ULAK-Milli Baz İstasyonu

Başlatan The Thing, Mar 28, 2017, 10:56 ÖS

« önceki - sonraki »

The Thing

Yerli baz istasyonundan ilk 'alo'

Türkiye'nin yerli baz istasyonu ULAK üzerinden ilk görüntülü görüşme gerçekleştirildi.

Türkiye'nin ilk yerli baz istasyonu ULAK'tan ilk görüşme, Turkcell Küçükyalı Plaza ve Erzincan şehir merkezinde bulunan iki yerli baz istasyonunun Turkcell şebekesi üzerinden birbirine bağlanmasıyla sağlandı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının desteği, Savunma Sanayii Müsteşarlığının koordinasyonunda ASELSAN ana yükleniciliğinde Netaş ve Argela'nın katkılarıyla Türk mühendisler tarafından ilk milli baz istasyonu ULAK geliştirildi. Tasarımı tamamen yerli olan ULAK ile Türkiye, dünyanın baz istasyonu üreten 5 ülkesinden biri haline gelecek.
Haberleşme sistemini daha güvenli hale getirecek ULAK, teknolojiyi alan ve kullanan değil, tasarlayan, üreten ve satan ülke haline gelinmesinde önemli bir adım olacak.

İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenen Dünya Mobil Kongresi'nde operatörler tarafından sipariş sözleşmesi imzalanan ULAK'tan ilk "alo", Turkcell tarafından İstanbul-Erzincan arasında canlı şebekede kullanıldı

"TÜRKİYE'DE TARİHİ BİR BAŞARIYA İMZA ATTIK"

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, AA muhabirine, yerli baz istasyonları üzerinden görüntülü görüşme yapılmasının Türkiye'de mobil iletişimi değiştirerek yeni bir çağ başlatacağını ifade ederek, "Dün Türkiye'de tarihi bir başarıya imza attık. Sadece yerli baz istasyonları kullanarak gerçekleştirdiğimiz görüntülü görüşme, bu projeye yani yerli kaynaklara, Türk mühendislerine inanıldığı zaman nelerin başarıldığının en somut göstergesi oldu. Tüm dünyaya bunu kanıtlamış olduk." diye konuştu.

Şebekelerinde kullanmak üzere 250 adet ULAK siparişi verdiklerini ve proje kapsamındaki ilk teslim almaları da kendilerinin yapacağını anlatan Terzioğlu, "Böylece Türkiye'de yerli baz istasyonunu gerçek şebekede kullanacak ilk mobil operatör de Turkcell olacak." değerlendirmesinde bulundu. Yerli baz istasyonun yanı sıra Türkiye'nin ilk yerli 4,5G baz istasyonu anteninin geliştirilmesine yönelik iş birliği anlaşmasının da yerli teknolojilerin gelişimine büyük katkı sağlayacağını düşündüklerini dile getiren Terzioğlu, sadece 4,5G'de değil 5G'de de Ar-Ge çalışmaları ve yerli teknolojileri hayata geçirmek için birçok kurumla ortak projelerde birlikte çalıştıklarını bildirdi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığından (SSM) yapılan yazılı açıklamaya göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının desteği, SSM koordinasyonu, ASELSAN ana yükleniciliği, Netaş ve Argela'nın katkılarıyla Türk mühendisler tarafından geliştirilen yerli ULAK Baz İstasyonu, Türkiye'nin en ücra köşesine bile 4,5G hizmeti sağlayacak. Evrensel hizmet kapsamında kullanılabilirliğine dair, Radyo Erişim Şebekesi Paylaşımı özelliği, Netaş'ın Kurtköy'de bulunan Yeni Nesil Haberleşme Sistemleri Laboratuvarında, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Mobil Operatörler Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone ile ULAK Konsorsiyum üyelerinin katılımıyla 15 Mart tarihinde gösterildi. Evrensel Hizmet kullanımında olmazsa olmaz olan, Radyo Erişim Şebekesi Paylaşımı özelliği, bu demo sırasında tek bir kart üzerinden aynı anda üç operatöre birden hizmet sağlayacak şekilde başarıyla çalıştırıldı.

http://www.ntv.com.tr/teknoloji/yerli-baz-istasyonundan-ilk-alo,jG-vbcfq3EaKUkxQIBvVrg Mesajı Paylaş

radar

Bakan Arslan'dan yerli baz istasyonu ULAK müjdesi


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "ULAK baz istasyonlarıyla ilgili de şu an kurulan yerlerde testler yapılıyor. Çok önemli ve olumlu sonuçlar alıyoruz." dedi.

Kars'ın Kağızman ilçesinde baba ocağındaki bayramlaşmanın ardından merkeze bağlı Aydınalan, Çağlayan ve Maksutçuk köylerini ziyaret eden Arslan, buradaki sıcak asfalt çalışmasını inceledi.

Arslan, yaptığı açıklamada, Kars'ta köy yollarına sıcak asfalt yapılması yönünde bu yıl seferberlik çalışması başlattıklarını söyledi.

Diğer 7 ilçedeki köy yollarına da sıcak asfalt yapımı çalışmalarının sürdüğünü aktaran Arslan, "İnşallah başlattığımız seferberlik çerçevesinde biz bu sene yaklaşık 300 kilometre yol yapmış oluyoruz il ve ilçelerde. Ancak bununla yetinmeyeceğiz. Bundan sonra artık köy yollarının sıcak asfalt olması, insanlarımızın erişim konforunun artırılması yönünde çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Amacımız Kars'taki bütün köy yollarının sıcak asfalt olması." diye konuştu.

GSM operatörlerinin 500'ün altında nüfusu olan yerlere hizmet götürme zorunluluğu olmadığını anlatan Arslan, şunları kaydetti:

"Hal böyle olunca da ticari bakıyorlar. Özellikle oralarda gerek internetin gerek telefon altyapısının zayıf olduğunu biliyoruz. Biz bu konuda Bakanlık olarak yaklaşık bin 500 noktada daha önce 2G seviyesinde hizmet götürmüştük. Onların şimdi 4,5G seviyesine gelmesi daha modernize edilmesi ile ilgili çalışmayı başlattık. Yine yerli baz istasyonu kullanmak şartıyla o çalışma başladı. Kars'ta ve ilçelerimizdeki birçok köy dahil olmak üzere bin 799 noktada da çalışma başlattık. İhalesini yaptık ve karar verdik. Şimdi GSM operatörlerimiz Evrensel Hizmet Fonu'ndan parası bizim tarafımızdan karşılanmak üzere bin 799 noktaya baz istasyonu kuracak ve bunu da 2018 yılının ilk yarısında bitirmiş olacak. Böylece buralar da dahil cep telefonlarının çektiği ve 4,5G seviyesinde de internet hizmetinin verildiği bir ortamı görmüş olacağız."

"ULAK'la ilgili testler yapılıyor"

Bakan Arslan, bu çalışma sırasında Türkiye'nin ilk yerli baz istasyonu ULAK'ın kullanılacağını vurgulayarak, "Türkiye'de geliştirdiğimiz, ULAK dediğimiz yerli ve milli baz istasyonunu kullanma şartını koyduk. O çalışmalarda da her türlü desteği veriyoruz. ULAK baz istasyonlarıyla ilgili de şu an kurulan yerlerde testler yapılıyor. Çok önemli ve olumlu sonuçlar alıyoruz. İnşallah o sonuçları bitirince de önümüzdeki yılın ortalarında bu söylediğim bin 799 noktaya da biz 4,5G seviyesinde kaliteli, verimli, yüksek çekim gücü olan hizmeti götürmüş olacağız." şeklinde konuştu.

Türkiye'de internetin çekmediği ücra noktalarda çalışma yaptıklarını ifade eden Arslan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ama bilinmelidir ki onunla da yetinmeyeceğiz. O çalışmanın hemen devamında yine ülkemizin çok daha ücra noktalarında çekmeyen yerlerle ilgili de çalışmayı devam ettiriyoruz. Üçüncü fazda da yine telefon ve internet hizmetinin gitmediği yerlerde de Evrensel Hizmet Fonu'ndan kaynak oluşturmak şartıyla bakanlık olarak o çalışmayı yapacağız. Onu da buradan milletimizle memnuniyetle paylaşmış olalım." Mesajı Paylaş

Traverten

Milli Teknoloji ULAK'ın İlk Teslimatı Nisan Ayında Yapılacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye'nin ilk yerli ve milli baz istasyonu ULAK'ın, Evrensel Mobil Kapsama Projesi çerçevesinde üretilen 150 adetlik ilk parti ürünlerinin teslimatının nisan ayında yapılacağını bildirdi.

Arslan, Bakanlığının desteğiyle Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yürütülen LTE-A teknolojisinin kullanıldığı makrocell baz istasyonlarının yerli olarak geliştirilmesine yönelik ULAK Projesi'nde üretimlerin başladığını söyledi.

ASELSAN'ın ana yüklenici, Netaş ve Argela'nın alt yüklenici olduğu ULAK Projesi'nde, geçen yıl kurulan ULAK Haberleşme AŞ'nin projenin koordinasyonunu ve sorumluluğunu üstlendiğini vurgulayan Arslan, şöyle devam etti:

"Bu projeyle 4,5G ticari, evrensel hizmet ve kamu güvenliği şebekelerinde kullanılmak üzere değişik frekans bantlarında yerli LTE-Advanced makrocell baz istasyonları geliştirilmektedir. Tamamen Türk mühendisleri tarafından geliştirilen 4,5G baz istasyonlarının yerli ve milli imkanlarla üretilmesiyle Türkiye stratejik olarak çok önemli bir kazanım sağlayacak. Kırsal kesimlerimiz de dünyanın her yerine ulaşabilecek."

İlk teslimat nisanda

Teknolojide dışa bağımlılığı azaltmanın yanı sıra yeni gelişen teknolojilerde önde olmak açısından atılan bu adımın Türkiye için hayati öneme sahip olduğuna dikkati çeken Arslan, "Bakanlığımız, ULAK Projesi'ne ilk günden beri verdiği desteği, Haberleşme Genel Müdürlüğünce yürütülen 'Evrensel Hizmet Projeleri' kapsamında kırsal bölgelerde kurdurduğu mobil haberleşme altyapılarında belli oranlarda ULAK baz istasyonlarının kurulum şartı getirerek göstermiştir." dedi.

Bu kapsamda, Evrensel Mobil Kapsama Projesi'nin 1. fazında daha önce kurulum yapılan bin 799 yerleşim yerine 4,5G mobil genişbant hizmeti götürülmesi için imzalanan sözleşmede en az yüzde 10 ULAK ürünleri kullanımı şartı konulduğunu anımsatan Arslan, gelinen noktada proje kapsamında 489 baz istasyonunda 4,5G yükseltmelerinin ULAK ürünleriyle yaptırıldığını bildirdi.

Arslan, 1. faz projede ULAK kullanım oranının yaklaşık yüzde 45 olacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Evrensel Mobil Kapsama Projesi'nin 2. fazında ise ilk kez mobil kapsama altına alınacak bin 472 yerleşim yeri için imzalanan sözleşmede, en az yüzde 30 ULAK ürünleri kullanımı şartı getirildi. Bu projede gelinen noktada yaklaşık 590 baz istasyonunda ULAK ürünleri kullanılacak. Bu sayede 2. faz projesinde ULAK kullanım oranı yaklaşık yüzde 55 olacak.
Evrensel Mobil Kapsama Projesi'nin 1. fazı kapsamında 15 Nisan'da yükleniciye teslimi planlanan 150 adet ULAK baz istasyonunun fabrika kabulü, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından görevlendirilen muayene ve kabul heyetince ASELSAN'a ait üretim tesislerinde yapılacak."

Evrensel Mobil Kapsama Projesi için üretilen 150 adetlik ilk parti ürünlerin teslimatının nisan ayında yapılacağını aktaran Arslan, projenin her iki fazı için kullanılacak yaklaşık bin 80 ULAK baz istasyonunun teslimatının ayda ortalama 150 adet olacak şekilde 2019'a kadar gerçekleştirilmesinin planlandığını söyledi.

http://www.rayhaber.com/2018/03/milli-teknoloji-ulakin-ilk-teslimati-nisan-ayinda-yapilacak/ Mesajı Paylaş

The Thing

Hizmete giren 4.5G ULAK baz istasyonu sayısı 150 ye ulaşmış. Mesajı Paylaş

petibor

Mobil haberleşme için ürün ailesini tamamlamaya çalışıyoruz belliki. Ne işe yaradıklarını bilmiyorum önemli gibi duruyorlar. Bir tek ULAK ile dünyada çözüm ortağı olamayız mobil iletişim firmalarının tüm ihtiyacına cevap verebilmemiz gerek. Yazılım donanım hizmet hatta mobil çözümler filan. Aselsan bu alanda yeni bir Aselsan daha kurmalı çok önemli bir saha bu. 5 milyar dolar kazanabilir Aselsan bu işten yılda. Vestel Karel filanda bu alana girebilir aslında.

Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Projesi'nin üç ürünü başarıyla test edildi
Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G (UUYM5G) Projesi'nin ürünlerinden '5G Çekirdek Şebeke', '5G Anahtarlayıcı' ve '5G Element Yönetim Sistemi' birbirlerine entegre edilerek şebekeye kayıt olma ve data bağlantısı senaryoları başarıyla test edildi.
...

https://www.star.com.tr/teknoloji/uctan-uca-yerli-ve-milli-5g-projesinin-uc-urunu-basariyla-test--edildi-haber-1439869/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter