Altay Tank

Başlatan 7Skies, Eki 05, 2015, 05:23 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

saladin

Patent problemi var mi hilmiyorum ama tank seri uretime gecene kadar uluslararasi patentin suresi kesin dolar problem olmaz. Mesajı Paylaş

Invincible

Zaten ilk parti üretimi 2020 de olacaktı..Ancak yerli motor bekleniyorsa tarih en az 2030 olur..Böylece F-35 siz ve Altay'sız 10 yıllar bizi bekler.. Mesajı Paylaş

putty

Eki 11, 2018, 06:02 ÖÖ Last Edit: Eki 11, 2018, 06:05 ÖÖ by putty
Kriz nedeniyle büyük projelerin finans edilememesi durumu bu projeyi geciktirebilir. En maliyetli proje bu görünüyor şu anda.
Biraz zaman geçerse proje anlamınıda yitirebilir.
Ben Armata yaklaşımına inanan biriyim bu tank projesinin değişmesi gerektiğine inanıyorum.
Bunuda bekleyerek ancak başarabiliriz çünkü bu yeni yaklaşımın doğruları daha tam ortaya çıkmadı.
Aceleye getirmeden modernizasyon ile on yıl kazanmamız ve tabloyu görüp sonra kendi tankımızı yapmamız gerek.
Motoru koruyarak yapılacak her modernizasyon çok efektif olabilir bizim için Mesajı Paylaş

Invincible

Modernizasyona 10 yıl bekemek demek hava gücünü geçtik tank gücünde de Yunanistan'in altinda kalmak demek.Yunanistanda 170 adet Eopard 2A6 var ve her an M1 tedarik edebilirler.Buzde ise 170 adet M60-T var en modern..M60A3 ve Leopard 2A4 modernuzasyonları meçhul.. Mesajı Paylaş

putty

Eki 11, 2018, 07:04 ÖÖ Last Edit: Eki 11, 2018, 07:07 ÖÖ by putty
Tank ihtiyacımızı modernzasyon ile geçici olarak giderip öbür ülkeler gibi bizde yeni tank yaklaşımları olursa gözden çıkartılabilecek tanklarla bir süre devam etmek çok yerinde olur. Yepisyeni tank ile tank sorununu % 100 çözmektense modernizasyon ile % 80 çözmek bana şu durumda daha makul geliyor. Bu yeni tanklar çünkü bizim elimizi kolumuzu bağlayacak 2020 lerde yeni tank doğruları kabul gördüğünde. Bundan sonraki her yeni tank Armata gibi olacak belkide. Merkava Leo M1 bunların yerine gelecek yeni jenerasyon tanklar Armata yaklaşımı ile olursa fena gol yemiş olacağız. O zaman ne olacak biliyormusunuz şu anda ve geçmişteki Türk tankları demodedir durumu aynen devam edecek eldeki onca yepyeni tank varken. ABD nin Almnaya nın değiştirdiği tankların aynısına sahip olacağız öylece kalakalacağız. Bu yüzden bizimde aynı şimdiki ABD gibi eski tanklarla bir süre idare etmemiz gerek. Bunu modernizasyon ile başarabiliriz. Ayrıca tanksavar füzelerimiz çok şahane onların üzerine biraz çalışarak sahada her türlü avantajıda yakalayabiliriz. UMTAS IIR füzelerle donatılmış tank gücünü destekleyen yeni yaklaşımlar ile ondan sonra kim düşünür Yunan Leo2 HEL lerini. İdare ederiz yani. Tabi modernizasyon ucuz iş değil onu iyi ayarlamak var olan motorları koruyarak düşük maliyetli modernizasyon önemli. SABRA bu anlamda biraz maksadı aşan maliyette mesela. Birim maliyeti 4 milyon dolar olan bir modernizasyon bize çok iyi gider.  ALTAY bize 10-15 milyon dolar birim maliyete malelabilir bu hem çok maliyet hemde tank eski yaklaşım şu anda bu çok belli değil ama 2030 a gelmeden belli hale gelecek. Mesajı Paylaş

putty

Eki 11, 2018, 07:14 ÖÖ Last Edit: Eki 11, 2018, 10:52 ÖÖ by putty
Kendimi tekrar edicem ama şu çizimlerle Armata yaklaşımını tekrar anımsatmak istiyorum
Armata tankında önde 3 personel her yönden çok iyi zırhlanmış halde kapalı küçük bir modülden tankı dijital olarak yönetiyor.
Bu güne kadarki doğu ve batı tankları ise hareketli kulenin altında ve tankın önünden oluşan tek bir hacimdeki 3 yada 4 personel tarafından tanklar kullanılıyordu. Hem kulenin hareketli kısmı hem hacmin çok büyük olması bu personelin korunmasını çok zorlaştırıyordu. Buna yakıt ve mühimmat yangınlarınında personele direk yakınlığını ekleyebiliriz. Rusya yaklaşımında 3 asker dışarı kaçabilecekleri tanktan neredeyse haric halde bir muazzam zırh altındalar. Yangın ulaşmıyorr mühimmat paralanması ulaşmıyor kapağı açıp kaçıyorlar araçtan.

Bizim tank da bu resimdeki M1 gibi her tank böyle Armata hariç. Armata nın olabilirliliği elbetteki birilerinin akıl etmesinden değil dijital sistemlerin gelişmesinden olan bir şey. Kameralar yazılımlar sensörler ARMATa yı olabilir kıldı yoksa bu bir yaklaşım bile değil aksi aptallık olur bundan sonra. Amerika İsrail Almanya da bunu seçecek mutlaka. Şu anda çalışıyorlar hatta kuşkusuzki. Biz zırzıbıdık kalmayalım ben onu diyorum yoksa ALTAY a tabiki çok ihtiyaç var. Soru şu biraz idare edebilirmiyiz. Edebilirsek çok iyi olur çünkü.

Yukarıdaki iki tanka bakın Rusya tankının zırh koruma seviyesi M1 den daha yüksek, ağırlığı 45 ton M1 in 65 ton. Topu M1 den daha büyük hızı daha yüksek her şeyi bariz daha üstün. 45 ton yani M48 kadar ama dünyanın personelini en iyi koruya ntankı çünkü önde kutu gibi bir yerde sadece aşırı zırh ve koruma var. Bunu göz ardı etmek ahmaklıktır yeni tank geliştiren ülkeler için.  Bizim tank Armata dan bile daha yeni tank düşünün dünya fikir değiştirmiş biz 1980 lerin yaklaşımı ile yepisyeni 1000 tank üreteceğiz. Sonra ne olacak pişman olunca çöpemi atacağız. Amerikalı 40 yıllık tankını değiştirirken biz 5 yıllık tankı nasıl kıyıp değiştireceğiz. Sonrasında bize yafta gibi yapışan Türklerin tankları demode klişesi tam şahane tank yaptık derken aynen onlarca yıl daha kalacak hiç bir şey yapamayacağız. Sonra putty kendini parçaladı anlatamadı dinlemedik adamı diyeceksiniz

Yapmamız gereken şey çok basit. Oturup tam otomatik doldurmalı bir kule mekanizması geliştireceğiz sonra eldeki zırh teknolojisi ile personeli önde zırhlı kapsüle alacağız ve 1500 BG yerine 1000 BG motor ile 45 tonluk çok daha küçük bir tank tasarlayacağız. İşlerimiz daha kolay olacak yani. Motoru yapmakta daha kolay olacak.

Mesajı Paylaş

Invincible

Rus tanklarını körfez savaşında gördük..Klasik M-60A3 ler karşısında dağıldılar.. Mesajı Paylaş

Berk

Eki 11, 2018, 10:28 ÖÖ Last Edit: Eki 11, 2018, 10:42 ÖÖ by Berk
Irak'ın kullandığı ihraç modeli tanklarla armata kıyaslaması doğru olmaz, armata başka bir yaklaşımın eseri. Rusya KE mermisinden bile çalmış çelikten yapıp vermiş.
Suudiler harekatın maliyetini karşılayınca abd'de yağı bol bulmuş Arap gibi her yeri bombaya boğmuş, asıl kayıplar hava harekatında verilmiş zaten, kara harekatı başladıktan 4 gün sonra da teslim olmuşlar.

Tahmin: Bence devletler eski tanklarından bıkıp yenilerine geçtiğinde armata merkava karışımı (motor önde personel kapsülü geride) bir tank tasarlayabilirler. Parası olan yapar parası olmayan eski tas eski hamam diyebilir. Mesajı Paylaş

TULGA

Ben de Sn putty'ye katılıyorum. İyi kötü ülkemizde bu tankın bir altyapısı oldu. Yapilabilirligi görüldü. Yalnız aktarma organları ve güç grubu sorununa genel bir müdahale yapılarak çözüm üretilmeli. 250-1500bg arası bir güç grubu ailesine artık bu ülkenin her sektörde ihtiyacı olacak.

Ben M-60 ların tamamı (SABRA seviyesinde olacak şekilde ) ile Leo-2 A4 lerin ( Aselsan NG seviyesinde)
modernizasyonunun sağlanarak harekata hazır 1000-1200 arası tank ile bir sonraki tank anlayışına emek ve zaman harcanması taraftarıyım. Sonuçta Leopard tanklarının modernizasyonunda bir güç grubu sorunu yasanmayacak. İlave zırh AKS 360° farkındalık ilave Sarp sistemi ve kafes ilavesi ile modernizasyon bitirilebilir. M-60'lar da 900bg bir güç grubu ve Leopard modernizasyonundaki diğer sistemlerin ilavesi ile 105mm olarak devam edilebilir. Bu iki AMT yi destekleyecek Tulpar-Kaplan 30 gibi paletli, Pars-Arma gibi TTZA lara çeşitli kule sistemleri ilave zırh 360° farkındalık ilave Sarp sistemi kafes eklemesi ile destek sağlanabilir. 20-30-35-105mm deki farklı namlulu kuleler Antitank füze ve Cirit füzeleri ile çeşitlendirilerek sahada karma görev tanımlarını AMT ile birlikte yapmaları söz konusu olabilir. Acv-15 ve 30'ların namlu ve kulesi büyütülüp ilave Antitank ve cirit ile desteklenebilir. Fırtına sayısı arttırılarak Tank taburları menzil gerisinden ateş desteği ile beslenebilir. Kara-Kara roket sistemleri ile desteklenebilir. Sahada sadece AMT olarak düşünülmemeli. Bir bütün olarak AMT'yi destekleyecek kara unsurlarına da ihtiyaç vardır.

Bir de bunun Kara havacılık ile desteklenecek unsurları var ki onları zaten biliyorsunuz. Amaç burda Tankın yenisi eskisinden ziyade Kara harekatını bir bütün olarak gerçekleştirebileceğiniz unsurların birarada olması gerekliliğidir. Altay bugün ithal edilmesi gereken bir sistem tedarikinde sorun yaşıyorsa bu projenin başarılı olduğunu gösterir.

Malesef yöneticiler politik duruşları açıklamaları ve yanlış ihale süreçleri ile her ne kadar bu güzelim projenin başarısını gölgelemiş olsalar da AMT tankının bu ülkede yapabilinirliği kanıtlanmistir.

Bu saatten sonra eldeki envanterin modernizasyonla faal tutulması ve Altay-2 adi altında yeni bir versiyonun projelendirilmesi en azından rezaletin daha da ilerlemesinin önüne geçmesini sağlayabilir. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Bence eldeki tankları mevcut bilgi birikimi ile, ihtiyaçlar çerçevesinde iş görecek şekilde, efektif maliyetlerle, ağır ağır modernize ederken Alman kamuoyunu fazla ürkütmeden de ilk kademede Renk  ve  Mtu ile sınırlı sayıda Altay'ı üretmeye başlamalıyız.

Diğer yandan ise yerli motor ve aktarma organlarını çalışırken gelişen yeni teknolojiler çerçevesinde tankı kademe kademe revize etmeliyiz.

Zor olan projeyi gerçekleştirip bir ürün çıkarmaktı. Çıkan üzerinde istediğin gibi çalışırsın.

Ben BMC'nin yatırımı durdurmasını bu minvalde okuyorum. Seri değilde butik üretim olacak sanırım.

Ve eldekilerin modernizasyonu devam edecek inşallah... Mesajı Paylaş

Invincible

Eki 12, 2018, 09:18 ÖÖ Last Edit: Eki 12, 2018, 09:20 ÖÖ by Invincible
Savunma Sanayii İcra komitesi toplantisı da bitti. Eee?Altay üretilecek mi uretilmeyecek mi?..Somut,net bilgi nedir?Fabrika inşaatı?MTU motor?(Yerli motor 10 sene sonraki iş)Akkor?Seri uretim takvimi?
Mesajı Paylaş

TULGA

Bence Altay üretilmeyecek. RBSS firmasi ile Leopard 2 ler NG modernizasyonu gecirecek. Roketsan-Aselsan- Bakım Merkez Komutanliklari işbirliği ile M-60'lar Sabra seviyesinde olmasa da kısmi modernizasyona girecek.

Ha şu da var. Eğer Almanya ile yaşanan son dönem ilişkilerdeki düzeltme hareketleri sonucu 250 adetlik üretim için MTU güç grubu sağlanabilirse 1 parti 250 Altay üretimi yapılabilir. O da emin olun RBSS'ye gönderilecek parçaların güç grubu ve transmisyonun Alman teknik desteği ile inşaatını  bitirebilirse BMC karasu fabrikasında montajlama şeklinde üretilebilir. Adi da yerli milli olur oldu bitti işte. Fabrika bu arada da Leopard-2 modernizasyonu montajını yapmaya devam eder. Sonuçta Almanya hem MTU üzerinden hem Renk Transmisyon üzerinden hem RBSS üzerinden hem de RBSS'ye teknik destek sağlayacak Rheinmetall üzerinden kallavi bir kazanç sağlayacak. Bu fırsatı kaçıracak ülkenin de aklına şaşarım. Mesajı Paylaş

Invincible

Eki 12, 2018, 03:06 ÖS Last Edit: Eki 12, 2018, 03:14 ÖS by Invincible
170 adet M-60 T Fırat modernizasyonuna tutuldu..40 adet de M 60 A3 Fırat modernizasyonuna tutulacaktı..Leopard 2A4 ler için ben somut bir şey duymadım..Ancak 40 adet yerine geni dönüşler iyi olursa bence 100 adet M60 A3 modernizasyona tabi tutulabilir..
Not:Eğer ki yıllardır Altay tankı diye yeri göğü inleten hükümet Altay projesinden vazgeçerse bence bu yüzyılın geri viteslerinden biri olur.. Mesajı Paylaş

farabi

Leopard modernizasyonu , Altay ile aynı gerekçelerle bekliyor olmalı. Mesajı Paylaş

HDS

Altay üretilmeyip de ne yapılacak yahu? Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter