Aselsan AKKOR ve PULAT Aktif Koruma Sistemleri

Başlatan 7Skies, Eki 05, 2015, 02:29 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

7Skies

Eki 05, 2015, 02:29 ÖS Last Edit: Eki 05, 2015, 02:42 ÖS by 7Skies
ASELSAN Akkor Zırhlı Araçları Koruma Sistemi

Türk Savunma Sanayi En Önemli Kuruluşlarından ASELSAN Tarafından Geliştirilme Çalışmalarına Devam Edilen Ve İlk Milli Tank Altay'da Kullanılacak Olan Akkor Aktif Koruma Sistemi Türk Kara Kuvvetlerinin Gücüne Güç Katacak.

ASELSAN Akkor Aktif Koruma Sistemi Nedir: Ağır Zırhlı Araçlar İçin Geliştirilen En Başta Tanklar (Altay) Olmak Üzere, Zırhlı Araçları Çevresel Saldırılardan Korumak Üzere Geliştirilmiş Sistem. Modüler Yapıdaki Koruma Sistemi Ağır Zırhlı Araçların Tümüne Uygulanabiliyor. Ağır Zırhlı Araçlara Veya Ana Muhabere Tanklarına Yöneltilmiş Roket Ve Güdümlü Anti Tank Füzelerine Karşı Koruma Görevi Yapıyor. 2 Adet Launcher'den Oluşan Sistem Kısa Bir Sürede Yenisiyle Değişebiliyor.

ASELSAN Akkor Ağır Zırhlı Araçları Koruma SistemiAselsan Akkor Aktif Koruma Sisteminin Çalışma Prensibi:
Radar Tarafından Tanka Yaklaşmakta Olan Tehdit Algılandığı Zaman Bir Takip Yörüngesi Oluşturuluyor, Oluşturulan Yörünge Bilgileri Merkezi Yönetim Merkezine Aktarılıyor. Ardından Mühimmat Atıcı Launcher Karşılaşma Noktasına Doğru Yönlenip Mühimmatı Hedefe Doğru Ateşliyor. Tanka Yaklaşmakta Olan Tehdit 15-20 Metre Mesafede İken Koruma Mühimmatı İle Buluşuyor. Atılan Koruma Mühimmatının Ucundaki Akıllı Yaklaşma Tapası Sayesinde Gelen Tehdidin Açısı, Hızı Ve Mesafesi Hesaplanıp Tehdit İle Korunma Mühimmatının Patlayacağı En İdeal Nokta Bulunuyor. İki Mühimmat Yan Yana Geldiği Zaman Patlama Gerçekleşiyor Ve Tanka Tehdit Olarak Gönderilen Mühimmatın Harp Başlığı İmha Ediliyor.

ASELSAN Akkor Ağır Zırhlı Araçları Koruma Sistemi Aselsan Tarafından Geliştirilen Akkor Aktif Koruma Sisteminin Yurt Dışındaki Benzer Muadillerine Göre Artısı Kullandığı Akıllı Mühimmatı. Bu Mühimmat Sayesinde Tanklara Yönlendiren Tehditler Sıfır Hatayla İmha Ediliyor. Akkor Aktif Koruma Sistemi Zırhlı Araçlara Yönlendirilen Tehditleri 50 İle 500 Metreden Tespit Edip Havada İmha Edebiliyor. Sistemin Atılın Mühimmatlara Karşı Tepki Süresi 300 Mili Saniyenin Altında, Bu Da Demek Oluyor Ki 50 Metre Mesafeden Atılan Bir RPG7 Roketini Tanka Çarpmadan Havada Etkisiz Hale Getirebilecek.

Aktif Koruma Sisteminin Radar Konumlandırması 4 Adet Radar Sensörün'den Oluşuyor. Her Bir Sensörün Hüzme Genişliği 100 Derecenin Üzerinde. Sensörler Birbirleriyle Kesişen Sorumluluk Alanlarına Sahipler. 4 Sensör Tank Kulesinin Dört Bir Tarafına Yerleştirildiğinde 360 Derecelik Bir Kapsama Alanında Koruma Sistemi Aktif Hale Geliyor. Sistem Tanktan Tanka, RPG7 Roket, Yüksekten (Balkon) Atılan Mühimmatlarda, Saldırı Helikopterlerinden Atılan Roket Ve Füze Sistemlerinden, Hatta Yeni Nesil Dalış Etkisine Sahip Füzelerden Bile Tankı Koruyor. bilgibilgiler.com

Aselsan Tarafından 2008 Yılında Geliştirme Çalışmalarına Başlanılan Akkor Aktif Koruma Sistemi 2017 Yılından İtibaren Kullanılmaya Başlayacak. Koruma Sisteminin Altay Tankının İlk 250 Partilik Seri Üretimine Yetiştirilmesi Planlanıyor. Tamamına Yakını Yerli Kaynaklarla Üretilen Sistemin Yurt Dışından Da İlgi Görmesi Bekleniyor.

http://www.donanimhaber.com/savunma-sanayi/haberleri/Aselsanin-Akkor-aktif-koruma-sistemi-hakkinda-her-sey-Tanklar-icin-RPG-tehdidi-sona-eriyor.htm
https://youtu.be/EorlDXsq5sk

Mesajı Paylaş
.

Çınar Çakmak

AKKOR sistem hazırsa acilen Suriye'sınırındaki (6. ve 7. kolordu birliklerine) zırhlı birliklerde donatılmalı.

Ayrıca Suriye sınırındaki Hawk bataryalarına ESSM yüklenmesi  teknik olarak mümkün ise ivedikle gerçekleştirilmeli. her bir hawk lançeri 8 ESSM alsa 1 atış ünitesinde 8*3 =24 ESSM Mesajı Paylaş
Turkish Navy Shipbucket
http://turkishnavyshipbucket.blogspot.com/
Savunma ve Stratejik Analizler
http://rewreward.blogspot.com/

BETONBEY

Akkor'un 6 mühimmat taşıyacak modeli yapılıyor diye duyumlar alıyoruz ama... Mesajı Paylaş

HDS

:)

Olmasa şaşardık zaten. "Ya tam dörtlüsü bitmişken altılısı zaruri oldu" yahut; "Durun bi dakka bişey denicem."

Fahri..  8) Mesajı Paylaş

Destiny

Daha basık bir lançer üzerine durduklarını söylemişlerdi ancak tankı fazla yormamak ve reaksiyon süresini negatif etkisi olmaması amacıyla 2 lançerli tasarım üzerinde durduklarını söylemişlerdi bakalım durum ne gösterecek. Mesajı Paylaş

ocay

Oca 08, 2017, 10:21 ÖS Last Edit: Şub 09, 2018, 09:46 ÖÖ by Yönetim
http://below-the-turret-ring.blogspot.com.tr/2017/01/hardkill-aps-overview.html?m=1

ASELSAN AKKOR Sisteminin de adı geçtiği çok geniş bir aktif koruma sistemi değerlendirmesi. Mesajı Paylaş

BronzeMoon

Akkoru dört gözle bekliyoruz. Aciliyetini de Suriye ve Irak'ta fazlasıya ortaya kondu.
Bu makalede 2017 de seri üretime hazır olacak diyor ama bu bilgi yanlış. Ben 2020 gibi hazır olacak diye hatırlıyorum. Mesajı Paylaş

eternal77

Işıd tankları vurduda bizim koltukzadelerin akıllarına böyle bir sistemin denendiğini seri üretime geçirilebileceği geldi ,yoksa bu projede kaybolup gidecekti. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Aralık/2015 de, Aselsan ile SSM arasında imzalanan AKKOR sözleşmesi kapsamında testler sürüyor. Sözleşme uyarınca teslimatlar 2020 de başlayacak...

O ana kadar geçecek süre içinde gerçekleştirilecek, M-60T, Leo2 A4 ve M-60 A3 modernizasyonlarında, Aselsan, kendi milli AKKOR çözümü yerine Ukrayna'nın SFTE kuruluşundan temin ettiği Zaslon-L aktif koruma sistemini kullanacak... Mesajı Paylaş

putty

yanlış start alan proje olarak OMTAS 1 AKKOR 2. Bizim AKKOR sil baştan değişir gibime geliyor bana bızzz dön oraya bir roket at gitsin yanında paralansın her bir yana şarapnel yaysın bir kaçı füzeyi vursun ben bu çalışma biçimine hiç ikna olmadım. İsrail in yaptığına benzer bir şey yapmamız lazım çalışma mantığı öyle olmalı bizimki çok zor geliyor bana. Ne gerek var namludan bir mühimmat fırlatmaya öbürü daha basit ve etkili ve güvenli. Yani bir plaka ayrılır uygun pozisyonda çukur imla gibi mühimmatı kahreder bu yöntem yerine neden çok risk alıp uzakta vurmaya çalışıyoruz ki. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Çünkü bu konsept bir süre sonra hem deniz, hem de hava araçlarının temel özsavunma sistemi haline gelecek... Mesajı Paylaş

putty

Bana bu iş olmaz gibi geliyor. Ama olabilirde OMTAS gibi akıl sorunu yok bunun yaparlar becerirler ise olur ama biraz zor olur gibime geliyor. İsrail in tercihi daha akılcı ve basit o varken bunu seçmelerini gereksiz buldum. Mesajı Paylaş

HDS

İsrail'in hangi sistemi @putty? Trophy mi Iron Fist mi?  :)

Yahut, bu dediğin her kafaya uyan şapka ise, Amerikalı neden tankına Trophy taktı da Bradley'ine Iron Fist denedi?

Bu iş az daha karmaşık olabilir mi? Mesajı Paylaş

putty

Trophy yi diyorum. Eninde sonunda en doğru olan kabul görecek diğerlerinden vaz geçilecek her silahta bu aşağı yukarı böyledir bunda da dünya deneye yanıla bir doğruda buluşacaktır. Bence doğru olan İsrail ve ABD nin doğru dediğidir ben onu diyorum. Bir hedefe bir roket atmak bana fazla cambazlık gibi geliyor. Bir mühimmat havada paralanınca sadece 5 derecelik kısmının işe yaraması bana saçmalık gibi geliyor. İsrail sistemi bütün tahrip enerjisini mühimmatın üzerine boşaltıyor bizimki uzayı bombalıyor. Hem hedefle buluşması zor hemde etkisi düşün. Mesajı Paylaş

HDS

O halde sana bir soru @putty-Can.. Madem çalışan, "combat proven" Trophy var. Hemen aşağı mahalledeki firma IMI neden Iron Fist üzerinde bunca yıldır çalışıyor. O niye Trophy gibi bir banyo fayansı patlatmıyor?

Alman'ın AVePS'i de bizdeki Akkor mantığında. Neden olabilir acaba?

Trophy, Rheinmetall'in sistemi vs çok çok yakından imha edebiliyor gelen mühimmatı. Bu bir sorun olabilir mi? Yahut, bunun gibi lançerli/kartuşlu sistemler ile Trophy gibi sistemler, yahut Akkor gibi lançerli/kartuşlu bir sistem ile hemen araç üzerinde NERA vs gibi iki katman daha iyi bir kapsayıcılığa sahip olabiliyor olabilir mi?

Neden herkes Akkor'un da başarmaya çalıştığı şeyi yapmaya çalışıyor? Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter