Altay Tank

Başlatan 7Skies, Eki 05, 2015, 05:23 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

BATTLESTAR

Bmc isviçrede fabrika kurucakmış haberde geçene göre Altay üretimi için rbss burayı düşünüyor.

https://www.dunya.com/sirketler/bmc-savunma-sanayiinde-dunyada-ilk-3e-talip-haberi-413322 Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

@ HDS <Ama eğer mevzu "Alman hükumeti lutfederse" dyie tartışacaksak, bu tankın projesini Europack, yani MTU motoru ve RENK transmisyonu ile şekillendirdiğimizden dolayı bunu Çinli firmaya bile ersek Alman hükumetinin lutfuna ihtiyacımız olacaktı. Ve var.>

Hocam tamam da  motor transmisyon  vs cok gorunur katilimlar degil. Mesela Firtina o kadar yuksek gorunurlukte  kullanildi Zeytin Dali operasyonunda, ama  Almanya'da kimsenin aklina gelmedi yahu bunun motoru MTU  degil mi, ne is bu  diye sormak. Oralarda  siyasi risk cok daha dusuk Alman hukumeti acisindan. Ancak  Leo2 leri gorunce Alman tanki diye gozleri dondu, kiyameti kopardilar. Dolayisiyla, MTU ver RENK in aksine  Rheinmetall'in Altay projesinde bu kadar yuksek profilli bir pay almasini  ben mumkun gormuyorum.

Ha bu arada bahsettigim programda  Bundestag disisleri komisyonu baskani  iktidar partisi CDU milletvekili Norbert Roettgen'e sordular acik acik, Altay projesine alman firmalarin katilmasina izin verilecek mi diye. Adam da acik acik Afrin'deki askerler cekilmeden Turkiye ile hicbir silah projesine izin verilmez dedi. Daha ne desin adam anlamiyorum. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

HDS

Hocam, Alman kamuoyu Fırtına'da da MTU motoru, RENK transmisyonu olduğunu bilse herhalde ona da hede hödö ederdi. Bence zaten çok "educated" bir duruş değil kamuoyundaki. Herif H&K'ya bile baskı yapıyor yahut otomotivde bile ümüğümüze yapışıyor.

Ben halen Europack'in geleceğinden emin değilim.

Öte yandan, seçimden beri de bir çok "lisans" sorunu da Almanya dahil çözülmüş görünüyor, o da ayrı konu.

Her ne kadar TV'lerde de bir şeyler söylüyorlar ama, akalım gerçek ne olacak? Mesajı Paylaş

Balamir

Nis 27, 2018, 02:19 ÖS Last Edit: Nis 27, 2018, 02:30 ÖS by Balamir
Alman hükümeti motor tedarikini lütfetmediği için Fırtına Azerbaycan'a satılamadı..Bi ara bir strateji kuruluşu motorun üçüncü bir ülkeden tedarikle satışın gerçekleştiği yazdı ama yazıda kaldı, göremedik..Beyler benimki tahmin değil tespittir..Eğer tespitlerimde yanılırsam burada yanılgımı kabul edeceğim..Motor mekaniğin beynidir..Yonga da elektroniğin..Elektronikte pamuklara sarılıp saklanacak bir Aselsan var yaptıklarıyla yapacaklarını garanti eden..Sadece elektroniğin beynini değil mekaniğin de beynini hibrit ve elektrik motorlar üzerine çalışarak nihayete erdirmeye yönelik ciddi çabalar sarfediyor..Ama mekaniğin bir Aselsan'ı yok bu da bizi orta vadede bile Alman hükümetinin veya diğerlerinin lütfuna muhtaç bırakıyor..Umarım neredeyse hiç giremediğimiz mekanik ve geç girdiğimiz elektronikten alacağımız dersler bizi henüz ilkel olan mekatronikte ön kulvardan yarışa sokar.. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Bmc kasti olarak projelerle şişiriliyor . Ancak ben otokar'ında boş geçileceğini sanmıyorum. Büyük ihtimal altay kadar önemli zma projesi'de otokar'a verilecek. Yoksa otokarın ciddi anlamda sesini çıkarması gerekirdi bu seçime.

Keza Tulpar mevcut şasisiyle altayla olan benzer altyapısıyla en mantıklı seçim gibi. Özellikleri kaplandan daha iyi. Ama zma çözümü, top çözümü olarak korhandan geri.

Tulpar şasisine amfibi kabiliyet+ aselsan korhan zma çözümü ve eş eksenli 2li omtas atgm podu, benim nezdimde birim maliyetinede bakarak dünyanın en iyi ilk 3 zmasına girer. Mesajı Paylaş

bayilbay

Peki Aselsan Korhan bir kabiliyet gösterimi mi? Yoksa isterlerin vücut bulmuş hali mi? Ona göre kule çözümünü değerlendirmek lâzım. Ki bence zma da isterlerimizin nasıl olacağının belli olması için daha çok vakit var. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Bayılbay

Bana göre 35 mm atom mühimmatı üzerine şekillenmiş bir teknoloji gösterimi zma çözümü. Ben aselsanın zma üreteceğini sanmıyorum.(zaten platformu biraz muammaydı korhanın) Sadece firmalara bakın böyle bir çözümüm var . Çokta etkin bir sistem .

Gerçekten de hem anti hava kabiliyetleri nitelikli kara hedeflerine programlanabilir vuruş kabiliyetleri, durumsal farkındalığı ve öz savunma ve quadcopter ve optronik tespit sistemleriyle eğer iyi bir platform ve 2li omtas atgm poduyla teçhizde olursa çok başarılı bir araç ortaya çıkar.

Hele bir de 6-8 km gibi bir anti tank füzesiyle teçhiz olursa kafa kafaya zırhlı müfrezesi savaşlarında bariz üstünlük sağlar. Mesajı Paylaş

S_S

-Otokar'ın Altay için çalışan personelinin ne kadarı hala Otokar' da?
-Eger personel hala Otokar'da ise ve Otokar bu kadar kurumsal ve ihracat başarısı ortada olan bir sirketken kendisine ait bir tank projesi başlatır mı?
-Altay neden bu kadar pahalı?

Mesajı Paylaş

Alim

@S_S
1.Altayın fiyatını nerden biliyorsun? Kaç paraymış?
2.TFX jet motor işi niçin BMC 'ye gitti? Deneyimi neymiş kaç para teklif etmiş? Uçağın motorunu yapacak RR 'den daha ucuza mi mal edecekmiş?İhale yapılıp da mi bu işi almış?
3.Altay tankının motoru niçin BMC 'ye gitmiş? Deneyimi neymiş kaç para teklif etmiş?
4.Milli YHT de deneyimi neymiş, işi kaça yapacakmış , ihale yapılmış mi?
Mesajı Paylaş

S_S

@Alim

1. 51 sayfanın tümünü okudum. Burdaki bilgilerde 13.5 milyon dolar fiyattan bahsediliyor. Twitter'da ise 15-20 milyon dolar civarı olabileceğini okudum. Muhtemelen BMC bunu Otokar'dan ucuz yapamayacak.

2. Uçak motorunu ve bir sürü başka projeyi BMC'ye verme sebepleri bence tamamen yandaş zengin etme. Kale ve RR ortaklığı TAEC bu motor üzerine çalışmalıydı. ( ki bu konuda şöyle bir düşüncem var: Kale ve RR keşke ortaklığı TF-X üzerine konumlandirmasa. Bağımsız bir ortaklık kursalar. Çünkü BMC bu motoru yapamayacak ve TAEC bu motoru yaparsa onlardan alacaklar.) FNSS profili gibi yani veya TEi gibi Türkiye'nin ihtiyaçları dışında da başka ülkelere cevap verebilecek faydalı bir ortaklık.

3. Ilk parti için MTU motoru kullanılıp orta vadede yerli motor geliştirme işi mantıklı bir yol. BMC veya farklı bir şirket olmasıyla ilgili yorum yapacak kadar hakim degilim. Türkiye' de bu isi kotarabilecek bir şirket varsa yazın lütfen

4. Raylı sistemlerde milli sandığımız nerdeyse hicbir şey milli değil. Temelini lisans altı üretim oluşturuyor. Sonunda -saş -san olan şirketlerimiz de  böyle. BMC bu konuda yine parayı dışarı akıtır.

5. Yani anlayacağınız BMC' yi savunmuyorum. Tam tersine yukarda TAEC örneği gibi Otokar'a olan güvenim dolayısıyla Tulpar nasıl bir çözümse Otokar'dan böyle de bir tank beklentim var. Vizyon sahibi bir şirket. Dünya trendlerinden haberdar ve kendi kaynaklarıyla ihracat başarısı ortada. Bence şu tedarikciyi bu tedarikciyi kullan gibi bir dayatma olmazsa özgür bırakılırsa güzel bir tank yapabilir. Iste bu yüzden sizin 1.soruya gidiyoruz. Bu mühendisler hala Otokar'da mı?

6. Ancak BMC her ne kadar yerli bir şirket değilse bile hem forumda hem twitterda BMC'nin mühendis ithal edip transfer edip bu işleri başaracağına inananlar var. Sizin 3. sorunun cevabı burda olabilir.
Ya gerçekten bizim bilmediğimiz ama devletin bildiği bir şey var ya da soyuluyoruz.
Ama uçak motoru ve BMC hayal satmak.

7. BMC'ye verilen her ihalede Katar'a para akarken hala BMC'yi savunanlar var. Yabanci ortaklık her zaman iyi veya kötü değil. Ama cari açığımız da ortada. Ihracat bile yapsan bu paranın ne kadarı içerde kalacak? Mesajı Paylaş

S_S

@Alim

Yani hocam benim sorularım gerçekten soruydu :)
Liyakat üzerine oturmuş bir sistemin geleceğini istemekle birlikte o sistem gelmezse bir imdat çekici bir çıkış yolumuz olacak mı merakı. Bu konuda bilgisi olanların bilgisinden yararlanmak, fikri olanların fikirlerini dinlemek. Mesajı Paylaş

nokta

Demir:Altay Tank Prototipi Yurtdışında

10. Büyükelçiler Konferansı'nda konuşan Savunma Sanayii Başkanı Profesör İsmail Demir, Altay Ana Muharebe Tank prototiplerinden birinin yurt dışında olduğunu açıkladı. Demir, üretilen dört adet prototipten birinin ihracat imkanlarının geliştirilmesi için yurt dışında görücüye çıktığını, buradaki işi bitince bir başka ülkeye geçeceğini kaydetti.

http://www.c4defence.com/Gundem/demiraltay-tank-prototipi-yurtdisinda/6914/1 Mesajı Paylaş

HDS

"Bizim bununla bir halt edeceğimiz yok alın siz hayrını görün" mü dediler acaba? Mesajı Paylaş

Berk

Altay tankı Umman'daymış sonra Katar'a geçecekmiş
Kaynak; İbrahim Sünnetçi (Twitter) Mesajı Paylaş

murattekin

Finans kaynağı arıyorlar herhalde. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter