Aselsan AKKOR ve PULAT Aktif Koruma Sistemleri

Başlatan 7Skies, Eki 05, 2015, 02:29 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

steril şartlardaki hedefi vurur tabi. Onu deneyen mühendis onuda yapan mühendis neyi vurabileceğini neyi vuramayacağını biliyordur.
Neyse yazmayacağım tospaya filan benzetildim hakaret başladı tartışma şartları medeni değil daha fazla eşilik edemem sohbete bu şartlarda
TSK leri bir kaç tane aldı deniyor göreceğiz kaderi ne olacak Mesajı Paylaş

Havuc99

Sayın Dum tecrübenizi paylaşabilirminiz? Hangi şartlarda kullanıldı ne oldu felan? Mesajı Paylaş

HDS

@putty, Omtas'taki bir "yetenek". Ve şunda bizdeki başka bir kabiliyetin yerine geçmiyor. Yarın önür gün bunun ucuna ne istersen takarsın. Zaten daha "pratik" bir şeyler yapıyorlar.

Ama Omtas/Umtas'ın da o kadar aptal olduğunu düşünme. Kendi görüntü işleme ve karad verme algoritmaları, diğer mühimmatların vurmakta zorlanacağı, kullanıcısının eğitim, el melekesi ve ruh durumuna bağlı performansı olan klasik mühimmata göre çok dinamik ve sırhlı hedefleri vurabilme şansı var.

Kendini gizleyen, korugan, sütre vs arkasındaki dhaa "yumuşak" hedefler için de veribağı avantajı var. Bahsettiğin "sürat" konusu ise pek doğru değil, zira hedefe bakarak attığın füze sürekli o hedefe doğru uçuyor. Sen de sürekli yaklaşarak o hedefe bakıyorsun. Fotoğraf makinesi ile zoom yapmak gibi.

Kaygılarını anlıyor ve paylaşıyorum, ama o kadar da değil. Mesajı Paylaş

putty

Fiber optik bağlantısı olsun diyorum ben gerisiyle meselem yok.  Mesajı Paylaş

HDS

Onun da zaafları var @putty.

Öylesi de yapılabilir. Ama 4km menzilli füzede veri bağı tahmin ettiğin kadar sorun olmaz. Çok düşük güçlü sistemler bunlar. Mesajı Paylaş

putty

Ara 17, 2017, 02:36 ÖS Last Edit: Ara 17, 2017, 02:59 ÖS by putty
Karışmıyorum ne yaparsanız yapın
Hobos u yapan amerikalılar bilmiyordu kablosuz iletişimi de tow a o kadar tantanalı kablo saldılar arkasından
Yada israil bilmiyordu telsiz yapmayı fiber saldı bir sürü sıkıntıya katlanıp
Hadi onlar eskiydi şimdi Aselsan da numaralar var
Peki bu 5. nesil diye tanıtılan daha arge aşamasındaki füzede MBDA niye fiberoptik tercih etmiş taksaydı bir elektronik kart ne kolay olurdu haberleşmesi bununda kamerası var bilgisayarı var koca avrupa toplaşıp bizim kadar yapamadımı yani

Ben size söyleyim bu füzeyi SAGE yapsa fiberoptik yapardı uğraşır didinir o işi öğrenirdi ama Aselsan Roketsan kolayına gitti zaten çok iyi bildikleri bir şeyleri kullanmak istediler.
Lülesi yanda füze yapacaksın UMTAS dan zaten bir sürü kazanım var onları bir yana bırakcan ne gövde ne motor ne haberleşme benzemeyecek zor geldi bu kadar sıfırdan yepyeni bir iş kolaya kaçtılar.
Ama askerden döner bu o zaman konuşuruz tekrar Mesajı Paylaş

dum

Yav aslında ben senden daha farklı bir çözüm beklerdim.

Mesela laser beam rider gudümlü niye yapmıyorsunuz diye.

Ama bi dakka.. bu da var.. cornette..

Tekrar ve tekrar :

Tel güdümlümüz var : tow,

LBR fuzemiz de var : kornet,

Akıllı orta menzillli yoktu. Şimdi o da var : omtas.

Towlar ve kornetlerin raf ömrü biterken bakarız artık.
Mesajı Paylaş

HDS

@putty, Ben 2002'de mesela SAGE'deydim ve o zaman dahi tel güdüm çok ulaşılabilir bir şeydi. Bunu bir ara yaparlar.
Mesajı Paylaş

ozbey

sayın dum
"Mart itibarı ile takılacak akkor sistemleri yerli sayılır ama milli değiller. Ukrayna sisteminden aparma."
sözleşme tedarik  sözleşmesiydi diye  duyuruldu.  bizimkiler testlerde  uğraşmaya değer  birşey olarak görüp  orasıyla burasıyla oynayıp  lisans altı üretim gibi  birşey mi yaptılar yani?  bu durumda akkorun basitleştirilmiş halinden daha önce yapılabilirliği bu seçime sebep olmuş olmalı sanırım

akkor kendisi komple bir sistem  olmakla beraber  sistemin mermisinde  mini bir radar  var.  merak ettiğim  bu radarı  örneğin  stingerlere  uyarlayıp  kmss sistemini çok alçak irtifada  atılan herşeyi vuracak bir  sisteme çevirmek mümkün müdür. neticede o radar  bir rpg7  roketini bile algılayıp  engelleme zamanlamasını  doğru yapacak kadar hassassa  2-3m lik füzeleri haydi haydi  algılar. kmss sistemini bu şekilde kmss2 formatına çevirmek  milli hava savunma  projelerinin niceliksel olarak da  önemli ölçüde karşılanmasını sağlayacaktır.  zira kmss mevcut haliyle yarım bırakılmış bir proje gibi. yani bu kadar uğraş didin. sadece helikopter vur.   yazık oluyor kanaatindeyim.

omtasla ilgili benim de anlamadığım birşey var. örneğin   düşman tankları  görüş alanımızda değiller. aramızda da duvardı barikatti bir engel var. 2 düşman tankına  birer füze attık diyelim.  2 füzenin de kendi hedef  tesbit sistemiyle aynı hedefe  çarpmalarını ne engelliyor.  neticede  engel nedeniyle kameradan  hedefleri işaretleyemiyorsun.  hedefleri göremediğinden  sinyalle  güdüm de  sıkıntılı.
üstelik  belki ben tank değil de  daha kıymetli bir hedefi imha etmek istiyorum. böyle anormal senaryolar için  tedbir var mı?

Mesajı Paylaş

HDS

"Sinyalle güdüm" yok. Mesajı Paylaş

süper çavuş

Bu " yerli " Zaslonlar hangi tanklara takılacak Mesajı Paylaş

müstafi

Bundan sonraki hedef MWR güdümlü füze sistemleri.. Tel güdüm ile ilgili bir plan yok.. Mesajı Paylaş

Destiny

Bence ısrarla anlanılamıyan olay. Bu ailenin ilerde NLOS ilede birleşip koca bir kolorduyu veya orduyu anlık olarak savaş dışı bırakabileceği durumudur. Yada zırhsız, komuta merkezsiz, mevzisiz hale getirebilme potansiyelidir. Hava kuvvetlerine gerek duymadan. Mesajı Paylaş

ozbey

evet kağat üzerinde  hava kuvvetlerine gerek duymadan iyi işler yapabilir. ama  o ihtimal fazlasıyla  klasik bir senaryo  bence.  sanırım füzenin at unut özelliği kaliteli çalışsın diye  hızı düşük tutulmuş.   en yavaş füzelerden birisi ki bu da onu  aktif koruma sistemleri için  basit bir av haline getiriyor.
   bu kadar uğraştığın  elektronik zımbırtılar sığdırdığın bir  füzeyi   4km menzile  mahkum etmezdim doğrusu. füze zaten  35-40kg olmuş.  kolayca  gizlenme ya da taşınma özelliğinden  epeyice feragat edilmiş.  3kg daha ağar yap  ama 10-15 km menzilli olsun. düşmanın  menzilinden çok uzakta kafama  top düşermi korkusu olmadan rahat rahat  füzeyi kurup ateşleyeyim ve  uzaklaşayım.
Mesajı Paylaş

Defence

Hedefi görmeden 10 km. uzaklığa füzeyi nasıl atacaksınız?
Bu bir füze ailesi. Hepsi aynı teknolojiyi kullanıyor. OMTAS 4 km,  UMTAS 8 km, ve UMTAS-ER de 16 km. menzilli. Bu yüzden OMTAS piyade ve askeri araç üzerinden, UMTAS helikopterlerden, UMTAS-ER ise gemilerden atılıyor. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter