Altay Tank

Başlatan 7Skies, Eki 05, 2015, 05:23 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

wazz

M48'in namlusu dayanmaz Mesajı Paylaş

kosavalı1989

Artık şu tank hele bir üretilsinde Allahın izniyle diğer meseleler hallolur. :)

Kullanıcı üretici ilişkisi bu ihaleyle son bulmayacak daa :)  Aktif kullanmaya başladıktan sonra kullanıcı deneyimiyle muhtemelen yeni isterler belirecek ve Altayda buna göre güncellenecektir diye düşünüyorum ben. Mesajı Paylaş

soufa

İtalya 76 mm toplardan güdümlü dart mühimmatı atılıyordu bu tarz birşeyde olabilir Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Altay'ın gelişim sürecinde boş oturulmadı. Altay'ın namlusundan atılacak tanksavar füze hazır olmak üzere... Mesajı Paylaş

Dolphin

Otokar'ın alma ihtimali nedir üstad. BMC kesin konuşuyor basında. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

"Helebidinle  benden bir sonra yorum yazmış benim önerimi yeni fikir gibi önermiş biraz komik olmuş. Beni okumadan yazarsan fikrini böyle olur işte. Birde rumuzun helebidinle yani."

@putty üstadım, senin mesajını okudum. Ama senin anladığından farklı olarak bunu yeni bir fikir olarak değil, ironik bir düşünce olarak dile getirmiştim.

Dikkatinden kaçmış olmalı; mesajıma da şeytanın avukatlığını yapayım diyerekten başlamıştım.

Senden farklı olarak, 155mm namlu fikrini ciddiye almak yerine buna alaycı olarak yaklaşmaya çalışmıştım. Yeterince alaycı olamamış olmalı ki, cidden yeni bir fikir önermişim gibi algılanmış.

Ardından da büyük çapta namlu kullanmanın daha iyi bir seçenek olmadığına dair 2. dünya savaşı örneklerini verdim. Şeytanın avukatı girişinden anlaşılmış olmasa bile, bu verdiğim örneklerden, 155mm tank namlusu fikrine karşı olduğum, bunu önermediğim ve yeni bir fikir olarak sunmadığım anlaşılmalıydı.

Menzil meselesine gelince.

Menzil, namlu çıkış hızıyla (muzzle velocity) doğru, mermi çapıyla ters orantılıdır. Ancak bir tank topunda menzil, zırh delme kapasitesinden bağımsız düşünülemez. Menzili 10 km olup fakat hiç bir zırhı delemeyen tank namlusu ne işe yarar?

88mm/L56 kalibredeki (8.8 cm KwK 36 L/56) Tiger topuyla ilgili teknik bilgileri bu linkte bulabilirsiniz:
http://www.wikizero.info/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvOC44X2NtX0t3S18zNg

Panther tankının 75mm'lik topuyla (7.5 cm KwK 42 L/70) ilgili bilgiyi de burada bulabilirsiniz:
http://www.wikizero.info/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvNy41X2NtX0t3S180Mg

Tiger (88mm) ve Panther (75mm) toplarının özet karşılaştırmasını yaparsak...

- Tiger'ın namlu çıkış hızı 930 m/s iken, Panther'in namlu çıkış hızı 1,130 m/s'dir.
- 170mm'lik bir zırhı Tiger 1250 metreden delebiliyorken, Panther 1500 metreden deler.
- Rus IS-3 tankının en kalın 220 mm'lik ön zırhını delebilmek için Panther'in 700 metreye kadar yaklaşması yeterliyken, Tiger'ın 100 metreden daha yakına girmesi gerekir.

Bu istatistiklere göre hangi tank namlusu daha uzun menzilli? 75'lik mi yoksa 88'lik mi? Karar sizin.
Mesajı Paylaş

putty

Dalga geçmesen de basitçe olmaz desen olmuyor mu peki. Özür dileyene kadar yazmıyorum bundan sonra hiç bir şey mutlu oldun mu Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Özür dilerim putty, seni mi kıracağım. Ama seninle dalga geçmedim ki... Bu hiç aklıma da gelmedi doğrusu.

Yani hiç bir fikri de hicvetmeyelim mi? Hiç bir konuya nüktedan yaklaşmayalım mı? Hayat çok monoton olmaz mı o zaman?

Başında yazmışım zaten şeytanın avukatlığını yapayım diye. Neden bu kadar ciddiye aldın ki?

Gerçekten özür dilerim. Seni üzmek istemezdim. Mesajı Paylaş

putty

Estağfurullah ben özür dilerim çok alıngan davrandım Mesajı Paylaş

ISO-CAN

Sanki worl of tank oyununu anlatiyonuz varya. Bire bir aynisi soylediklerinizin. Hele o jgpzler yokmu gorunce hemen topuk. Bizde yapalim ondan. :) Mesajı Paylaş

crun

İsmail Demir'in daha önce yaptığı açıklamaya göre güç grubu geliştirme işi birden fazla firmaya verilebilir

https://youtu.be/9Tk69t3ZaOw?t=2343 Mesajı Paylaş

matmat26

Bidi bidi etmeyin. Almanyadan alicaz işte.. :D

Altay tankı projesi:
• Başbakan Yıldırım:
• Almanya'nın Altay tanklarının üretimine iştirak etmesini dilerim
• Bu iş birliğinden her iki taraf da fayda sağlar
• Daha fazla Almanya'ya getirir, çünkü makineler Almanya'dan geliyor. Önemli aksamlar Almanya'dan geliyor https://t.co/NZFFdSXzEu Mesajı Paylaş

wazz

Ya motor,transmisyon,zirh vb gibi seyleri alicaz ya da tanki almanyayla ortak ureticez Mesajı Paylaş

putty

Şub 20, 2018, 07:52 ÖÖ Last Edit: Şub 20, 2018, 08:03 ÖÖ by putty
Böyle bir haber var.
Otokar ve Karsan dahil 20 firmanın katıldığı körüklü belediye otobüsü ihalesini Bükreş te Otokar kazanmış. BMC bunla ilgilenmiyor mesela halbuki bir ürünü var.  400 Araç yani azda değil

Şu araçla katılmamış mesela ihaleye. Bence garip yani Otokar katılıyor Karsan katılıyor para lazım çünkü çark dönmeli ama BMC ilgilenmiyor. Bu nasıl basiretli tüccarlık.
Bu anlayış size Türkiye yi taşıyacak geleceğin güvenilir endüstri partneri gibi görünüyor mu. Bu ardına kadar sunulan desteğimize değecek gibi görünüyor mu.
Bükreş belediyesine dünyayı aşıp Otokar satacak ülkemin belediyelerinin hepsine BMC

http://www.haberturk.com/tek-kalemde-400-otobus-birden-2-turk-firma-yaristi-1845279-ekonomi Mesajı Paylaş

kara mehmet

Bu tank işini Almanlarla yaparsak hiç bir ihracat başarısı elde edemeyiz. Her işimizi baltalayacaklar. Perkins ve Challenger 2 de kullanılan şanzımanı kullanılmama sebebi nedir acaba. İşi otokara verip motor ve şanzımanı adapte etmesini isteyemiyor muyuz? Mesajı Paylaş
SAVAŞMA SEVİŞ

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter