baba ocağındaki bayramlaşmanın ardından merkeze bağlı Aydınalan, Çağlayan ve Maksutçuk köylerini ziyaret eden Arslan, buradaki sıcak asfalt çalışmasını inceledi.

Arslan, yaptığı açıklamada, Kars'ta köy yollarına sıcak asfalt yapılması yönünde bu yıl seferberlik çalışması başlattıklarını söyledi.

Diğer 7 ilçedeki köy yollarına da sıcak asfalt yapımı çalışmalarının sürdüğünü aktaran Arslan, "İnşallah başlattığımız seferberlik çerçevesinde biz bu sene yaklaşık 300 kilometre yol yapmış oluyoruz il ve ilçelerde. Ancak bununla yetinmeyeceğiz. Bundan sonra artık köy yollarının sıcak asfalt olması, insanlarımızın erişim konforunun artırılması yönünde çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Amacımız Kars'taki bütün köy yollarının sıcak asfalt olması." diye konuştu.

GSM operatörlerinin 500'ün altında nüfusu olan yerlere hizmet götürme zorunluluğu olmadığını anlatan Arslan, şunları kaydetti:

"Hal böyle olunca da ticari bakıyorlar. Özellikle oralarda gerek internetin gerek telefon altyapısının zayıf olduğunu biliyoruz. Biz bu konuda Bakanlık olarak yaklaşık bin 500 noktada daha önce 2G seviyesinde hizmet götürmüştük. Onların şimdi 4,5G seviyesine gelmesi daha modernize edilmesi ile ilgili çalışmayı başlattık. Yine yerli baz istasyonu kullanmak şartıyla o çalışma başladı. Kars'ta ve ilçelerimizdeki birçok köy dahil olmak üzere bin 799 noktada da çalışma başlattık. İhalesini yaptık ve karar verdik. Şimdi GSM operatörlerimiz Evrensel Hizmet Fonu'ndan parası bizim tarafımızdan karşılanmak üzere bin 799 noktaya baz istasyonu kuracak ve bunu da 2018 yılının ilk yarısında bitirmiş olacak. Böylece buralar da dahil cep telefonlarının çektiği ve 4,5G seviyesinde de internet hizmetinin verildiği bir ortamı görmüş olacağız."

"ULAK'la ilgili testler yapılıyor"

Bakan Arslan, bu çalışma sırasında Türkiye'nin ilk yerli baz istasyonu ULAK'ın kullanılacağını vurgulayarak, "Türkiye'de geliştirdiğimiz, ULAK dediğimiz yerli ve milli baz istasyonunu kullanma şartını koyduk. O çalışmalarda da her türlü desteği veriyoruz. ULAK baz istasyonlarıyla ilgili de şu an kurulan yerlerde testler yapılıyor. Çok önemli ve olumlu sonuçlar alıyoruz. İnşallah o sonuçları bitirince de önümüzdeki yılın ortalarında bu söylediğim bin 799 noktaya da biz 4,5G seviyesinde kaliteli, verimli, yüksek çekim gücü olan hizmeti götürmüş olacağız." şeklinde konuştu.

Türkiye'de internetin çekmediği ücra noktalarda çalışma yaptıklarını ifade eden Arslan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ama bilinmelidir ki onunla da yetinmeyeceğiz. O çalışmanın hemen devamında yine ülkemizin çok daha ücra noktalarında çekmeyen yerlerle ilgili de çalışmayı devam ettiriyoruz. Üçüncü fazda da yine telefon ve internet hizmetinin gitmediği yerlerde de Evrensel Hizmet Fonu'ndan kaynak oluşturmak şartıyla bakanlık olarak o çalışmayı yapacağız. Onu da buradan milletimizle memnuniyetle paylaşmış olalım." Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter