Altay Tank

Başlatan 7Skies, Eki 05, 2015, 05:23 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

Kuvvet bu Leo-2 modernizasyonunu beğenmedi değil @putty. Sadece günlük akışında, elinde sınırlı para vardı, tutturması gereken adedi bir kabiliyet vardı. Onu kuvvete mümkün olduğunca yayarak kullanmak istedi. Yani, zaten 120mm topu olan, 80'lerden kalma, yarı analog yarı dijital bir atış kontrol sistemi olan, 2. nesil gece görüşü olan bir tankın modernizasyonundansa, hareketli atış ve gece görüş/atış kabiliyeti olmayan 105'likleri modernize etmeye çalışırlar.

Envantere yeni tank girmiş olsa ve eldeki Leo-1'leri hizmet dışına alsak, hemen Leo-2'lere girişilebilir belki. Yahut Altay sonrası M-60-A3'ler emekli olunca bunlar da modernize olabilirdi.

Ancak şimdi şartlar değişti. Nasıl ki piyademizi ve piyade destek silahlarını yeniliyorsak, tankların da böyle bir modernizasyondan geçmesi artık mümkün. Askeri fabrika da yapar hem. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Leoları G.doğu'da kullandırtmayan Almanya Suriye'de  de kullanamazsınız derse aleyhlerine bir gelişme olduğunda ;D Mesajı Paylaş

Kabardey

Umman alacağı 70 tank için Alman Leopard 2 tanklarına karşı teklif vermesi için bizim Altay'ı davet etmiş. Güzel bir haber, Leopard 2 ile yarışmak.

http://www.defensenews.com/story/defense/land/vehicles/2015/11/13/report-oman-may-acquire-german-leopard-tanks/75699444/ Mesajı Paylaş

MAGNETO

Umman ihalesine girmek istersek Altay tankının motoru için Alman şirketi MTU sorun çıkartır mı ? Mesajı Paylaş

turkdefence

Motorunu umman kendisi alsın, montajları da Ummanda yapılsın; böylece bu konu da kapanmış olur. Mesajı Paylaş

putty

Bu kadar ahlaksız olamazlar. Kendilerinin tank satmaya çalıştığı ülkeye bizim aynı motoru satmamıza nasıl bir siyasi mazeret üretebilirler ki. Sen benim pazarımı ele geçiriyorsun ondan vermiyorum deme imkanları yok ya insan hakkı diyecek ya savaşan taraflara silah satamam diyecek ya kötü ülkeye satamam diyecek. Bunları da kendisi ihaleye girerek zaten çiğnedi. Mesajı Paylaş

HDS

Genelde süreçleri geciktirme yolu izleniyor. Müşteri sana "Lisansın var mı?" diyor, sen dönüp Alman'a soruyorsun, o "Bakıyoruz" diyor. Bu aylarca, bazen senelerce sürüyor. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Atak helikopter ihalesinde Denel'in düştüğü durum :(  Fransızlar tokadı çakmıştı, T-129'da biz yiyoruz aynı tokadı ABD'den!

Motoru biz yapmadığımız sürece bu iş böyle devam eder gider diye düşünüyorum.

Bu motoru kabuledilebilir seviyede yapabilecek kabiliyete sahip belirli yerli sermayeye gelde kızma şimdi... Mesajı Paylaş

putty

Denel ve Fransa örneği bilakis ALTAY a tam bahsettiğinizin aksi bir örnektir. Fransa orada ihalede yarıştığı Denel in helikopterinde kendi motoru var diye pislik yapmadı tokat filan atmadı yanlış hatırlıyorsunuz. Tamda ALTAY tankı örneği gibi yani ve lehimizde bir örnek. Motor vermem benim helikopterime rakipsin mi dedi Fransa ben hiç öyle bir şey hatırlamıyorum. Biz kendi korkularımızla baş edemediğimizden öyle şeyler uydurduk kendi aramızda sanki olurmuş gibi.  Mesajı Paylaş

BETONBEY

Kimse açıktan motoru vermiyorum demez üstadım, HDS üstadında belirttiği üzere adamı süründürürler. Araya bir iki karışık haber yapılır, su bulandırılır. İhaleyi verenlere kızım sana söylüyorum gelinim sen anla üzerinden toplumsal mesajlar verilir, alternatif kaynaklar üzerinden ;D

Bizde bu meazda Fransa ve problem üretebilme potansiyeli üzerinden bir nevi Mangustaya yönelmedikmi ?

Aldığımız her ürünün sürekli tedariki anlamında bizlerde çekinceler koymuyormuyuz ? 

En az sorun kimdeyse ona yöneliyor herkes...

Sonuç olarak o motoru yerli olarak üretmeden işimiz zor!!!

Yada alternatif olarak kullanılabilecek, tank üretmeyen en azından bizimle aynı ihaleye girmeyen biri ile motor anlaşması yapmak!

Almanların yerinde olmak varmış. Tankı satamasa bile motoru satacak, yıllarca bakım tutum idame masraflarından köşeyi gene dönecek. Kazan-kazan bu oluyor herhalde ;D Mesajı Paylaş

sailordream

Güney afrika helikopterinde Fransızlar net bir biçimde biz askeri versiyon motoru vermeyeceğiz diye bildirimde bulundular. Bununla beraber Güney Afrikalılar siz merak etmeyin biz size garanti veriyoruz diye resmi belge dahi sundular muhtemelen sivil versiyonunu revize edeceklerdi yada başka bir şey. Kuvvet ve TAI doğru yürüdü motor ve teknolojisinin eski olması sebebi ile.

Siz Almanın LEO2 ile girdiği bir ihaleye girerseniz el altından benzer bir davranış sergilerler. En basitinden yedek parça ve servis garantisi veremem der yine öttürür borusunu. Mesajı Paylaş

putty

Kas 14, 2015, 03:22 ÖS Last Edit: Kas 14, 2015, 03:38 ÖS by putty
Hiç böyle bir şey hatırlamıyorum doğrusu. Eski forumlara bakayım diyorum ama en eskisi burası kaldı neredeyse.
SOM motoru veren ülke helikopter motoru neden vermesin

bizde artık eskisi kadar kolay küstahlık yapılacak bir ülkede değiliz Mesajı Paylaş

ayibarishi

Sayın putty, bende motor hususunda fransızların sorun çıkardığını hatırlıyorum. Bu nedenle roivalk işi başlamadan yatmıştı. Amma bu hususu Altay ile birebir kıyaslamak ne kadar doğrudur bu ayrı bir konu. Almanlar sorun çıkarır yada çıkarmazlar ve bu ancak politik açıdan bir mesele olur. Aynı Suudi Arabistan'a Leopard 2 satışı meselesi gibi. Karmaşık ve bir o kadar da içte politik hesap vermek zorunda oldukları bir konu. Kendileri satsalar ayrı bir dert bize motor verip destek olsalar ayrı bir dert. Bu nedenle yerli motor ailesi hususunda çalışmalara hız vermek elzem değil mi?.. Mesajı Paylaş

putty

Sorun filan çıkmamıştı biz kendi kendimize korkularımızdan bir şeyler ürettik aramızda sonrada ona inandık
Ermeni tasarıları filan vardı kızdık küstük belki korktuk filan ama ben motor vermem dendiğini hatırlamıyorum.
Son güne kadar yarıştılar sonra A129 seçildi ben öyle hatırlıyorum
Motorsuz helikopter ilemi yarıştı yani son ana kadar adamlar. Mesajı Paylaş

assslan

Bunun bir benzerini de Pakistan' ın taarruz helikopteri ihalesinde yaşamıştık. ABD motor konusunda kendileri ihaleye girmemelerine rağmen sorun çıkarmıştı ama daha sonra kendi taarruz helikopterlerini satmak istemişlerdi. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter