Sivil Havacılıkta Kaza-Kırım Haberleri

Başlatan canıtez, Mar 25, 2017, 07:42 ÖÖ

« önceki - sonraki »

HDS

Korkudan ölen olmuştur herhalde. Mesajı Paylaş

murattekin

Orası o kadar dik değil sanırım. Uçak çamur sebebiyle yavaşlamış. Kuru zemin olsa uçak denize iner ve pilotlar zarar görebilirdi.
Ama bunlar yolcuların korkmasına engel değil tabii. Kazasız belasız inmişsin sonra gövdeyi hoop rampa aşağı salmışsın. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Kartalbey

Çok ciddi bir kaza atlatılmış. Pist dışına çıkmanın ötesinde uçak neredeyse pist sonuna kadar gelmiş. Pistin arkası uçurum ve deniz. Mesajı Paylaş


canıtez

Hüseyin Başaran'a ait Challenger 604 tipi iş jeti İran'da düştü

Başaran Holding'e ait, MNG Jet tarafından operasyonu yapılan TC-TRB tescilli Bombardier Challenger 604 tipi iş jeti, Türkiye saati ile 18.20'de İran hava sahasında temas kesildi. Saat 19.00'da da uçağın düştüğü İran makamları tarafından açıklandı. Bu kaza, Türk sivil havacılığındaki ilk ölümlü iş jeti kazası oldu.

Uçakta Hüseyin Başaran'ın kızının olduğu, arkadaşları ile tatil için gittiği Dubai'den döndüğü öğrenildi.

TOPLAM 11 KİŞİ TAŞIYORDU

Uçakta alınan ilk bilgilere göre iki pilot, bir kabin memuru ile birlikte 8 yolcunun olduğu öğrenildi. Birleşik Arap Emirlikleri'nde Dubai yakınlarında Sharjah'tan kalkan Challenger 604 tipi uçak, İstanbul Atatürk Havalimanı'na gidiyordu.

Uçaktaki pilotlar İran Hava Trafik Kontrol Merkezi ile temasa geçen pilotları, 36 bin feet yani yaklaşık 12 bin metrede uçtukları, 37 bin bin feet yani 12 bin 300 metreye yükselmek için izin istedikleri öğrenildi.

İKİ İŞ JETİ VAR

İş adamı Hüseyin Başaran'a ait iki iş jeti bulunuyor. Bu uçaklardan biri daha uzun menzilli Global Express (tescili TC-FRK), diğeri de İran'da düşen Challenger 604'di.

Çift motorlu Challenger 604, Kanadalı Bombardier şirketi tasarımı. Orta menzilli uçağın yolcu kapasitesi 12. Başaran Holding'e ait uçak 2001 modeldi. İmalat numarası ise 5494'tü.

http://www.kokpit.aero/basaran-challenger-604-dustu Mesajı Paylaş

Merkator

Düşen uçağın Pilotları Melike Kuvvet ve Beril Gebeş'ti

İran'da düşen Başaran Holding'e ait Challenger 604 tipi iş jetinin pilotları da kadındı. Uçağın Kaptan Pilotu Melike Kuvvet'ti. Hava Kuvvetleri'nin ilk kadın pilotlarından biri olan Melike Kuvvet, mecburi hizmetinin ardından özel sektöre geçmişti. Bir süredir de Başaran Holding'in uçağında görev yapıyordu.

İkinci Pilot ise Beril Gebeş'ti. Yıllar önce ithalat-ihracat işiyle uğraşırken gönlünü gökyüzüne kaptırmıştı. Uçuş okulunu bitirip pilot lisansını aldı. Türk Hava Yolları'nda uçtu. Daha sonra istifa edip ayrıldı. Başaran Holding'e geçti. Beril Gebeş'nin babası Vecahat Gebeş de Türk Hava Yolları'nda kaptan pilot loraka görev yapıyor.

http://www.kokpit.aero/iran-dusen-ucagin-kadin-pilotlari
Mesajı Paylaş

Kartalbey

Allah rahmet eylesin. Vefat edenlerin tamamı bayanmış. Mesajı Paylaş

murattekin

Yazık çok üzücü bir olay. Pilot alçalma talep etmiş. Acaba dağa mı çarptılar? Mesajı Paylaş
Murat Tekin

dum

#23
Mar 11, 2018, 10:31 ÖS Last Edit: Mar 11, 2018, 10:35 ÖS by dum
Haberde hata var.

Melike, mecburi hizmetini bitirince emekli olan değil ;  fetöcü istihbarat subayları/fetöcü amirleri/bunlara uyan komuta ve önce atan sonra da itirazlarınö reddeden askeri yargı tarafından mesleğine son verilen bir hava kuvvetleri eski pilotu..  göreve tekrar dönmek üzere açtığı mahkeme olumlu sonuçlanmış önümüzdeki ay binbaşı rütbesi ile dönecekti.

Atılma sebebi merzifonda görevli iken, arkadaşının çocuğunun doğumgününde istek üzerine sahneye çıkarak 2 şarkı söylemesi .. bu esnada çekilen görüntüler delil olarak kabul edilip "pavyonda şarkı söylemek" "iffetsizlik".....

Çocuğu, eşi , babası yok.. yıllardır borç harç içinde . Geçinebilmek için son dönemde bulduğu bu işi yapıyormuş. Doneceği günü bekleyerek. 


Sebebi olanların Allah gani gani belasını versin.


Ölen herkese; Allah rahmet eylesin. Mesajı Paylaş

HDS

Bir Songül "Binbaşı" daha.. Mesajı Paylaş

Observer

Bir tane de İzmir Maltepe Askeri Lisesinde game of throneszade vardı. Sudan bir bahane ile aynı "iffetsizlik" gerekçesi ile uzaklaştırmışlardı bir kadın subayımızı da. Allah bütün bu kul hakkı yiyenlerin sonunu nasıl hazırladı acaba? Mesajı Paylaş

Kartalbey

Hayatını kaybeden hanımlardan bazıları bebek bekliyormuş. Bu durumda kazada hayatını kaybedenlerin sayısı sadece 11 ile kalmıyor. Allah hayatını kaybedenlerin tümüne gani gani rahmet eylesin. Mesajı Paylaş

Alim

Amin. Arkada birkaç aylık bebekler de kaldı. Allah (c.c) ölenlere rahmet, kalanlara dayanma gücü versin. Mesajı Paylaş

canıtez

İran'daki kazada hayatını kaybedenlerin cenazeleri İstanbul'a getirildi

İran'da düşen Başaran Holding'e ait özel uçakta hayatını kaybedenlerden 10'unun cenazesi İstanbul'a getirildi.

İran'dan saat 07.00'de kalkan askeri nakliye uçağı Diyarbakır'a indi. Burada yakıt ikmali yapan uçak tekrar havalandı ve biraz önce Atatürk Havalimanı'na indi.  Kaza sonrası olay yerine giden ailelerin de sabah İran'dan gelen Türk Hava Yolları uçağıyla İstanbul'a döndüğü kaydedildi.

Bu arada pilot Beril Gebeş'in cenazesi ile ilgili işlemlerin sürdüğü öğrenildi

http://www.kokpit.aero/iran-ucak-kazasi-cenazeler-geldi Mesajı Paylaş

putty

Arazi yumuşak ise toprağın içine gömülebilir cenaze Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter