Bulgaristan

Başlatan Sihirbaz, Mar 25, 2017, 10:41 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

Bulgaristan seçimlerinde Türkiye ve Rusya'nın güç mücadelesi

Bulgaristan'da pazar günü yapılacak genel seçimlerin merkez sağ partisi GERB ile Sosyalist Parti arasında büyük çekişmeye sahne olması bekleniyor.

Bu iki parti dışında kalan oyların küçük partiler arasında dağılacağı öngörülüyor.

Bulgaristan'ın AB içinde 'ikinci sınıf üyeliğe' sahip olduğunu düşünen kesimlerin artan rahatsızlığının da seçimlere yansıyacağı belirtiliyor.

Siyasi analist Anna Krasteva Avrupa Birliği üyeliğinin Bulgaristan'a mutluluk getirmediğini belirtiyor:

"Oyların bölünmesi siyasi elit kesime yönelik bir tepki olarak algılanmalı. Avrupa Birliği'ne üye olmasının üzerinden 10 yıl geçti ve Bulgarlar mevcut durumdan mutlu değil. Oylarını almayı garantileyen herhangi bir parti yok."

Mevcut seçim yarışının perde arkasında AB, Rusya ve Türkiye'nin güç mücadelesi de bulunuyor:

"Anketlere göre pazar günü yapılacak seçimlerden yine bölünmüş bir parlamento çıkacak. Koalisyon görüşmeleri şimdiden başladı bile. Ancak Türkiye ve Rusya'nın etki gücü mevcut durumu daha da karmaşık hale getiriyor."

Seçimlerde ülke nüfusunun yüzde 10'unu oluşturan Türk ve Müslüman oyları da önem taşıyor. Rusya yanlısı partilerle aşırı sağcı gruplar Türkiye karşıtı propaganda yürütüyor:

"Rusya yanlısı propaganda aynı zamandan Türk karşıtı bir tavır takınıyor. Bulgaristan seçimlerinden Türkiye ve Rusya'ya aynı mesafede bir sonuç çıkabilir ama Türkiye yanlısı bir propaganda yok."

Türkiye'de yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının oy kullanmak için ülkeye gelmesini istemeyen aşırı sağcı gruplar, hafta boyunca sınır kapısında araçların ülkeye girişini engellemek amacıyla eylem yaptı.

http://www.euronews.com/2017/03/25/bulgaria-prepares-to-vote-in-tight-parliamentary-poll Mesajı Paylaş

Baltica

Yani Bulgaristan'da, "AB, Rusya ve Turkiye guc mucadelesi yaptigina" gore, baska kimsenin esamisi okunmuyor !!!

Komediye bak !  ;D

Haberi yazana ve servise koyan editore, "Sen bizimle dalga mi geciyorsun, hayatim ?" demek lazim. Bulgaristan, ABD'nin Balkanlarda ki eyaleti olmus vaziyette.

Bir kapisma varsa, o da, ABD ile Rusya arasinda. Sosyalist Parti, Rusya'nin, GERB'se, Amerika'nin gudumunde hareket ediyor. Eski Basbakan, GERB'in kagit uzerindeki kurucusu Boyko Borisov, CIA ile cok yakin iliskileri olan, Bulgaristan'in en buyuk is adaminin adami(ydi ! Aralari acilmadan once !) ve ona parti kurdurtan da, ilk secim kampanyasini finanse eden de, bu is adami.

"Guya" guc mucadelesi yapan, guzide memleketimizin ise, ne senelerdir tadilat ayagina ibadete kapali tutulan ve yikilmasi icin ugrasilan, Razgrad merkezindeki Ibrahim Pasa Camii'ni actiracak, ne de, DPS/HOH'de ki, NRS (Bulgar Istihbarati)ni ayiklayacak gucu var !   

Mesajı Paylaş

HDS

Bunların bize ne garezi var peki Hocam? Mesajı Paylaş

Baltica

Bulgaristan'i kastediyorsan hocam, Bulgaristan, varligini, bagimsizligini, gerek moral, gerek sosyolojik olarak, Turk karsitligi uzerine (Veya, onlarin ifadesi ile, yuzyillarca suren Turk somurgeciligine karsi, milli isyan !) uzerine kurgulamis kucuk bir ulke. Ulkedeki Turk gecmisi ve Turk varligida Bulgaristan'da, her zaman bir tehdit olarak kabul ediliyor. Bu komunist donemde de boyleydi, -komunist rejim sonrasi, Bulgaristan'in perisanliktan gozunu acamadigi 6-7 yillik kisa bir donem haricinde-, bugun de boyle. Yani, ulkede, Osmanli ve Turk'ler, yolsuzluk dahil, bugun ne kadar olumsuzluk varsa, bilincaltinda, hepsinin musebbibi ve aslinda ulkeyi birarada tutan milliyetci damarin beslendigi korku kaynagi oldugu kabul ediliyor. Tabii, ulkedeki, butun surgunlere, bezdirme, asimilasyon cabalarina ragmen, hala sayisal anlamda buyuk yekun tutan Turk varligi da, Turkiye'nin 5. kol faaliyetlerini yuruttugu tabani olarak.   

Yani, aslinda bizim, kimi sosyal medya gulu, kimi "US based" laikci-nasyonalist, entel-cici cocuklarimiz, "Ayyy biz Osmanli degiliz,Osmanli bizi de somurdu, kahrolasicalar, sekerim" diye yirtinsa da, butun Balkanlar gibi, Bulgar derin hafizasi da, bizi bal gibi Osmanli gorur.

Buna karsilik, sosyolojik acidan Rus'lar icin, tam tersi bir bilincalti vardir Bulgaristan'da. Siradan bir Bulgar veya Bulgar derin devletinin genetik kodlarina isleyen, bu tarihi bilincalti, Rus'lara, sadece ortodox kardesi olarak bakmaz, ayni zamanda, kendilerini yuzyillarca suren, Turk boyundurugundan kurtaran kurtarici melekler olarak bakar.

Tahminen, gormussunuzdur, hani, Bulgaristan'in butun turizm, tanitim vs. brosurlerinde gorunen, Sofya'da ki, hakikaten cok guzel mimarili Aleksander Nevski Katedrali mesela, bizim 93' Harbi dedigimiz (Hani meshur Gazi Osman Pasa'nin, Plevne/Pliven savunmasini yaptigi savas !) 1877-1878 Osmanli-Rus harbi ile, buyuk kismi, elimizden cikarak, bagimsiz Bulgaristan kurulup, Sofya baskent olunca, sehrin en merkezi noktasina, Rus ordusuna, Bulgar halkinin sukranlarinin bir ifadesi olarak, halktan toplanan para ile yaptirilmistir. (Gerci, para bitirilmesine yetmiyor, ve sonradan Rusya'dan gelen para ile tamamlanir !) Aleksander Nevski, yari efsane-yari gercek, bir Rus krali ve (Sonradan) azizidir. Ama en onemlisi, Carlik Rus ordusunun koruyucu azizinin ismidir.    Mesajı Paylaş

Search and rescue

Bu Türkiye bilmem nerede oyun kuruyor, bilmem kimle masada aşık atıyor laflarına artık üzülerek bakıyorum. Geçen gördük Rotterdam başkonsolosunu, ilkokul İngilizce'siyle polisi kandırmaya çalışıyor. Hani masada olup oyun kuracak adamlar bunlar güya.
Masanın karşı tarafında da bilimum Türkolog, bölgenin kültürünü, insanını tanıyan adamlar oturuyor. Eh yani...


Türkiye'de hiç mi Bulgar göçmeni yok, Pomak yok, Erzurum doğumlu adamı konsolos atamışız Burgaz'a. Hey allahım...

Mesajı Paylaş

HDS

 :D

Haklısın.


Geçenlerde de Çanakkale köprüsü ile ilgili de TV'ye "AKP Erzurum Milletvekili falanca bize anlatacak.." anonsu ile birini çağırdılar. Yuh demiştim, Çanakkale'nin köprüsünü de Erzurum MV anlatmasın, Çanakkale'nin MV yok mu azıcık kafası basan, diye. Meğer şu İTÜ'lü ulaştırma profesörü MV olmuş. İBB danışmanı olan. "Ha tamam ya o olur" dediydim. Mesajı Paylaş

southwater

Ilıcalı? Mesajı Paylaş

HDS

Evet Mustafa Ilıcalı. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Bulgaristan'da Avrupa Birliği Yanlısı Parti Moskova Yanlılarını Yendi

Bulgaristan genel seçimlerini, eski Başbakan Boyko Borisov'un liderliğindeki merkez sağ Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar Partisi önde tamamladı.

Seçimlerde, merkez sağ parti yüzde 33, Sosyalist Parti ise yüzde 28 oranında oy aldı. Borisov'un iktidardaki önceliği ülkesini Avrupa Birliği dönem başkanlığına hazırlamak olacak.

Borisov seçim zaferinin açıklanmasının ardından şunları söyledi: "Ocak ayında ülkemiz Avrupa Birliği dönem başkanlığını üstlenecek. Önümüzdeki aylarda, istikrarlı ve sorumluluk anlayışı ile hareket eden bir hükümet kurmamız gerekiyor. Durum biraz karışık ancak, ulusu birleştirmek için elimizden geleni yapmalıyız."

Seçimi izleyen Euronews muhabirinin izlenimi ise şu şekilde: "Yeni parlamentoda olası ortaklarla haftalar ve hatta aylar sürebilecek zor müzakereler öncesi Borisov ulusal birlik çağrısı yaptı. Diğer sorun ise Avrupa Komisyonu temsilciliğine kimin seçileceği."

Seçimi yarışını kaybeden Sosyalistler ise koalisyon hükümetine katılmayacaklarını açıkladı. Sosyalist Parti lideri Kornelia Ninova bu konuda şunları söyledi: "Eğer merkez sağ bizi koalisyona davet ederse, biz hükümete katılmayacağız. Siyasette ilkeler var ve biz bunu istemediğimizi zaten seçim kampanyasındaki programımızla dile getirdik. Bizim hedefimiz ülkedeki mevcut statükoyu değiştirmek."

Resmi olmayan sonuçlara göre, Bulgaristan'da üyelerinin çoğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi yüzde 8 oranında oy aldı. Geçen parlamentoda üçüncü büyük siyasi güç olan bu partinin, son seçimde oy oranı geriledi.

http://www.euronews.com/2017/03/27/bulgaria-s-pre-eu-party-beats-moscow-leaning-socialists Mesajı Paylaş

Observer

HÖH geriledi, DOST barajı geçemedi

Bulgaristan'da dün gerçekleşen genel seçimleri merkez sağdaki GERB partisi kazandı. Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu iki partiden Haklar ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) yüzde 8.9 oy alırken, seçime ilk kez katılan DOST, yüzde 4'lük seçim barajını aşamadı.

Bulgaristan'da oyların yüzde 90'ı sayıldı, merkez sağ parti GERB seçimi kazandı, parti yüzde 32.5 oy aldı. Sosyalist Parti'nin oy oranı ise yüzde 26.8'de kaldı. Seçimin üçüncüsü yüzde 9.2 ile milliyetçi parti Birleşik Vatanseverler oldu.

Ülkede bu seçime, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu iki parti katıldı. Haklar ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) yüzde 8.9 ile dördüncü parti olurken, DOST Partisi yüzde 2.8'de kaldı ve yüzde 4'lük seçim barajını aşamadı.

2014 yılında yapılan seçimlerde Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) yüzde 14,8 oy oranıyla 240 sandalyeli mecliste 38 milletvekili kazanmıştı. Bulgaristan'ın üçüncü büyük siyasi gücü ve ülke siyasetinde kilit parti olmuştu.

DOST Partisi, HÖH'ten ihraç edilen genel başkan Lütfi Mestan ve 4 milletvekili tarafından kurulmuştu. 

Yurtdışında oy kullananlara zorluklar

Bulgaristan dışında oy kullananlar bu seçimde bazı zorluklarla karşılaştı. Bu seçmenlerin çoğu da Türkiye'de yaşayanlar. Bundan önceki seçimde Türkiye genelinde 120 sandık kurulurken bu seçimde 30 sandık kuruldu. Sandık sayısının azalması nedeniyle sandıkların önünde uzun kuyruklar oluştu.

Bulgaristan Merkez Seçim Kurulu ayrıca, AB üyesi ülkeler dışında oy kullanacaklara Kiril alfabesiyle sandık kurulu önünde dilekçe yazma zorunluluğu getirmişti.

Bazı ırkçı partilerin üyeleri de Türkiye sınırında gösteri yaparak Türkiye'den oy kullanmaya gidenleri engellemeye çalışmıştı.

http://www.aljazeera.com.tr/haber/hoh-geriledi-dost-baraji-gecemedi Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Acaba bu işleri ne zaman öğreneceğiz? Devlet olarak, Bulgaristan Meclisinde 14.8 oy oranı ile 38 sandalyesi olan Hak ve Özgürlükler Partisini değil de yeni kurulan DOST Partisini desteklersen, Hak ve Özgürlükler Partisinin yöneticilerini, propaganda çalışmaları için Türkiye'ye sokmayıp sınırdan geri çevirirsen, tüm planların geri teper tabii.

Sonuç: HÖH: % 8.9, DOST: 2.8 (%4'lük barajın altında kaldı) Mesajı Paylaş

Baltica

#11
Mar 27, 2017, 10:17 ÖS Last Edit: Mar 27, 2017, 10:19 ÖS by Baltica
Bilginiz olsun;

HOH (Ya da Bulgarca adi ile DPS), o zamanki Bulgar Istihbarati DS tarafindan, Bulgaristan'in Turk'lerinin siyasi hareketini yonlendirmek amaci ile, Ahmed Dogan'a kurduruldu. Ahmet Dogan'in asil adi, Ahmed Ismailov Ahmedov'dur. Fakat, kamuoyunda daha cok, bir cok kimliginden biri olan ve uzun yillar kullandigi Madi Goganov adi ile taninir. Anne tarafindan, Dobric'li Turk, Babasi ise, Varna cingenesidir. Universite ogrencisi oldugu yillardan beri, Bulgar Istihbarati'nin elemanidir.

HOH'un, merkez komitesi'de, Ahmed Dogan ile birlikte, ayni sekilde, Bulgar Istihbarati'nin elemani olan veya Bulgar Istihbarati tarafindan yonlendirilen kisilerden olusur.

Buraya kadar yazdiklarim, Bulgaristan'da, kamuoyuna da mal olmus ve 2009 yilinda, yayimlanan, kendisi de, eski Bulgar Istihbarati'nin ust duzey yoneticiligini yapmis, Petr YAPOV'un kitabinda, delilleri ile birlikte aciklanmistir.

HOH/DPS'de, parti ust yonetiminde, gercekten Bulgaristan Turk'lerinin menfaati icin calisan veya Turkiye'nin cikarlarini gozeten ne kadar insan varsa, bazen siyasi ayak oyunlari ile (Cok fazla detay ve isimlere girmeye gerek yok, herkesi ilgilendirmiyor ! Ama mesela, Parti'nin Deliorman kolunun lideri, eski Ankara Belediye Baskani rahmetli Ali Dincer'in yegeni)
partiden uzaklastirilmis veya ayak oyunlari ile uzaklastirilamayanlarda, intihar susu verilmis cinayetlerle, tasfiye edilmistir. (Mesela, Ahmed Emin !) Yani Turkiye'nin gucu, HOH'de ki, Bulgar Istihabarati'nin elemanlarini tasfiye etmeye yetmemis, tam tersine onlar, Turkiye ile birlikte hareket edenleri citir citir ayiklamistir.

DPS'den kopan Turk'lerin kurdugu ne kadar parti varsa, HOH'e alternatif olmasi bir sekilde Bulgarlar tarafindan engellendigi gibi, Turkiye'den bir dirhem yardim/destek alamamistir.

Daha sonra, Turkiye, uzun yillar sonra kipirdayarak, Bulgaristan'da, hic bir Bulgaristan Turk'une sormadan, tamamen Ankara'nin inisiyatifinde, uzaktan kumandali baska bir parti kurdurmus, ama tabii sokma akilla kurulan bu parti (Adi lazim degil !) orada, hirsizlik ve yolsuzlukla meshur ve maruf olan tiplere emanet edildiginden, Bulgar Turk'lerinden hic bir teveccuh gormemistir.     

DOST, Bulgaristan'da, en son kurulan Turk partisidir. Bir cok hatasi olmakla birlikte, (Bulgaristan Turk'leri, genel olarak iki kisimdan olusur. Kircali ve Deliorman Turk'leri ! Bunlarin, sosyal yapisi, adetleri hatta, siveleri farklidir ! Mesela DOST, -Turkiye'de yasayan Bulgaristan gocmenleri haric- sadece Kircali partisi konumunda olup, Deliorman Turk'lerine parti yonetiminde, fazla yer verilmediginden, Deliorman Turk'lerinden oy alamamistir.) HOH/DPS'e kiyasla gercek anlamda, Turk partisidir.

  Mesajı Paylaş

Baltica

Bu arada, Turkiye'den gelen sandik sonuclari da soyle;

DOST : 15.592

HOH/DPS : 10.403

Turkiye'de kayitli secmenlerin neredeyse yarisi oy vermedi veya veremedi... Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Bulgaristan'daki Türk partisinden Hayır çağrısı

Bulgaristan'daki Türk partisi Hak ve Özgürlükler Hareketi, Türkiye'deki referandumda hayır çağrısı yaptı. Parti yayınladığı bildiride, referandumun demokrasiyi, temel hak ve özgürlükleri tehdit ettiğine dikkat çekti.

Bulgaristan'da Türklerin kurduğu parti Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), Türkiye'de yapılması planlanan anayasa değişikliğini eleştirdi. Bulgaristan medyasında yer alan haberlere göre, Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkanı Mustafa Karadayı, Türkiye'de hayata geçirilmek istenen başkanlık sisteminin demokrasinin yanı sıra temel hak ve özgürlükleri tehdit ettiğini ifade etti.

Hak ve Özgürlükler Hareketi tarafından çarşamba akşamı yayınlanan bildiride ise partinin referandumda "kesin bir şekilde hayır dediği" vurgulandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "devletin bütün iktidarını kontrolsüz olarak elde etmeye çalıştığının" öne sürüldüğü bildiride, "Erdoğan eş zamanlı olarak Cumhurbaşkanı, Başbakan ve parti lideri olmak istiyor. Hiçbir kontrol mekanizması ve denge olmadan" ifadesine yer verildi.

"Kemalist Türkiye'nin Sultanlığa dönüştürülmesine hayır"

Bildiride "insan hak ve özgürlüklerinin çiğnemesine," "ifade özgürlüğü eksikliğine ve özgür düşünce sahibi aydınların ve gazetecilerin tutuklanmasına," "her türlü şiddet ve diktatörlüğe," "kontrollü darbe girişimlerine," "hayır" dendiği vurgulandı. "Kemalist Türkiye Cumhuriyeti'nin Sultanlığa dönüştürülmesine hayır" denilen bildiride, "bu dönüşümün Türkiye'yi sadece komşuları, bölge ve dünya açısından değil, her şeyden ziyade kendisi açısından da zararlı hale getireceği" belirtildi.

Yaklaşık 700 bin Türk'ün yaşadığı Bulgaristan, Hak ve Özgürlükler Hareketi, ülkede komünist rejimin yıkılmasının ardından 1990 yılında kurulmuştu. Hak ve Özgürlükler Hareketi'nden ayrılanların 2016 yılında kurduğu Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü için Demokratlar (DOST) partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi'ne yakın olmakla eleştiriliyor.

http://www.dw.com/tr/bulgaristandaki-t%C3%BCrk-partisinden-hay%C4%B1r-%C3%A7a%C4%9Fr%C4%B1s%C4%B1/a-38325382 Mesajı Paylaş

Baltica

@Sihirbaz yazdi :

"devletin bütün iktidarını kontrolsüz olarak elde etmeye(...)


@Sihirbaz ustadim, bir art niyet olmadigini biliyorum ama, siz de Alman pozisyonunun propagandasini kontrolsuz olarak foruma tasidiginizin farkindasinizdir umarim :) Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter