Aselsan AKKOR ve PULAT Aktif Koruma Sistemleri

Başlatan 7Skies, Eki 05, 2015, 02:29 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

süper çavuş

M60A3TTS  lerin modernizasyon kapsamı nedir peki ? Mesajı Paylaş

putty

#106
Mar 12, 2018, 09:46 ÖÖ Last Edit: Mar 12, 2018, 09:55 ÖÖ by putty
Akkor ile de alakalı olarak eski bir önerimi anımsatmak istiyorum. Biz Altay projesini iptal edip Armata yaklaşımı ile yeni jenerasyon tank tasarlamamız gerekiyor. Acil çözümü de çok etkileyici kabiliyete kavuştuğumuzu düşündüğüm modernizasyon ile çok güzel sağlayabiliriz. Elimizde çok sayıda modernizasyon ile gayet etkili hale gelebilecek tank var. 1000 tane modern tankımız olabilir modernizasyon ile. Akkor faktörü bu modernizasyonları çok daha anlamlı hale getirir diye düşünüyorum. Büyük sorun zırh idi Akkor bu sorunu dramatik derecede değiştirmiş olacak. Modernizasyon ile çözüm aramak çok anlamlı hal alacak. Bir fark ile modernizasyona yaklaşmak gerekir Altay faktörü ortadan kalkınca oda Sabra gibi namlu da dahil ciddi bir modernizasyon artık çok daha anlamlı olacaktır. Akkor ile alakası burada yani Akkor bu işi çok anlamlı hale getiriyor. Altay tankı daha öncede dedim bizim başımıza dert olacak ileride. Armata yaklaşımı çok akılcı gerçekçi bir yaklaşım ortaya çıkan tank çok şahane daha doğrusu o yaklaşım çok şahane. Bu treni Altay ile en az 40 yıl kaçırırız çok yazık olur. Almanya, ABD, İsrail 40 yıldır kullanıyor bu jenerasyonu biz Altay ile aynı jenerasyona geçtiğimizde onlar Armata yaklaşımı ile yeni tanklarını çoktan ortaya çıkartmış olacaklar. Biraz ekonomik zararı göze alalım Altay ı iptal edelim her durumda bir çok kazanım illa elimizde yinede kalacak bu kazanımla yeni tankı tasarlayalım. 2025 -30 arası devreye alalım yeni tankı. Birazda öbür ülkelerin yaptığı gibi usulca Rusya yı izlemekte gerek hemen işe koyulmak bile doğru değil. Bir kaç yıl kavramsal çalışmalar ile geçebilir.
Olacak iş değil tabi  ama gerçekten buna inanıyorum Altay tankından hoşnut değilim. Hele Akkor var ise biraz modernizasyon ile zaten her tank iki kere Altay olur hiç gerek yok.

Burada asıl düşünülmesi gereken kritik konu Altay ın eski jenerasyon durumuna düşeceği gerçeğidir. Biz yepyeni Altay ları kullanmaya başladığımız yıllarda her ülke Armata yaklaşımına ikna olmuş olacak ve harekete geçmiş olacaklar. O günlerde ki halimizi bir düşünün isterim. Onlar 40 yıllık tankları yenilerken biz gıcır gıcır tankları nasıl gözden çıkartabiliriz. Sonuçta 50 yıllık treni tank işinde en son vagondan izleyen ülke kendini en ön vagona atacağını zannederken bir 40 yıl  daha en arka vagona takılı kalırız. Çok dramatik olur yerli tank teknolojisine sahip ülkenin en arka vagona esir olması oradan kurtulma şansı kalmaması. 1000 tane Altay yapınca olacak olan bu.
Akkor bize bu şansı verecek biz Altay sızda artık idare edebiliriz Akkor sayesinde.

Mesajı Paylaş

kosavalı1989

@superçavuş

Haberlerde yer alan bilgilere göre 40 adet m60a3 için düşünülen modernizasyon:

360 derece tank lazer uyarı sistemi
360 derece yakın mesafe gözetleme sistemi
Aselsan Sarp insansız silah kulesi (RCWS/UKSS)
İlave Zırh Paketleri
Otomatik Yangın Söndürme Sistemi Mesajı Paylaş

HDS

@dum'a ilave olarak ben de bildiklerimi sıralayayım:

Pulat aslında epeyce platforma takabilmek için Aselsan tarafından absorbe edildi. Sonrasında Akkor da eklenecek. Elimzideki Leo-2'ler, M-60T'ler ve bir miktar A3TTS zaman içinde müteaddit defalar modernizasyona girip çıkacaklar. Tank üzerinde yapısal değişiklik gerektiren büyük modernizasyonlar için Arifiye 1. ABM kaçınılmaz iken, ilave elektronik yetenekler operasyon bölgesinde Aselsan'ın hizmete açtığı atölyelerde kitler şeklinde eklenecek. Tıpkı şu anda M-60T'lere uygulanan "Fırat" modernizasyonu gibi.

Bu durumda, M-60T'ler için bir "taslak" program şöyle çıkabilir:
- Fırat modu, yapılıyor
- Bazı tanklara yükseltilebilir mast entegrasyonu, yapılıyor
- Pusat entegrasyonu, yakında başlayacaktır
- Aselsan silah tespit akustik sistem entegrasyonu, eğer sahadan geri besleme ile doğrulanır ise planlanacaktır
- Daha uzun vadede, İsrail ürünü Knight III AKS'nin Altay sistemi ile değişimi, bu vesile ile de, tank içindeki tüm konsolların değişimi. Bu değişim ile, tanka bu sürede eklenen TLUS gibi, SARP gibi tüm ateş destek ve durumsal farkındalık arttırıcı sistemlerin ekran ve kontrollerinin, daha ergonomik ve dağıtık şekilde personelin emrine verilmesi. (Şu anda tüm ekranlar ve kontroller tank komutanında. Zira, Knight III üzerinde değişikler yapacak bilgi paylaşımı başarılamadı İsrail ile) Şu anda malumunuz M-60'larda bağımsız bir komutan periskobu yok. Şu anda TLUS ve SARP bu görevi üstleniyor. Ancak eğer Altay AKS ile bağımsız bir periskop eklenir ise bu kez SARP konsolunu bir başka mürettebata (da) ulaştırmak gerek.
- Bir ihtimal ileride, Altay alt sistemi olan TKKBS konsollarının ve veribağlarının yerleştirilmesi.

Leo-2'ler için:
- İlave zırh, muhtemelen NERA
- Tamamen elektrikli (yani servo) Altay AKS'si. Ve dolayısı ile tamamen yeni konsollar, LCD ekranlar, TKKBS.
- İlave SARP ve akustik atış tespit sistemi
- Malum TLUS ve LWR eklentileri, bunun AKS ve konsolları ile birleştirilmesi
- M-60T'lere (tabur başına bir kaç) yükseltilebilir mast eklentisi
- İlave güçlü APU
- Pulat yahut Akkor. Akkor'a şu anda emin değilim, zira bunun en başta ciddi bir elektrik tüketimi var. Ve sürekli elektrik tüketiyor. Akkor üstelik hafif de bir sistem olmayacaktır.
- Modern yangın bastırma sistemleri, vs vs.
- Muhtemelen namludan atılan AT füzesi için nişancı optiklerine lazer dezignatör eklentisi. Halen Altay'da da bu yok. Bunun Altay'a da eklenmesi gerekiyor.

M-60T'ler muhtemelen defalarca atölyeye girip çıkacakken Leo-2'ler zannımca tek bir seferde girip çıkacaklar.

M-60A3 TTS'lerde ise;
- Bir motor ve hidrolik overholü, yürüyüş overholü,
- İlave zırhlandırma, muhtemelen NERA/ERA ve slat. Mevzi yerlerde.
- TTS sisteminin yeni nesil, Volkan-1 benzeri bir sistemle değiştirilmesi. En azından termallerin ve optiklerin değişmesi. Hidroliklerden emin değilim.
- SARP ilavesi
- En önemlisi Pulat montajı ve tabii ki bunları sürecek bir APU montesi
- TLUS ve LWR montesi. Gerekirse ilave sis havanları.
- Muhtemelen TKKBS ilavesi ve destekler telsiz veribağı ilavesi.
- Yeni nesil yangın bastırma sistemleri ilavesi.


Bunun da 1. ABM'de yapılacağını sanıyorum. Onlar yetenekli ve bilgililer. M-60'ın da içi geniş. Leo-1'ler gibi değil. Çok sorun olmaz.

Ve evet bu Aselsan için büyük ciro. Bu işin de önümüzdeki 4-5 yıl boyunca devam etmesi muhtemel. Yani Afrin'lik mevzu değil bunlar. Afrin'e yetişir ise bir miktar M-60T Fırat ve belki bazılarının üzerinde de Pulat yetişir. Zaten ben Afrin içinde de çok tank olacağını da sanmıyorum.

Daha o tanklar senelerce kullanılacak, deli gibi dolaştırılacaklar. Muhtemelen de çoğu namlu ömürleri dolarak emekli olacak.

Bunlardan da, Altay geldikçe:
- A3TTS'ler önce
- Mod A3'ler sonra
- 2030'lara doğru M-60T'ler ve 2030'larda da herhalde Leo-2 modlular envanterden çıkar.

Yani daha 10 sene kullanılacak TTS'ler, 10-15 sene M-60T'ler, belki az daha uzun Leo-2'lerden bahsediyoruz.


Mesajı Paylaş

warrior

#109
Mar 12, 2018, 03:14 ÖS Last Edit: Mar 12, 2018, 04:06 ÖS by warrior
Leopard-1T tankları için bir şey düşünülmüyor sanırım.Sırf Suriye ve Irak bölgesi özelinde göre modernizasyon planlı gibi.Ya yunan'la papaz olursak konusunu düşünen yok sanırım.Hiç olmazsa Pulat sistemini modernize edilmiş Leopard-1T tanklarına da uygulanmasını isterim. Mesajı Paylaş

HDS

L-1T'lere daha bir kasa elma bile sığmaz. Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HDS

#112
Mar 13, 2018, 12:47 ÖS Last Edit: Mar 13, 2018, 12:49 ÖS by HDS
İsrail'in Trophy mekanizması belirli konularda çözümler bulmuş. Akkor atıcıları çok iyi çalışıyor muhakkak ancak, taretin üzerinde ve içerideler. Bunları tareti yanlarından çıkan balkoncuklara koymak gerek. Merkava IV'ü böyle yaptılar. Trophy'nin M-1'e entegrasyonu da böyle oldu.

Aynı zamanda, bu şekilde, 2'li atıcılara zırh altından ve otomatik yükleme yapabilecek bir "ayrı" mekanizma da çalışmak gerekir. Onun için de bu şekilde yer yaratılmış olacaktır. Bir de, bunları biraz "zırh" altına almak gerekir. Yoksa uzaktan mermi ile vurulabilecek narin mekanizmalar olurlar.

Bu sebeplerle de muhakkak akustik atış tespit sistemi ile de donatılmalılar.

M-1:


Merkava MkIV:
Mesajı Paylaş

Alkyone

PULAT aktif koruma sisteminin çeşitli mühimmatlara karşı test edildiğini belirten İsmail Demir, şöyle konuştu:

"Daha test edeceğimiz mühimmatlar var. Bir mühimmatla ilgili test yaparken tespit ettiğimiz bir ihtiyacı karşılamak için de çalışma yapıyoruz. Testler bu anlamda sürüyor. 'Testler bitti.' denilecek aşamayı belirlemek de zor. Belirli sayıda mühimmata karşı test edip, sonuç aldık. Bu şekliyle onlara karşı kullanabiliriz ama geriye kalan bir grup mühimmat için de test yapmamız lazım. Bu süreklilik arz eden bir çalışma ama PULAT'lar entegre edilmeye başlandı. Tank üzerindeki testler yapılıyor ancak bu hemen bitecek bir süreç değil."

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/savunma-sanayisi-urunlerine-yurt-disi-ilgisi-/1138412 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

warrior

Hayırlı olsun;

Mesajı Paylaş

saladin

Pulat'in Erdogan'in konusmasi sirasindaki canli testi.

Umarim yavas cekim verilir.

https://youtu.be/iZ-zzpdIekw

Canli yayinda test etmekde biz bu urune guveniyoruz demektir. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

#116
Kas 01, 2018, 06:54 ÖÖ Last Edit: Kas 01, 2018, 07:35 ÖÖ by HARZEMŞAH
Pulat=Akkor - ya da Zaslon +

Başka bir deyişle Pulat'ı, Ukrayna'nın Zaslon sisteminin, Aselsan Akkor sisteminin bazı tamamlanmış alt sistem bileşenleri ile yükseltilmiş hali olarak özetleyebiliriz...
Mesajı Paylaş

BATTLESTAR


HDS

Adamlar içinde personeliolan M-60T'ye defalarca roket atıp Pulat test etmişler. :) Mesajı Paylaş

dmc

@BATTLESTAR kaynağı nedir hocam bu fotoların? Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter