Yemen İç Savaşı

Başlatan Merkator, Mar 28, 2017, 03:04 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

Rusya BMGK'da İran'ı hedef alan Yemen tasarısını veto etti

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) İran'ı Yemen'e yönelik silah ambargosunu delmekle eleştiren tasarıya Rusya'dan veto geldi.

Tasarıda İran, silahlarının Yemen'deki isyancı Şii Husilerin eline geçmesini engelleyememekle suçlanıyordu.

Öte yandan Rusya'nın hazırladığı, Yemen'e yönelik silah ambargosunun bir yıl daha uzatılmasını öngören tasarı oy birliği ile kabul edildi.

ABD başta olmak üzere BMGK'daki Batılı ülkeler İran'ı Yemen'deki isyancı Husileri desteklemekle suçluyor. ABD aylardır BM'nin İran'ı Yemen konusunda kınaması için lobi çalışması yapıyordu.

Rusya'nın vetosu bu anlamda ABD'nin girişimlerine bir darbe olarak görülüyor.

İngiltere tarafından ABD ve Fransa'ya da danışarak kaleme alınan tasarıda İran, füze ve insansız hava araçlarının isyancıların eline geçmesini engellemeyerek, Yemen'e yönelik silah ambargosunu delmekle eleştiriliyordu.

ABD geçen Aralık ayında Yemen'den Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a atılan füzelerin de İran izleri taşıdığını iddia etmişti.

Rusya ise füzelerin İran yapımı olduğu iddialarına şüpheyle yaklaştığını açıklamıştı.

İran Yemen'deki isyancıları silahlandırdığı iddialarını reddediyor.

Yemen'de isyancı Şii Husiler ile hükümet güçleri arasında iç savaş sürerken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon 2015 yılında Husilere yönelik hava saldırılarına başlamıştı.

BMGK'da bir tasarının kabul edilebilmesi için 9 geçer oy alması ve daimi üyeler olan Rusya, Çin, ABD, Fransa ve İngiltere tarafından veto edilmemiş olması gerekiyor.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-43193895 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Riyad'a füze saldırısı: 1 ölü

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'ı hedef alan balistik füze saldırısında bir kişi hayatını kaybetti.

Yemen'deki Şii Husi militanlarca fırlatılan 7 füze, Suudi savunma sistemlerince havada imha edildi.

Riyad Sivil Savunma Birimi, şarapnel parçalarının sivil yerleşim alanlarına düşmesi nedeni ile Mısırlı 1 kişinin hayatını kaybettiğini 2 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Evi zarar gören bir Riyad sakini de, "Çok güçlü patlama oldu ve her yer sallandı. Evimizde hasar meydana geldi. Çok şükür bizde can kaybı yok. Sadece camlarımız kırıldı, hepsi bu" diye konuştu.

Bu kayıp, Yemen'den Suudi Arabistan'a 3 yıldır aralıklarla düzenlenen Balistik Füze saldırılarında yaşanan ilk sivil kayıp olarak kayıtlara geçti.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçlerinin Yemen'deki İran destekli Şii Husi militanlara yönelik bundan 3 yıl önce başlattığı hava operasyonları devam ediyor.

Binlerce kişinin hayatını kaybetmesine, altyapının neredeyse tamamen yok olmasına ve milyonlarca kişinin de yardıma muhtaç konumuna düşmesine neden olan savaşta taraflar biraraya gelmiş değil.

Riyad yönetimi, yüz binlerce kişinin mülteci konumuna düştüğü savaşla ilgili dış dünyadan gelen eleştirilere kulak tıkıyor.

Suudi Arabistan ayrıca, Yemen'deki mevcut durumdan İran'ı sorumlu tutuyor.

http://tr.euronews.com/2018/03/26/riyad-a-fuze-sald-r-s-1-olu Mesajı Paylaş

Merkator

Yemen'de Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait F-16'nın düşürüldüğü ileri sürüldü

Yemen'de devam eden savaşta dün Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait bir F-16'nın düşürüldüğü iddia edildi.

Yemen Observer sitesi düşürülen uçağa ait olduğu ileri sürülen fotoğrafları paylaştı.

http://www.kokpit.aero/yemen-de-f-16-savas-ucagi-dusuruldu Mesajı Paylaş

Merkator

Yemen'deki Husiler, Suudi Arabistan'ın Cazan bölgesine balistik füze fırlattı

Husiler tarafından Suudi Arabistan'ın Cazan bölgesine fırlatılan balistik füze, havada imha edildi.

Suudi Arabistan devlet televizyonunun geçtiği haberde, Husilerin Yemen'den ateşlediği balistik füzenin, S. Arabistan hava savunma sistemi tarafından imha edildiği bildirildi.

Husiler ise, Cazan bölgesinde bulunan Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Aramco'ya ait tesisi balistik füzeyle hedef aldıklarını belirtti.

http://www.kokpit.aero/yemen-den-suudi-arabistan-a-balistik-fuze-firlatildi Mesajı Paylaş

Merkator

Abu Dhabi Havalimanı'na drone'lu saldırı

Yemen'de Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona karşı savaşan Husilerin, Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkentindeki Abu Dhabi Uluslararası Havalimanı'na drone ile saldırı gerçekleştirdikleri ileri sürüldü. Saldırıyı Yemen merkezli Al Masirah Televziyonu duyurdu.

Abu Dhabi Havalimanı'ndan yapılan açıklamada bir olay yaşandığı doğrulandı ancak drone saldırısından bahsedilmedi. Açıklamada meydandaki hava ulaşımının bundan etkilenmediği belirtildi.

İngiliz havacılık yazarı Alex Macheras ise havalimanı yönetiminin açıklamasının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Macheras, drone saldırısının yaşandığı doğruladı ve saldırı sonrası birçok seferde gecikme yaşandığını bildirdi.

http://www.kokpit.aero/husi-abu-dabi-drone-saldirisi Mesajı Paylaş

Search and rescue

BAE bu saldırıları sürekli sümen altı ediyor, etmeye çabalıyor. İki tane balistik füze düşse Dubai'de tek bir yabancı kalmaz, Emirates belini bir daha zor doğrultur. Mesajı Paylaş

matmat26

Bugun, Suudilere ait Petrol Taşıyan iki gemiye  Kızıldeniz de Husi saldırısi düzenlenmiş.

Dişisleri kınama yayinladi. Mesajı Paylaş

ocay

Yemen savaşına özel bir isim vermek lazım.. çok enteresan bir savaş. Hiç bir şeye uymuyor. Mesajı Paylaş

Atılgan

Husiler, Hudeyde Limanı'na gemi girişlerini engelliyor

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, 3 geminin Yemen'in batısındaki Hudeyde Limanı'na girişinin Husiler tarafından engellendiğini duyurdu.

Suudi Arabistan'ın resmi televizyon kanalı El-İhbariyye'de yer alan habere göre, Koalisyon Güçleri Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, Hudeyde Limanı'ndaki milislerin, "Omnıyah" ve "Amıty" isimli buğday yüklü iki geminin limana girişini 12 gündür kasten engellediğini aktardı.

Turki ayrıca Carpe Dıem-2 isimli benzin taşıyan geminin de 32 gündür kasıtlı olarak limana girişinin engellendiğini ifade etti.

Koalisyon güçlerinin, Yemen limanlarına hareket eden 4 gemi için izin belgesi çıkardığı bilgisini paylaşan Turki, Hudeyde Limanı'nda 5 geminin bulunduğunu, 4 geminin de giriş için beklediğini kaydetti.

Açıklamada, söz konusu gemilerin kime ait olduğuna ilişkin bilgi verilmedi.

Yemen hükümet güçleri, Hudeyde kenti ve limanını Husilerden almak için 13 Haziran'da koalisyon güçlerinin desteğiyle operasyona başlamıştı. Bu kapsamda ilerleyişini sürdüren hükümet güçleri, 19 Haziran'da Hudeyde Uluslararası Havalimanı'nın tamamında kontrolü sağlamıştı.

Hudeyde Limanı hayati öneme sahip

Yemen'in gıda ihtiyacının yüzde 90'ının ithal edildiği, bunun da yüzde 70'inin Hudeyde Limanı'ndan ülkeye girdiği belirtiliyor.

Halkın temel ihtiyaç maddeleri için hayati öneme sahip Hudeyde, ilaç başta olmak üzere pek çok malzemenin de giriş noktası konumunda bulunuyor.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın sürdüğü Yemen'de meşru yönetime darbe yapan Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutuyor. Yemen yaklaşık 3 yıldır Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin desteklediği hükümet güçleri ile Husiler arasında şiddetli çatışmalara sahne oluyor.

https://www.denizhaber.com.tr/husiler-hudeyde-limanina-gemi-girislerini-engelliyor-haber-83255.htm
Mesajı Paylaş

Terra

Yemen'de Husiler askeri deniz operasyonlarını durduracak

Yemen'de Husilere bağlı Yüksek Devrim Komitesi Başkanı Birleşmiş Milletler ve uluslararası toplumun Yemen'deki krizin çözümünün siyasi olduğu konusundaki görüşlerini ve barış çabalarını göz önünde bulundurarak böyle bir girişim başlattıklarını açıkladı.

Yemen'de Husilere bağlı Yüksek Devrim Komitesi Başkanı Muhammed Ali el-Husi, ülkede belirli bir süre için "askeri deniz operasyonlarını durdurma" girişimi başlattıklarını duyurdu.

Husi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası toplumun Yemen'deki krizin çözümünün siyasi olduğu konusundaki görüşlerini ve barış çabalarını göz önünde bulundurarak böyle bir girişim başlattıklarını ifade etti.

Husi, girişimin Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon tarafından kabul görmesi ve benzer bir adım atılması halinde tüm cepheleri kapsayacağını kaydetti.

Konuyla ilgili Yemen'deki meşru yönetimden henüz bir açıklama yapılmadı.

BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Yemen'deki çatışmaların sona ermesi ve ülkedeki krizin çözümü için yeniden müzakerelere başlanması amacıyla çalışmalar yürütüyor.

Griffiths'in müzakerelere yeniden başlanması amacıyla Yemenli taraflara bazı öneriler sunduğu bildirilmişti.

Yemen Dışişleri Bakanı Halid el-Yemani, daha önce yaptığı açıklamada, Griffiths'in öneri paketinin Husilerin Hudeyde'den çekilmesini ve yerlerini Yemen İçişleri Bakanlığı'na bağlı güçlerin almasını içerdiğini belirtmişti.

Yemen hükümet güçleri, Hudeyde kenti ve limanını Husilerden almak için 13 Haziran'da koalisyon güçlerinin desteğiyle operasyona başlamıştı.

https://www.dunyabulteni.net/ortadogu/yemen-de-husiler-askeri-deniz-operasyonlarini-durduracak-h426541.html Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter