Nükleer Silahlanma

Başlatan Sihirbaz, Mar 27, 2017, 08:29 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

ABD: Dünya çapındaki bir nükleer silah yasağı gerçekçi değil

ABD'nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley, nükleer silahları dünya çapında yasaklamanın gerçekçi olmayacağını, BM'de (Birleşmiş Milletler) bu yasağın görüşüleceği Genel Kurul'a yaklaşık 40 ülkenin katılmayacağını söyledi.

ABD, İngiltere ve Fransa, nükleer silah yasağını tartışmayı hedefleyen oturuma katılmayacak ülkeler arasında yer alıyor.
120'den fazla ülke, nükleer silahları yasaklama planını destekliyor.

Nikki Haley, ulusal güvenlik kapsamında, güvenilemeyecek 'kötü aktörlere' karşı nükleer silahların gerekli olduğunu söyledi.
Haley, "Ailem için nükleer silahların olmadığı bir dünyadan daha fazla istediğim bir şey yok. Ancak gerçekçi olmak zorundayız" dedi. Büyükelçi, "Kuzey Kore'nin nükleer silahların yasaklanmasını kabul edeceğine inanan kimse var mı?" diye konuştu.
Kuzey Kore, uluslararası toplumdan gelen uyarılara rağmen bu alandaki silahlarını denemeye devam ediyor.

BM'nin nükleer silah yasağının görüşülmesine başlanması dair önerge, Ekim ayında kabul edilmişti.

Türkiye de hayır oyu verdi

İngiltere, Fransa, İsrail, Rusya ve ABD önergenin oylanması sırasında 'hayır' oyu kullanırken Çin, Hindistan ve Pakistan ise çekimser kalmıştı. Türkiye de hayır oyu veren ülkeler arasında yer almıştı.

Önerge 113 lehte, 35 aleyhte ve 13 çekimser oyla kabul edilmişti.

1945 yılındaki saldırılarla, dünyada atom bombası kullanılarak hedef alınan tek ülke olan Japonya da 'hayır' oyu kullanmıştı.

Yasağı savunan ülkelerden İsveç: Zaman alacak

Haley, "Bugün BM Genel Kurulu'na yaklaşık 40 ülkenin gelmediğini göreceksiniz" dedi. Yasağı savunan cephenin önde gelen ülkelerinden İsveç'in Dışişleri Bakanı Margot Wallstrom ise, 'nükleer silahların tam olarak yok edilmesine yönelimin zaman alacağını' söyledi.

Avusturya, İrlanda, Meksika, Brezilya ve Güney Afrika da yasağı savunuyor.

http://www.bbc.com/news/world-us-canada-39410173 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Nükleer silahların yasaklanması görüşmeleri, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda büyük bir hayal kırıklığıyla başladı.

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Fransa'nın da aralarında olduğu 40'a yakın ülke görüşmelere katılmıyor.

Birleşmiş Milletler'in konu ile ilgili temsilcisi Kim Won-Soo, Genel kurulda şunları söyledi: "Nükleer silahların varlığının sürmesi, insanlık için hala varoluşsal bir tehdit oluşturuyor. Nükleer silahsızlanma konusunda ilerleme sağlanma ihtiyacı, hiç bugünkü kadar acil olmadı."

Washington yönetimi toplantılara katılmamasına gerekçe olarak özellikle Kuzey Kore'yi gösterdi. Genel Kuruldaki nükleer silahsızlanma görüşmeleri öncesi ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Ailem için nükleer silahsız bir dünyadan fazla istediğim bir şey yok. Ancak, gerçekçi olmamız gerekir, Kuzey Kore'nin nükleer silah yasağı anlaşmasını kabul edeceğine aramızda inanan var mı?"

İngiltere de, görüşmelerle ilerleme sağlanamayacağı görüşünde. İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft ise ülkesinin tavrı konusunda şu görüşleri dile getirdi: "İngiltere, nükleer silahların yasaklanmasıyla ilgili müzakerele katılmayacak. Çünkü bu müzakerelerle küresel nükleer silahsızlanma yolunda etkili bir ilerleme sağlanacağına biz inanmıyoruz."

Nükleer silahların ortadan kaldırılması hedefini paylaşan Türkiye de Genel Kuruldaki görüşmelere, "doğru yöntem" olmaması nedeniyle katılmayacak. Nükleer silahları yasaklamaya yönelik yasal olarak bağlayıcı olan bir anlaşmayı müzakere etmeye yönelik karar, geçen aralık ayında nükleer güç sahibi ülkelerin karşı çıkmasına karşın 113 oyla kabul edilmişti.

http://www.euronews.com/2017/03/28/un-talks-for-a-worldwide-ban-on-nuclear-weapons-get-limited-support Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Konu SAKFOR'da tartışılıyor ama bir kısmını da olsa buraya taşımakta yarar var:


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından bir tartışma başladı.

CB: "Şu anda dünyada yaklaşık 16 ülke nükleer silahlanmada ciddi bir boyuta ulaşmış durumda.Bunların içerisinde 3 ülke var ki bunların şu anki nükleer silahlanmada ciddi bir gücü var."

https://www.haberler.com/cumhurbaskani-erdogan-su-anda-dunyada-yaklasik-16-9921734-haberi/

Cumhurbaşkanının sözünü ettiği 16 ülke şunlar:

Halen nükleer silaha sahip olan ülkeler

1.ABD
2.Rusya Federasyonu
3.Çin Halk Cumhuriyeti
4.Fransa
5.Birleşik Krallık
6.İsrail
7.Hindistan
8.Pakistan
9.Kuzey Kore

Nükleer silah programları dahilinde çalışmalar yürüten ülkeler

10.Güney Afrika Cumhuriyeti
11.İran
12.Arjantin
13.Brezilya
14.Güney Kore
15.Tayvan
16.Suudi Arabistan Mesajı Paylaş

Kartalbey

ABD'nin Türkiye'de 50 nükleer silahı var

14 ülkede 15 bin nükleer silah olduğu tahminine yer veren TBMM, ABD'nin Türkiye'nin de aralarında yer aldığı beş NATO ülkesinde 150 nükleer silahı bulunduğunu bildirdi.

ABD ile Kuzey Kore arasında nükleer silah denemeleri nedeniyle gerginlik yaşanırken, TBMM, dünyadaki nükleer silah dağıtılımını araştırdı. TBMM, ABD'nin Türkiye'nin de aralarında yer aldığı beş NATO ülkesinde 150 nükleer silahı bulunduğunu bildirdi. TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı, "Nükleer Silahlara İlişkin Veriler" başlıklı araştırma raporunda çarpıcı bilgilere yer verdi. Temmuz 2017 itibarıyla 14 ülkede 107 sahada 15 bin civarında nükleer silah olduğu tahminine yer verilen raporda, şunlar kaydedildi:

150 ABD nükleer silahı

"Bu silahların yaklaşık 9 bin 400'ü askeri kullanım için cephaneliklerde bulunurken, geriye kalanlar yok edilmek üzere atıl beklemektedir.

Cephaneliklerdeki silahların yaklaşık 4 bin 150'si her an kullanılabilecek durumda iken, bin 800'ü kısa sürede kullanıma hazır hale getirilebilecek yüksek alırm düzeyindedir.

Dünya nükleer silah stokunun çok büyük bir kısmı (yüzde 93) Rusya ve ABD'nin elindedir. Bunlara ek olarak yedi ülkenin daha nükleer silahı bulunmaktadır: İngiltere, Fransa, Çin, İsrail, Hindistan, Pakistan ve Kuzey Kore."

Türkiye'de nükleer silah olduğu bilgisi TBMM'nin hazırladığı raporda kayda da geçirildi.

Raporda, "Nükleer silah sahibi olmayan beş NATO üyesi ülkede ise (Belçika, Almanya, İtalya, Hollanda ve Türkiye) 6 hava üssünde yaklaşık 150 ABD nükleer silahı bulunmaktadır" ifadelerine yer verildi.

Raporda, hükleer silah bulunan dokuz ülkeden beşinin (ABD, Çin, Rusya, Fransa, İngiltere) Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması çerçevesinde, "nükleer silah sahibi ülke" statüsünde bulunduğu, Hindistan, Pakistan ve İsrail'in bu anlaşmaya hiçsir zaman taraf olmadan nükleer silaha sahip olduğu ifade edildi.

Raporda, Kuzey Kore'nin ise 2003'te Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması'ndan çekilerek nükleer silah geliştermeye devam ettiği vurgulandı.

Kuzey Kore çekildi

Rapordaki verilere göre Rusya'nın 7 bin ABD'nin 6 bin 800, Fransa'nın 300, Çin'in 260, İngiltere'nin 215, Pakistan'ın 130, Hindistan'ın 120, İsrail'in 80 ve Kuzey Kore'nin 10 nükleer silahı bulunuyor.

50 tane B61 olduğu tahmin ediliyor

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'nün (NATO) nükleer paylaşım programı çerçevesinde, ABD, soğuk savaş döneminde, Türkiye dahil Avrupa'daki bazı ittifak üyesi ülkelere nükleer silah yerleştirdi. ABD'nin 1960'larda yerleştirdiği bu silahların bir bölümü halen Türkiye'de bulunuyor. Söz konusu nükleer silahlar, Washington ile Ankara arasında 1950'lerin sonlarında düzenlenen müzakereler sonucunda, 1960'ların başında yerleştirilmişti. Bu silahlardan B61 tipi bombalar, halen Adana'daki İncirlik Hava Üssü'nde bulunuyor. Öte yandan aynı dönemde yerleştirilen nükleer başlıklı Jüpiter füzeleri, Türkiye tarafından sadece 1961 ile 1963 arasındaki kısa süre boyunca muhafaza edilebildi. Söz konusu füzeler, soğuk savaşın merkez ülkeleri ABD ile Sovyetler Birliği (SSCB) arasında yaşanan Küba Füze Krizi sonucu Nisan 1963'te çekilmişti. NATO tarafından da baz alınan Amerikan Bilim Adamları Federasyonu'nun (FAS) verilerine göre Türkiye'deki B61 sayısının 50 olduğu tahmin ediliyor.

http://www.milliyet.com.tr/abd-nin-turkiye-de-50-nukleer-siyaset-2546613/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter