Yemen İç Savaşı

Başlatan Merkator, Mar 28, 2017, 03:04 ÖS

« önceki - sonraki »

Merkator

Suudi Arabistan'a balistik füze saldırısı

Yemen'den Suudi Arabistan topraklarına atılan 4 balistik füze imha edildi.

Yemen'den Suudi Arabistan topraklarına fırlatılan 4 balistik füzenin hava savunma sistemi tarafından imha edildiği bildirildi.
Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçlerinden yapılan açıklamada, Husilerin sabah saatlerinde Suudi Arabistan'ın Ebha ve Hamis Muşit kentlerine 4 balistik füze saldırısı gerçekleştirdikleri ifade edildi.

Balistik füzelerin herhangi bir zarara yol açmadan hava savunma sistemi tarafından havada imha edildiğinin belirtildiği açıklamada, füzelerin ateşlendiği rampaların da hedef alındığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, Husilerin kaçak yollarla Yemen'e silah getirdiklerine işaret edilerek silah kaçakçılığı için özellikle Hudeyde limanının aktif şekilde kullanıldığına vurgu yapıldı.

http://www.dunyabulteni.net/haberler/396926/suudi-arabistana-balistik-fuze-saldirisi Mesajı Paylaş

Atılgan

ABD: Husiler, Kızıldeniz'deki deniz ulaşımını tehdit ediyor


ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Başkanı Joseph Votel, Husilerin Kızıldeniz'deki deniz ulaşımına tehdit oluşturduğunu söyledi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Başkanı Joseph Votel, Husilerin Kızıldeniz'deki deniz ulaşımına tehdit oluşturduğunu söyledi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Başkanı Joseph Votel, Silahlı Hizmetler Komitesi'nde gerçekleştirdiği konuşmasında Husilerin, Kızıldeniz'deki deniz ulaşımına tehdit oluşturduğunu duyurdu.

Joseph Votel "İran'ın desteği ile hareket eden Husiler, Hürmüz Boğazı'ndan geçirilen kıyı savunma füzeleri, radar sistemleri, madenler ve patlayıcı yüklü tekneler yerleştirdi. Bu tesisler, ticareti, gemileri ve bölgedeki güvenlik operasyonları tehdit ediyor. Bölgedeki diğer kontrol noktaları konusunda son derece endişeliyim" dedi.

Joseph Votel Hürmüz Boğazında her yıl, 300'den fazla olay meydana geldiğini bu olayların da yüzde 10 ila 15'inin amatörce ya da tehlikeli olaylar olduğunu bildirdi.

http://www.denizhaber.com.tr/abd-husiler-kizildenizdeki-deniz-ulasimini-tehdit-ediyor-haber-73496.htm Mesajı Paylaş

Energy

Yemen'de El-Kaide operasyonu

Yemen'de ABD'ye ait olduğu tahmin edilen insansız hava aracıyla (İHA) Ebyen vilayetinde El-Kaide hedeflerine saldırı düzenlendiği bildirildi.

Yemen Terörle Mücadele Güçleri'nin sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabından yapılan açıklamada, ABD'ye ait olduğu tahmin edilen İHA'nın, ülkenin güneyindeki Ebyen vilayetinde hava saldırısı düzenlediği belirtildi. Kent merkezindeki Zencebar'a bağlı Karn Emarin köyünde El-Kaide yöneticilerini taşıyan bir aracın hedef alındığı saldırıda bazı örgüt üyelerinin öldürüldüğü ifade edildi.

Öte yandan Ebyen'in batısındaki Lahic vilayetinde de Yemen güvenlik güçleri tarafından El-Kaide operasyonu düzenlendi. Lahic Emniyet Müdürü Salih es-Seyyid yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin aldığı istihbarat neticesinde kent merkezi El-Huta'nın doğusundaki üç ayrı bölgede düzenlediği operasyonda ikisi örgüt yöneticisi 5 kişinin yakalandığını söyledi. Seyyid, operasyonda çeşitli silah, mühimmat ve patlayıcıların da ele geçirildiğini kaydetti.

Terör örgütü El-Kaide, Husilerin boşalttığı Huta'nın neredeyse tamamında ağustos ayından bu yana kontrolü elinde bulunduruyor.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/398290/yemende-el-kaide-operasyonu Mesajı Paylaş

Defence

Birleşik Arap Emirlikleri gemisine saldırı

Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait bir gemiye Yemen kıyılarında füze ile saldırı düzenlendi. Saldırı Yemen'de etkili olan Husiler tarafından gerçekleştirildi. Husiler dün de Suudi Arabistan savaş gemisine saldırmışlardı.

Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre Yemen'in Hudeyde kentindeki Muha Limanı'ndan denize açılan BAE'ye ait bir gemiye Husiler tarafından füzeyle saldırı düzenlendi.

Saldırıda geminin zarar görmediği ancak içindeki kişilerden birinin yaralandığı bildiriliyor.

Dün Suudi Arabistan gemisine saldırdılar

Yemen'de Husiler dün ülkenin batısındaki El-Muha kenti açıklarında  Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait bir savaş gemisine füze  saldırısı düzenlemişti. Husiler tarafından yağılan açıklama  Suudi Arabistan yönetimi  tarafından doğrulanmamıştı.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise El-Muha'nın  kuzeyindeki Husi mevzilerine hava saldırılarında bulunmuştu.

http://www.kaptanhaber.com/haber/46291/birlesik-arap-emirlikleri-gemisine-saldiri.html Mesajı Paylaş

matmat26

Yemen savaşı bir kör savaşa döndü sanırım. Kaç yıl olmasına rağmen bitirilmedi. Ilerleme de yok.
Oysa Suudiler bu konuda rahat.
Uluslararası toplum baskısı yok. Karşılarında konvansiyonel bir güçten sürekli destek alan bir güç yok.

Neyin peşinde olduklarını kendileri biliyor mu acaba? Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter