MKEK Gatling Sistemleri

Başlatan nokta, Nis 30, 2019, 11:48 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

MKEK'ten 12,7'lik Gatling

Makina ve Kimya Kurumu Enstitüsü (MKEK) 12.7x99 mm Gatling geliştiriyor. Resmi adı "Döner Namlulu Silah Sistemi Geliştirme" (DNSSG) olan proje kapsamında 12.7x99 mm NATO Fişeği atabilen üç adet namluya sahip silahın özgün olarak tasarlanması hedeflendi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) envanterine kazandırmak amacıyla MKE özkaynakları ile başlatılmış bir proje sonucunda dakikada yaptığı atış seviyesi yüksek bir silah ortaya çıkacak. Silah kara araçlarında, helikopterlerde, harp gemilerinde ve karakollarda kullanılabilecek. C4Defence'in edindiği bilgilere göre menzil 2000 metre olacak ve tüfek dakikada 1200 atım yapabilecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/mkekten-127lik-gatling/8111/1 Mesajı Paylaş

Topgun

3 namlulu gatling 12,7mm UKS, yine 3 namlulu gatling 20mm top, yine 20mm 6 namlulu gatling UKS yapmışlar, hatta sol üzerine ikili füze fırlatıcı dummy koymuşlar?

Bu ülkede SSB ne iş yapar, niçin böyle çiftlemelere engel olmaz bilmiyorum! Mesajı Paylaş

Topgun

ASELSAN, MKEK önce namluyu doğru düzgün üretsin, sonra meydana çıksın, ben namlu üretmeye kalkıyormuyum diyor. 12,7mm namlu 150 seri atış sonrası şişiyor, gidip yurtdışından üçte bir fiyatına tedarik ediyoruz diyor!!! Mesajı Paylaş

hergeleci

Aynen, UKS'yi ilk gordugumde aklimdan gecenler... Mesajı Paylaş

murattekin

MKE'nin gatling gibi bir sistem üreteceğine ihtimal vermiyorum. Adamların kamyon üstü obüsü ve Baran'ı hala ortada yok. Bir "what if" çalışması bu bence. Mesajı Paylaş
...

Terra

MKEK'den TSK'ya dakikada 6 bin mermi atan silah

Makina ve Kimya Kurumu Enstitüsü (MKEK) Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) ihtiyaçları doğrultusunda 12.7×99 mm ve 20 mm Çok Namlulu Silah Sistemi geliştiriyor.

MKE tarafından "Döner Namlulu Silah Sistemi Geliştirme" (DNSSG) projesi kapsamında öz kaynakları kullanılarak geliştirilen 12.7×99 mm NATO Fişeği atabilen 1200 adet/dakika atım hızında üç adet namluya sahip bir adet prototip üretildi ve ilk kez IDEF 2019 Fuarında sergilendi.

Ağırlığı, mühimmat ve mayon hariç en fazla 75kg olan ve etkili menzili en az 1.700 metre olan sistem kara araçlarında, helikopterlerde, savaş gemilerinde ve karakollarda kullanılabilecek.

Öte yandan MKE'nin üzerinde çalıştığı bir diğer proje ise 20 mm Çok Namlulu Silah Sistemi. Kara, deniz ve hava platformlarında kullanılmak üzere hayata geçirilen proje ile ağırlığı 112,5 kg, 4.000-6.000 adet/dakika atım hızında Gatling tipi, 6 namlulu silah sisteminin ön tasarım, detay tasarım ve prototip üretimi yaklaşık 8 ay gibi kısa bir sürede gerçekleştirildi. IDEF19'da kamuoyuna tanıtılan silahın bir sonraki aşamada kalifikasyonu gerçekleştirilecek.

http://defenceandtechnology.com/2019/05/11/mkekden-tskya-dakikada-6-bin-mermi-atan-silah/ Mesajı Paylaş

swat

@Murattekin

IDEF19'da bende tam olarak bunları sordum. Panter sçekili obüsünü kamyon üzerine alma amacı taşıyan Yavuz projesi tamamlanmış ama bütçe yok. Bütçe sağlandığı anda envanterdeki tün Çekili obüsler Yavuz olarak tekrar revize edilecek.

BORAN da bazı testlerde takılmışlar ama sona geldik ve çok şey öğrendik diyorlar. 2019 da sistemin kalifikasyonunun tamamlanması planlamış.

Mesajı Paylaş

Balamir

İDEF'te MKE'nin sergilediği gatlingler MPT ve JNG-90'da olduğu gibi kendisine ait olmayan ama kendisi yapmış gösterdiği bir diğer ürün ailesi. Bu gatlingler bir süredir bu konuda çalışan ancak yukarıda bahsettiğim ürünler gibi döküm-üretim yeteneği-imkanı olmayan Satek Arge'ye ait. Bu bağlantıda ki haberi okuyun ve ürünlerin  benzerliğini de kıyaslayın.

http://www.satek-arge.com/satek-arge-haberler/doner-namlulu-silah-sistemi/ Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter