Aselsan AKKOR ve PULAT Aktif Koruma Sistemleri

Başlatan 7Skies, Eki 05, 2015, 02:29 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

Olmaz demedim ki yaparlarsa çalışır bişey demedik. Mesajı Paylaş

HDS

Yahu tamam, azıcık konuşalım üzerinde diye dediydim. Mesajı Paylaş

putty

Bu konuda çok ısrarcı değilim çalışmayacak bir şey gibi görünmüyor ama bana yinede öbürü daha iyi görünüyor.
Niye derseniz çünkü bu şey mükemmel çalışması gereke nbir sistem Ammraam füzesi çalışmasada olur SOM füzesi hedefi vurmasa Atmaca ıskalasada olur ama bunun her seferinde çalışması gerekir. Buda teknolojiden daha çok işi basitleştirmeyi gerektiriyor. Bizimki bu anlamda bana basit gelmiyor. Bir kimyasal madde patlayacak çıkan gaz namludan mühimmatı atacak barut hakkı kimyasal şeyleri filan istendiği gbi çalışacak roket hedefle buluşacak zamanlama iyi işliycek paralanacak filan. Öbürü daha ilkel çalışıyor bu anlamda. Tamam radarı var mekaniği var her şey bızzz bızzz otomatik ama kritik kısım çok ilkel ve lazım olanda o. Askerler her attıkları havan ateşleniyormu mesela havancılar bilir buda öyle bazıları çalışmayacak o zamanda tank vurulacak. Kimyasal maddelere nasıl güvenelim daha önce hiç patlamamış olan baruta güvenerek tank korunurmu.

Mesajı Paylaş

HDS

ERA da Trophy gibi çalışıyor @putty. Tetiklemek için radarı yok.

Daha uzaktan ve tandem başlıkları da vurmak içün herkes buna uğraşıyor. Atılan salvo atışları uzaktan karşılamak isteniyor.

Ondan herkes yönlü, akıllı mühimmata kastırıyor.

Aslında belki de Akkor'un bir de Trophy gibi bir ikinci bariyeri olmalı. Ama galiba biz onu NERA ile falan halledeceğiz. Mesajı Paylaş

ozbey

Aktif Zırh Koruma Sistemi geliştirildi. Şu anda sona gelindi. Bu koruma sistemini mart ayından itibaren tanklarımıza monte etmeye

http://www.liderhaber.org/hukumetten-s-400-aciklamasi-270295h.htm

akla ilk gelen  zaslon olsa da "geliştirildi"  kelimesinin kullanılması ilginç.  zaslon zaten hazır olan bir sistem olduğuna göre  bunu  nasıl geliştireceksin?
öte yandan  zaten hazır olan zaslonu   taaa mart ayına  sarkıtmaya gerek olmadığına göre "akkor"  sistemi ya da ona yakın  günü kurtarmaya dönük bir sistemmiş gibi  algılıyorum.
   aynı paragrafta daha sonraki  yıllarda da bel kemiği olacak  bir zırh koruma sistemi olduğu söylenmiş. halbuki zaslon bizim  günü kurtarma çözümümüzdü. yani zaslon üzerinden bir gelecek planımız da yok.
gelecek akkor üzerine şekillendiğine göre akkor ya da  basit akkor ihtimali daha da güçleniyor.
   örneğin:  akkor atılan her 10 füzeden  9 tanesini vuracakken  basit akkor  her 10 füzeden 5-6 tanesini vuracak sistem olabilir.
   Aselsan "akkoru geliştirene kadar bununla idare edin" demiş olabilir.
ya da bakan bey  zaslonu anlatıyor da olabilir malesef. Mesajı Paylaş

putty

Ara 16, 2017, 10:40 ÖÖ Last Edit: Ara 16, 2017, 10:45 ÖÖ by putty
Reaktif zırh bile olabilir bahsedilen şey. İfadeler Akkor gibi ama takvim Reaktif zırh gibi duruyor.  Akkor projesinin Suriye den sonra motivasyonu zirve yapmış olması çok mantıklı. Bir seferberlik hali ile bu projeye çullanmışlar ise yapmışlardır
Devrim olur Akkor operasyonel olmuş ise. Leo2 A7 de olacağıma Akkor olan M60 da olmayı tercih ederim. Mesajı Paylaş

dum

Akkor " aktif koruma sistemi" demek.

Mart itibarı ile takılacak akkor sistemleri yerli sayılır ama milli değiller. Ukrayna sisteminden aparma.

@putty ; omtas hakkında ileri geri konuşmussun , akilsiz filan demişsin. Üstume alındım.

Şöyle diyeyim daha akıllısı yok. Kendi kendine hedef seçip, hatta güncelleyip daha öncelikli bir hedef görürse vazgeçip ona dogru giden. Görüntüyü geniş banttan  nişancısına da ileten (sanki kamikaze iha gibi çalışabilen) , yandan tepeden oteden beriden vurabilen, tel ile bağlı olmayan , pek yakında lazer güdümlü de olacak ve menzili +4 km olan başka bir bildiğin varsa dinliyorum.

Mesajı Paylaş

murattekin

@Dum,
Putty'nin düşüncesi bildiğim kadarıyla orta menzilde daha az komplike olan, risksiz, tel güdümlü ve dolayısı ile fazla ihtisas gerektirmeyen, öyle at-unut, ay hedefi beğenmedim öbürüne gideyim gibi tripleri ( ;D  ) olmayan bir füze Mesajı Paylaş
Murat Tekin

putty

Murat çok haklısın ilk defa derdimi anlaya nbiri çıktı omtas konusunda.

Oh ne güzel saymışsın hedef seçecek edecek filan. UZay filminde soru sorulan bilgisayar gibi her şeyi yapacak dedimmi yapacak sanıyoruz. Daha bantta giden kırık bisküviyi yeni yeni görmeye başladı kameralar siz tank savara her türlü görüntü işleme hedef seçme sorununu çözdürdünüz. Hedefi kendiseçecek deyip kestirip atabiliyorsanız tabiki omtas süperdir. Ama olucakmı o bakalım ben imkansız diyorum. O zaman som nasıl yapıyor peki dersek. Oda yapamıyor ama yaptığı kadar demekten başka seçenek yok o yüzden ya hiç ya buna razı geleceksin durumu var. OMTAS ise piramidin tabanında zaaf kabul etmeyen temel bir silah. O olmazsa savaşı kaybedersin. Böyle bir silahta zaaf kabul edilemez. SOM da edilir ama tüfekte edilmez mesela. Pramidin tabanında sen tüfeği bozuk yaparsan savaş kaybedersin som u bozuk yaparan kaybetmezsin. OMTAS da böyle bir silah. ABD boşuna TOW kullanmıyor. Yani Omtas ın otonom hedef bulma at unut moduna güvenemeyiz asla. Geriye oeratör kontrolü var oda kablosuz haberleşme ile yapılıyor. Kablosuz haberleşmeye nasıl güvenelim tanların arasına tepesine bir jammer koyarlar bir şey yaparlar kalırız koca ordu tanksavarsız.

Önerim şudur
birinci önerim Omtas aynı kalsın ama fiberoptik olsun
İkinci önerim Omtas bu hali ile üretilsin ama yanı sıra tow yada Kornet benzeri SACLOS veya en kolayı UMTAS gibi SAL güdümlü modeli bari olsun

Yani tanksavar stoğumuz bu hali ile yüzde yüz OMTAS olmasın aptal sistemler ile dengeleyelim o zaman OMTAS javalin gibi olur çokta iyi olur bende severim o zaman. Zaten sevmek için bahane arıyorum şahane silah çünkü ama ana tanksavar silahı olarak raftakiler ile değiştirilemez şu hali ile.

Mesajı Paylaş

dum

O istediğin var zaten putty.. yuzlerce kornet ile yüzlerce d ve e model tow daha uzun yıllar için babalar gibi kullanıma hazır..

Bizim eksiğimiz öncelikle akıllı ve tripli bir silahtı. O veri yolunun kriptosu da baya sağlaam merak etmeyesin. Üstelik bağlantı kopsa da , seeker hedefe kilitli kalıp, füzeyi hedefe şeettiriyor.

Bence sen  karaoku görünce rahatlayacaksın.. esas javelin muadili o zira..
Mesajı Paylaş

putty

Kripto ne jammer dan bahsediyoruz hack lenmekten değil. Avrupa aynı füzeyi fiber geliştiriyor mesela. Bizden başka bu riski alan yok Mesajı Paylaş

dum

Ara 16, 2017, 07:20 ÖS Last Edit: Ara 16, 2017, 07:51 ÖS by dum
Jamlese ne yapacak.. bağlantı sağlanamazsa füze kendi başına gidebiliyor.

Towlar ve kornet değişeceği vakit geldiğinde , biz de yaparız.. henüz raf ömürleri devam ediyor.

Plase : lazer güdümlüsü de gelmekte onu da ihmal etme.

Edit : omtas zaten eşşek gibi füze. Tel filan sararsak umtas kadar büyük olur. Mesajı Paylaş

putty

Ara 16, 2017, 07:42 ÖS Last Edit: Ara 16, 2017, 07:47 ÖS by putty
Kendi hedefe kitleniyor buluyor diyorsunuz iş bitiyor sizin kafanızda. Ben buna ikna olmuyorum işte biliyorum böyle bir akıllı yazılım yapılamayacağını. Şartları bir düşünün saniyede bir kaç yüz metre giden bir kamera karşıda bir bilinmez motif onun üstünde bir bilinmez nesne ve sen o bilinmezlikte bir hedefi o hızdaki kameraya yakalatçaksın. Özel ışıklar altında bunu fabrikalarda yapmaya çalışıyorlar zorlanıyorlar mesela delik açılmamış mı onu görmesini filan sağlamaya çalışıyorlar zar zor başarıyorlar. OMTAs nasıl başaracakmış havada son sürat uçarken çalı çırpı arasındaki makineli tüfek yuvasını yada tankı yada camı yada tekneyi yada köşeyi yada ağacın gövdesini yada kayanın yanını yada kamyonun arkasındaki aracı yada koruganı yada binanın üçüncü katındaki sağdan ikinci pencerenin yan tarafını. Tow bunların hepsini vuruyor işte.  Anlamaya çalışın ya bir şey anlatıyoruz. Javalin olsa olur ama 4 km de çok zor çünkü füze yarı yoldan sonra hedefi anca görebilecek mantıken
siz bütün bunlara kendi bulacak deyip izah getiriyorsunuz. Oh ne güzel oldu bitti kendi bulacak. Bilgisayarı varsa yapar abi  Mesajı Paylaş

Havuc99

Omtas Orta Menzilli Tank Savar. Tankı bulsun vursun yeter. Kamyonu makineli tüfeği cirit halleder. İsviçre çakısı değil bu Tanksavar. Mesajı Paylaş

dum

Valla sana yalan borcum yok sevgili putty.

Buluyor meret... vuruyor da üstelik..  gözümle görmesem inat etmez açık kapı bırakırdım.

Bir de hakikaten ; tank vuracak bu. Ama öyle ördek gibi tank da değil , hızla giden tankı da vuruyor yani ;)

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter