Altay Tank

Başlatan 7Skies, Eki 05, 2015, 05:23 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

omerv

http://www.kokpit.aero/tei-altay-tank-motoruna-talip
Türkiye'nin son yıllardaki özgün en büyük savunma projelerinden biri de Altay tankı. Ancak projedeki en büyük sorun, motor. Bu konuda ihaleye çıkan Savunma Sanayi Müsteşarlığı'ndan güç grubu yani motor ve transmisyon için teklife çağrı dosyası alan şirketlerden biri de TUSAŞ Motor Sanayi (TEI) oldu.

Son yıllarda parça imalatının yanı sıra tasarım ve motor geliştirme konularına da el atan TEI'nın bu alana el atması dikkat çekti. SSM'den transmisyon için teklife çağrı dosyası alan TEI dışındaki diğer kuruluşlar ise BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ, Figes Fizik ve Geometride Bilgisayar Simülasyon Hizmet Ticaret AŞ, İstanbul Denizcilik Gemi İnşa Sanayi ve Ticaret AŞ ve Traktör Sanayi AŞ.

YERLİ TASARIMLARLA ÖNE ÇIKTI

TEI'nin geliştirdiği ve ANKA'da kullanılacak yerli motor konusunda ise ilk prototip motoru önümüzdeki ay teslim edecek. PD170 olarak adlandırılan motorun ağırlığı 170 kilogram. Aynı zamanda tek motorlu uçaklarda da kullanılabilecek motor, 170 beygir güç üretiyor. Bu motor ile ANKA, 40 bin feet irtifaya kadar rahatlıkla çıkabilecek

Kaynak: www.kokpit.aero Mesajı Paylaş

Çıspıntır

Kas 25, 2017, 07:17 ÖS Last Edit: Kas 25, 2017, 08:22 ÖS by Çıspıntır
Alman Silah Sanayi Birliği Başkanı ve Rheinmetall'in sahibi Armin Papperger, Türkiye'nin millî tank projesinin küçük bir proje olduğunu bunun için herhangi bir yatırım yapmayı istemediklerini söyledi.

BMC ile ortak ihaleye giren bir firmanın sahibi neden Türkiye'ye yatırım yapmak istemiyoruz diye açıklama yapar ?
Mesajı Paylaş

ocay

TEI TÜLOMSAŞ ile iş birliği içinde sanırım motor için. Mesajı Paylaş

omerv

Kısa sürede normal motorlara göre yüksek malzeme ve işleme kalitesi gerektiren bir motoryapan TEI bence bu işide kısa sürede kıvırabilir. Aslında en uygun firma Otosan elinde özgün 700 bg kadar motoru olmasına ragmen o konuda adım ya atmıyorb yada atamıyor. Koç gurubunu her zaman taktir ederim en büyük yatırımcı ve istihram eden grup diye ama en kritik aşamada görev alamayan bir grup aynı zamanda yurt dışı bağlntıları sebebi ile Mesajı Paylaş

7Skies

.

catfish

Milli Savunma Komisyonu tutanaklarını rastgele okurken gördüğüm bir detayı paylaşmak istiyorum: Aşağıdaki tutanağın dokuzuncu sayfasında, komisyon üyeleri savunma sanayi müsteşarını, tankın birim fiyatı öngörüsü hakkında sıkıştırıyorlar. O da, tam rakam vermeyeyim ama geliştirme maliyetinin kırkta biri olur diye cevap veriyor. 550m/40= 13,75m USD.

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/komisyon_tutanaklari.goruntule?pTutanakId=1417
Mesajı Paylaş

putty

Kırkta bir sihirli oran mıymış niye ki ARGE nin kırkta biri? Böyle işletmecilere öğretilen sihirli kırka bir formülü filan mı var acaba bilen var mı sebebini Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Ara 30, 2017, 09:02 ÖÖ Last Edit: Ara 30, 2017, 09:43 ÖÖ by BATTLESTAR
Altay' da kullanılan alt sistemleri kullanarak  tankta insansız kule ve otomatik doldurucu ekleyip personel sayısını 3'e indirip hepsini tankın önüne yan yana konumlandırıp tankın sadece bu kısmını zırhllandırsak ve geri kalan tarafıda slat ve aktif koruma sisteminin insafına bıraksak tank biraz daha hafiflemezmi ?

Ve bu hafiflemiş tank ukranyadan evireceğimiz motorla daha verimli performans vermezmi bize ?

Hani tutalım projeyi değiştirelim demiyorum. Altay AHT gibi bir versiyon . Hafifleştirilmiş. Otokar bunun üzerinde çalışabilir mi ? Mesajı Paylaş

Alim

Battlestar. Mesajınızdan hiç bir şey anlamadım. Aktif korumanı ve gemi önüne yerleştirilecek 3 personelin Altay ile ne ilgisi var? Geminin önüne 3 Altay koymayı mı düşünüyorsunuz? Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Ara 30, 2017, 09:47 ÖÖ Last Edit: Ara 30, 2017, 02:31 ÖS by BATTLESTAR
@Alim

Meşgul bir dönemde olduğumdan telden iki ayrı sekmede farklı konulara mesaj yazıyorum veya editliyorum. Karışabiliyor kusura bakmayın.
Mesajı Paylaş

malpsoy

Alman dışişleri bakanı ile ortak yapılan açıklama yumuşama döneminin artık başladığının göstergesi galiba.

Ne dersiniz seri üretimde ilk paket için bakış açısı değişir mi ? Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Bazıları tepki gösterebilir ama bence ilk 250 lik acil ihtiyaç paket üretildikten sonra altay'ın tasarımında gerçekten bir yenilemeye gidilmesi lazım.

Tıpkı Atak-2 gibi .

Çünkü bence günümüzün yerli kopyasını gelecek için üretmeye çalışıyoruz. Bu yüzden atak, atak-2 olarak güncellenmesi gerekti. Milgem hakkında ne fırkateyn ne korvet oluşlarıyla ve hava savunmalarıyla menzilleriyle ilgili sorunlar var .

Nitekim bence altayda da bu problemler var. Nasıl ? Altay'ın ilerdeki ana rakiplerinin t-90, leo 2a6, abramslar olmayacağını düşünmek lazım. Şu an muallak olsada mutlaka karşılarında m1a3, leopard 3 'ü bulacak öyle veya böyle .

Çünkü Ruslar T-14 leri bir çok üstün yetenekle sahaya sürecekler ve batı tankları buna mutlaka bir cevap vermesi lazım .

Peki biz altay'a ne yapabiliriz ?

WW2 arap israil savaşları körfez savaşlarındaki tank muharebelerinin bize öğrettiği birşey varsada tankın topunun en önemli tank bileşeni olduğudur. Daha uzun menzilleri daha etkili vuran toplar kara savaşının kaderini tayin eder ve etti.

Buna ek hız ve mobil olmak ve bu işleri hareketli olarak yapmakta büyük öneme haizdir.

Biz altaya baktığımızda bu konuda bir üstünlüğü yok aksine motor ve top geliştirmekte en çok kısıtlı ve zorda olduğumuz konular .

Peki biz ne yapabiliriz ? Nasıl şekillendirmeliyiz ? Ben top teknolojisini kısa zamanda geliştirebileceğimizi düşünmüyorum. Bize bu konuda uzun menzillere ulaşabilen namludan atılabilen bir anti tank mühimmatı olabilir.

Bu bir namlu atımlı umtas olabilir. Veya bana daha mantıklı gelen tankları vurmaktan çok üstündeki optikleri hedefleyerek devre dışı bırakmaya odaklı Cirit üzerinden geliştirilmiş maliyeti etkin bir
mühimmatta olabilir.  Savaş yönetim sistemine entegre bir kara radarıyla hedefler tespit edilip optiklerle hedeflenip bu tarz mühimmatlarla uzak mesafelerden imhasını sağlayabilir. Yine her ne kadar sorun çıkarma ihtimalinden dolayı istenmesede otomatik doldurucu hem bizi iyi bir tekrar doldurum hızı hemde mürettebattan tasarruf sağlayacaktır. Tamam bazen sorun çıkartabilir ama savaş ortamında doldurucudan kaynaklanacak gecikmelerle kaç tank kaybedebiliriz onuda düşünelim ?

Mobilite açısından da yapılacak tek bir şey var. Oda tankı hafifletmek. Zırh bir çoğumuzun hassas noktası . Ama anti tanklar tarafından delinemeyecek zırh yok . Eğer tankta güçlü bir aktif ve pasif koruma sistemi koyabilirsek. Sadece mürettebat kısımlarında yüksek zırh kullanıp zırh dezavantajını dümanı daha önceden vurarak aks ile ve düman tanklarını zırhlı bölümden karşılayacak formasyonarla kapatabiliriz bence.

Öyle veya böyle ikinci partinin güncel altay ile üretilmesi yarardan çok zarar verir. Mesajı Paylaş

malpsoy

Haklısınız sayın BATTLESTAR ama bizim bu konuda daha büyük eksiğimiz STA tarzı araçlar. Etkinliği iyi olduğu söylenen bir UMTAS ailemiz var. Bizim bu aile temelli bir paletli ve tekerli bir destek sınıfını ALTAY'ların yanında oluşturmamız gerekiyor. Dediğiniz gibi top geliştirmek bizim için uzun zaman  alacak.

FNSS ile KAPLAN ve PARS 4X4 STA kapsamında sözleşme imzalandı 2020 de envantere girecek ama sayı olarak yetersiz bence.Asıl biz bu aileyi sayı olarak çok tutup düşman tankının top menzili dışından kullanmamız gerekir. inşallah sayı 260 ın üzerine çıkar. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Malpsoy

Üstadım tabi öyle bir durumda var ama o zaten buna ek olması gerken bir olay. Açıkası ben sta projesine her zaman karşı çıktım. Neden ? Sta aracı m113 tow ekolünden gelen modası geçmiş bir anlayışa haiz bir yapıda.

Zaten zmalarımıza ve gelecektekilere eş eksenli 2 li tow, umtas,omtas podu ekleyerek hem bu araçlara tanklara karşı bir öz savunma kabiliyeti kazandırabilirdik hemde ön cephede ilerleyen tankları altaylarla birlikte hareket ederken uzak mesafelerden vurabilirlerdi. Hemde altayların gögüsleyeceği düşman tank müfrezesini dağıtırlardı. 73 easting muharebesinde bradleyler m1 lerden çok tank vurdular. Hele 2 bradley 8 t-72 den 6 sını vurdu. Çok faydalı silahlar.

Ama zmaların daha maliyeti etkin bir çözüm olmasını geçtim . bu halleriyle stalar ön hücum safında kullanmak için oldukça zırh ve ateş gücü olarak zayıf araçlar .  Mecburen geriden kullanacaksın. E bu şartlarda da anti tank füzesinin menzil avantajının bize ne yararı olacak ? Hiç Sıfır.

Ha bu araçlara mildar'ın geliştirilmiş kara versiyonunu takarsın üzerinede spike nlos gibi Umtas nlosları eklersin. Tanklar hareket ederken arkalarından daha tanklar angajmana girmeden düşman tank müfrezelerini geriden tespit edip güzelce avlarlar bak bu güzel bir kabiliyet derim. İşte bu gerçekten yenilikçi bir silahtır.

Veyahut daha zırhlı bir şasiye Rusların Bmpt Terminatör koyarsun quad 20mm veya 30 mm topu yanınada takarsın l-umtasları optiklerle birlikte altaylarla omuz omuza savaştırırsın. İşte buda tehlikeli bir silahtır.

Bizim altayı etkin kılmamız için çok iyi bir şekilde desteklememiz lazım. Mesajı Paylaş

Havuc99

Haberin içeriğinde sanki akkordan dan bahsediyor. Ukrayna sistemi değilde. Doğru olma şansı nedir akkor aktif edilmiş olabilirmi?

http://www.hurriyet.com.tr/dikkat-ceken-detay-akkor-koruyacak-40713126

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter