Altay Tank

Başlatan 7Skies, Eki 05, 2015, 05:23 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

BETONBEY

Üstadım, ben tam bildiğimi aktarayım müsadenizle,

Denel'in helikopterin yaklaşık % 40' ı Eurocopter menşeili parçalardan oluşuyordu. Motor, transmisyon, bazı avyonikler ve kuyruktaki bazı komponentler...

Hatta Denel'in teklifi üzerinden Eurocopter, lisans hakkı vermedikleri bir parçanın kuyrukta kullanılmış olduğunu belirterek resmi bildirimde bulunup Denel'in ihaleden elenmesini istemişlerdi. Fransa'nın da motor ve transmisyon tedariki konusunda kendi üretimimize ses çıkarmadığı lakin dışarıya satışımız durumunda motor, transmisyon sağlamayı kabul etmediği konuşulmuştu.

Ayrıca o dönemde her ne hikmetse Fransa'dan G.Afrika'ya giden bazı pkk grupları bu satış hilafında gösteriler yapıp bir kamuoyu oluşturmuşlardı. Mandela'nın o dönemde bu satışa çok sıcak bakmadığı biliniyordu. Üzerine zaten Atatürk'le ilgili bir ödülü kabul etmemişti galiba!!!

Velhasıl Fransa Tiger'in seçilmesi için epey ayak oyunu çevirdi diye hatırlıyorum ;D Mesajı Paylaş

assslan

En sonda bahsettiğiniz ödül kabul etmeme olayı daha önce olmuştu. Denel ile bir konuda işbirliği anlaşması imzalanacaktı. Bölücüler Fransa' nın talimatıyla Güney Afrika' ya gittiler ve bizim kürtlere katliam yaptığımızı filan anlattılar. Zaten Irkçılık ve katliam konusunda çok hassas olan Mandela Türkiye ile hiçbir askeri anlaşma yapmama kararı aldı.
Mesajı Paylaş

putty

Kas 14, 2015, 07:17 ÖS Last Edit: Kas 14, 2015, 07:23 ÖS by putty
Bunları bende biliyorum ama hepsi masal miş miş te miş miş. Kendimiz uydurduk bunları biz forumlarda.
Düşünün SOM projesi kaç yıldır var ATAK kaç yıldır var. Bize seyir füzesi için jet motoru veren Fransa helikopter motoru vermez demek nedir.
Belki vermezde ama onu olunca anlardık. % 99 verirdi niye vermesin.
Stuzun bilir helikopterlere karşı garip bir alakası var. Ordamısın Stuzun? Mesajı Paylaş

BETONBEY

Kas 14, 2015, 08:34 ÖS Last Edit: Kas 14, 2015, 08:39 ÖS by BETONBEY
Üstad, somun motorunu sürekli örnek olarak veriyorsunuz. Lakin o alışverişte karşılıklı bir bilgi transferi var diye biliyorum ben.

Al gülüm, ver gülüm mevzuu...

Kara kaşımıza, gözümüze vermediler o motoru...

Altay'ın yapımında da bu durumdan bahsediliyor, aldığımızdan çoğunu verdik deniliyor Hundai Rotem için. Belki birkaç komponent konusunda bizden birşeyler aldılar ama aldıkları bilgi çözemedikleri kritik bir komponentte olunca altın değerinde oluyor. Mesajı Paylaş

putty

İkna olmak iyi bir şeydir ve faydalıda bir şeydir. Bir tartışmada kim ikna olursa o kazançlı çıkar bir şey öğrenmiş olur. İkna edilmekten rahatsız olmamak gerek. Keşke her gün bir şeylere ikna olsam hayat çok daha keyifli olurdu. Sıkı sıkı direnmek hiç iyi bir şey değil kişisel gelişim için. Tartışmada yenilmeye açık olmak gerek her yenilgi bir bilgidir, dünden daha akıllı yapar adamı. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Belkide siz haklısınızdır üstadım ;D

Olay gerçekten mış mış ta miş miştir...

Sonuçta nasıl şu an FD-2000' e ikna edilmeye, doğrunun o olduğuna inandırılmaya çalışılıyorsak o dönemde de algı yönetimi babında değişik kanallar vasıtasıyla ikna edilmiş ve büyüklere masallarla uyutulmuşuzdur. Herşey imkan dahilinde ;D Mesajı Paylaş

putty

Kas 14, 2015, 09:11 ÖS Last Edit: Kas 14, 2015, 09:30 ÖS by putty

Asında konuya hızla dönmek lazım çünkü bu satır arasında çarçabuk harcanacak basitlikte bir konu değil.

Nedir bu şimdi prototip aşamasındaki bir tankı davet etmek. T129 da bunu benzer durumu Kore ihalesinde gördük ama o zaman T129 seyirciler önünde gösteriler atışlar yapıyordu ortaya çıkmıştı. Bu tank ise daha ortada yok nerede ise. Ciddi bir olaymı bir jest mi öbür ülkelere karşı bir rekabet için tehdit mi yoksa çok iyi tankımız var tam fark edemedik mi biz.
Yarışta şartların eşit olmadığı ortada kabul ediyoruz ama şansımız varmı acaba hiç. Ortaya çıkacak olan tankın çok cezbedici yanları olabilirm. Açık ara en yeni tank olması ve belkide bizim daha toy satıcı olmamızdan ileri gelen cömertliklerimiz eli açıklığımız hevesimiz filan. Özel sektörümüz silah satınca müşterisini kendine aşık ediyor maşallah el pençe divan durarak bu toy luktan. Buda avantaj aslında. Bize bile sattığı silahı kullandırtmayan depolarda sayan batı acaba bu ülkelere neleri burnundan getiriyor bilemeyiz. Neleri vermiyor neleri kısıtlıyor... Ben böyle bir ihaleye şu an için hareket halinde atış yapabilen bir prototipin yetişeceğine inanıyorum bayağı zaman geçti çünkü bu safhalara geçilmiştir. Buda cezbedici olabilir müşteri için. Yolun başında reklam açısından bile çok sükseli bir durum bu davet. Olaki birde mucize gerçekleşse kazansak ne harika bir başlangıç olur. Bu devirde tank satmak ne kadar zor iş. Mesajı Paylaş

assslan

Aslında kaçırılan bir nokta var. Fransa Türkiye' ye kıllık olsun diye engellemiyor. Kendi teknolojisi ile kendisine rakip çıkartmamak için engelliyor. Burada asıl engellenen G. Afrika. Fransa' nın amacı Türkiye' yi zora sokmak olsa neden ihaleye girsin. Aynı durum Almanlar için de geçerli. Adam sana obüsün tankın geminin motorunu veriyor burada sorun yok. Ama başkasına sattırmıyor. Amerikalı ' da sana atak motorunu sorunsuz veriyor ama Pakistan' a satmak istediğinde sıkıntı yaratıyor. Mesajı Paylaş

R.A.K

@putty

Altay'ın IDEF'te yayınlanan test görüntülerinde hareket halindeyken atış yapıyordu zaten. Mesajı Paylaş

putty

Kas 15, 2015, 03:15 ÖS Last Edit: Kas 15, 2015, 03:19 ÖS by putty
Hareket halinde atış yoktu baştan sona sırf onu görebilmek için izledim o video yu ben fuarda ve hatta videoyuda çektim baştan sona ama yayınlamadım bilgisayarımda duruyor.
Hareket halinde atış biliyorsunuz namlu stabilizasyonu gerektiriyor. Atış yapmasınada gerek yok tank seyir halindeyken namlu istikametini korusun onu görsek anlardık yeterdi ama namlu kütük gibi aşağı yukarı oynuyordu tank engebe geçerken. Bu özellik o şamada yoktu ancak şimdi olması çok muhtemel. Buda zırh öncesi son sistem entegrasyonu aşaması olsa gerek gibi geliyor bana.  Benim tahminim tank artık zırh ile ilgili prototip aşamalarına gelmiştir. Yani araplara gösteri yapıp diplerini düşürmek olası. Mesajı Paylaş

R.A.K

Kas 15, 2015, 03:31 ÖS Last Edit: Kas 15, 2015, 03:34 ÖS by R.A.K
https://www.youtube.com/watch?v=qB1IZWA6n50

http://youtu.be/qB1IZWA6n50

06:02'deki atışta namlu stabilize gibi geldi, dediğiniz gibi diğer görüntülerde kütük gibi. Mesajı Paylaş

putty

Kas 15, 2015, 03:38 ÖS Last Edit: Kas 15, 2015, 03:42 ÖS by putty
Bakın 7:16 da namlu hareket haliinde atış yeteneği olsa böyle aşağı yukarı sallanmaz istikametini korur. Buna benzer bir karecik göreyim istedim göremedim onu diyorum

https://youtu.be/qB1IZWA6n50?t=436

Birde şu leo2  videosunda 2: 35 e bakın namlu nasıl engebelerde stabilize oluyor. Bu olmayınca yani bir şov yapılamaz müşteriye sonra stabilizasyonu halledicem demek pek olmaz geriye göstericek şey kalmaz çünkü. . Ama olursa zırhı sonra hallederiz demek hiç sorun değil. Atsın vursun görsün yeter bir sunumda.  Tabi Aselsan bu işi Leo 1 de bile ürüne dönüştürdüğü için endişelenilecek bir konu değil.

https://youtu.be/67m2yvR_GTs?t=155 Mesajı Paylaş

HDS

@putty, Altay stabilize atışlarını çoktaaan yaptı, redüktör sistemi beğenilmedi, yeniden tasarlandı da o bile denendi. O kadar ham değil proje. Mesajı Paylaş

putty

İyi ozaman olmuştur yani sunum yapacak gösteri yapacak kadar.
Bu yarışta sizce ALTAY ın kazanma ihtimali sıfırın üstündemidir ne dersiniz
Bu yepyeni platform rakiplerine cezbedici üstünlükler sağlayabilir mi acaba

Mesajı Paylaş

malpsoy

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile ASELSAN arasında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacı Aktif Koruma Sistemi Geliştirme Projesi kapsamında toplam bedeli (KDV hariç) 54.000.000,-Euro olan sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında ASELSAN tarafından geliştirilip üretilecek olan Aktif Koruma Sistemlerinin teslimatı 2020 yılında gerçekleştirilecektir.

Bu açıklama Savunma Sanayii Müsteşarlığı'ndan alınan 30/11/2015 tarihli izne istinaden yapılmıştır.

https://www.kap.gov.tr/bildirim-sorgulari/bildirim-detayi.aspx?id=484432 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter