Yemen İç Savaşı

Başlatan Merkator, Mar 28, 2017, 03:04 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

Rusya BMGK'da İran'ı hedef alan Yemen tasarısını veto etti

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) İran'ı Yemen'e yönelik silah ambargosunu delmekle eleştiren tasarıya Rusya'dan veto geldi.

Tasarıda İran, silahlarının Yemen'deki isyancı Şii Husilerin eline geçmesini engelleyememekle suçlanıyordu.

Öte yandan Rusya'nın hazırladığı, Yemen'e yönelik silah ambargosunun bir yıl daha uzatılmasını öngören tasarı oy birliği ile kabul edildi.

ABD başta olmak üzere BMGK'daki Batılı ülkeler İran'ı Yemen'deki isyancı Husileri desteklemekle suçluyor. ABD aylardır BM'nin İran'ı Yemen konusunda kınaması için lobi çalışması yapıyordu.

Rusya'nın vetosu bu anlamda ABD'nin girişimlerine bir darbe olarak görülüyor.

İngiltere tarafından ABD ve Fransa'ya da danışarak kaleme alınan tasarıda İran, füze ve insansız hava araçlarının isyancıların eline geçmesini engellemeyerek, Yemen'e yönelik silah ambargosunu delmekle eleştiriliyordu.

ABD geçen Aralık ayında Yemen'den Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a atılan füzelerin de İran izleri taşıdığını iddia etmişti.

Rusya ise füzelerin İran yapımı olduğu iddialarına şüpheyle yaklaştığını açıklamıştı.

İran Yemen'deki isyancıları silahlandırdığı iddialarını reddediyor.

Yemen'de isyancı Şii Husiler ile hükümet güçleri arasında iç savaş sürerken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon 2015 yılında Husilere yönelik hava saldırılarına başlamıştı.

BMGK'da bir tasarının kabul edilebilmesi için 9 geçer oy alması ve daimi üyeler olan Rusya, Çin, ABD, Fransa ve İngiltere tarafından veto edilmemiş olması gerekiyor.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-43193895 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Riyad'a füze saldırısı: 1 ölü

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'ı hedef alan balistik füze saldırısında bir kişi hayatını kaybetti.

Yemen'deki Şii Husi militanlarca fırlatılan 7 füze, Suudi savunma sistemlerince havada imha edildi.

Riyad Sivil Savunma Birimi, şarapnel parçalarının sivil yerleşim alanlarına düşmesi nedeni ile Mısırlı 1 kişinin hayatını kaybettiğini 2 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Evi zarar gören bir Riyad sakini de, "Çok güçlü patlama oldu ve her yer sallandı. Evimizde hasar meydana geldi. Çok şükür bizde can kaybı yok. Sadece camlarımız kırıldı, hepsi bu" diye konuştu.

Bu kayıp, Yemen'den Suudi Arabistan'a 3 yıldır aralıklarla düzenlenen Balistik Füze saldırılarında yaşanan ilk sivil kayıp olarak kayıtlara geçti.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçlerinin Yemen'deki İran destekli Şii Husi militanlara yönelik bundan 3 yıl önce başlattığı hava operasyonları devam ediyor.

Binlerce kişinin hayatını kaybetmesine, altyapının neredeyse tamamen yok olmasına ve milyonlarca kişinin de yardıma muhtaç konumuna düşmesine neden olan savaşta taraflar biraraya gelmiş değil.

Riyad yönetimi, yüz binlerce kişinin mülteci konumuna düştüğü savaşla ilgili dış dünyadan gelen eleştirilere kulak tıkıyor.

Suudi Arabistan ayrıca, Yemen'deki mevcut durumdan İran'ı sorumlu tutuyor.

http://tr.euronews.com/2018/03/26/riyad-a-fuze-sald-r-s-1-olu Mesajı Paylaş

Merkator

Yemen'de Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait F-16'nın düşürüldüğü ileri sürüldü

Yemen'de devam eden savaşta dün Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait bir F-16'nın düşürüldüğü iddia edildi.

Yemen Observer sitesi düşürülen uçağa ait olduğu ileri sürülen fotoğrafları paylaştı.

http://www.kokpit.aero/yemen-de-f-16-savas-ucagi-dusuruldu Mesajı Paylaş

Merkator

Yemen'deki Husiler, Suudi Arabistan'ın Cazan bölgesine balistik füze fırlattı

Husiler tarafından Suudi Arabistan'ın Cazan bölgesine fırlatılan balistik füze, havada imha edildi.

Suudi Arabistan devlet televizyonunun geçtiği haberde, Husilerin Yemen'den ateşlediği balistik füzenin, S. Arabistan hava savunma sistemi tarafından imha edildiği bildirildi.

Husiler ise, Cazan bölgesinde bulunan Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Aramco'ya ait tesisi balistik füzeyle hedef aldıklarını belirtti.

http://www.kokpit.aero/yemen-den-suudi-arabistan-a-balistik-fuze-firlatildi Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter