Altay Tank

Başlatan 7Skies, Eki 05, 2015, 05:23 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

ocay

Neyse 20+ yıllık macera sonrasında artık bi kontratımız var. Mesajı Paylaş

HDS

Bir olmaya başlasın, gerisi gelir. Bizim aklımız geriden gelir. Mesajı Paylaş

Topgun

Şu hayatın en çok sevdiğim yanlarından biri nedir biliyormusunuz? gerçeklerin ortaya çıkması... Doğru olduğunun, haklı olduğunun anlaşılmasıda cabası tabi.

ALTAY tankının zırh zaafiyetini ortaya koydum, yetersiz olduğunu söyledim diye bir linç edilmediğim kalmıştı forumda. Bildiğimizi söyledik diye neredeyse vatan hainliğine çıkartılmıştım. O zırh herbirşeyle denenmişti, ben ne biliyordumki? O insanlar biraz olsun utanmışlarsa, yeterli benim için.

Seri üretime geçilme haberi, hernekadar BMC ile olsada çok güzel bir haber. Heleki eksikliklerin giderilerek seri üretime geçilecek olması beni çok mutlu etti. 1500bg MTU motor ve RENK transmisyon ile daha alırı var bu tankın, ilave ERA paketini ve AKKOR paketini rahatlıkla kaldıracaktır. 18 aya orjinal milli AKKOR'unda yetişmesi planlanıyor. T2 için planlananlarda oldukça güzel haberler. Ben açıkçası, olmasının artık bir mecburiyet olduğunu düşündüğüm insansız tam otomatik top kulesinin, büyük ALTAY platformundan çok, TULPAR veyahut eşleniği bir ağır ZMA üzerinden giderilmesi gerektiği kanaatindeyim. Ve TULPAR  bu iş için biçilmiş kaftan. Mesajı Paylaş

HDS

@Topgun, Kusura bakma da, sen kulenin çevresinde yeterince kalınlık olmadığından falan şikayet ediyordun. "Böyle zırh olur mu, azıcık daha koyun şundan" diye. Yoksa, kimse testleri falan görmedi. Testleri geçip geçmediği, her şeyi engelleyip engellemediğini bilmek mümkün değil, ama kuleye de bakıp "Budan zırh yok yahu" demeye de itiraz olur takdir edersin ki. Ya da açısı yok vs vs gibi şikayete tabii ki kimse eşlik edemez.

Onu bir kaydedelim de buraya. Sonra "one size fits all" olmasın.

Geçenlerde KSS'nde anlatıldı mesela Pulat için neredeyse bir senedir bine yakın testin yapıldığı. Halen de yapılmaya devam ediyor ve epeyce de edilecek gibi. Demek ki bu işler o kadar kolay değil. Yahut, eskisi için yeter dediğin şey yarın için yeterli olmayabiliyor.

Beri yanda, şu da var; Roketsan aslında halen kendi seri üretim altyapısını kuramadı. Mesajı Paylaş

bnb

Halbuki elde olan bütün at füzelerinin roketsan zırhına atıldığını ve olumlu sonuçlar alındığını duymuştuk. Mesajı Paylaş

hergeleci

Tank projesi degil kole isaura dizisi mubarek... Mesajı Paylaş

gucluak

Kas 09, 2018, 07:51 ÖS Last Edit: Kas 09, 2018, 09:07 ÖS by gucluak
Leo-2 modernizasyonunda da, ever SARP ekleriz, TLUS falan ekleriz ama, en fazla, TLUS'un alarm verdiği yöne en fazla SARP'ı çevirebiliriz. Zira, Leo-2 eski optikleri, kendi AKS'sini ve bilgisayarları kullanıyor. Her şey hidrolik zaten. Ama aslında biz Yamgöz'ün, TLUS'un ve var ise Akkor'un radarının sürekli çevreyi gözleyip, mesela TLUS eğer bir emisyon algılar ise, Yamgöz'ün ve hatta komutan periskobundaki uzun menzilli termal optiklerin de oraya dönüp, füze atıcısı olabilecek silüetleri hemen işaretlemesini falan isteriz.* Artık yeni yeni ortaya çıkan modernizasyonlar buna benzer özellikler içeriyor. Armata bunların en ileri olanlarından birisi idi. Ama bak halen yok ortada aslında.  :)

Beri yanda, mesela İngilizler'in geçenlerde tanıttığı Challenger II modernizasyon projesi Black Night projesinde, epeyce ciddi optikler kullanılıyor. Biz de Faz-2 için mesela namludan atılan antitank füzesi falan yazmışız. Bunun en azından tank topundan daha uzağa gidebilmesi beklenir. Peki acaba optiklerimiz bu kadar uzun mesafeden hedef tespitine uygun mu? Black Night'ta adamlar 15km'den hedef tespitinden bahsediyor. **

Belki biz de Faz-2'ye gelinceye kadar SWIR çalışacağız. Ya da Yamgöz'ü SWIR yapacağız. Belki komutan periskobunda hem SWIR hem MWIR ya da LWIR olacak ve yazılımsal bir füzyon yapacak, silüet arayacak, hareketli her şeyi işaretleyecek.

@HDS

*     Mükemmel okurken bile harika geliyor. Sahada güç çarpanı işte ben diyorum ki gecikmesek 2021 leri bulmasak vede bu füzyonu tank mürettebatına en iyi şekilde aktaracak insan makine ara yüzünüde düşünsünler isteriz yenilikçi şekilde. Örneklerde var yok değil.

**   Antitank füzesi olacaksa menzilde 10-15 km olacaksa(sanki 4-8 km anca olur gibi 8 km si en iyi ihtimal) bu iş İHA sız olmaz. Mastsız hiç olmaz merak içindeyim...

*** "yazılımsal bir füzyon yapacak, silüet arayacak, hareketli her şeyi işaretleyecek" bu çalışma hali hazırda ASELSAN da devam ediyor diye biliyorum ama yanılmıyorum inşallah bence biraz kassalar T1 e bile yetişebilir.. Yetişmez mi ?

@Topgun

Gerçekten siz bu konuya işaret etmiştiniz.. Çok ama çok iyi hatırlıyorum herkeslerde üstünüze gelmişti..

@ ALL FORUM

İmzalandığı için gururluyuz sevinçliyiz ancak hem süreçte hemde tasarım ve prototiplerde hemde T3 gibi uzun erimli bir çalışmada dünyada olanları olacakları görmek istiyoruz zira 2030 lara T3 kalırsa etkinliği ne olur nasıl olur düşünmek lazım..

Tahmin ettiğimiz üretim adetleri ve olası ihracatların BMC ile üstesinden gelinemeyeceğide aşikar sanki

BAE geleceğin Tanklarını Elektromanyetik Silahlarla Donatmak istiyor.. Şuanda gemilerde kullanımı çin ile başladı. Önemli olan böyle bir teknolojiyi ilk olarak geliştirmek ve uygulamak. Zor ama işte para yatırmamız gereken alan bu araştırma geliştirme ve minyatürleştirme çabası..

BAE Wants to Equip Future Army Tanks with Railguns
It is possible to shrink a ship-sized electromagnetic railgun into a tank? BAE wants to give it a shot

BAE Systems has been refining the electromagnetic railgun that it's been developing for the U.S. Navy. Deployment of a prototype system is scheduled for 2016, but BAE is already looking forward to what might be possible as the technology scales up in power and scales down in size. The first target might be a railgun for the Army's next-generation Future Fighting Vehicle.

If you haven't yet seen what BAE's railgun is capable of, here's a video of a test from 2012:

https://youtu.be/-uV1SbEuzFU

Railguns are an appealing weapon system for several reasons. They run entirely on electricity, using current passing through a pair of conductive rails to electromagnetically accelerate a projectile, meaning that there's no explosive component: the projectiles are simply inert hunks of metal, making them safer to handle and store as well as an order of magnitude cheaper to employ.

A railgun can accelerate a projectile to much higher velocities than a traditional gun, too: BAE's prototype has a muzzle velocity of up to Mach 7.5, which results in a range exceeding 200 km. And even without any kind of payload, that speed results in a projectile with a stupendous amount of kinetic energy, making railguns very effective at doing what weapons systems are supposed to do.

Both BAE Systems and General Atomics have operational railgun prototypes, developed with funding from the Office of Naval Research. In 2016, one of these systems will be installed on a high speed vessel for testing and to figure out how to integrate it onto future naval vessels, potentially including the futuristic new Zumwalt class of destroyers.

BAE feels like the benefits of railguns are too significant to restrict to just the Navy, and the company is pitching the system as an option for the U.S. Army's next generation Future Fighting Vehicle (FFV), which could show up as early as 2019. While BAE seems confident that it would be possible to scale its railgun down to something tank-sized, there are some significant problems that would need to be solved. A naval railgun sucks down about 30 MJ of energy with each shot, which might not be an issue for a ship with a small nuclear power plant, but it's unclear how a tank-sized vehicle could repeatably meet those power demands, even if it was firing smaller rounds at lower velocities.

Besides their appetite for electricity, railguns also have yet to prove that they're durable enough to handle firing tens or hundreds of shots. All of that energy flowing through the barrel tries to force the railgun's rails apart, and even small increases in clearance between the rail and the projectile can result in electrical arcs that eat away at the rails themselves. Heat management is also a problem, and railgun barrels can erode very quickly: in the past, some designs could only manage one single shot before the barrel needed servicing.

The Army hopes to make a decision on its FFV program sometime in 2016, at which point we should start to get a better idea of how realistic the idea of a railgun as a deployable weapons system is based on the shipboard trials. Mesajı Paylaş

musti

Fiyat belirli mi ? Ben göremedim.  Mesajı Paylaş

farabi

Altay'ın da teklif edildiği Umman'daki 76 adetlik AMT işinde, kimi kaynaklara göre ibre Kore'ye (K2) dönmüş durumda. Otokar'a geçmiş olsun. Tank2000 ihalesinde en önde giden şirketti, Altay Mitüp süresince ana yüklenici olarak büyük emekler ortaya kondu fakat günün sonunda hiç bir şey kalmadı.

Kaynak : https://pulsenews.co.kr/view.php?sc=30800028&year=2018&no=708081
https://www.janes.com/article/84545/oman-reportedly-testing-k2-tank
https://defence-blog.com/army/oman-to-acquire-k2-black-panther-tanks-from-south-korea.html

Mesajı Paylaş

swat

Altay sonunda imzalandı hayırlı olsun ama maalesef proje BMC gurubuna gitmesi için zorlandı, Halen tesis hazır değil,
üretim hattının kurulmasını takiben ilk teslimat 18.ay max olarak proje onaylandı diyebiliriz ama süre hala Muğlak.

T1 ile 40 adet (tahimini 1 tabur) Altay üretilecek akabinde T2 geliyor ki Esas Altay T2 ama Otokarın Altay AHT modelini unutmuşlar.
Özellikle o model durumsal farkındalık ve zırh açısından mevcut Altaya göre daha güçlüydü. T2 de AHT modelini uygulamaları çok isabetli olurdu.

T2 de beklediğim diğer özellikle Bölgedeki İha'dan direkt olarak Tank komutanı ekranında bölgenin resminin yanıması. Özellikle FKH ve ZD harekatlarından sonra bu hayati bir nitelik.

T3 insansız kule ile tank şasesi içinde yerleşimin değişmesi anlamına geliyor, ama bir kısım şeyler hali hazırda hazır sadece yeri değişecek o yüzden buda bir kördüğüme dönüp 2030'lar düşünülmemeli.

M-48'ler ağlıyor artık önce onlar emekli edeceğiz sırada modernize edilmeyen M-60A3, modernize edilmeyen Leopar-1'ler var.

Mesajı Paylaş

erdem

Amerikan AH-64'lerinde varolan onemli bir yetenegin bizim hem hava hem de kara birliklerinde - ozellikle zirhli birliklerde olmasi cok iyi olurdu.

Soyle ki catisma sirasinda dost ve dusman unsurlarin sayisal haritada isaretlenmeleri ve bu bilginin catisma sahasina yeni gelen unsurlara aninda iletilebilmesi inanilmaz bir durum farkindaligina neden oluyor.

Afganistan'da catismaya goren bir AH-64, catisma bolgesine intikal ediyor, yer unsurlariyla konusarak dost ve dusmanlari birer birer harita uzerinde isaretliyor. ( gunduz - termal - milimetre dalga radari, alicilariyla tespit ettigi hedeflerin hangilerinin dost hangilerinin dusman oldugunu isaretliyor ve ondan sonra bu hedefler hareket etseler, yer degistirseler bile isaretli kaliyorlar). Kendisinin yakiti bitip de yerine gelen AH-64'e bu bilgileri bir tusa basarak aktariyor. Yeni gelen AH-64'un tekrardan dost-dusman tespiti yapmasina gerek yok dogrudan catismaya dahil olabiliyor.

Ayni sistem kara unsurlarinda da olsa. Baskina ugrayip catismakta olan yer unsurlari tespit ettikleri dusmanlari isaretleyip destege gelen AMT'lere bu bilgileri bir dugmeya basarak gonderebilseler etkinlik inanilmaz artar. Mesajı Paylaş

saladin

Bilin bakalim bu satirlar kime ait

Despite plans for the Altay to be the "best tank in the world" (in the words of BMC Chairman Ethem Sancak), industry sources and experts are questioning the program's future.

"No one knows if, as originally planned, the Altay would be powered by a German-made engine (from MTU) and a German-made transmission mechanism," one source said. "There are big questions marks about the armor and the active protection system. … And of course, if the Altay will feature German know-how, will it be on the market with German export licenses, or restricted for sales abroad, or even deployed for certain sensitive missions like in Syria or Iraq?"

Turk urunlerini  ve geleceklerini kotulemek.... Check
Isimsiz uzmanlar dediki .... Check
Dalga gecmek .... Check

Bu adami hala nasil savunma yazari diye tutuyorlar anlamiyorum. Uzun zamanlar sesi solugu kesilmisti, yazdigi zamanda onunu ilikleyerek yaziyordu.  Feto'den iceri girmekten korktugunu dusunuyordum ama galiba biraz biraz cesaretini toplamaya baslamis.
Mesajı Paylaş

murattekin

Twitter'de yazdığina göre Altay, Arifiye tank palet fabrikasında üretilecekmiş. Go-Co ilk defa denenecek sanırım. Yine bu yazıya göre BMC kendi ekipmanını (ekipmanı mı varmış) buraya getirecekmiş.

Ne güzel di mi?  Bedava köfte.

Hızlı treni de böyle TUVASAŞ'ta üretirler. Mesajı Paylaş
...

firtinabaskan

Karasudaki fabrika tamamlanana kadar burda başlanacak daha sonra hat karasuya kaydırılacak Mesajı Paylaş

dum

Otokar da alsaydı aynısı olurdu..  onun da kurması gereken bir fabrika var. Elindeki tank işini görmez..  o hazırlanırken de kimse beklemez.

Üstelik, başka bir tesisin daha üretim kabiliyetinin olması iyidir.  Keşke otokar da eklense..  seferde lâzım olur.. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter