Altay Tank

Başlatan 7Skies, Eki 05, 2015, 05:23 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

nokta

Altay'ın motoru için Birleşik Krallık'tan beklemedik teklif

Altay Ana Muharebe tankının motoru için sürpriz çözüm önerisi Birleşik Krallık'tan geldi. ABD menşeili ağır iş ve savunma araçları üreticisi Caterpillar Firması Türkiye'nin motor ihtiyacı için devreye girdi. C4Defence'in edindiği bilgilere göre firmanın Birleşik Krallık'ta yerleşik savunma birimi Ağustos ayı sonunda Ankara'yı ziyaret etti. Savunma Sanayii Müsteşarlığı yetkilileri ile bir araya gelen ve Kasım ayında ikinci bir ziyaret planlayan firma elindeki V12 motor ve ilgili güç gruplarından birini Türkiye'ye çözüm olarak tanıttı. Firma, teklif ettiği yeni nesil CV12 motorunun teknoloji transferine sıcak bakmazken Türkiye'de üretilmesine yeşil ışık yakıyor. Firma ilk etapta Türkiye'nin acil ihtiyacına çözüm öneriyor. Buna göre Türkiye'nin uzun vadede üretmeyi planladığı bin tankın ilk 250'lik paketi için firma güç paketini teklif ediyor. Firmanın teklif ettiği motor Birleşik Krallık silahlı kuvvetlerinin Challanger I ve II tanklarına da güç sağlıyor. Firma söz konusu motoru Londra'da düzenlenen DSEI Savunma Fuarında da sergiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/altay-in-motoru-icin-birlesik-krallik-tan-beklemedik-teklif/4860/1 Mesajı Paylaş

Sabri Ünal

ToT yoksa yeni olarak sadece lisans altı üretim mi teklif etmiş oluyorlar? Mesajı Paylaş
>>> Kaynak belirtmediğim her düşünce şahsi kanaatimdir. Fikirlerinizle uyuşmuyorsa çöpe atın gitsin.

putty

İnternette gördüğüm 1000 HP gücünde bu motor. ALTAY da 1500 HP. Ukrayna motoru filanda var 1000 HP ye razı geldikten sonra. Başkabir yerdede 1200 HP okumuştum belkide 1000 di 1200 yaptılar onu öneriyorlar idare edin diye. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Bu gergin ortamda kimse çok konuşup üzerine tepki çekmek ya da spekülasyonlara yol açmak istemiyor. Perkins'in mevcut motoru üzerinde geliştirme yapılıp güç artırımına gidilmesi söz konusu. Kısa süreli geliştirme ve testler ortak olacak... Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Bu konuda Teknoloji transferine bu kadar kafayı takmamak lazım; Sanki MTU ToT yapıyordu da...

Ha, ToT olursa ballı börek olur, orası ayrı. Önemli olan projeyi, hiç değilse ilk 250'lik paketini, bir an önce hayata geçirmek. Mesajı Paylaş

Terra

Benim merak ettiğim birşey var. Altay'ın seri üretimi için teklife çağrı 14 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı. Şimdi Otokar, FNSS ve BMC'den teklif bekleniyor. Bir firmanın teklif verebilmesi için Altay tankının tüm şemasına, çizimlerine ve teknik özelliklerine sahip olması gerekir. Yoksa neye göre fiyatlandırma yapıp da teklif verecek?

Otokar'ı bir yana bırakırsak Altay tankına ait tüm çizim ve teknik bilgilerin FNSS ve BMC'ye verilmiş olması gerekir. Peki bu durumda BMC'nin ortağı olması sebebiyle Rheinmetall ve FNSS'nin ortağı olması sebebiyle de BAE System Altay'a ait tüm sırları öğrenmiş olmalı.Şimdi biz kendi elimizle tankımızın sırlarını Almanya ve Leopard tanklarının üreticisine vermiş mi olduk.  :-[ Mesajı Paylaş

HDS

Üretim Teknik Veri Paketi öyle dev bir doküman değil. Biz de eldekilerden çok farklı bir tank yapmadık aslında.

TVP içinde zırhı ne ile delinir bilgisi yoktur mesela. Mesajı Paylaş

Terra

Sayın HDS, zırhın yapısal bilgisine sahip olan biri için bunun öğrenilmesi ne kadar zaman alabilirki ? Mesajı Paylaş

HDS

Zırhı Roketsan yapıyor. O tarafa Roketsan bakar. Bunlarla ilgili datanın en azından ticari kaygılar ile firmalar ile paylaşılması pek mümkün değil. Mesajı Paylaş

saladin

Ben de şartnameyi merak ediyorum. Detaylı teknik bilgi olmadan bunlar nasıl teklif verecekler? Örneğin Otokar'in geliştirdiği belki devrimsel ama pahalı çözümler var. Her ne kadar fikir hakları SSM'de olsa da, FNSS'e niye gösteriliyor?  Bunlar gösterilmeden yuvarlak hesap teklif mi alınacak? Bir ton şanzıman 1 milyon desek,  zırhı da hurdacidan 500bine alsak toplam 7 milyona kapatiriz mi diyecekler mesela? Mesajı Paylaş

Revolver

Bu durumda Rheinmetall Altay'ın maliyetini öğrenmiş olacak. Bundan sonra Leo krşısında ihale kazanmak hayal olur. Mesajı Paylaş

HDS

Rheinmetall'in azılı rakibi Krauss Maffei'nin Leo'sunun mu? Mesajı Paylaş

BETONBEY

Katar'a Leo 2A7'nin tanesini 40 milyon avrolardan satmışlardı diye hatırlıyorum.

Bu fiyat marjında motorunu da yerli olarak üretebilmemiz durumunda Altay'ı dışarı 15-20 milyon aralığından versek piyasa karışır gibi :) Mesajı Paylaş

İBRAHİM SÜNNETCİ

Sayın Betonbey Katar Leopard 2A7+ birim maliyet Euro8.5 Milyon ve ABD$9.2 Milyon olarak geçiyor benim arsivimde, bendeki bilgiye göre en pahalı Leopard 2 tankı İspanya'daki Leopard 2E o da ekstra zırh koruması nedeniyle, birim maliyet yaklasık Euro11 Milyon tabi bu rakamlar imza tarihine ait rakamlar eskalasyona tabi tutulduğunda bir miktar daha artıs yasanacaktır... Mesajı Paylaş

İBRAHİM SÜNNETCİ

ALTAY İhalesini de LHD ihalesine çevirirlerse birileri BMC'ye onun fiyatı su sen biraz daha asağısını ver ihale sana kalsın der olur biter. Aslında çok da uzatmamak gerek sonuçta birilerinin gönlünden geçeni sektördeki birçok insan biliyor ben sahsen eğer mevcut sartlar değismedikçe Otokar'ın fiyatta çok indirim yapabileceğini sanmıyorum eğer yaparsa isi inada bindirip zararı göze alması sonucu yapmıs olur ki ben sahsen böyle bir adımı ticari açıdan mümkün görmüyorum.
Ama eğer yeni sartnamede ana yüklenici adaylarına istediğiniz altyüklenicilerle çalısabilirsiniz ortaklarınızı kendiniz seçebilirsiniz demisse SSM o zaman Otokar; Aselsan, MKEK ve Roketsan gibi SSM tarafından dayatılan firmalar yerine isi kendi yoluyla çözmeyi tercih eder ve fiyat ve takvim açısından daha makul bir teklif sunabilir.. ALTAY gibi bir projeye eğer Rheinmetall ortak olacaksa o zaman kuralların isin basında çok teknik ve detaylı olarak yazılması gerek hem milli ihtiyaçlar, hem de ihracat pazarları için bu sart. Alman Hükümetinin halen savunma projelerinde açıktan ve gizli ambargo uyguladığı basına yansımısken böylesine bir isbirliği ne ölçüde mümkün olabilecek o da ayrı bir konu. Sanırım ilk denemesi kapsamlı Leopard 2A4T modernizasyonu olacak, eğer BMC-Rheinmetll ikilisi bu isi alınlarının akıyla [ki ihale bedelinin tatminkar seviyede olduğu söyleniyor] basarırsa 2o18 yılında seçim asamasında sansları olur. Bu basarılmadan BMC'ye ALTAY ihalesinin verilmesi politik bir manevra olarak görülecek, birçok insanın içine sinmeyecek ve kafalarda hep soru isareti kalacaktır... Insallah karar vericilerimiz isi kuralına göre oynarlar... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter